DIY Κατασκευή Ηλιοπροστασίας Bonsai

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: DIY Κατασκευή Ηλιοπροστασίας Bonsai

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
27 Μάιος 2022, 19:04
Ωραία η κατασκευή σου!! Σαν ιδέα μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με σωλήνες πλαστικες νερού. Νομίζω πως θα ήταν πιο σταθερό.
Τώρα αν δεν θες να είσαι βάλε-βγάλε τα δέντρα σου, μπορείς να τα βάζεις και κατω από την σκιά μεγαλύτερων δεντρων. Βλέπω ένα ηλιοτροπιο και ένα κυπαρισσί.

Η μπορείς να συνδιασεις και τις δύο σκέψεις μου


 
Σε ευχαριστώ πολύ Hfestion, χαίρομαι πολύ που σου αρέσει!! 

Ωραία και η ιδέα με τις πλαστικές σωλήνες!

Η σκιά που κάνουν τα διπλανά φυτά δεν επαρκεί, ο ήλιος βλέπει το μπαλκόνι σχεδόν κάθετα. Αυτό που κάνω είναι και αυτό που προτείνεις, δηλαδή να εφαρμόζω συνδυαστικά τις δύο ιδέες (κατασκευή και μερική κάλυψη από σκιά μεγαλύτερων φυτών).

Εντωμεταξύ έφτιαξα και ένα δεύτερο μεγαλύτερο πλαίσιο για να χωράει όλα τα bonsai, καθώς μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα και μια άλλη πατέντα, και συγκεκριμένα έβαζα κάποια κάτω από σκαμπό, αφού η προηγούμενη κατασκευή δεν τα χώραγε όλα. Αυτή την φορά η κατασκευή είναι πολύ πιο σταθερή, πρόσεξα περισσότερο τις συνδέσεις. Κρατάω σε κάθε περίπτωση το μικρότερο πλαίσιο σε περίπτωση που επεκτείνω την συλλογή μου στο μέλλον... 

 Ακολουθούν φωτογραφίες με το νέο πλαίσιο και την σκίαση με σκαμπό.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: DIY Κατασκευή Ηλιοπροστασίας Bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία η κατασκευή σου!! Σαν ιδέα μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με σωλήνες πλαστικες νερού. Νομίζω πως θα ήταν πιο σταθερό.
Τώρα αν δεν θες να είσαι βάλε-βγάλε τα δέντρα σου, μπορείς να τα βάζεις και κατω από την σκιά μεγαλύτερων δεντρων. Βλέπω ένα ηλιοτροπιο και ένα κυπαρισσί.

Η μπορείς να συνδιασεις και τις δύο σκέψεις μου

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

DIY Κατασκευή Ηλιοπροστασίας Bonsai

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μία κατασκευή που σκέφτηκα και κατασκεύασα προκειμένου να προστατεύσω τα bonsai από τον μεσημεριανό καλοκαιρινό ήλιο.

Πρόκειται για ένα πλαίσιο από καλάμια (από αυτά που στηρίζουν φυτά στις γλάστρες) δεμένα μεταξύ τους με λεπτό σύρμα. Πάνω από το πλαίσιο έχω εφαρμόσει δίχτυ ηλιοπροστασίας φυτών, το οποίο στερέωσα επί του πλαισίου επίσης με συρματάκι.  

Σε κάποιες φωτό βλέπετε και μια πατέντα για πρόσθετη υγρασία, απαραίτητη το καλοκαίρι, ειδικά για τα υποτροπικά είδη και μια πικέα που έχω, αλλά ωφέλιμη και για όλα τα δεντράκια. Είναι ένα μεγάλο πιάτο γλάστρας με λίγο νερό μέσα και από πάνω ξυλάκια - γεφυρούλες, ούτως ώστε να μην ακουμπούν τα ποτς απευθείας στο νερό.

Κάθε πρωί που φεύγω για τη δουλειά βάζω τα δεντράκια κάτω από την ηλιπροστασία και πάνω από το πιατάκι με το νερό. Μέχρι να φύγω τα αφήνω να τα χτυπάει απευθείας ο πρωινός ήλιος και τα σαββατοκύριακα, αν είμαι σπίτι τις πρωινές ώρες, τα αφήνω στον απευθείας ήλιο όλο το πρωί.

Το μπαλκόνι μου είναι ανατολικό και το χτυπάει απευθείας ήλιος μέχρι και τη 13:30 και δεν υπάρχει άλλο σημείο να τα προστατεύσω, προσωπικά αυτή η ιδέα με έχει σώσει και την προτείνω σε όσους δεν έχουν θέσεις με φυσική σκιά τις μεσημεριανές ώρες στο μπαλκόνι/κήπο τους. Χρησιμοποιώ αυτό το σύστημα εδώ και δυο βδομάδες και όλα πάνε μια χαρά, ενώ επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι πλέον το χώμα δεν στεγνώνει τόσο γρήγορα, με διαφορά μιας μέρας από πριν.

Επίσης, θεωρώ ότι συνδυαστικά χρησιμοποιούμενο το πλαίσιο ηλιοπροστασίας ή κάτι παρόμοιο με το πιατάκι ύγρανσης είναι μια καλή λύση και για μια σύντομη απουσία από το σπίτι έως και δύο ημερών, χωρίς να χρειαστεί πότισμα, ειδικά τώρα που δεν έχουμε ακόμα καύσωνες.

 
  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση