Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

ο,τι σπορους και αν εχω παρει εχω ακολουθησει την ιδια διαδικασια και ειναι παντα επιτυχημενη...
...δε ξερω αν ειναι καθαρα τυχη (γιατι δεν ειμαι και ο πλεον σχετικος, διαβαζω ομως αρκετα ) παντοτε ομως εχω επιτυχια στο 'ξυπνημα' των σπορων με ενα μεσο ορο γυρω στο 40% ...για καποιους ισως ειναι αποτυχια αλλα εγωνομιζω πετυχαινει απο τη στιγμη που εχω βλασταρακια...
...η διαδικασια λοιπον...
....βγαζω τους σπορους και τους απλωνω εναν εναν επανω σε χαρτι κουζινας...
...τους ψεκαζω καλα με νερο..να βραχουν καλα μαζι με το χαρτι κουζινας...
..στη συνεχεια σκεπαζω τους βρεγμενους σπορους με ακομα ενα κομματι χαρτι κουζινας και οπως ειναι τους τοποθετω μεσα σε zip-lock σακκουλακι...
...κατευθειαν καταψυξη για 20 μερες...
...αφου περασουν 20 μερες τους κατεβαζω στην ψυξη για αλλες περιπου 10 μερες..
..αφου περασουν οι 10 μερες τους βγαζω και τους φυτευω...χρησιμοποιω απλο potting-soil...
...τους αφηνω εξω και οχι μεσα στο σπιτι...
...φροντιζω το χωματακι να εχει παντα υγρασια....οχι να κανουμε βουτιες....απλα να ειναι υγρο...
...και μετα να βαλει και ο Θεουλης το χερακι του και καλως εχοντων των πραγματων θα δεις τα βλασταρακια σου...
...νομιζω οτι προλαβαινεις δε προλαβαινεις να κανεις τη διαδικασια ( εχουμε ΜαΪο )....
...και μαλιστα εχω και εγω σε μερικες μερες να φυτεψω καποια σπορακια ελπιζω να μην ειναι πολυ αργα....πιστευω οτι η καλυτερη περιοδος θα ηταν Φεβρουαριος-Μαρτιος
...αυτα...καλη επιτυχια να εχεις
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Νομίζω ότι θέλουν ψυγείο πρώτα και μετά να τα βάλεις σε χώμα. Αλλά ξεκινά αυτή την διαδικασία φθινόπωρο

Topic author
Dimitris_g80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2018, 15:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Dimitris_g80 »

Καλησπέρα σε όλους, μολις παρέλαβα σπορακια Cedrus deodara από την από Ανατολή ! Θα προσπαθήσω άμα ανεβάσω κ φωτό. Θα ήθελα τις συμβουλες σας για να καταφέρω να βλαστήσουν. Να τα μούλιασε σε νερό; Τι χώμα να χρησημοποιησω. Γενικά ότι συμβουλή καλοδεχούμενη.Ευχαριστω 
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση