Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πρέπει να περιμένεις και να προσέχεις το πότισμα για να μην σαπίσεις τα νέα φυτά. Καλη επιτυχία.
 

Προδρομος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2021, 14:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Προδρομος »

Καλημέρα Achilles !! Πολύ ωραία τα δέντρα σου !! Από αυτά που βρήκα εγώ. Προσωπικά στο διαδίκτυο έλεγε πως δεν πρέπει να τα βγάλεις από το αρχικό χώρα και να κάνεις μεταφύτευση για τουλάχιστον 1 χρόνο και ανάλογα το φυτό και απλώς έπρεπε να συμπληρώσεις χώμα στο ήδη υπάρχον . Και για λίπασμα μου είπαν επίσης μετά τον πρώτο χρόνο . Όσο για το νερό λένε ότι οι σπόροι που βουλιάζουν είναι καλοί . Αλλά εγώ δεν τους έβαλα τους δικούς μου μόνο για μια εβδομάδα στη κατάψυξη όπως έλεγαν οι οδηγίες
 
Άβαταρ μέλους

Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Achilles »

Καλημέρα Πρόδρομε. Κι εγώ καινούριος είμαι στο φόρουμ και σχετικά άσχετος από φυτά. Μιας και από ότι βλέπω περίπου μαζί ξεκινήσαμε να ασχολούμαστε με τα μπονσάι ας αναφέρω κι εγώ τον δικό μου "πειραματισμό" με σπόρους.

Μέσα Ιουνίου αγόρασα τους παρακάτω σπόρους. Για τον καθένα έλαβα και συγκεκριμένες οδηγίες.

Ιαπωνικό μαύρο πεύκο (3 ημέρες σε νερό και μετά στο χώμα)
Δέντρο της φωτιάς (2 ημέρες σε νερό και μετά στο χώμα)
Ιαπωνικό κυπαρίσσι (1 ημέρα στο νερό και 60 στο ψυγείο σε σακουλάκι zip lock)
Μιμόζα (1 ημέρα σε νερό και μετά στο χώμα)

Εκτός από το κυπαρίσσι τα υπόλοιπα φυτεύτηκαν σε pellet στις 19 Ιουνίου (2 σπόροι από το καθένα).
IMG_20210619_084138.jpg
Στις 23 Ιουνίου ήδη "ξεμύτισαν οι μιμόζες.
IMG_20210623_072051.jpg
Στις 28 Ιουνίου το ένα δέντρο της φωτιάς, το οποίο μέσα σε μια εβδομάδα αναπτύχθηκε αρκετά.
IMG_20210628_072720.jpg
IMG_20210628_181122.jpg
IMG_20210629_071908.jpg
IMG_20210629_181154.jpg
IMG_20210701_075440.jpg
 
Δυστυχώς το ένα δέντρο της φωτιάς δεν βγήκε, όπως και τα 2 πευκάκια. τα φυτά που έπιασαν τα φύτεψα σε γλαστρούλες στις 10 Ιουλίου καθαρά από φόβο μήπως και δεν έχουν αρκετό χώρο για τις ρίζες τους μέσα στα pellet. Θα ήθελα και την γνώμη των υπόλοιπων μελών πάνω σε αυτό το θέμα. Ελπίζω μην έκανα ζημιά από την βιασύνη μου.
IMG_20210710_203906.jpg
Χθες έβαλα σε νερό κι άλλα σποράκια από τα τρία που δοκίμασα μέχρι στιγμής. Μιας και δεν έχω άλλα pellet θα τα βάλω σε ποτηράκια μιας χρήσης με χώμα. Κάτι που παρατήρησα βέβαια είναι ότι όλοι οι σπόροι βυθίστηκαν στο νερό εκτός από αυτούς του πεύκου (και στην πρώτη μου προσπάθεια τον Ιούνιο). Θα έπρεπε εξαρχής να τους πετάξω και να μην ελπίζω άδικα?
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Προδρομος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2021, 14:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Προδρομος »

Καλησπέρα σας είμαι καινούριος στο forum αυτό και μετα από αρκετο καιρο που εψαχνα στο διαδίκτυο σας βρηκα  !!! Ξεκινησα να ασχολουμαι με τα μπονσαι πριν μερικουσ μηνες και παρηγγειλα 3 διαφορετικουσ σπορους ( Juniperus chinensis ,Pinus taiwanensis , Bolusanthus speciosus ) . Στις 9 Ιουνιου που τα φυτεψα ολα εχοντας κανει ακριβως οτι ζητουσαν οι οδηγιες στην συσκευασια ειχα μερικη επιτυχια . Αρχικα ξεκινησαν και βγηκαν πρωτα οι Bolusanthus μεσα σε 1,5 εβδομαδα !!! Δευτερα βγηκαν τα Pinus μετα απο ενα μηνα ακριβως στις 9 Ιουλιου !!! Προς το παρων τα Juniperus δεν εχουν βγει ακομα . Το ερωτημα μου ειναι το εξης : Σε ποσο καιρο θα βγουν πανω κατω ? Και τι θα πρεπει να κανω μετα να τα βαλω σε αλλη γλαστρα η να τα αφησω εκει για 1 χρονο οπως ετυχε και διαβασα σε καποιο site ? 
εικόνα_Viber_2021-07-12_15-29-40-661.jpg
 
εικόνα_Viber_2021-07-12_15-29-40-792.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Billys105 »

Ότι διαδικασία και να ακολουθηθει, από όσα έχω διαβάσει, πρέπει να γίνει σε ένα χρονικό διάστημα ώστε αρχές της άνοιξης να μπει στο χώμα... Οπότε ΜΑΛΛΟΝ τώρα είναι αργά!! Έχω και εγώ σπόρους αλλά λέω να περιμένω μέχρι τον χειμώνα για να ξεκινήσω...
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Lazorik »

Για αλυσσος φαίνεται το λουλούδι. Αν το μυρίσεις πρέπει να μυρίζει μέλι.

Topic author
Dimitris_g80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2018, 15:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Dimitris_g80 »

Και εμένα σαν λουλουδάκι φαίνονται. Οι σπόροι πρέπει να είναι αυτοί που έδειξα στην αρχή του ποστ. Να δούμε πως θα εξελιχθεί...

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από dimitrisf »

οι σποροι της παουλωνιας δεν χρειαζονται ψυχρη περιοδο στο ψυγειο,οταν η θερμοκρασια του περιβαλλοντος σταθεροποιηθει στους 20 βαθμους ειναι η εποχη να τους φυτεψεις.Βαλε σε ενα μπολακι νερο και ριξε τους σπορους μεσα για μια ημερα,μετα χυσε το νερο και βαλε στον πατο χαρτι κουζινας.Απλωσε επανω τους σπορους και μουσκεψε το καλα,μετα κλεισε με ενα σακουλακι ολοκληρο το μπολακι.Σε μια εβδομαδα με 10 ημερες θα αρχισουν να αναπτύσσονται.Οταν βγαλουν και το δευτερο ζευγος φυλλων και εχουν λιγη ριζα,τις φυτευεις σε χωμα,εγω τις ειχα βαλει σε γλαστρακια.Απλα να ξερεις θελουν ζεστη για να κρατηθουν ζωντανες,γι αυτο και εγραψα τους 20 βαθμους,οπως επισης και μια σχετικη υγρασια στο υποστρωμα.Επισης λενε οτι τα σποροφυτα παουλωνιας δεν εχουν σχεση με την αναπτυξη που εχουν οι εμβολιασμενες παουλωνιες τις οποιες πουλανε τα φυτωρια

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
αυτα τα φυτα dimitris g80 εμενα για καποιο λουλουδακι μου φαινονται

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
η εχεις μπερδεψει τους σπορους η σου εστειλαν λαθος σπορους

Topic author
Dimitris_g80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2018, 15:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Dimitris_g80 »

και επανέρχομαι αφού ξεχειμωνιάσαμε σχεδόν ,κ κατάφερα να σώσω 2 βλασταράκια που ανθίζουν. τι να είναι άραγε?!? μπορεί να εναι Cedrus deodara?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από G1908 »

Bravo. Πολύ καλή αναλογία σπορων - φυτών.
These users thanked the author G1908 for the post:
alxalex (15 Νοέμ 2018, 09:49)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Angelos »

alxalex έγραψε:
26 Οκτ 2018, 18:35
οι συγκεκριμενοι σποροι ειναι αγορασμενοι απο ebay.....juniperus chinensis η ποικιλια....και ειχα επιτυχια 40% στο 'ξυπνημα' τους
Θα το κοιταξω, ευχαριστω

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

οι συγκεκριμενοι σποροι ειναι αγορασμενοι απο ebay.....juniperus chinensis η ποικιλια....και ειχα επιτυχια 40% στο 'ξυπνημα' τους
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Angelos »

alxalex έγραψε:
26 Οκτ 2018, 01:02
αλλος ανοιξε το νημα εγω το συνεχιζω....θυμαστε τα σπορακια juniper chinensis που ανεβασα στις προηγουμενες απαντησεις μου....ε λοιπον καποια απο αυτα μεγαλωσαν ...μεγαλωσαν και εχει λιγο καιρο που τα αλλαξα και τα εβαλα σε πιο μεγαλα 'γλαστρακια'....
...η αλλαγη εγινε αν θυμαμαι καλα στις 2 οκτωβρη....
...το υποστρωμα που χρησιμοποιησα ηταν το εξης...
...5 κουταλιες της σουπας potting soil..
..1 κουταλια διατομιτη...
...1 κουταλια ελαφροπετρα..
...1 κουταλια αταπουλγιτη..
..1 κουταλια ζεολιθο...
...1 κουταλια μαυρη λαβα..
...1 κουταλια κοκκινη λαβα..
....σχεδον μια κουταλια φλοιο πευκου...
...αυτες ειναι η αναλογιες για καθε 'γλαστρακι'...
...σας δειχνω φωτογραφιες πως ειναι σημερα...ελπιζω να μου βγαλουν το χειμωνα
 
Πολυ ωραια τα δεντρακια σου! τους σπορους που τους βρεικες; απο κουκουναρι; θα με ενδιεφερε να κανω την ιδια διαδικασια και θα ηθελα να μαθω. 

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

αλλος ανοιξε το νημα εγω το συνεχιζω....θυμαστε τα σπορακια juniper chinensis που ανεβασα στις προηγουμενες απαντησεις μου....ε λοιπον καποια απο αυτα μεγαλωσαν ...μεγαλωσαν και εχει λιγο καιρο που τα αλλαξα και τα εβαλα σε πιο μεγαλα 'γλαστρακια'....
...η αλλαγη εγινε αν θυμαμαι καλα στις 2 οκτωβρη....
...το υποστρωμα που χρησιμοποιησα ηταν το εξης...
...5 κουταλιες της σουπας potting soil..
..1 κουταλια διατομιτη...
...1 κουταλια ελαφροπετρα..
...1 κουταλια αταπουλγιτη..
..1 κουταλια ζεολιθο...
...1 κουταλια μαυρη λαβα..
...1 κουταλια κοκκινη λαβα..
....σχεδον μια κουταλια φλοιο πευκου...
...αυτες ειναι η αναλογιες για καθε 'γλαστρακι'...
...σας δειχνω φωτογραφιες πως ειναι σημερα...ελπιζω να μου βγαλουν το χειμωνα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author alxalex for the post:
Angelos (26 Οκτ 2018, 14:21)
Rating: 7.14%

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

σημερα μολις ειδα οτι εκσασε μυτη ακομα ενας juniper και ο χθεσινος σηκωσε κεφαλι...
..μεγαλη χαρα!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

ακολουθησα τη μεθοδο που σας περιεγραψα παραπανω....μετα απο καποιο διαστημα λοιπον εχω τα πρωτα αποτελεσματα...σημερα παρατηρησα το πρωτο μου βλασταρακι...μακαρι να πανε ολα καλα...
IMG_20180527_120917.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Βέβαια και εγώ και ο Dimitris_g80 μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε γιατί αν κάνουμε αυτή τη διαδικασία θα βγάλουμε τα βλασταράκια μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Ίσως να είναι καλύτερα να δοκιμάσουμε Σεπτέμβρη γιατί η αλήθεια είναι πως ανυπομονώ να τα φυτέψω και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι Φεβρουάριο.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από alxalex »

τη διαδικασια που περιεγραψα ναι την ακολουθω για ολους τους σπορους...
...για να καταλαβεις πηρα κατι σπορους τριανταφυλλου απο aliexpress και τους περναω και αυτους απο την ιδια διαδικασια..
...ξερεις κατι ...ειναι αυτο που λενε οτι οταν ακολουθεις ενα δρομμο,μπορει καμμια φορα να ειναι πιο μακρυς και ισως να υπαρχει πιο συντομη οδος,οταν ομως ξερεις οτι θα φτασεις στον προορισμο σου σιγουρα, ακολουθεις αυτον..
...επειδη προσωπικα εχω επιτυχια με τη μεθοδο αυτη την ακολουθω πιστα....μπορει φυσικα να μην ειναι η μονη μεθοδος ή ακομα καποιος να πει οτι δεν ειναι και σωστη...
...εμενα ομως μου εχει δωσει αποτελεσματα οποτε συνεχιζω και την ακολουθω...
..οποτε φιλε γρηγορη αν με ρωτας...ναι θα ακολουθουσα την ιδια μεθοδο για το ξυπνημα των σπορων της Paulownia που πηρες...( υπεροχο δεντρο )

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Alxalex αυτή η διαδικασία ισχύει για όλους τους σπόρους ;
Έχω πάρει Princess Tree (Paulownia)
Αλλά δεν έχω κάνει κάτι ακόμη

Topic author
Dimitris_g80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2018, 15:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρο. Συμβουλές

Δημοσίευση από Dimitris_g80 »

Ευχαριστω για την απάντηση. Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρήκα αυτό το ενδιαφέρον video:

θα δοκιμάσω 5 σποράκια έτσι και 5 με την τεχνική alxalex kai θα επανέλθω με αποτελέσματα.
Χωμα δεν βρήκα κάτι  σύγκεκριμενο για Bonsai. καμια πρόταση για χώμα?
Απάντηση