Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο

Δημοσίευση από manos82 »

Εναέρια καταβολάδα σε σκίνο (air layer).

Έκανα στις αρχές Μαϊου (9 Μάϊου) δοκιμαστικά δύο εναέριες καταβολάδες σε ένα σκίνο όπου χρησιμοποίησα τη γνωστή τεχνική που κυκλοφορεί σε διάφορα βίντεο. Αφαίρεσα κυκλικά το φλοιό στο σημείο που με ενδιαφέρει, έξυσα με ένα μαχαιράκι, έβαλα ορμόνη ριζοβολίας, υγρό σφάγνο και το τύλιξα με πλαστική σακούλα. Στη συνέχεια το τύλιξα με αλουμινόφυλλο για να είναι προστατευμένο από τον ήλιο και το άφησα...
1.jpg
Πήγα χθες (24 Ιουλίου) να δω τι έχω καταφέρει, με μεγάλη χαρά είδα οτι είχα επιτυχία και στα δύο κλαδιά. Έχουν σχηματιστεί ρίζες που ξεπροβάλουν από το σφάγνο, τα κλαδιά είναι ζωντανά με αρκετή ανάπτυξη νέων κλαδιών.
2.jpg
 
3.jpg
 
4.jpg
Έβρεξα το σφάγνο που είχε στεγνώσει, το ξαναέκλεισα με τη σακούλα και το αλουμινόφυλλο αλλά δεν ξέρω τί να κάνω από δω και πέρα, δεν ξέρω πως και πότε πρέπει να κάνω τη συλλογή τους. 

Προτιμώ να τα αφήσω στο δέντρο όλο το Καλοκαίρι για να βγουν περισσότερες ρίζες, να περάσουν οι ζέστες, αλλά με προβληματίζει οτι τα κλαδιά έχουν πάρα πολλά φύλλα, νέα ανάπτυξη και οι ρίζες που έχουν σχηματιστεί ίσως να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν. Σκέφτομαι να πάω να κλαδέψω τα κλαδιά και να αφαιρέσω μεγάλο μέρος των φύλλων αλλά μπορεί και να είναι λάθος κίνηση... Γενικά έχω μπερδευτεί στο πως πρέπει να προχωρήσω.

Ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος συλλογής των κλαδιών τώρα που έχουν βγει ρίζες? Ποια εποχή είναι καλύτερο να γίνει?

 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author manos82 for the post:
Hfestion (28 Ιούλ 2021, 23:11)
Rating: 7.14%
Απάντηση