Χρώματα

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 93 times
Been thanked: 84 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
31 Μαρ 2020, 00:42
Θα μπορουσα να σου δωσω πρασινο αλλα μενω Λαμια..

Ασ περάσει πρώτα η πανδημία και βλέπουμε. 
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Shohin
Shohin
Has thanked: 92 times
Been thanked: 79 times

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:51
Καλησπέρα σε όλους....GiorgosG θυμάσαι τι μήνα έκανες τα μοσχεύματα στα Acer; Ορμόνη σκόνη χρησιμοποίησες; Σε τι μίγμα χώματος τα έβαλες; Σακούλα σκούρα ήταν; Σε σκιερό μέρος τα έβαλες; Πολλές ερωτήσεις...(βγάλε μία φώτο αδερφέ.) Δεν είμαι κατάσκοπος,απεγνωσμένος είμαι....Εγώ με μοσχεύματα φέτος πήρα από μητρικό φυτό 13 Μαρτίου ulmus parvifocia σε 17 μέρες σκάνε τα πρώτα φύλλα. Τα έβαλα σε άμμο ποταμίσια σκέτη με ορμόνη ριζοβολιας σκονη. Πιστεύω κάτι θα γινει. Δεν γνωρίζω αν θέλουν πολύ καιρό για να τα πάρω 2,5 μήνες είναι καλά άραγε; Α και μία μποκαβιλια από μόσχευμα πάει καλά παρόλο που την ταλεπωρησα με 2 μεταφύτευσης σε ένα χρόνο. Το παλεύω και με ένα μόσχευμα boxus ισπανικό.. Harris θέλω μια χάρη!!! Τι φίλοι είμαστε δεν είναι κάτι από τα σκουπίδια σου και από εμένα ότι θες!!ΧΑ...ΧΑ..ΧΑ.. Υ.Γ. Σε καραντίνα είμαστε αδερφέ πώς θα περάσει η ώρα....

Καλησπέρα. Τα μοσχεύματα τα έκανα πρώτη φορά καλοκαίρι, όταν είχαν ήδη φύλλα τα acer. Φρόντισα τα κλαδάκια να έχουν ένα "μάτι" στη βάση τους και έκοψα την κορυφή τους. Επίσης άφησα 2-3 φυλλαράκια στο καθένα. Έβαλα ορμόνη ριζοβολίας σκόνη (Radicin βρίσκω εδώ) και τα φύτεψα σε μικρά γλαστράκια με τύρφη πολύ υγρή, τα οποία σκέπασα με διάφανη σακούλα για να κρατανε την υγρασία και τα έβαλα σε σκιερό μέρος. Μετά εξι επτά εβδομάδες άρχισαν να πετάνε καινούρια φύλλα. Φέτος τα έβαλα σε μεγαλύτερες γλάστρες,

Πριν λίγες μέρες έκανα το ίδιο με κλαδάκια από acer που δεν πέταξαν ακόμη φύλλα και περιμένω.

Πέραν αυτών, τον Δεκέμβριο ή Ιανουάριο πρόσεξα ότι μια μουρια που έχω στην αυλή είχε πολύ ωραία κλαδάκια. Έκοψα μερικα και τα έβαλα σε γλαστράκια με τύρφη, ορμόνη ριζοβολίας και διάφανη σακούλα. Όλα μαζί τα σκέπασα με μαύρη σακούλα. Εδω και 2 εβδομάδες βλέπω ότι έβγαλαν φύλλα. Αν πιασουν σκοπευω να φτιαξω έαν δασακι με αυτά

ΥΓ πιστευω ότι η ποταμίσια άμμος ή το σφάγνο κάνει για την ίδια δουλεια αντί της τυρφης

milly
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από milly »

Hfestion πρέπει να είσαι πολύ υπερήφανος για τα δέντρα σου. Τώρα που ξυπνάνε τα φυλλοβόλα είναι η καλύτερη εποχή. Η ορμόνη σκόνη που ρωτάς μου είχε πει ένας γεωπόνος ότι κρατά ένα χρόνο από την ημερομηνία παρασκευής της. Εμένα μου έχει δουλέψει και μετά από ένα χρόνο δεν ξέρω αν είναι αλήθεια τελικά.. Η ημερομηνίες που γράφεις είναι σημαντικές για τα μοσχεύματα γιατί βοηθάνε και άλλους να προσπαθήσουν έχοντας ένα δείγμα. Όπως σημαντική είναι και η περιγραφή υποστρώματος. Τα μοσχεύματα έχουν το προνόμιο να προχωράμε ένα δέντρο πιο γρήγορα να βλέπουμε το μητρικό φυτό και ίσως να διαλέγουμε κορμούς σε κάποια λίγα δέντρα που βλαστενουν. Θα ήθελα και άλλα μέλη να μοιραστούν επιτυχίες η αποτυχίες θα είχε ενδιαφέρον-γνωση....

These users thanked the author milly for the post:
Hfestion (01 Απρ 2020, 16:06)
Rating: 16.67%

Safaniz1985
Mame
Mame
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Θα μπορουσα να σου δωσω πρασινο αλλα μενω Λαμια..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

milly έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:51
Καλησπέρα σε όλους....GiorgosG θυμάσαι τι μήνα έκανες τα μοσχεύματα στα Acer; Ορμόνη σκόνη χρησιμοποίησες; Σε τι μίγμα χώματος τα έβαλες; Σακούλα σκούρα ήταν; Σε σκιερό μέρος τα έβαλες; Πολλές ερωτήσεις...(βγάλε μία φώτο αδερφέ.) Δεν είμαι κατάσκοπος,απεγνωσμένος είμαι....Εγώ με μοσχεύματα φέτος πήρα από μητρικό φυτό 13 Μαρτίου ulmus parvifocia σε 17 μέρες σκάνε τα πρώτα φύλλα. Τα έβαλα σε άμμο ποταμίσια σκέτη με ορμόνη ριζοβολιας σκονη. Πιστεύω κάτι θα γινει. Δεν γνωρίζω αν θέλουν πολύ καιρό για να τα πάρω 2,5 μήνες είναι καλά άραγε; Α και μία μποκαβιλια από μόσχευμα πάει καλά παρόλο που την ταλεπωρησα με 2 μεταφύτευσης σε ένα χρόνο. Το παλεύω και με ένα μόσχευμα boxus ισπανικό.. Harris θέλω μια χάρη!!! Τι φίλοι είμαστε δεν είναι κάτι από τα σκουπίδια σου και από εμένα ότι θες!!ΧΑ...ΧΑ..ΧΑ.. Υ.Γ. Σε καραντίνα είμαστε αδερφέ πώς θα περάσει η ώρα....

Εγώ χρησιμοποίησα μια απλή ορμονη σε σκόνη. Την όποια έχω και πάρα πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν λιγει, λιγει? Δεν έκανα κάτι εξωπραγματικο. Απλά έβαλα πάρα πολλά μοσχεύματα. Χρησιμοποιείσα χώμα ότι είχα και με ελάχιστο ανόργανο. Το διατηρούσα σε μέρος σκιερό και πάντα με υγρασία. 

4 Νοεμβρίου μόσχευματα απο Acer 
7 Δεκεμβρίου από Μελυκοκια (του Γιάννη) 
21 Μαρτίου κυδωνιαστρο και αμυγδαλιες (ακόμα δεν έχω αποτέλεσματα) 

Έχουν πιάσει τα Acer και οι μελυκοκιες, κάποια θα μπουν στο γη, κάποια θα πάνε στο χωριό και κάποια θα χαρίσω σε μελλοντικα workshop. 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Safaniz1985 έγραψε:
30 Μαρ 2020, 16:48
Με μοσχευματα δεν εχω καταφερει κατι. Μονο εναν γιουνιπερο.. Περυσι εκανα αρκετες καταβολαδες σε διαφορα φυτα.. Σε acer πρασινο μου βγηκαν 4 ενω σε κοκκινο καμια.. ορμονη μαζι με βρυα εβαλα..

Άμα θες κόκκινο θα έχω να σου δώσω. Μένεις Αθήνα?
Σου περισσεύει κάνα πράσινο? 
Small Trees...
BIG DREAMS

milly
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από milly »

Safaniz1985
Mame
Mame

Με μοσχευματα δεν εχω καταφερει κατι. Μονο εναν γιουνιπερο.. Περυσι εκανα αρκετες καταβολαδες σε διαφορα φυτα.. Σε acer πρασινο μου βγηκαν 4 ενω σε κοκκινο καμια.. ορμονη μαζι με βρυα εβαλα..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 43 times
Been thanked: 74 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:24
Safaniz1985 έγραψε:
18 Μαρ 2020, 16:52
Αρκετα δυσκολη η καταβολαδα στο κοκκινο.. δεν λεει να ριζωσει με τιποτα!

Δοκίμασα κάποιες φορές εναέρια καταβολάδα σε Acer και απέτυχα. Δοκίμασα και με σπόρους και μόνον δύο κατάφερα να φυτρώσουν. Πέρυσι έβαλα σε μερικά κλαδάκια ορμόνη ριζοβολίας και τα φύτεψα σε τύρφη σκεπάζοντάς τα με διάφανη σακούλα αφού πρώτα πότισα καλά. Πιάσαν παραπάνω από τα μισα. Το ξανάκανα φέτος με καμια 10αρια κλαδάκια, θέλω να πιστευω ότι κάτι θα γίνει πάλι. Μου φαίνεται ότι τα μοσχεύματα είναι ο καλύτερος τρόπος να πολλαπλασίασει καποιος γιαπωνέζικο σφενδάμι

εναερια καταβολαδα σε acer γίνεται με ορμονη ριζοβολιας  (ο φιλος Θανος μου εδειξε μια καταπληκτικη υγρη) και σε ποταμισια αμμο με λιγη τυρφη. Αλλα πρεπει να μην το ξεχνας να το ποτίσεις να μην ξεραθει το χωμα.

Screenshot_1.jpg

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 46 δευτερόλεπτα:
Και ένα δικό μου acer 
IMG_20200328_012700.jpg

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Shohin
Shohin
Has thanked: 92 times
Been thanked: 79 times

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Safaniz1985 έγραψε:

Δοκίμασα κάποιες φορές εναέρια καταβολάδα σε Acer και απέτυχα. Δοκίμασα και με σπόρους και μόνον δύο κατάφερα να φυτρώσουν. Πέρυσι έβαλα σε μερικά κλαδάκια ορμόνη ριζοβολίας και τα φύτεψα σε τύρφη σκεπάζοντάς τα με διάφανη σακούλα αφού πρώτα πότισα καλά. Πιάσαν παραπάνω από τα μισα. Το ξανάκανα φέτος με καμια 10αρια κλαδάκια, θέλω να πιστευω ότι κάτι θα γίνει πάλι. Μου φαίνεται ότι τα μοσχεύματα είναι ο καλύτερος τρόπος να πολλαπλασίασει καποιος γιαπωνέζικο σφενδάμι

Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από IvanSak »

Αν και έχει αλλάξει ο καιρός, είναι η πιο ωραία περίοδος για τα μικρά μας!
Πολύ όμορφα όλα!
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

nadim έγραψε:
20 Μαρ 2020, 18:33
Ο θηριώδης κορμός που έχεις σε μια απο τις φωτογραφίες που ανέβασες σε ποιο τυχερό δένδρο ανήκει;;;

Άγρια ελιά 
Small Trees...
BIG DREAMS

nadim
Mame
Mame
Has thanked: 21 times
Been thanked: 12 times

Δημοσίευση από nadim »

Ο θηριώδης κορμός που έχεις σε μια απο τις φωτογραφίες που ανέβασες σε ποιο τυχερό δένδρο ανήκει;;;
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Safaniz1985 έγραψε:

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Λέω φέτος να δοκιμάσω. 

Η άνοιξη ξεκίνησε παρα πολυ καλά. Λίγες ακόμη φωτογραφίες. 
IMG-e65d5819aa14fae88b2c49cdd23ab110-V.jpg

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Small Trees...
BIG DREAMS

Safaniz1985
Mame
Mame

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

filitsa έγραψε:
14 Μαρ 2020, 17:27
Το κόκκινο τι είδος acer ειναι:;

Δεν έχω ιδέα, πάντως είχε πιο κοκκινα και μικρότερα φύλλα απο το palmatum.
Σίγουρα φέτος θα του κάνω καταβολαδα 
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από filitsa »

Το κόκκινο τι είδος acer ειναι:;

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Ένα από τα αγαπημένα μου δέντρα όταν ξυπνάνε 
Small Trees...
BIG DREAMS

Antonios
Shohin
Shohin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Δημοσίευση από Antonios »

Πολύ όμορφα ολα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Φέτος έχουν όλα τρελαθεί
Small Trees...
BIG DREAMS

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής

Dim Papadopoulos έγραψε:
12 Μαρ 2019, 00:19