Ελιά - Προοπτικές

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά - Προοπτικές

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Ωραια καταλαβα ! Ευχαριστω πολυ !
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά - Προοπτικές

Δημοσίευση από Sim62 »

Αυτό εξαρτάται από το ποιές είναι οι απαιτήσεις σου και απο το τι δέντρα θέλεις να έχεις στη συλλογή σου. Για την συγκεκριμένη εγώ θα έλεγα τουλάχιστον 4-5 χρόνια για να αρχίσει να δείχνει κάτι. 

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά - Προοπτικές

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Ωραία ! Απο την εμπειρία σου σε ποσά χρονια θα εχει διαμορφωθεί εάν ολα πάνε καλα βέβαια ένας σωστός χοντρός και υγιής κορμός για να γινει η μεταφύτευση της σε ποτ;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά - Προοπτικές

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλορίζικη η ελιά σου.
Επειδή είναι αρκετά νεαρή σε ηλικία νομίζω η πρώτη επιλογή είναι προτιμότερη. Μπορείς να το κάνεις άμεσα (μεταφορά σε μεγαλύτερη γλάστρα) αρκεί να  μην διαταράξεις την κεντρική ριζόμπαλα. Ούτε σκέψη φυσικά για κλάδεμα ριζών στην διαδικασία αυτή γιατί είμαστε εκτός εποχής για κάτι τέτοιο. Απλά τοποθέτηση στο νέο δοχείο και συμπλήρωμα με κάποιο αφράτο υπόστρωμα (ενα συνδυασμός τύρφης και ψιλής ελαφρόπετρας είναι ότι πρέπει προς το παρόν) από ολες τις πλευρές περιμετρικά και απο κάτω.

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ελιά - Προοπτικές

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Καλησπέρα στην ομάδα !Ειμαι νέος στην τέχνη των μπονσάι. Πρόσφατα αγόρασα με 8 ευρω την συγκεκριμένη ελιά απο ενα φυτώριο διότι μου αρεσε ο κορμός της χαμηλά . Πως προτείνετε να την μεταχειριστώ ; Να τν βάλω σε μεγάλη γλάστρα ωστε να αναπτυχθεί και μετα απο χρονια να τν μεταφυτέψω με τ ανάλογο κόψιμο - κλάδεμα κορμού και κλαδιών σε ποτ ; Ή πρεπει απευθείας να μπει σε ποτ και να αναπτυχθεί αναλόγως εκει; Σας ευχαριστω εκ των προτέρων ! [img][/img]
Απάντηση