Το δικό σας Soil Mix

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από panixoras »

κωστα εχεις π.μ

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Hfestion »

kost191 έγραψε:
18 Μαρ 2020, 14:43
 Επιπλεον θα ηθελα να σας πω για ενα φυτωριο στην ελλαδα το οποιο πουλαγε akadama νομιζω καπου στα 20 ευρω τα 14 lt μεχρι που ξεπουλησε και τωρα ξαναεφερε αλλα με 35 ευρω την ιδια ποσοτητα το θεωρω λιγο κλεψιμο αλλα αν ενδιαφερεται κανεις μου λετε.

 
Εκτός ότι το acadama έχει ποιότητες, μετά από το πυρηνικό ατύχημα που είχε γίνει στην φουκοσιμα πριν απο  χρόνια η τιμή του εκτοξεύτηκε. Αν θυμάμαι καλά είχαν απαγορευτεί και οι εξαγωγές του, μαζί και με δέντρα. 
Εκτός από αυτό, στο εμπόριο ο καθένας πουλάει όσο αγοράζει + εκτελωνισμό + ΦΠΑ + κέρδος. Η τιμή μου φαίνεται πολύ λογική. 

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από kost191 »

Εχω ακουσει καλα λογια και για ζεολιθο και για περλιτη αν χρησιμοποιειται η αν ξερεται κατι για αυτο περιμενω να μαθω

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 33 δευτερόλεπτα:
nadim έγραψε:
19 Μαρ 2020, 15:35
Γενικά θεωρώ οτι απο την στιγμή που τα δένδρα σου είναι σε πολύ αρχικό ή μέτριο στάδιο το να χρησιμοποιήσεις τόσο ακριβό ( και δυσευρετο κυρίως) υλικό είναι κρίμα και σπατάλη (παρότι όλα τα φυτώρια μπονσάι στο εξωτερικό το χρησιμοοποιούν, το akadama)
Αυτό που ωστόσο είναι χρήσιμο είναι το σφάγνο. Και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ καθόλου εύκολα. Εντόπισα ένα ηλεκτρονικό μαγαζί στο οποίο βέβαια η ποσότητα δεν ανταποκρίνεται με την πραγματική σε αυτό που αγοράζεις.
Οπότε με αφορμή το θέμα, υπάρχει κάποιος ο οποίος να προμηθεύεται σφάγνο ή να ξερει απο που θα μπορούσα να αγοράσω;

 
Δυστυχως νομιζω οτι και εγω μονο ενα site εχω βρει στην Ελλαδα και δεν νομιζω να μπορεις να βρεις απο καπου αλλου.
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από nadim »

Γενικά θεωρώ οτι απο την στιγμή που τα δένδρα σου είναι σε πολύ αρχικό ή μέτριο στάδιο το να χρησιμοποιήσεις τόσο ακριβό ( και δυσευρετο κυρίως) υλικό είναι κρίμα και σπατάλη (παρότι όλα τα φυτώρια μπονσάι στο εξωτερικό το χρησιμοοποιούν, το akadama)
Αυτό που ωστόσο είναι χρήσιμο είναι το σφάγνο. Και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ καθόλου εύκολα. Εντόπισα ένα ηλεκτρονικό μαγαζί στο οποίο βέβαια η ποσότητα δεν ανταποκρίνεται με την πραγματική σε αυτό που αγοράζεις.
Οπότε με αφορμή το θέμα, υπάρχει κάποιος ο οποίος να προμηθεύεται σφάγνο ή να ξερει απο που θα μπορούσα να αγοράσω;
These users thanked the author nadim for the post:
kost191 (19 Μαρ 2020, 17:45)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από kost191 »

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας με βοηθησαν παρα πολυ και ευχομαι σε καθε μου προβλημα μου στην πορεια μου με τα bonsai να εχω ατομα σαν εσας να μου μοιραζουν την γνωση τους . Επιπλεον θα ηθελα να σας πω για ενα φυτωριο στην ελλαδα το οποιο πουλαγε akadama νομιζω καπου στα 20 ευρω τα 14 lt μεχρι που ξεπουλησε και τωρα ξαναεφερε αλλα με 35 ευρω την ιδια ποσοτητα το θεωρω λιγο κλεψιμο αλλα αν ενδιαφερεται κανεις μου λετε.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Harris »

viewtopic.php?t=8174

Εδω εχουμε γραψει.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Harris έγραψε:
18 Μαρ 2020, 11:25
Αναλογα το δέντρο και σε τι γλαστρα ή ποτ αλλάζει και το μιξ.
Για να πάρεις μια ιδεα χωρις να σημαινει οτι ειναι μπουσουλας...
Σε Acer για παράδειγμα θα βάλω χώμα (τυρφοχωμα Λιθουανίας που αγοραζω απο συγκεκριμενο μαγαζι οταν πηγαίνουμε για SAFARI). Μαζί με αμμο γάτας (δεν υπαρχει η συγκεκριμένη στην Ελλαδα. Αλλιως βάζω χαλικάκι απο μάντρα δομικων υλικων) Μαζί με ζεολιθο. 60-30-10
Σε πεύκα , γιουνιπερους κτλ αλλάζει η ποσοτητα σε 40-40-10 και 10% κορμος απο κονοφώρα π.χ απο πευκο)
Πάντα στην μεταφυτευση ρίχνω Ακτιβοζίνη λιγακι για να εχω καλυτερα αποτελέσματα. (αναπτυξη, στρες κτλ) Στα μεγαλα δέντρα μπορει να ριξω και λιγο φωσφορο.
 

 
Harri ενα link για την αμμο γατας εχεις??
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
kost191 (18 Μαρ 2020, 14:36)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Harris »

Αναλογα το δέντρο και σε τι γλαστρα ή ποτ αλλάζει και το μιξ.
Για να πάρεις μια ιδεα χωρις να σημαινει οτι ειναι μπουσουλας...
Σε Acer για παράδειγμα θα βάλω χώμα (τυρφοχωμα Λιθουανίας που αγοραζω απο συγκεκριμενο μαγαζι οταν πηγαίνουμε για SAFARI). Μαζί με αμμο γάτας (δεν υπαρχει η συγκεκριμένη στην Ελλαδα. Αλλιως βάζω χαλικάκι απο μάντρα δομικων υλικων) Μαζί με ζεολιθο. 60-30-10
Σε πεύκα , γιουνιπερους κτλ αλλάζει η ποσοτητα σε 40-40-10 και 10% κορμος απο κονοφώρα π.χ απο πευκο)
Πάντα στην μεταφυτευση ρίχνω Ακτιβοζίνη λιγακι για να εχω καλυτερα αποτελέσματα. (αναπτυξη, στρες κτλ) Στα μεγαλα δέντρα μπορει να ριξω και λιγο φωσφορο.
 
These users thanked the author Harris for the post:
kost191 (18 Μαρ 2020, 14:34)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Hfestion »

kost191 έγραψε:
17 Μαρ 2020, 22:25
Hfestion έγραψε:
17 Μαρ 2020, 16:38
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, τι υλικά χρειάζεσαι?


 
Δεν ξερω ακομα ακριβως τι χρειαζομαι εχω βρει κάποια ενδιαφέρον soil mixes αλλα δεν εχω βρει τα υλικα στην ελλαδα. Εχω ακουσει καλα λογια για Leca, pine bark,Diatomaceous Earth αλλα στην ελλαδα εχω βρει μονο φλοιο πευκου απο αυτα. Το Leca ειναι ενα ειδος πηλου και το Diatomaceous earth δεν ξερω ακριβως ακομα αλλα το χρησιμοποιουν οταν υπαρχει διαρροή λαδιών στον δρομο γιατι εχει πολυ καλη απορρόφηση. Αν γνωριζεις καποια απο τα παραπανω θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου .

 
Χρησιμοποιώ αποκλειστικά τυρφη με ελαφρόπετρα και καμιά φορά στο τσακίρ κέφι αγοράζω χαλίκι από μια μάντρα δομικών υλικών κοντά στο σπίτι μου. Δοκιμαστικά φτιάχνω και compost αλλά ακόμα δεν έχω αποτέλεσματα. 
​Στα δέντρα μου λειτουργούν πάρα πολύ καλά χωρίς προβλήματα και είναι αρκετά εικονομικα. Φυσικά έχουν το μεγάλο μειονέκτημα ότι έχουν πολύ μεγάλη κοκκομετρια. Δεν με ενοχλεί όμως διότι δεν έχω κάποιο σπουδαίο δέντρο που να πρέπει να μπει σε pot για να το εκθέσω καπου. 
​​​
These users thanked the author Hfestion for the post:
kost191 (18 Μαρ 2020, 14:36)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα κι από μένα και καλωσόρισες στο φόρουμ.
Ένας μεγάλος μάστερ του μπονσάι έλεγε ότι όσοι οι καλλιεργητές των μπονσάι τόσες και οι συνταγές για μίγματα χώματος. Εννοούσε προφανώς ότι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ...συνταγή να εφαρμοστεί σε ευρεία κλίμακα. Τα μπονσάι καλλιεργούνται σε όλα τα πλάτη και τα μήκη της Γης πλέον με την διάδοση της τέχνης αυτής και ως εκ τούτου οι κλιματολογικές συνθήκες διαφέρουν κατά πολύ από τοποθεσία σε τοποθεσία ακόμα και μέσα στην ίδια χώρα. Ρίξε μια ματιά στην βιβλιοθήκη του φόρουμ για να κατανοήσεις ποιές είναι ακριβώς οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί το υπόστρωμα/χώμα που χρησιμοποιείται στα μικρά και με περιορισμένο χώρο δοχεία για τα μπονσάι.
Η δημιουργία του υποστρώματος για τα μπονσάι έχει κατά πολύ ή λίγο αποστασιοποιηθεί από την αποκλειστική χρήση του ιαπωνικού ακαντάμα κ όπως κατάλαβα από τα γραφομενά σου, έχεις διερευνήσει και άλλες εκδοχές μιγμάτων όπως την leca κλπ.
Στην ελληνική αγορά θα βρείς σπάνια γη διατόμων, η οποία σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες χρησιμοποιείται για την παρασκευή άμμου γάτας και είναι μπορώ να πώ το καλύτερο υλικό για υπόστρωμα.
Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ελαφρόπετρα ή/και ζεόλιθο σε μικρή κοκκομετρία των 3-5 χιλ. για να φτιάξεις το μίγμα σου αν δεν επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά ανόργανο, όπως προτιμώ προσωπικά για τα μπονσάι μου με μία υποσημείωση, ότι το αποκλειστικά ανόργανο στεγνώνει στο κλίμα μας πολύ γρήγορα κ τα φυτά θέλουν, ιδιαίτερα τους ζεστούς μήνες πότισμα 2-3 φορές την ημέρα ή/και περισσότερο σε καύσωνα.
Για αρχή θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα μίγμα από έτοιμο μίγμα χώματος για ορχιδέες, που περιέχει τρίμματα κορμού κωνοφόρων και τύρφη και να το αναμίξεις με ένα ανόργανο υλικό όπως σου έγραψα πιό πάνω, ελαφρόπετρα ή ζεόλιθο σε αναλογία 50/50. Είναι μία πολύ οικονομική αλλά και κηποτεχνικά σωστή λύση για τα μπονσάι σου.
Ο,τι άλλες απορίες ή διευκρινήσεις θέλεις στην διάθεσή σου ένα φόρουμ ολόκληρο. 
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.
#menoumespiti 
 
These users thanked the author karesansui for the post:
kost191 (18 Μαρ 2020, 14:35)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από kost191 »

Hfestion έγραψε:
17 Μαρ 2020, 16:38
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, τι υλικά χρειάζεσαι?

 
Δεν ξερω ακομα ακριβως τι χρειαζομαι εχω βρει κάποια ενδιαφέρον soil mixes αλλα δεν εχω βρει τα υλικα στην ελλαδα. Εχω ακουσει καλα λογια για Leca, pine bark,Diatomaceous Earth αλλα στην ελλαδα εχω βρει μονο φλοιο πευκου απο αυτα. Το Leca ειναι ενα ειδος πηλου και το Diatomaceous earth δεν ξερω ακριβως ακομα αλλα το χρησιμοποιουν οταν υπαρχει διαρροή λαδιών στον δρομο γιατι εχει πολυ καλη απορρόφηση. Αν γνωριζεις καποια απο τα παραπανω θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου .

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από kost191 »

Harris έγραψε:
17 Μαρ 2020, 11:00
Καλώς τον. Τι δέντρα έχεις; Είναι σε ποτ ή γλαστράκια ή σε γλάστρες;

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 1 λεπτό 32 δευτερόλεπτα:
Αν θες γράψε και μερικά λόγια για σένα εδω: viewforum.php?f=42

 
Γεια σου Χαρη εχω διαφορα δεντρα και φυλλοβολα και αειθαλη και σε ποτ και σε γλαστρες οποτε ψαχνω κατι αξιόπιστο εσυ τι χρησιμοποιείς;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, τι υλικά χρειάζεσαι?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Τι δέντρα έχεις; Είναι σε ποτ ή γλαστράκια ή σε γλάστρες;

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 1 λεπτό 32 δευτερόλεπτα:
Αν θες γράψε και μερικά λόγια για σένα εδω: viewforum.php?f=42
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
kost191
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Μαρ 2020, 19:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Το δικό σας Soil Mix

Δημοσίευση από kost191 »

Θα ήθελα να μάθω τι soil mix χρησιμοποιείτε, την απόδοση του, πόσο προσιτό οικονομικά είναι και κατά πόσο αποκτάς τα υλικά εύκολα στην Ελλάδα;
Απάντηση