Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

πως ανεβάζουμε φωτογραφίες στο φόρουμ,
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από RiaDr »

Όπως είπε κι ο Χάρης το κάθε δέντρο και ως είδος και ως οντότητα έχει διαφορετικές ανάγκες, όπως κι οι άνθρωποι. Γενικές οδηγίες υπάρχουν σε διάφορα σημεία του φόρουμ, από εκεί και πέρα όμως ξεκινά η εξειδίκευση.

Κωνσταντίνε, στείλε ένα μήνυμα στον dragonail να σου βγάλει κωδικό για τη βιβλιοθήκη!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από konstantinos132 »

ΜΠΡΑΒΟ Χαρρη!!!

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από konstantinos132 »

θα ηθελα να το διαβασω αυτο το αρθρο αλλα δεν εχω προσβαση στη βιβλιοθηκη σας..?αλλη ωρα!!!παντως θα ειναι ενδιαφερον γιατι αν και για τους ασχετους με το θεμα φαινονται εντυπωσιακα λογω μεγεθους και κορμου καλο θα ηταν να ξερουμε πως να τα διαμορφωουμε...εχω κανει 2 αποπειρες στο ενα λιγουστρο που εχω αναρτησει θεμα και σε μια καρμονα που δεν εχω αναρτησει θεμα...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από Ifikratis »

Πολύ καλό το νέο άρθρο ανυπομονώ και για την εξέλιξη του δέντρου απο τον Παναγιώτη,
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από Harris »

[justify]Κατ' ουσιάν ολόκληρο το φόρουμ ασχολείται με την φροντίδα, δημιουργία, βελτίωση κ.α δέντρων μπονσάι. Δεν μπορουν να δοθουν οδηγιες με την μορφή λίστας π.χ απο το 1 εως το 10, γιατί το κάθε δέντρο εχει δικές του ανάγκες (ακόμα και για τα δέντρα μαζικής παραγωγής).[/justify][justify]Η τέχνη / φροντίδα του μπονσαι είναι αρκετά πολύπλοκη γι'αυτό και πρέπει να δίνονται 'συμβουλές' για το συγκεκριμένο δέντρο που έχει ο κάθε καλλιεργητής.[/justify]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

evie
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 14:34
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγω

Δημοσίευση από evie »

Πολύ καλό άρθρο! Τουλάχιστο δεν γνώριζα την προέλευση αυτών των μικρών φίλων μας που αγοράστηκαν από μαγαζιά με μαζική πώληση.
Η δική μου carmona ότνα την πήρα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και με τη δική μου ερασιτεχνική και άπειρη μεταχείριση υπέφερε τα πάνδεινα.
Θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα αν στο forum υπήρχε ενημερωτικός μίτος με τις ενέργειες που θα πρέπει να κάνει ο νέος bonsai κηδεμόνας ώστε να διατηρήσει σε καλή κατάσταση το νέο του bonsai.
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Η Μεταμόρφωση Ενος Εμπορικου Μπονσάι (bonsai) Μαζικής Παραγωγής.

Δημοσίευση από karesansui »

Τα mallsai (μολσάι) είναι εμπορικά μπονσάι, μαζικής παραγωγής, συνήθως από την Κίνα ή το Ισραήλ, τα οποία πωλούνται στα μεγάλα εμπορικά κέντρα ή τα ανθοπωλεία και είναι η πρώτη αγορά ενός αρχάριου θιασώτη των μπονσάι. Είναι δέντρα ή θάμνοι που καλλιεργούνται σε ανοιχτό χώρο ή θερμοκήπια και μόλις απόκτήσουν το επιθυμητό σχήμα ή μέγεθος τοποθετούνται σε δοχεία και διατίθενται εμπορικά. Η διαμόρφωσή τους είναι στοιχειώδης και η φροντίδα που τους παρέχεται από τον καλλιεργητή σταματά στο ράφι του καταστήματος όπου θα παραμείνουν στην καλύτερη των περιπτώσεων μέχρι να βρεθεί αγοραστής ή στην χειρότερη καταλήγουν στα αζήτητα, στον κάλαθο των αχρήστων.[center][img]http://library.bonsaiforum.gr/images/ar ... llsai6.jpg[/img][/center]
συνέχεια στην βιβλιοθήκη μας : http://library.bonsaiforum.gr/bonsaicar ... llsai.html
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση