pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

iohokahey έγραψε:Ε βεβαια!!
Τελειο!!
Προσωπικη μου αποψη,ειναι ΟΤΙ καλυτερο μπορουσες να κανεις με το υλικο που ειχες στα χερια σου!!!
To pot,ας τ ονομασουμε, δεν μου αρεσει.
  Θα το ηθελα οβαλ η τετραγωνο αλλα δεν ειχα. Τωρα το προσπαθω λιγο 
      να φτιαξω καποια στο στυλ που θελω.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από iohokahey »

Ε βεβαια!!
Τελειο!!
Προσωπικη μου αποψη,ειναι ΟΤΙ καλυτερο μπορουσες να κανεις με το υλικο που ειχες στα χερια σου!!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από karesansui »

Μια χαρά θα τα πάει, είμαι σίγουρος!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

karesansui έγραψε:Tα ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την πολύ πετυχημένη σύνθεση και το όμορφο σαϊκέι που έφτιαξες!!
Το 'χεις Βαγγέλη, όπως και να το κάνουμε....!
 Ευχαριστω πολυ αλαπητε Παναγιωτη για τα καλα σου λογια.
 Τωρα θελω να δω πως θα αντιδρασει και το δενδρακι.
 Ριζικες αλλαγες δεν γινανε πολλες επανω του,λιγο χωμα αφαιρεσα, για να μειωθη
   το  υψος του και το ξαναεβαλα παλι στο υποστρωμα.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από karesansui »

Tα ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την πολύ πετυχημένη σύνθεση και το όμορφο σαϊκέι που έφτιαξες!!
Το 'χεις Βαγγέλη, όπως και να το κάνουμε....!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

Μελετωντας τις προτασεις του δασκαλου Παναγιωτη εφτιαξα κατι με οτι
  προχειρα υλικα  ειχα .
Και τ αποτελεσμα ειναι αυτο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από Harris »

Sim62 έγραψε:Ωραίο απόκτημα, υγιέστατο δέντρο με πολύ δυνατό ριζικό σύστημα. Καλορίζικο.
Νομίζω με κάποια προσπάθεια φυσικά και θα μπορούσες να το σκεφθείς και σαν bonsai. 
Οι δύο πρώτες φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει μου φέρνουν στο μυαλό μια πιθανή εξέλιξη όπως τα παρακάτω
43511d45b740b9451c0d00aa5e280d6d.jpgc042aea89bf4f979c9e175b15218af3c.jpg
Φυσικά θα χρειαστούν πολλά χρόνια (το έχουν αυτό τα πεύκα) και κάτι τέτοιο  απαιτεί να το ξεκινήσεις οπωσδήποτε από φέτος τον χειμώνα για να αρχίσει να μπαίνει σε σειρά μιας και οι βασικές και στρεσσογόνες εργασίες πάνω του θα πρέπει να μοιραστούν σε αρκετές καλλιεργητικές περιόδους. Φυσικά πρέπει να πάρεις ...γενναίες αποφάσεις. Αν το αποφασίσεις δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις γενικά στο πώς χειριζόμαστε πεύκα αν χρειάζεσαι κάτι μας λές. Επίσης μπορείς να διαβάσεις και σχετικά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας.
Πολύ καλές φωτογραφίες. Πρεπει να διαλέξει ποια 2 κλαδιά θα κόψει για να μοιαζει  ή με το ενα ή με το αλλο μπονσαι των φωτογραφιών.   :gluck
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

Sim62 έγραψε:Ωραίο απόκτημα, υγιέστατο δέντρο με πολύ δυνατό ριζικό σύστημα. Καλορίζικο.
Νομίζω με κάποια προσπάθεια φυσικά και θα μπορούσες να το σκεφθείς και σαν bonsai. 
Οι δύο πρώτες φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει μου φέρνουν στο μυαλό μια πιθανή εξέλιξη όπως τα παρακάτω
43511d45b740b9451c0d00aa5e280d6d.jpgc042aea89bf4f979c9e175b15218af3c.jpg
Φυσικά θα χρειαστούν πολλά χρόνια (το έχουν αυτό τα πεύκα) και κάτι τέτοιο  απαιτεί να το ξεκινήσεις οπωσδήποτε από φέτος τον χειμώνα για να αρχίσει να μπαίνει σε σειρά μιας και οι βασικές και στρεσσογόνες εργασίες πάνω του θα πρέπει να μοιραστούν σε αρκετές καλλιεργητικές περιόδους. Φυσικά πρέπει να πάρεις ...γενναίες αποφάσεις. Αν το αποφασίσεις δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις γενικά στο πώς χειριζόμαστε πεύκα αν χρειάζεσαι κάτι μας λές. Επίσης μπορείς να διαβάσεις και σχετικά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οτι εχει πολυ αργη αναπτυξει.
Πολυ ωραιος ο σχεδιασμο  σου αλλα το ποτε ....ειναι μακρια,
Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με της γενναιες και δραστικες αποφασεις
αυτο ειναι το θεμα πως θα αντεπεξελθει και θα ζησει.
Τωρα τι γνωσεις εχω για τα πευκα να σου πω.
Να καθωμε απο κατω  να τα απολαμβανω και να μαζευω πευκοβελονες για 
 το καπνιστηρι του μελλισοκομου.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Επανέρχομαι, με κάποιες απαραίτητες διευκρινήσεις, που ίσως απεμπλέξουν τον αγαπητό Βαγγέλη από το δίλημμα του τί κάνω με αυτό το δεντράκι και να δικαιολογήσω κατά κάποιο τρόπο την ανάρτηση του συγκεκριμένου βίντεο.
Η ποικιλία αυτή του μούγκο είναι δημιούργημα κηποτεχνών καθαρά για συγκεκριμένους διακοσμητικούς λόγους!
Τα μούγκο ...σφουγγαρίστρες (mops ) χρησιμοποιούνται σε συνθέσεις βραχόκηπων όπου εκεί απαιτούνται μικρά συμπαγή φυτά ή δέντρα! Δεν πρόκειται να δείτε σε αυτήν την ποικιλία πάχυνση του κορμού σχεδόν ποτέ ή ελάχιστα γιατί είναι γενετικά προκαθορισμένο να αναπτύσσεται κατά τον τρόπο που το βλέπετε στην φωτογραφία του δέντρου του Βαγγέλη! Όσο και να το συρματώσετε, όσο και να αφαιρέσετε τα υπόλοιπα κλαδιά κρατώντας ένα -δύο πάλι λεπτό θα παραμείνει και θα πετάει απο παντού μικρούς θύσσανους βελονών.
Το βίντεο λοιπόν, αναρτήθηκε για δύο λόγους! Απο την μία να δείξει ένα ενήλικο  μούγκο σφουγγαριστρα και από την άλλη μια κηποτεχνικη διαμόρφωση περασμένου αιώνα ( ίσως και περισσοτερων του ενός! )
Θα πρότεινα να ενταχθεί σε μία σύνθεση με βράχους, ένα σαϊκέι δηλαδή, για να αναδειχθεί το ύφος του καλύτερα!
Οι εικόνες που επισύναψε ο Μπάμπης είναι κανονικών μούγκο, όχι υβριδίων σαν το συγκεκριμένο είδος.
Ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις Παναγιώτη. Αλλά και εγώ να μη δω πεύκο, αμέσως να το κάνω Bonsai. Που να ξέρω ότι εδώ είχαμε να κάνουμε με τόσο ...ξεροκέφαλη ποικιλία.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από karesansui »

Επανέρχομαι, με κάποιες απαραίτητες διευκρινήσεις, που ίσως απεμπλέξουν τον αγαπητό Βαγγέλη από το δίλημμα του τί κάνω με αυτό το δεντράκι και να δικαιολογήσω κατά κάποιο τρόπο την ανάρτηση του συγκεκριμένου βίντεο.
Η ποικιλία αυτή του μούγκο είναι δημιούργημα κηποτεχνών καθαρά για συγκεκριμένους διακοσμητικούς λόγους!
Τα μούγκο ...σφουγγαρίστρες (mops ) χρησιμοποιούνται σε συνθέσεις βραχόκηπων όπου εκεί απαιτούνται μικρά συμπαγή φυτά ή δέντρα! Δεν πρόκειται να δείτε σε αυτήν την ποικιλία πάχυνση του κορμού σχεδόν ποτέ ή ελάχιστα γιατί είναι γενετικά προκαθορισμένο να αναπτύσσεται κατά τον τρόπο που το βλέπετε στην φωτογραφία του δέντρου του Βαγγέλη! Όσο και να το συρματώσετε, όσο και να αφαιρέσετε τα υπόλοιπα κλαδιά κρατώντας ένα -δύο πάλι λεπτό θα παραμείνει και θα πετάει απο παντού μικρούς θύσσανους βελονών.
Το βίντεο λοιπόν, αναρτήθηκε για δύο λόγους! Απο την μία να δείξει ένα ενήλικο  μούγκο σφουγγαριστρα και από την άλλη μια κηποτεχνικη διαμόρφωση περασμένου αιώνα ( ίσως και περισσοτερων του ενός! )
Θα πρότεινα να ενταχθεί σε μία σύνθεση με βράχους, ένα σαϊκέι δηλαδή, για να αναδειχθεί το ύφος του καλύτερα!
Οι εικόνες που επισύναψε ο Μπάμπης είναι κανονικών μούγκο, όχι υβριδίων σαν το συγκεκριμένο είδος.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

Jean-Zac έγραψε:Έτσι για αρχή αφαιρείς την χάρτινη ταυτότητα του πεύκου και κάνεις  μία μεταφύτευση σε κάποιο καλύτερο γλαστράκι. Το πεύκο αλλά και εσύ  χρειάζεστε  τον χρόνο σας, για να γνωρίσει ο ένας τον άλλον αλλά και να μεγαλώσετε μαζί τα επόμενα χρόνια οπότε και θα έλθει και η σταδιακή μεταμόρφωση-διαμόρφωση και για τους δυό σας.
Αγαπητε πολυμηχανε  το ταμπελακι το αφησα ,γιατι στην ελλαδα αυτο που θα δηλωσης  αυτο εισαι.
Τωρα οτι θα ζησουμε μαζι ,εγω με αυτο δεν γινεται.
Εγω ειμαι ψηλος ωραιος και αρενοπος ενω αυτος ειναι κοντος ασχημος και γερος.
Τα ανωτερω με το hi hi δλδ χιουμορ
Ενταξει αγαπητε Ιωαννη και ευχαριστω για το ενδιαφερων σου.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από Sim62 »

Ωραίο απόκτημα, υγιέστατο δέντρο με πολύ δυνατό ριζικό σύστημα. Καλορίζικο.
Νομίζω με κάποια προσπάθεια φυσικά και θα μπορούσες να το σκεφθείς και σαν bonsai. 
Οι δύο πρώτες φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει μου φέρνουν στο μυαλό μια πιθανή εξέλιξη όπως τα παρακάτω
43511d45b740b9451c0d00aa5e280d6d.jpg
c042aea89bf4f979c9e175b15218af3c.jpg
Φυσικά θα χρειαστούν πολλά χρόνια (το έχουν αυτό τα πεύκα) και κάτι τέτοιο  απαιτεί να το ξεκινήσεις οπωσδήποτε από φέτος τον χειμώνα για να αρχίσει να μπαίνει σε σειρά μιας και οι βασικές και στρεσσογόνες εργασίες πάνω του θα πρέπει να μοιραστούν σε αρκετές καλλιεργητικές περιόδους. Φυσικά πρέπει να πάρεις ...γενναίες αποφάσεις. Αν το αποφασίσεις δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις γενικά στο πώς χειριζόμαστε πεύκα αν χρειάζεσαι κάτι μας λές. Επίσης μπορείς να διαβάσεις και σχετικά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Έτσι για αρχή αφαιρείς την χάρτινη ταυτότητα του πεύκου και κάνεις  μία μεταφύτευση σε κάποιο καλύτερο γλαστράκι. Το πεύκο αλλά και εσύ  χρειάζεστε  τον χρόνο σας, για να γνωρίσει ο ένας τον άλλον αλλά και να μεγαλώσετε μαζί τα επόμενα χρόνια οπότε και θα έλθει και η σταδιακή μεταμόρφωση-διαμόρφωση και για τους δυό σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

karesansui έγραψε:Καλορίζικο! 
Το mops σημαίνει ...σφουγγαρίστρα ( μούγκο σφουγγαρίστρα επομένως) λόγω του σχήματος της κόμης του δέντρου! 
Μία ιδέα διαμόρφωσης στο παρακάτω video
Πολυ καλο Παναγιωτη αλλα και πολυ μεγαλο δενδρο.
Καποια αλλη προταση απο αλλο  συναδελφο.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από karesansui »

Καλορίζικο! 
Το mops σημαίνει ...σφουγγαρίστρα ( μούγκο σφουγγαρίστρα επομένως) λόγω του σχήματος της κόμης του δέντρου! 
Μία ιδέα διαμόρφωσης στο παρακάτω video
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pinus mugo mughus mops..........προτασεις

Δημοσίευση από ιλαριων »

pinus mugo mughus mops ετσι γραφη το ταμπελακι.
  Εχθες μου εφεραν ,ενα δωρακι,μια πευκαρα μολις 30cm υψος κορμου
το παχος του ειναι σαν εναν μαρκαδορο και τα κλαδια του σαν το παχος 
ενος μολυβιου.Απ"οτι ειδα ειναι 5 ετων.
  Το καθαρισα λιγο απο καποια ξερα που ειχε και σας το παρουσιαζω για 
να δουμε μηπως μπορουμε να το σουλουπωσουμε λιγο.
  Φυσικα δεν εννοω για bonsai γιατι αν γινη αυτο εγω θα εχω γινη
bon χαααααααιι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση