Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραίος. Δύσκολο αλλά πολύ καλό.
These users thanked the author Paulos for the post:
IvanSak (16 Απρ 2020, 14:57)
Rating: 7.14%
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από IvanSak »

thanos75 έγραψε:
15 Απρ 2020, 18:13
Σίγουρα η προσπάθεια πάντα μετράει.
καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάποια επιτυχημένη προσπάθεια για tanuki. Σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση. οπότε λέω κάποια πράγματα που βλέπω μόνο και μόνο για να γίνει συζήτηση και όχι για να δώσω κατευθύνσεις.
καταρχήν το ξύλο είναι πολύ ωραίο. όμως θα ήταν καλό να έχει μια πιο διευρυμένη βάση, ώστε στο μέλλον με την ανάπτυξη του δέντρου και το "δέσιμο" των δύο, να δείχνει σαν ένα δέντρο με ωραίο νεμπάρι. να έχει δηλαδή την κωνικότητα που έχει ένα ηλικιωμένο δέντρο. Γιατί αυτό δεν είναι και ο σκοπός; να φτιάξουμε με τα χρόνια μια ωραία διακλάδωση, δανειζόμενοι ένα ξένο κορμό ενός νεκρού δέντρου, μιας και του ζωντανού δέντρου θα απαιτούσε δεκαετίες για να γίνει (πολύ περισσότερα χρόνια από αυτά που χρειάζονται για να γίνει μια ικανοποιητική διακλάδωση).
από την μορφή και διακλάδωση που βλέπω στο νεκρό ξύλο (στην φωτογραφία που επισυνάπτω) ουσιαστικά μόνο ένα κλαδί (το πιο χοντρό) θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ώστε να σκαφτεί και να ενσωματωθεί σε αυτό το πιο κοντικό κλαδάκι στην διαδρομή μου σημειώνω (προφανώς προσαρμόζοντας το σύνολο και στον κεντρικό κορμό). Το ακριβώς απο κάτω που έχει στρίψει, δεν νομίζω ότι έχει νόημα γιατί ποτέ δεν θα δέσει το νεκρό με το ζωντανό (εξάλλου το ζωντανό είναι πιο χοντρό).
επίσης και τα πιο χαμηλά που έχεις αφήσει και συρματώσει, νομίζω δεν εξυπηρετούν κάτι. Θα μπορούσαν προφανώς να παραμείνουν για κάποια χρόνια για να βοηθήσουν στην πάχυνση και υγεία του δέντρου, αλλά δεν χρειάζονταν συρμάτωμα αφού θα ήταν προσωρινά.Screenshot.jpg
 
Οι ενστάσεις μου δηλαδή είναι ότι δεν δίνει την αίσθηση ότι μπορεί με τα χρόνια να δείξει σαν ένα ενιαίο δέντρο με κάποια νεκρά τμήματα πάνω του. Αυτό δεν σημαίνει ότι και σήμερα δεν είναι μια ωραία εικόνα.
 


 
 έχασα τον ειρμό μου όταν ξεφόρτωσα τα ξύλα από το πορτμπαγκάζ και έψαχνα πιο θα του ταίριαζε πιο πολύ, (ήταν τοσα πολλά τα ξύλα που ζαλίστηκα) έχεις απόλυτο δίκιο δεν υπολόγισα τα κλαδιά του ξηρού ξύλου για την μελλοντική μορφή του, εκεί την πάτησα. Ευελπιστώ στο μέλλον να βγάλει καινούργια κλαδιά και να του δώσω την τελική μορφή. 

Όσο αφορά τα κάτω κλαδιά, τα έχω συρμάτωση για να τα κάνω jin ώστε να έχει ξηρό στοιχείο και κάτω. νομίζω θα του ταίριαζε. Εσύ τι λες? 
 
 
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Jean-Zac »

These users thanked the author Jean-Zac for the post:
IvanSak (16 Απρ 2020, 17:59)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από IvanSak »

Harris έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:06
Δυσκολο επιχείρημα. Πηγες και εσυ κατευθειαν στα βαθειά!
 
Το YouTube φταίει που τα δείχνουν όλα τόσο εύκολα.. 😁
​​​​​
 

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:35
IvanSak έγραψε:
15 Απρ 2020, 11:48

Όταν το τελείωσα το κοιτούσα για ώρες και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Ακόμα το ψάχνω... 

🤔🤔Τι να φταίει... Τα κλαδιά του που είναι κοντά, τα φύλλα του που δεν είναι οριζόντια στην σειρά ή μήπως είναι πολύ στριμωγμένο. 

Πείτε μου και εσείς💡...  

 


 
 
Τώρα που το κοιτάω από κοντά με βάση την εικόνα που μου έφτιαξες (ειλικρινα σε ευχαριστώ πολύ γιαυτό) 
​Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το κλαδεψω.
Παρά είναι φορτωμένο. 
 

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Antonios έγραψε:
15 Απρ 2020, 17:44
Έλα καλό είναι δεν το λες άσχημο ωραία προσπάθεια

 
Πάντα το πρώτο είναι λίγο κάπως 🙃
 Και εξάλλου οι δυσκολίες φέρνουν  την εμπειρία Και η εμπειρία την τεχνογνωσία
​​​​​​ ίσως το επόμενο να είναι καλύτερο 😉👍
​​​​​​
​​​​​
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:35
IvanSak έγραψε:
15 Απρ 2020, 11:48

Όταν το τελείωσα το κοιτούσα για ώρες και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Ακόμα το ψάχνω... 

🤔🤔Τι να φταίει... Τα κλαδιά του που είναι κοντά, τα φύλλα του που δεν είναι οριζόντια στην σειρά ή μήπως είναι πολύ στριμωγμένο. 

Πείτε μου και εσείς💡...  

 


 
.
 

 
Αυτό που βλέπω μου αρέσει πολύ.
Μόλις δεις ότι το δέντρο σου ανακάμπτει και να έχει βγάλει νέα φύλλα μπορείς κλαδέψεις, διαμορφώσεις ή ότι άλλο θες. Περιμένω update 

Μπράβο! Καλή συνέχεια! 
​​​
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
IvanSak (17 Απρ 2020, 10:59)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από thanos75 »

Σίγουρα η προσπάθεια πάντα μετράει.
καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάποια επιτυχημένη προσπάθεια για tanuki. Σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση. οπότε λέω κάποια πράγματα που βλέπω μόνο και μόνο για να γίνει συζήτηση και όχι για να δώσω κατευθύνσεις.
καταρχήν το ξύλο είναι πολύ ωραίο. όμως θα ήταν καλό να έχει μια πιο διευρυμένη βάση, ώστε στο μέλλον με την ανάπτυξη του δέντρου και το "δέσιμο" των δύο, να δείχνει σαν ένα δέντρο με ωραίο νεμπάρι. να έχει δηλαδή την κωνικότητα που έχει ένα ηλικιωμένο δέντρο. Γιατί αυτό δεν είναι και ο σκοπός; να φτιάξουμε με τα χρόνια μια ωραία διακλάδωση, δανειζόμενοι ένα ξένο κορμό ενός νεκρού δέντρου, μιας και του ζωντανού δέντρου θα απαιτούσε δεκαετίες για να γίνει (πολύ περισσότερα χρόνια από αυτά που χρειάζονται για να γίνει μια ικανοποιητική διακλάδωση).
από την μορφή και διακλάδωση που βλέπω στο νεκρό ξύλο (στην φωτογραφία που επισυνάπτω) ουσιαστικά μόνο ένα κλαδί (το πιο χοντρό) θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ώστε να σκαφτεί και να ενσωματωθεί σε αυτό το πιο κοντικό κλαδάκι στην διαδρομή μου σημειώνω (προφανώς προσαρμόζοντας το σύνολο και στον κεντρικό κορμό). Το ακριβώς απο κάτω που έχει στρίψει, δεν νομίζω ότι έχει νόημα γιατί ποτέ δεν θα δέσει το νεκρό με το ζωντανό (εξάλλου το ζωντανό είναι πιο χοντρό).
επίσης και τα πιο χαμηλά που έχεις αφήσει και συρματώσει, νομίζω δεν εξυπηρετούν κάτι. Θα μπορούσαν προφανώς να παραμείνουν για κάποια χρόνια για να βοηθήσουν στην πάχυνση και υγεία του δέντρου, αλλά δεν χρειάζονταν συρμάτωμα αφού θα ήταν προσωρινά.
Screenshot.jpg
 
Οι ενστάσεις μου δηλαδή είναι ότι δεν δίνει την αίσθηση ότι μπορεί με τα χρόνια να δείξει σαν ένα ενιαίο δέντρο με κάποια νεκρά τμήματα πάνω του. Αυτό δεν σημαίνει ότι και σήμερα δεν είναι μια ωραία εικόνα.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Antonios »

Έλα καλό είναι δεν το λες άσχημο ωραία προσπάθεια
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Jean-Zac »

IvanSak έγραψε:
15 Απρ 2020, 11:48

Όταν το τελείωσα το κοιτούσα για ώρες και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Ακόμα το ψάχνω... 

🤔🤔Τι να φταίει... Τα κλαδιά του που είναι κοντά, τα φύλλα του που δεν είναι οριζόντια στην σειρά ή μήπως είναι πολύ στριμωγμένο. 

Πείτε μου και εσείς💡...  

 

 
.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από Harris »

Δυσκολο επιχείρημα. Πηγες και εσυ κατευθειαν στα βαθειά! Ισως ενα μικροτερο για αρχη δεντρο να βοηθουσε πιο ευκολα...
Εγω βγαζω το καπελο εκανες πολυ δουλειά και εχει βγει ωραίο.
Απο κοντα στην φωτογραφία βλέπεις τις "ατέλιες¨. Απο μακριά όμως το αποτέλεσμα είναι καλό!
These users thanked the author Harris for the post:
IvanSak (16 Απρ 2020, 10:35)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Το Πρώτο μου tanuki juniperus

Δημοσίευση από IvanSak »

Μετά από ψάξιμο στο YouTube και διάβασμα αποφάσισα να φτιάξω ένα γιουνιπερο tanuki (μάλλον ένα αποτυχημένο tanuki
😩) βέβαια η προσπάθεια μετράει.

Έτσι λοιπόν ετσιλα SMS, πείρα και τον σκύλο μου και βγήκα τσάρκα στην παραλία για να βρω ξύλα. Αφού γέμισα το πορπαγκαζ από διάφορα σχέδια και μεγέθη, γύρισα σπίτι διάλεξα ένα κομμάτι που θα ταίριαζε με το γιουνιπερο. Το έσκαψα ανάλογα και πέρασα όλα τα απαραίτητα στο ξύλο για να μην σαπίσει, το έδεσα και ξεκίνησα προσεχτικά να περνάω τα κλαδιά. 
Όταν το τελείωσα το κοιτούσα για ώρες και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Ακόμα το ψάχνω... 

🤔🤔Τι να φταίει... Τα κλαδιά του που είναι κοντά, τα φύλλα του που δεν είναι οριζόντια στην σειρά ή μήπως είναι πολύ στριμωγμένο. 

Πείτε μου και εσείς💡...  

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Απάντηση