Σακούλα ........

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπέροχα!!!

Άξιζε ο κόπος!!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Συνέχεια των αποτελεσμάτων της χρήσης σακούλας στίς δύο μελικοκιές  πού βγήκαν από το έδαφος χωρίς ρίζες.
Τις έβγαλα από τις γλάστρες πού ήταν και τις  ‘’ μεταφύτευσα ‘’  σε δύο άλλες. Δεν θα κλαδέψω και δεν θα συρματώσω
παρά μόνο ελαφρά στην πορεία του έτους περιμένοντας να φτιάξουν καλύτερο ριζικό σύστημα.  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

fotis_k έγραψε:
24 Σεπ 2020, 13:49
Εγω που το δοκιμασα με μπουκαμβιλια και σακουλα το μονο που ειδα ηταν μούχλα. Χρησιμοποίησα διαφανή σακουλα βεβαια σε σκιερό σημειο.

Ισως την επομενη το κανω με μαυρη και βλεπουμε.


 
 
Κάποτε προσπάθησες.
Κάποτε απέτυχες.
Δεν πειράζει.
Να προσπαθήσεις ξανά.
Να αποτύχεις ξανά.
Να αποτύχεις καλύτερα.  

Samuel Beckett  
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
fotis_k (26 Σεπ 2020, 22:06)
Rating: 7.14%

fotis_k
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 15 Αύγ 2016, 18:51
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από fotis_k »

Εγω που το δοκιμασα με μπουκαμβιλια και σακουλα το μονο που ειδα ηταν μούχλα. Χρησιμοποίησα διαφανή σακουλα βεβαια σε σκιερό σημειο.

Ισως την επομενη το κανω με μαυρη και βλεπουμε.

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Δυστυχώς εμανα η δοκιμή μου έκανα απέτυχε .ίσως γιατί δεν άντεξε την τόση ζέστη το φυτο

manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από manos82 »

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου με μία ελιά που μάζεψα φέτος μέσω σχετικών φωτογραφιών.

Η ελιά βγήκε τον Ιούνιο από χωράφι μου που έπρεπε να καθαριστεί, φυτεύτηκε αρχικά σε φυτόχωμα με περλίτη για ένα μήνα και αφού δεν έδωσε σημεία ζωής μπήκε σε διάφανη σακούλα για να κρατάει την υγρασία και μετά σε μαύρη σακούλα για απομόνωση από το φως.
Ένα μήνα μετά την τοποθέτηση η ελιά είχε ανοίξει από παντού και είχε πετάξει λευκά κλαδιά οπότε αφαίρεσα την μαύρη σακούλα και την έβαλα σε σκιά με αποτέλεσμα τα κλαδιά να πάρουν ένα ζωντανό πράσινο χρώμα.
Δύο εβδομάδαες μετά την αφαίρεση της μαύρης σακούλας άρχισα σταδιακά να ανοίγω την διάφανη για να μπαίνει αέρας και να προσαρμόζεται το φυτό, περιμένω να πέσει η θερμοκρασία για να αφαιρέσω τελείως τη σακούλα. 
1 07.06.2020.jpg
 
2 08.06.2020.jpg
 
3 08.06.2020.jpg
 
4 08.07.2020.jpg
 
5 30.07.2020.jpg
 
6 04.09.2020.jpg
 
7 04.09.2020.jpg
  
Στο σημείο αυτό να σημειώσω οτι πηγαίνοντας την περασμένη εβδομάδα στο χωράφι είδα οτι άλλες ελιές που είχαν παραμείνει στο χώμα και τις "έφαγε" το μηχάνημα είχαν επίσης ανοίξει και είχαν πετάξει κλαδάκια. Δεν ήταν στο βαθμό που το έκανε αυτή που έβαλα στη σακούλα αλλά είναι σε πολύ ικανοποιητικό σημείο παρόλη την ταλαιπωρία που πέρασαν, εκτεθειμένες στον Ήλιο, χωρίς νερό... 

Αντίστοιχη δοκιμή έγινε και με σκίνο που είχα βγάλει την Άνοιξη, πήγε εξαιρετικά καλά σε ότι αφορά τα κλαδιά που πέταξε αλλά δυστυχώς "κάηκε" όταν είχαμε 3-4 μέρες με μεγάλη ζέστη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author manos82 for the post:
zachariaspav (09 Σεπ 2020, 10:52)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

sinaf έγραψε:
29 Αύγ 2020, 14:14

Ισχύει ότι για συλλογή φυλλοβόλων, καλή περίοδος είναι το φθινόπωρο;
Εδώ http://bonsai4me.com/AdvTech/AT%20Colle ... 0Fall.html αναφέρεται ότι τα ποσοστά επιτυχίας για συγκεκριμένα είδη φυλλοβόλων είναι αυξημένα πριν το δέντρο μπει σε χειμερία νάρκη.
 


 
 Απ’ ότι κατάλαβα στό λίνκ ο Harry Harrington αναφέρεται σε δένδρα πού έχει συλλέξει στην φύση και έχουν κάποιο επαρκές ριζικό σύστημα υποθέτω.
Με την χρήση-διαδικασία της σακούλας εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που το δένδρο δεν έχει καθόλου ρίζες.
Προσωπικά θα προτιμούσα να το βγάλω (χωρίς ρίζες) τον Φεβρουάριο και να μείνει 2-3 μήνες στην σακούλα και όχι το φθινόπωρο και να μείνει 6 μήνες.
Προσοχή γιατί υπάρχει και κλιματική διαφορά από Αγγλία σε Ελλάδα.
Δές για ποιούς μήνες  έχω γράψει για την συλλογή δένδρων από την φύση (στις εργασίες του μήνα).
Αλλά αυτή η συλλογή προϋποθέτει ένα μίνιμουμ ριζών για να επιζήσει το δενδράκι.
 
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ διδακτικό το θέμα. Τα πάνε εξαιρετικά!
Ισχύει ότι για συλλογή φυλλοβόλων, καλή περίοδος είναι το φθινόπωρο;
Εδώ http://bonsai4me.com/AdvTech/AT%20Colle ... 0Fall.html αναφέρεται ότι τα ποσοστά επιτυχίας για συγκεκριμένα είδη φυλλοβόλων είναι αυξημένα πριν το δέντρο μπει σε χειμερία νάρκη.
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Νεώτερες φωτογραφίες μετά την αφαίρεση της μπλέ σακούλας πρίν ένα μήνα. Μετά τοποθετήθηκε και παραμένει έξω  σε ημισκιερό σημείο. Η μελικοκιά έχει αρκετά φύλλα και δημιουργεί το νέο της ριζικό σύστημα. Την ερχόμενη άνοιξη θα κάνω μία μεταφύτευση και συρμάτωμα για να αρχίσει την πορεία της.  Πιστεύω ότι θα έπρεπε να την είχα βγάλει από το χώμα τον Φεβρουάριο και όχι τον Ιούνιο δηλαδή πρίν ακόμη ανοίξουν τά   ‘’μάτια ‘’. Τότε λόγω των διαφορετικών εναλλαγών της θερμοκρασίας η δημιουργία υγρασίας στό εσωτερικό της σακούλας (άρα ενυδάτωση του κορμού και των κλαδιών) θα ήταν καλύτερη. Αυτό συνέβη στην άλλη μελικοκιά (τελευταία φωτογραφία) πού είχα βγάλει τον Φεβρουάριο. Τότε είχε τοποθετηθεί στο πάτωμα ενός δωματίου πίσω από ένα παράθυρο. Την νύχτα είχε κρύο αλλά την ημέρα ο ήλιος περνούσε από το τζάμι και θέρμαινε κάπως τον χώρο. Αυτή η εναλλαγή της θερμοκρασίας δημιουργούσε σταγονίδια στα τοιχώματα της σακούλας αλλά και στο φυτό. Στην δεύτερη μελικοκιά είχα αναγκαστεί αρκετές φορές να ανοίξω την σακούλα και να ψεκάσω τον κορμό και τά κλαδιά αφού η παρουσία σταγονιδίων ήταν μικρή καθότι η θερμοκρασία τον μήνα Ιούνιο είχε μία σταθερή τιμή. Όλα πήγαν καλά όμως.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από zachariaspav »

Jean-Zac έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 12:21
Στην ερώτηση του Nadim 

….σε περιπτώσεις όπου το φυτό έχει χάσει τα περισσότερα η σχεδόν όλα τα φύλλα, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα η μαύρη σακούλα; ….

Όλα είναι πιθανά και όπως αναφέρω …..Τά θαύματα τά προσεγγίζουμε λίγο, αλλά δεν τά κάνουμε !!!......

Σίγουρα η σακούλα θα υποβοηθήσει το φυτό αλλά είναι και άλλοι παράγοντες πού μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά την όλη εξέλιξη. 


Στην ερώτηση του Geokorg

….Πόσο σημαντικό είναι να μην ακουμπάει η σακούλα στο φυτό και στα κλαδιά …… 

Καλό θα είναι να μην ακουμπάει αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας εάν αγγίζει και κάποιο κλαδάκι.
Σίγουρα η  υγρασία στο εσωτερικό τοίχωμα της σακούλας θα κακοποιήσει όσα φύλλα ή βλαστούς είναι σε επαφή με αυτήν
και η τοποθέτηση κάποιου χωροδικτυώματος  από   σύρμα ή κάτι άλλο εσωτερικά της σακούλας, σαν ένα είδος σέρας σε μικρογραφία,
θα απομάκρυνε αυτό το πρόβλημα.  

Εγώ δεν κάθισα να το κάνω πάντως.

Χρησιμοποίησα μία σπέσιαλ σακούλα Louis Vuitton Trash Bag

Μού την έστειλε η καλή μου φίλη η  Kim Kardashian
 

 
Φίλε σε ευχαριστούμε   για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες που μας παρέχεις γιατί δεν είναι μόνο τι γράφεις αλλά και πως το γράφεις. Κάπου όμως μας μπερδεύεις λίγο.Ενώ αναφέρεις μαύρες και διαφανείς σακκούλες εσύ ΄έχεις βάλει μπλέ και καφέ :think::think::think: :think::think:Ελπίζω να δέχεσαι λίγο χιούμορ και από εμάς τα σπορόφυτα.
  :violin::violin::violin::violin:.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από myrtilos »

Πολύ ωραία ιδέα το κουτί αποθήκευσης.
These users thanked the author myrtilos for the post:
geokorg (06 Ιούλ 2020, 10:31)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Θέλω να επαναλάβω (για να μην παρεξηγηθώ) ότι η ανάρτησή μου περιέχει αρκετή δόση αστείων καί εύθυμο-ιλαρό χαρακτήρα.
Το βαρέλι όμως είναι αλήθεια.
Υπάρχει πιθανότητα να παρατηρήσουμε ένα είδος λευκής  ‘’ μούχλας ‘’ στον κορμό αλλά αυτό δεν είναι τίποτα.
Ψεκάζουμε με λίγο νερό και καθαρίζουμε με ένα μικρό πινέλο και ξανακλείνουμε την σακούλα. Επαναλαμβάνουμε εάν χρειαστεί.
Στα φυλλοβόλα δεν προξενεί μεγάλο κακό. Στα πευκοειδή και κυπαρισσοειδή πρέπει να προσέξουμε.
Για το υπόστρωμα και για την συγκεκριμένη περίπτωση (σακούλα) θα έλεγα ότι ο περλίτης είναι η καλύτερη επιλογή χωρίς
όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αντ΄αυτού κάποιο άλλο χώμα κατάλληλο για το φυτό.  
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
geokorg (06 Ιούλ 2020, 10:32)
Rating: 7.14%

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από geokorg »

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση J-Z. Και εγω της παλιας σχολης ειμαι :) και αντιλαμβανομαι τι εννοεις. Σε καποιο αναλογο test που εκανα, χρησιμοποιωντας μεγαλα πλαστικα κουτια αποθηκευσης, κλειστα με το καπακι τους εν ειδει mini θερμοκηπια ή μια αλλου τυπου σακουλα (ανοιξα βεβαια τρυπες στον πατο των κουτιων), ειχα δυσκολιες με μυκητες, αλλα απο οτι καταλαβαινω μαλλον φταιει οτι χρησιμοποιησα σαν υποστρωμα 100% ποταμισια αμμο και χμμ καθυστερησα αρκετα και την διαδικασια του ανοιγματος. Θα εχω υπόψιν μου τα σχολια σου και το κολπο σου με λαδι/υγρο για jin.
IMG_7560R.JPG
 
IMG_7563R.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author geokorg for the post (total 2):
manos82 (01 Ιούλ 2020, 23:52) • myrtilos (02 Ιούλ 2020, 22:09)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

geokorg έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 13:53
ευχαριστω πολυ για την απαντηση J-Z, ειχες ποτε προβλημα με μυκητες, ή χρησιμοποιησες αντιστοιχο σκευασμα εστω προληπτικα?


 
Είμαι της παλαιάς σχολής και τότε (δεκαετία του ΄80 και μετά) δεν υπήρχαν και πολλά σκευάσματα για μπονσάι.
Να πώ ότι αντί για σακούλα το φυτό σκεπαζόταν με ένα βαρέλι πώς θα σου φανεί αυτό ??? 
Μάλλον θα με κράξεις.

Σιγά να μην έβαζαν σακούλα οι Κινέζοι και οι Γιαπωνέζοι τον 18  και 19 αιώνα.

Μέχρι στιγμής με τους μύκητες δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια έχω διαβάσει το  βιβλίο του Κωνσταντίνου Κατακουζηνού
με τίτλο Το Αποχετευτικό Σύστημα Στο  Βυζάντιο και ως εκ τούτου έχω βελτιστοποιήσει  το μείγμα και την αποστράγγιση
στις γλάστρες μου.
Σε δεύτερο χρόνο ο κορμός μπορεί να περαστεί με λίγο λάδι και μετά από 2-3 ημέρες με αραιωμένο υγρό για jin για τους μύκητες και τά αυγά εντόμων. 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
myrtilos (01 Ιούλ 2020, 20:38) • geokorg (06 Ιούλ 2020, 10:32)
Rating: 14.29%

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από geokorg »

ευχαριστω πολυ για την απαντηση J-Z, ειχες ποτε προβλημα με μυκητες, ή χρησιμοποιησες αντιστοιχο σκευασμα εστω προληπτικα?
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Στην ερώτηση του Nadim 

….σε περιπτώσεις όπου το φυτό έχει χάσει τα περισσότερα η σχεδόν όλα τα φύλλα, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα η μαύρη σακούλα; ….

Όλα είναι πιθανά και όπως αναφέρω …..Τά θαύματα τά προσεγγίζουμε λίγο, αλλά δεν τά κάνουμε !!!......

Σίγουρα η σακούλα θα υποβοηθήσει το φυτό αλλά είναι και άλλοι παράγοντες πού μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά την όλη εξέλιξη. 


Στην ερώτηση του Geokorg

….Πόσο σημαντικό είναι να μην ακουμπάει η σακούλα στο φυτό και στα κλαδιά …… 

Καλό θα είναι να μην ακουμπάει αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας εάν αγγίζει και κάποιο κλαδάκι.
Σίγουρα η  υγρασία στο εσωτερικό τοίχωμα της σακούλας θα κακοποιήσει όσα φύλλα ή βλαστούς είναι σε επαφή με αυτήν
και η τοποθέτηση κάποιου χωροδικτυώματος  από   σύρμα ή κάτι άλλο εσωτερικά της σακούλας, σαν ένα είδος σέρας σε μικρογραφία,
θα απομάκρυνε αυτό το πρόβλημα.  

Εγώ δεν κάθισα να το κάνω πάντως.

Χρησιμοποίησα μία σπέσιαλ σακούλα Louis Vuitton Trash Bag

Μού την έστειλε η καλή μου φίλη η  Kim Kardashian
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
geokorg (01 Ιούλ 2020, 13:05) • Ioanisu62 (19 Ιούλ 2023, 16:15)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από sinaf »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:36
Προστέθηκε μετά από 59 λεπτά 51 δευτερόλεπτα

..και προτείνω στους διαχειριστές του φόρουμ να μπει στην βιβλιοθήκη 
 

 
+1

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από geokorg »

Παρα πολυ καλο αρθρο, με λεπτομερεια και βεβαιως αξιζει ενα μεγαλο bravo στον J-Z!!!
Ερωτηση 1 : θα βοηθουσε και σε ποιες περιπτωσεις, η χρηση μυκητοκτονου - βακτηριοκτονου πχ θειικου χαλκου (γαλαζοπετρα) σαν προληπτικο μεσο αντιμετωπισης πιθανων αναλογων προβληματων, λογω της ετσι και αλλιως ζητουμενης αυξημενης υγρασιας/ζεστης στο εσωτερικο της σακουλας?
Ερωτηση 2 : Ποσο σημαντικο ειναι να μην ακουμπαει η σακουλα στο φυτο και στα κλαδια του (με την βοηθεια ισως συρματος που καταλληλα τοποθετημενο, θα κραταει μια αποσταση μεταξυ του πλαστικου και του φυτου)?

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από nadim »

Με αφορμή την ανάρτηση, την τεχνική την εφαρμόζουμε σε γενικότερα αδύναμα η πολύ στρεσαρισμένα δένδρα, ίσως και σε δένδρα χωρίς ρίζες για να επιταχύνουμε την ανάπτυξη.
Σε περιπτώσεις όπου το φυτό έχει χάσει τα περισσότερα η σχεδόν όλα τα φύλλα, υπάρχει περίπτωση να έχει αποτέλεσμα η μαύρη σακούλα;
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Σακούλα ........

Δημοσίευση από deus x machina »

Jean-Zac έγραψε:
29 Ιουν 2020, 10:09
Αμέσως κάνατε κλίκ να δείτε τι είναι αυτή η σακούλα εεεε  ???   ΕικόναΕικόνα

Τι είναι αυτή η περιέργεια βρέ παιδί μου. !!!!

Και τι είναι η σακούλα ???? 

Είδος σάκου κυρίως από πλαστικό, χαρτί ή ύφασμα.
Συγγενικές λέξεις είναι το σακουλάκι και η σακουλίτσα.
Σύνθετη λέξη είναι η χαρτοσακούλα.
Προέλευση ίσως από το Γαλλικό sac.
Στην αργκό του ‘30-‘40 (μάγκικα) σακούλα σήμαινε ότι την ψυλλιάστηκα, την σακουλεύτηκα, υποψιάστηκα, αντιλαμβάνομαι. 

Άλλο πρόβλημα.

Εάν σε ένα πλοίο υπάρχουν 25 πρόβατα και 12 κατσίκες ποια είναι η ηλικία του καπετάνιου ????
(Μια ερώτηση που μπορεί να έχει διαφορετικές απαντήσεις, είναι μια καλή ερώτηση) 

Άσχετο αλλά τι θέλει να πει ο ποιητής ?

Ποιητής.
Είναι το άτομο που δημιουργεί ποίηση και προέρχεται από την αρχαία λέξη ποιέω, ποιώ.
Χρησιμοποιεί δε τον λόγο κατά τέτοιο τρόπο, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να έχει διακριτή διαφορά από ένα πεζογραφικό κείμενο.

Ποιητής είναι αυτός που με παλιά έπιπλα φτιάχνει ένα δένδρο (Αν Σέξτον)
Ποιητής είναι κάποιος που σκέφτεται κάτι άλλο (Β. Ουγκώ)
Ποιητής είναι ο ψεύτης που λέει πάντα την αλήθεια (Ζάν Κοκτώ)
Το ΄΄τι θέλει να πει ΄΄ είναι η κατηγορία που εκτοξεύουμε ενάντια στον ποιητή που δεν κατόρθωσε να μας συγκινήσει.
Κατηγορία πολύ σοβαρή (Μάξ Ζακόμπ)
Αφού δεν έχεις τίποτα να πεις κύριε ποιητή, γιατί ενόχλησες τις λέξεις (Κ.Μάντης) 

Μπά δεν με βλέπω καλά.
Τι θα γίνει όταν ανέβει η θερμοκρασία ??
Θα λαλήσω ??  Εικόνα

Αυτό το παράξενο-περίεργο γράψιμό μου μάλλον είναι αποτέλεσμα της ηλικίας μου και τίποτα άλλο. Μήπως αρχίζω να τα χάνω και να μην ξέρω τι λέω και τι γράφω ?? 

P.S. Η συζήτηση γίνεται σε χαλαρωτικό, ευχάριστο και αστείο τόνο.  

Ανοίγω αυτήν την ανάρτηση για να επιστήσω την προσοχή όλων των χρηστών μιας τεχνικής που πειραματίστηκε και εφαρμόστηκε από πολλούς με σκοπό τόν  τρόπο στην καλλιέργεια και ανάκτηση νέων  φυτών ή αυτών που έχουν μόλις βγεί από το έδαφος και αγωνίζονται να κρατηθούν στη ζωή. Εάν εφαρμοστεί σωστά, επιτρέπει την ταχεία ανάκαμψη των ταλαιπωρημένων αυτών  φυτών.
Ας ξεκινήσουμε κάνοντας μια απλή παρατήρηση. Τα φυτά δεν δημιουργούν ρίζες εάν δεν έχουν φύλλα, επειδή αυτά δημιουργούνται με τον ανερχόμενο χυμό και τα φύλλα δεν ζουν χωρίς ρίζες.
 Ένα φυτό, ένα πρέ μπονσάι,  ένα μπονσάι ή ένα γιαμαντόρι μπαίνει σε μία κατάσταση σόκ όταν  υποστεί αλλαγές στο περιβάλλον του, κακοποίηση ή έλλειψη του ριζικού συστήματος από μία συλλογή από την φύση, μία μεταφύτευση, ένα επιθετικό κλάδεμα των ριζών, από ένα δραστικό κλάδεμα των κλαδιών, μετά από έντονο συρμάτωμα, μετά από κάποια αρρώστια ή κλιματικές συνθήκες, από εξωγενείς παράγοντες όπως ζώα, έντομα, μανιτάρια, υπερβολική λίπανση, έντονες εργασίες για jin και shari   και άλλα.

Εδώ λοιπόν χρησιμοποιούμε την σακούλα.

Η τεχνική της σακούλας  διαιρείται στην μαύρη και την διαφανή-ημιδιαφανή ... 

Η μαύρη σακούλα  εξυπηρετεί δύο πολύ σημαντικά πράγματα.
Την διατήρηση μιας πολύ υψηλής εσωτερικής υγρασίας, έτσι ώστε το φυτό  να μην χάσει ενέργεια και την ενυδάτωση όλου του κορμού.
Στην πράξη, το τυλιγμένο-καλυμμένο με την σακούλα  φυτό πού  χρειάζεται τα φύλλα για να είναι σε θέση να ζήσει και πολύ φως για να κάνει μια άφθονη φωτοσύνθεση, καταγράφει μια χαμηλή φωτεινότητα και για  να επιβιώσει δημιουργεί πολύ μεγαλύτερο αριθμό μπουμπουκιών (και επομένως μελλοντικών φύλλων) για να μπορέσει να αντισταθμίσει την έλλειψη φωτός. Μια άλλη θετική πτυχή της μαύρης σακούλας  είναι η αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασίας, ώστε να αναπαράγεται στο φυτό η αίσθηση της άνοιξης, αλλά να πρέπει να είμαστε  προσεκτικοί τις χειμερινές περιόδους δεδομένης της χαμηλής θερμοκρασίας. Μπορεί επίσης να διατηρηθούν σε πολύ φωτεινά μέρη ή σε μέρη που δέχονται μερικές ώρες ηλιοφάνειας. Την άνοιξη αργά ή το καλοκαίρι σε απόλυτη σκιά, διότι με την αύξηση της εξωτερικής  θερμοκρασία (και κατά συνέπεια και της εσωτερικής) θα διακινδυνεύσουμε νά  ‘’τηγανίσουμε’’  το φυτό. 
Μετά από λίγες μέρες στο φυτό αρχίζουν  να εμφανίζονται νέα  μπουμπούκια, περίπου 1 εκατοστό μήκος και  τότε θα πρέπει να αντικαταστήσουμε τήν μαύρη σακούλα με μία  διαφανή, ώστε  να συνεχίσουμε να διατηρούμε την εσωτερική υγρασία πολύ υψηλή καί το φυτό ενυδατωμένο. Κάνοντας έτσι,  στους νέους οφθαλμούς θα δοθεί ένας τρόπος να λαμβάνουν σωστή ποσότητα φωτός, άρα μια σωστή φωτοσύνθεση και επομένως ένας άφθονος σχηματισμός ριζών.

Τα δύο πράγματα, τα φύλλα και οι ρίζες δεν μπορούν να χωριστούν. Συμβαδίζουν.

Το φυτό συνήθως αποθηκεύει ζάκχαρα για τις δύσκολες περιόδους και ως εκ τούτου στην συγκεκριμένη τεχνική εκμεταλλεύεται αυτήν την ενέργειά του. Πρέπει να προσθέσουμε ότι στην χρήση της μαύρης σακούλας το φυτό δεν πρέπει να έχει ούτε ένα φύλλο. Αφήνοντας τα φύλλα, το φυτό δεν παράγει νέους οφθαλμούς αλλά θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει αυτά που έχει μέχρι να σταματήσει και μερικές φορές δεν μπορεί καν να ανακάμψει. 

Αυτή η τεχνική δεν ενδείκνυται σε κωνοφόρα επειδή αυτά δεν μπορούν να αποφυλλωθούν αλλιώς θα πεθάνουν αμέσως.

Πρέπει να αρκεστούμε  στο κλάδεμα των πολύ μεγάλων κλαδιών που ευνοούν τά νεότερα και το δυνατότερα.
Σε αυτήν την περίπτωση θα καλύψουμε ολόκληρο το φυτό συμπεριλαμβανομένης και της γλάστρας με διαφανή σακούλα, έτσι ώστε εκτός από να παρέχει ενυδάτωση στο φυτό θα παρέχει και φως για τη φωτοσύνθεση. 
Εδώ  μπορούμε αμέσως να χρησιμοποιήσουμε διεγερτικά φυλλώματος και ριζών επειδή αυτά,  έχοντας λίγο φύλλωμα, μπορούν να τα απορροφήσουν διά μέσου του ριζικού συστήματος. Επίσης οι μύκητες (μανιτάρια) βοηθούν πολύ σε αυτήν την περίπτωση, διότι αποικίζοντας το έδαφος και αποφεύγοντας τη σήψη που προκαλείται από επιβλαβή μανιτάρια, βοηθούν επίσης στη μεταφορά των θρεπτικών συστατικών στο φυτό.
Εάν συλλέξαμε ένα φυτό χωρίς φύλλα και ρίζες (π.χ. Φεβρουάριο)  τα προϊόντα φυλλώματος δεν είναι χρήσιμα για προφανείς λόγους, καθώς δεν θα μπορέσουν να  απορροφηθούν, μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν διεγερτικά ριζών. 

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ: 

Η μαύρη σακούλα  ευνοεί  την  θερμότητα και την  επανεκκίνηση των λειτουργιών των συλλεχθέντων  φυτών που παρουσίασαν μία στάση  την πρώτη περίοδο μετά την συλλογή. Επιπλέον, το φυτό διεγείρεται ώστε  να δημιουργήσει  νέα βλάστηση από τον κορμό καθώς δεν βρίσκει φως! 

Η διαφανής σακούλα παρέχει χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά διατηρεί υγρασία-ενυδάτωση  και εγγυάται το καλύτερο εσωτερικό μικροκλίμα! 

Επομένως:
Στις συλλογές  πρώτα την  μαύρη σακούλα (Μιλάμε για πλατύφυλλα δέντρα!) Και μετά όταν αρχίζει να βλασταίνει  από τον κορμό περνάμε στην  διαφανή μέχρι οι βλαστοί να φτάσουν σέ ένα σημαντικό μήκος που θά  εγγυάται μία ασφαλή διακίνηση της λύμφης, αν και αυτό  ποικίλλει από είδος σε είδος.
Όταν οι βλαστοί φτάσουν σε μήκος 10-15 εκατοστά τότε ανοίγουμε κάποιες τρύπες στην σακούλα και θα μεγαλώνουμε το άνοιγμά τους  σταδιακά μέχρι την πλήρη αφαίρεση της σακούλας. 

Τα φυτά δεν χρειάζονται συνεχή ανανέωση του αέρα, και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είναι τά ίδια που τον ανανεώνουν και, εάν είναι απαραίτητο, για ανακύκλωση, εν μέρει ή ολικά.
Η νάυλον σακούλα είναι ένας μικρός κλειστός κόσμος στον οποίο τήν παρούσα υγρασία εκμεταλλεύεται το φυτό και στη συνέχεια ανακυκλώνει σέ διοξείδιο του άνθρακα και οξυγόνο. Αναπνέοντας το φυτό  εξατμίζεται το νερό, το οποίο συμπυκνώνεται στο νάιλον και στη συνέχεια πέφτει ξανά σε μεγαλύτερες και βαρύτερες σταγόνες στο δοχείο, απορροφάται από τις ρίζες ή εξατμίζεται από τη θερμότητα και απορροφάται ξανά από τα φύλλα και ούτω καθεξής.
Μόλις το φυτό μπεί στην σακούλα τότε ζει σε έναν κόσμο σταθερής υγρασίας και υψηλής θερμότητας, χωρίς να υπόκειται σε στρές κάθε είδους, επιτρέποντας στο φυτό να αξιοποιήσει στο έπακρο τα αποθέματα διατροφής που υπάρχουν στον κορμό και στους κύριους μίσχους. Με αυτόν τον τρόπο, σε σύντομο χρονικό διάστημα, δημιουργεί νέα φύλλα και ρίζες που επιτρέπουν την αύξηση της κυκλοφορίας της λύμφης , ώστε να ξεπεραστεί πλήρως η όποια αδυναμία και εξασθένιση πού έχει.
Κατά τη διάρκεια όλης αυτής της περιόδου, η σακούλα πρέπει να διατηρείται κλειστή, δεν πρέπει να ποτίζετε και ακόμη λιγότερο να λιπαίνετε. Μόλις φτάσει σε μια αποδεκτή μορφή υγείας, μπορούμε να αρχίσουμε να επανακυκλοφορούμε  τον αέρα αφήνοντας ανοικτό το κάτω μέρος της σακούλας για μία εβδομάδα. Απλά σε αυτή την περίοδο θα πρέπει να το ποτίζουμε λίγο εάν χρειαστεί. Τέλος, θα αφαιρέσουμε εντελώς την σακούλα υπό την προϋπόθεση ότι βρισκόμαστε σέ μια  ζεστή περίοδο, χωρίς να το μετακινήσουμε από το σημείο που παρέμεινε κατά τη διάρκεια της θεραπείας και θα ποτίζουμε κανονικά.

ΟΧΙ ΛΙΠΑΣΜΑ
Εάν έγινε μία μεταφύτευση ενός φυτού χωρίς ρίζες τότε για 2-3 μήνες δεν πρέπει να ρίξουμε λίπασμα. Υπάρχει κίνδυνος να κάψουμε τά νέα ριζίδια.   

Αυτή η  τεχνική δεν είναι κάποιο τρελό πείραμα αλλά λειτουργεί πολύ καλά εδώ και χρόνια. Είναι προφανές και κατανοητό ότι δεν  χρειάζεται και δεν πρέπει να περιμένουμε μέχρι το φυτό να είναι εντελώς στεγνό και ξερό. Πρέπει να ενεργήσουμε νωρίτερα. 

Τά θαύματα τά προσεγγίζουμε λίγο, αλλά δεν τά κάνουμε !!! 

Σακούλα ναούμε ???  Εικόνα

Δηλαδή το καταλάβαμε ???? 


Στην πρώτη φωτογραφία εμφανίζεται μία μελικοκιά πού έβγαλα τον Φεβρουάριο χωρίς ρίζες και την σκέπασα με σακούλα. Δεν είχα βγάλει τότε φωτογραφίες. Σήμερα (μετά από ένα μικρό κλάδεμα) είναι έτσι. Στις υπόλοιπες φωτογραφίες είναι μία άλλη μελικοκιά πού την έβγαλα και αυτή χωρίς ρίζες στί 5/6/2020. Σήμερα είναι έτσι. Έβγαλε κάποιους βλαστούς αλλά παραμένει σε σκιερό-ημισκοτεινό  χώρο  με ήπια θερμοκρασία σκεπασμένη με την σακούλα. Θα δούμε τι θα γίνει γιατί στο χώμα πού ήταν την κλάδευα σχεδόν επί 5 χρόνια.
 
 

 
παααρα πολυ ωραιο αρθρο κ με πληρη ενημερωτικα στοιχεια. Μου ελυσες πολλες αποριες. 
Να σαι καλα
 
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση