"Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

nancy
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 10:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από nancy »

Μια δοκιμή αρκεί!
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από karesansui »

Hfestion έγραψε: Μια φορά πριν δύο χρόνια είχα αγοράσει ένα σάκι νομίζω 15lt από ένα pet shop κάτι αντίστοιχο με αυτό που μας παρουσίασες για να το δοκιμασω. Μεταφύτευσα μια χαρουπια , μια ρόδια και έναν γιουνιπερο όπου τον έκανα και δώρο σε έναν φιλο. Όλα τα πάνε μια χαρά!
Αν αναφερόμαστε για το ίδιο υλικό, τότε έχουμε μια ακόμη μαρτυρία για την καταλληλότητά του για υπόστρωμα στα μπόν σάι και μάλιστα για περισσότερο χρόνο απο την δική μου δοκιμασία! Χαίρομαι[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/1.gif[/img]
Αν πάλι δεν ήταν το ίδιο αλλά κάτι αντίστοιχο όπως γράφεις, μπορείς να θυμηθείς ή να μας πείς ποιό ή τι υλικό ήταν;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από Petros »

Karesansui μας άνοιξες τα μάτια!!! Μια προσπάθεια αρκεί για να μπορέσω να δω πόσο καλό θα κάνει στα δέντρα μου!

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από pinusmugo »

Δεν το ξέρω το αντικείμενο "flourite" αλλά από την παρουσίαση σου και τα αποτελέσματα στα δεντράκια σου(ωραίος ποδόκαρμπος by the way)φαίνεται καλό και με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω(ph?).Να προσθέσω ότι σπάει και την μονοτονία του υποστρώματος και προσδίδει πολύ όμορφο χρώμα??
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:
Hfestion έγραψε:Το είχα δουλέψει κι εγώ και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι όμως ακριβό
Το "ειχες δουλέψει" ; Να υποθέσω πως ο λόγος της ακρίβειας ήταν που σε έκανε να το εγκαταλείψεις?
Μα, δεν κοστίζει ακριβότερα απο το "κλασσικό" Akadama και είναι κατά πολύ ανώτερο σε χαρακτηριστικά (κατά την γνώμη μου)
Εχω αρκετά μεγάλη αυλη για αθηναίος πράγμα που σημάνει ότι εχω παρα πολλά δέντρα. Δεν εχω την οικονομική δυνατότητα να χρησιμοποιώ σε όλα ακριβά χώματα.... Ακανταμα δεν εχω αγοράσει πότε μου, ψάχνω για οικονομικές λύσεις. Μια φορά πριν δύο χρόνια είχα αγοράσει ένα σάκι νομίζω 15lt από ένα pet shop κάτι αντίστοιχο με αυτό που μας παρουσίασες για να το δοκιμασω. Μεταφύτευσα μια χαρουπια , μια ρόδια και έναν γιουνιπερο όπου τον έκανα και δώρο σε έναν φιλο. Όλα τα πάνε μια χαρά!
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από karesansui »

Philip έγραψε:Πολυ ενδιαφερον.............


ΡΗ ? Αργιλοδες.........να υποθεσουμε ουδετερο ?? εχεις καποια πληροφορια ?
Σωστά υπέθεσες! Αργιλώδες και ουδέτερο...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από Philip »

Πολυ ενδιαφερον.............


ΡΗ ? Αργιλοδες.........να υποθεσουμε ουδετερο ?? εχεις καποια πληροφορια ?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από Harris »

Ωραια παρουσιαση σε ευχαριστουμε πολυ! (ΠΕΡΙΜΕΝΩ δείγμα!!! )
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

mix.dny
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2011, 12:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από mix.dny »

karesansui έγραψε:
Hfestion έγραψε:Το είχα δουλέψει κι εγώ και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι όμως ακριβό
Το "ειχες δουλέψει" ; Να υποθέσω πως ο λόγος της ακρίβειας ήταν που σε έκανε να το εγκαταλείψεις?
Μα, δεν κοστίζει ακριβότερα απο το "κλασσικό" Akadama και είναι κατά πολύ ανώτερο σε χαρακτηριστικά (κατά την γνώμη μου)
Χαχαχαχαχα!Παναγιωτη με αυτο το σχολιο κλεινεις σπιτια!!!!
Να θυμηθώ, να ξεχαστώ
να γίνω ερυθρελάτη
οι ρίζες μου στον ουρανό
τα φύλλα στο κρεβάτι
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από karesansui »

Hfestion έγραψε:Το είχα δουλέψει κι εγώ και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι όμως ακριβό
Το "ειχες δουλέψει" ; Να υποθέσω πως ο λόγος της ακρίβειας ήταν που σε έκανε να το εγκαταλείψεις?
Μα, δεν κοστίζει ακριβότερα απο το "κλασσικό" Akadama και είναι κατά πολύ ανώτερο σε χαρακτηριστικά (κατά την γνώμη μου)
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: "Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Το είχα δουλέψει κι εγώ και είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι όμως ακριβό
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

"Flourite" Νέο(;) υπόστρωμα για μπόν σάι;

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα σας!
Μιας και αναφερθήκαμε σε προηγούμενη δημοσίευση για μοντέρνα υποστρώματα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου πάνω σε ένα νέο(;) για μένα υλικό που δοκίμασα και χρησιμοποίησα τους τελευταίους μήνες.
Πρόκειται για πορώδες αργιλικό χαλίκι με την εμπορική ονομασία "flourite", το οποίο χρησιμοποιείται για υπόστρωμα φύτευσης στα ενυδρεία γλυκού νερού.
Νομίζω ότι πληροί όλα τα χαρακτηριστικά για ένα υπόστρωμα για φύτευση κα καλλιέργεια μπόν σάι!
Είναι πορώδες, άρα επιτρέπει τον επαρκή αερισμό, είναι απορροφητικό, στις δικές μου δοκιμασίες κράτησε το νερό για 24 ώρες και το εκπληκτικό οτι ενώ ήταν στεγνό με την πρωινή δρόσο υγροποιήθηκε και πάλι! Παρέχει άριστη αποστράγγιση, είναι προφανές λόγω της δομής του. Δεν αποσαθρώνεται, ούτε τρίβεται ακόμα και με μηχανική πίεση μεταξύ των δακτύλων. Έχει ικανοποιητική εμφάνιση στο δοχείο.
Το χρησιμοποίησα σε μίγμα 50/50 με ελαφρόπετρα αφού τα κοσκίνισα και τα δύο για να πετύχω την ίδια περίπου κοκκομετρία. μετά τα πρώτα ποτίσματα απομακρύνθηκε και η σκόνη και το υλικό έλαμψε!!
Ο μεγάλος ποδόκαρπός μου που μεταφύτευσα εκεί πάει μιά χαρά μέχρι τώρα!

[img]http://img651.imageshack.us/img651/48/002dqj.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Υπάρχει σε 7κιλους σάκκους των 15 λίτρων. μέγεθος κόκκων 2-5 χιλ. και η τιμή του είναι περίπου 22 ευρώ (λόγω γνωριμίας [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/65.gif[/img] ) το βρήκα στο pet shop που συνεργάζομαι στο Περιστέρι...

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα...

[img]http://img844.imageshack.us/img844/4531/002ija.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

[img]http://img839.imageshack.us/img839/720/003jtu.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us


Υ/Γ Μετά απο μια σύντομη έρευνα στο διαδύκτιο βρήκα τα εξής για την χημική του σύσταση:

[TABLE][TR][TD][LEFT]Aluminum[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]10210[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Barium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]124[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Calcium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]195[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Cobalt[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]6[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Chromium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]13[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Copper[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]17[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Iron[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]18500[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Potassium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]2195[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Magnesium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]2281[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Manganese[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]64[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Sodium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]223[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Nickel[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]12[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Vanadium[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]15[/RIGHT][/TD][/TR][TR][TD][LEFT]Zinc[/LEFT][/TD][TD][RIGHT]29[/RIGHT][/TD][/TR][/TABLE] Units=mg/kg, source: Plasma Emission Spectrometer, EPA Method 6010, Univ. of Georgia Chemical Analysis Lab
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση