Καταβολαδα σε αγριελιά

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Καταβολαδα σε αγριελιά

Δημοσίευση από milly »

Eυχαριστω thanos75 θα ακολουθησω την συμβουλη σου ξερω οτι εισαι απο τους πιο εμπειρους σε αυτες τις τεχνικες...
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Καταβολαδα σε αγριελιά

Δημοσίευση από thanos75 »

ρίζες θα βγάλει από το ζωντανό τμήμα. τα κλαδάκια που είναι κομμένα είναι νεκρό ξύλο. η πάνω τομή ας είναι ακριβώς από πάνω.
προχώρα στην καταβολάδα χωρίς να κλαδέψεις τίποτα. και ξέχασέ την. μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από ένα χρόνο για να δυναμώσουν οι νέες ρίζες. Δεν πειράζει. τον επόμενο χρόνο θα ασχοληθείς με την διαμόρφωση της διακλάδωσης και τον μεθεπόμενο την κόβεις.
IMG_20200525_134302.jpg
 και μετά θα ασχοληθείς με το κάτω τμήμα, που θα γίνει πιο ωραίο δεντράκι!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Καταβολαδα σε αγριελιά

Δημοσίευση από milly »

Καλησπέρα στην παρέα. Σκέφτομαι να κάνω μια καταβολαδα στα σημεία που έχει τα δύο σημάδια ο κορμός. Δαχτυλίδι ορμόνη και να βάλω μια γλάστρα πάνω από αυτή με τύρφη και να το αφήσω 1χρονο τουλάχιστον να βγάλει ρίζες. Μία προσπάθεια που έκανα πιο χαμηλά δεν  πέτυχε γιατί νομίζω την έκανα λάθος εποχή.. Ερώτηση:  βγάζει ρίζες όταν υπάρχουν αυτά τα σημάδια στον κορμο ή θα το χαλάσω το δεντράκι  είναι κατάλληλη εποχή; Νομίζω ναι αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Τα κλαδάκια που πάνε κάτω τα κόβω ή τα αφήνω και κλαδεύουμε του χρόνου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση