Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από karesansui »

Philip έγραψε:Πολλες καλλιεργειες εχουν υποστει ζημια λογο το οτι εντοπιστηκε NaCl σε ελαφροπετρα.......καποιος σκαρφιστηκε μια γρηγορη επεξεργασια!!!!!


Έτσι λοιπόν εξηγείται... Αααχ, αθάνατη ελληνική(;) πονηριά! Σαν και 'κεινους που συνέλαβαν παλιότερα να παρακάμπτουν την φυσική διαδικασία αποξήρανσης των καπνών με ραντίσματα απο ζιζανιοκτόνα!!!
Philip έγραψε: Απο τους ''υδροπονανθρωπους'' συλλεγεις πληροφοριες για την χημική σύσταση των υποστρωμάτων την συμπεριφορα τους την αεροπερατοτητα τους κ.α. μελετες, αναλυσεις, επιστημη ολοκληρη.

Σιγουρα καθε υποστρωμα εχει την συμπεριφορα του........
Είναι πολύτιμη πηγή πληροφοριών οι ..."υδροπονάνθρωποι", συμφωνώ απόλυτα!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από Philip »

Πολλες καλλιεργειες εχουν υποστει ζημια λογο το οτι εντοπιστηκε NaCl σε ελαφροπετρα.......καποιος σκαρφιστηκε μια γρηγορη επεξεργασια!!!!!

Απλος συμβουλη μου μετεφεραν.....

Απο τους ''υδροπονανθρωπους'' συλλεγεις πληροφοριες για την χημικη συσταση των υποστρωματων την συμπεριφορα τους την αεροπερατοτητα τους κ.α. μελετες, αναλυσεις, επιστημη ολοκληρη.

Σιγουρα καθε υποστρωμα εχει την συμπεριφορα του........
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από karesansui »

Η τυπική χημική σύσταση της λάβας Νισύρου είναι η εξής:
[TABLE][TR][TD]Οξείδιο του Πυριτίου SiO2[/TD][TD]71,91%[/TD][/TR][TR][TD]Οξείδιο του Αργιλίου Al2O3[/TD][TD]12,66%[/TD][/TR][TR][TD]Τριοξείδιο του Σιδήρου Fe2O3[/TD][TD]1,13%[/TD][/TR][TR][TD]Οξείδιο του Ασβεστίου CaO[/TD][TD]1,46%[/TD][/TR][TR][TD]Οξείδιο του Μαγνησίου MgO[/TD][TD]0,32%[/TD][/TR][TR][TD]Τριοξείδιο του Θείου SO3[/TD][TD]0,03%[/TD][/TR][TR][TD]Οξείδιο του Καλίου K2O [/TD][TD]4,30%[/TD][/TR][TR][TD]Οξείδιο του Νατρίου Νa2O[/TD][TD]3,45%[/TD][/TR][TR][TD]Απώλεια Πυρώσεως [/TD][TD]4,53%[/TD][/TR][TR][TD]Απροσδιόριστα[/TD][TD]0,21%[/TD][/TR][TR][TD] [/TD][TD]100,00%[/TD][/TR][/TABLE]
Για χλωριούχο Νάτριο δεν διάβασα πουθενά! Τώρα, αν θεωρήσουμε οτι η υποθαλάσσια έκρηξη του ηφαιστίου της Νισύρου πριν απο εκατοντάδες χρόνια μετέφερε την ουσία αυτή στο υλικό τι να πώ, δεν το γνωρίζω, δεν το έχω διαβάσει πουθενά!
Τι σχέση όμως θα μπορούσε να έχει η χρήση της ελαφρόπετρας στην υδροπονία με την χρήση στα μπονσάι? Δεν συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο είναι προφανές...Στην υδροπονία κολυμπάει σε ένα διάλυμμα υγρών με χημικές ουσίες, στην χρήση για υπόστρωμα για μπονσάι έρχεται σε επαφή με τον αέρα, με το νερό, με άλλα υλικά, λογικό να υπάρχει άλλη συμπεριφορά του υλικού...
Προσωπικά, χρησιμοποιώ 6 χρόνια την ελαφρόπετρα σε αναλογία απο 30%-50% σε κωνοφόρα και δεν έχω δεί κάποια αλλοίωση στα φυτά που να οφείλεται σε αλατότητα υποστρώματος, η άλλο τι...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από pinusmugo »

Και εγω ετσι νομιζα για το ΡΗ αλλα σε συζητησεις που ειχα με ανθρωπους που ασχολουνται με την υδροπονια μου ειπαν μετα απο χρηση το ΡΗ ''καθεται'' πανω απο το 7.

Μήπως έχει να κάνει με το νερό ποτίσματος από το πόσο σκληρό ή μαλακό είναι¨??.Εφαρμόζω προσωπικά 2 κουταλιές ξύδι κάθε τόσο όπως επίσης πολύ καλή δουλειά κάνουν και τα φύλλα βασιλικού αν τα αφήσουμε για λίγο στο νερό ποτίσματος(το απολυμαίνει)

Η ελαφροπετρα , παλι απο τα λεγομενα τους , δεν μπορει ευκολα να δωσει ( με πηγαν σε κατι ειδικες αναλυσεις) Fe , Μn, Bo ,Co, Zin ,

Ποιο απλα σιδηρο ,μαγγανιο , βοριο , ψευδαργυρο , χαλκο. Ο λογος ειναι οτι ανεβαζει ΡΗ. ?????
Προφανώς.....
Μου επισημαναν την προσοχη στα κωνοφορα οτι εαν χρησιμοποιω ελαφροπετρα να τα ψεκαζω αλλα κ να τα ποτιζω με χαλκο.
Πολύ σωστό το βρίσκω....
Εμεις φυσικα δεν χρησιμοποιουμε εξ ολοκληρου ελαφροπετρα.........το θεμα ειναι ποια πρεπει να ειναι η αναλογια??
Πιστεύω οτί μόνο ο χρόνος μπορεί να απαντήσει αλάνθαστα σε αυτό το ερώτημα.
Ανάλογα το είδος φτάνω σε αναλογίες 50,60,80 μέχρι και 90% που την χρησιμοποιώ ....
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από Philip »

pinusmugo έγραψε:
Το αργιλλοπυριτικό ηφαιστειογενές ορυκτό κιζιρίτης(ελαφρόπετρα)μπορεί να περιέχει Nacl(
χλωριούχο νάτριο)σε μερικές περιπτώσεις όμως δεν είμαι εντελώς σίγουρος κάτω από ποιές συνθήκες μπορεί να συσσωρευτεί.Για τον φώσφορο το έχω ξαναδιαβάσει κάπου όμως δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο ούτε για τα μακροστοιχεία.
To ph της είναι νομίζω ουδέτερο (5,5-6,5)αλλά αυτό μάλλον το γνωρίζεις και συ...
Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες ας περιμένουμε και τους υπόλοιπους .........
Και εγω ετσι νομιζα για το ΡΗ αλλα σε συζητησεις που ειχα με ανθρωπους που ασχολουνται με την υδροπονια μου ειπαν μετα απο χρηση το ΡΗ ''καθεται'' πανω απο το 7.

Η ελαφροπετρα , παλι απο τα λεγομενα τους , δεν μπορει ευκολα να δωσει ( με πηγαν σε κατι ειδικες αναλυσεις) Fe , Μn, Bo ,Co, Zin ,

Ποιο απλα σιδηρο ,μαγγανιο , βοριο , ψευδαργυρο , χαλκο. Ο λογος ειναι οτι ανεβαζει ΡΗ. ?????

Μου επισημαναν την προσοχη στα κωνοφορα οτι εαν χρησιμοποιω ελαφροπετρα να τα ψεκαζω αλλα κ να τα ποτιζω με χαλκο.

Εμεις φυσικα δεν χρησιμοποιουμε εξ ολοκληρου ελαφροπετρα.........το θεμα ειναι ποια πρεπει να ειναι η αναλογια??
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από pinusmugo »

Philip έγραψε:Εχετε ακουσει τελευταια οτι η ελαφροπετρα που κυκλοφορει εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε Nacl ?

Οτι στην υδροπονια μεταβαλουν αρκετα το ΡΗ τους στο διαλυμα γιατι δεν αποροφα το φωσφορο κ αλλα μικροστοιχεια?

Οτι το ΡΗ της τελικα ισορροπει μεταξυ του 7,5- 8 ?

Υπαρχουν σχετικες πληροφοριες ?

Ευχαριστω
Το αργιλλοπυριτικό ηφαιστειογενές ορυκτό κιζιρίτης(ελαφρόπετρα)μπορεί να περιέχει Nacl(
χλωριούχο νάτριο)σε μερικές περιπτώσεις όμως δεν είμαι εντελώς σίγουρος κάτω από ποιές συνθήκες μπορεί να συσσωρευτεί.Για τον φώσφορο το έχω ξαναδιαβάσει κάπου όμως δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο ούτε για τα μακροστοιχεία.
To ph της είναι νομίζω ουδέτερο (5,5-6,5)αλλά αυτό μάλλον το γνωρίζεις και συ...
Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες ας περιμένουμε και τους υπόλοιπους .........
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από Vasilhs »

Όχι αλλά είναι ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κίσσηρη- Ελαφροπετρα

Δημοσίευση από Philip »

Εχετε ακουσει τελευταια οτι η ελαφροπετρα που κυκλοφορει εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε Nacl ?

Οτι στην υδροπονια μεταβαλουν αρκετα το ΡΗ τους στο διαλυμα γιατι δεν αποροφα το φωσφορο κ αλλα μικροστοιχεια?

Οτι το ΡΗ της τελικα ισορροπει μεταξυ του 7,5- 8 ?

Υπαρχουν σχετικες πληροφοριες ?

Ευχαριστω
Απάντηση