Βότσαλα - πέτρες και άμμο απο παραλία

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Βότσαλα - πέτρες και άμμο απο παραλία

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Κατα καιρούς βρίσκω διάφορα βραχάκια πολύ ενδιαφέροντα για κατασκευές δασών και άλλων καλλιτεχνικών σκοπών φυσικά με σχέση τα μπονσαι.

Θα ξεκινήσω λοιπόν τις εφαρμογές! :)


Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βότσαλα - πέτρες και άμμο απο παραλία

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Mπράβο Χάρη μας την έλυσες την απορία εντέλει...
:text-bravo:
Εγώ είχα μια επιφύλαξη θεωρώντας οτι στις οπές των βοτσάλων καισυγκρατείται αλάτι αλλα και πάλι αυτο ξεπλαίνεται όπως προείπε και ο γεωπόνος...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Βότσαλα - πέτρες και άμμο απο παραλία

Δημοσίευση από Harris »

Λοιπόν ρώτησα Γεωπόνο για το συγκεκριμένο θέμα που μας απασχολεί κατά καιρούς.

η ερώτηση μου :


καλησπέρα,
έχω μια απορία εδω και αρκετό καιρό αλλά κανείς δεν μου το έχει αποδείξει επιστημονικά γιατί δεν κάνουν τα βότσαλα από παραλία στις γλάστρες. (ή μήπως κάνουν;)

Έχω ένα "μηχανάκι" (όργανο) που μετράει την σκληρότητα του νερού. (NaCl) Έχω δοκιμάσει με βότσαλα από θάλασσα και μετά από καλό και 1 μήνα μούλιασμα στο νερό το βότσαλο δεν άλλαξε καθόλου τις αρχικές μετρήσεις του ύδατος πριν την εισαγωγή του βότσαλου.

Ευχαριστώ πολύ.
-------------------------------------------------------------------

Απάντηση του Γεωπόνου :

Απ' ότι κατάλαβα, εννοείς τα μικρά βότσαλα που μπορεί να βάλει κάποιος στη βάση της γλάστρας για να διευκολύνεται η στράγγιση του νερού. Αυτά επειδή είναι στη παραλία έχουν πάνω τους μια μικρή ποσότητα αλατιού (NaCl κυρίως και MgCl). Πριν χρησιμοποιηθούν, τα ξεπλένουμε με νερό και το θέμα τελειώνει. Και εγώ λέω ότι κάποιος δεν τα ξεπλένει και τα βάζει έτσι στη γλάστρα. Η μικρή ποσότητα αλατιού που θα έχουν, θα φύγει με τα πρώτα δύο ποτίσματα, μη σου πω με το πρώτο.
Τα βότσαλα δεν παράγουν αλάτι, επίσης για να δώσουν στο περιβάλλον ορυκτά της σύστασής τους, θα χρειαστούν αρκετές εκατοντάδες χρόνια, ίσως χιλιάδες.
Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά αν πρόκειται για άμμο θαλάσσης, που περιέχει αρκετό αλάτι. Αν χρησιμοποιηθεί σε μίγμα φύτευσης, είναι πολύ πιθανό να βλάψει το φυτό, ανάλογα με την ευαισθησία του. Αυτό που μέτρησες είναι η σκληρότητα του νερού του δικτύου της περιοχής σου και έμμεσα τη περιεκτικότητά του σε διάφορα ιόντα.

Τα συμπεράσματα δικά σας :obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση