Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Την βρηκα την κολλα στο νετ. Τωρα αν την πετυχω σε κανα υπερκαταστημα θα την αγορασω να την έχω ..
Ευχαριστώ!!!!!

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από My Nellie »

thanasis2561 έγραψε: Δεν τα είχα υπόψην μου αυτα όντως ....(αυτη την κολα που ανέφερες που μπορώ να την βρώ??)
Ευχαριστώ πολυ Αλεξάνδρα!
Υ.Γ. θα επανέλθω με καλύτερες πετρούλες καθώς ξεκινάω αναζήτηση...
Αυτή η κόλλα είναι δύο στοιχείων, "Α" και "Β" και το ένα είναι ο σκληρυντής.
Για μικρές δουλειές, υπάρχει σε μία "συσκευή" που αποτελείται από δύο σύριγγες οι οποίες πιέζονται συγχρόνως από έμβολο και ελευθερώνουν ίση ποσότητα από τα δύο υλικά. Αν θες για μεγαλύτερα έργα, πουλιέται και σε κουτάκια.
Σε καταστήματα με είδη κιγκαλερίας ή χημικά θα την βρείς. Νομίζω ότι ακόμη και σε μεγάλα supermarkets πρέπει να υπάρχει (νομίζω έχω δει την bison). Είναι πολύ ισχυρή κόλλα.

Κι εγώ είμαι σε αναζήτηση πέτρας για κάτι που έχω στον νου.... :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

PanosBonsai έγραψε:Οι σωστές πέτρες είναι αυτές που αναφέρει ο Φίλιππος. Όμως έχω δει διάφορα "έργα τέχνης" επάνω σε οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Η προσπάθεια σε ωριμάζει και η φαντασία είναι που σε κάνει ξεχωριστό. :)
Ωραίος :text-bravo: :obscene-drinkingcheers:

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Οι σωστές πέτρες είναι αυτές που αναφέρει ο Φίλιππος. Όμως έχω δει διάφορα "έργα τέχνης" επάνω σε οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Η προσπάθεια σε ωριμάζει και η φαντασία είναι που σε κάνει ξεχωριστό. :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

My Nellie έγραψε:Ακόμη κι αν δεν βρίσκεις ακριβώς το μέγεθος της πέτρας που έχεις στον νου σου, να ξέρεις πάντα ότι μπορείς να βρεις δυο-τρεις μικρότερες που να ταιριάζουν μεταξύ τους και να της συγκολήσεις με εποξειδική κόλλα. Έτσι έχεις την δυνατότητα να δημιουργήσεις μία πέτρα όπως την θες...
Κάποτε είχα ρωτήσει κάποιους ανθρώπους με γνώσεις για να μου πουν ένα-δυό "κανόνες" (rule of thumb) για την επιλογή σωστής πέτρας και έμαθα ότι:

1. Ύψος μεγαλύτερο από πλάτος
2. Κατά το δυνατόν αντίστοιχη με το μέρος που στην φύση μεγαλώνει το φυτό που έχεις.
3. Πέτρα που δείχνει φθαρμένη από αντίξοες φυσικές συνθήκες.
4. Να δείχνει φυσικός βράχος κι όχι κομμάτι κομμένο από βράχο με "σκληρές" πλευρές
5. Να έχει φυσικά "κανάλια", σχισμές/τρύπες μέσα απ' όπου θα μπορέσουν να οδηγηθούν οι ρίζες
Δεν τα είχα υπόψην μου αυτα όντως ....(αυτη την κολα που ανέφερες που μπορώ να την βρώ??)
Ευχαριστώ πολυ Αλεξάνδρα!
Υ.Γ. θα επανέλθω με καλύτερες πετρούλες καθώς ξεκινάω αναζήτηση...

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από My Nellie »

Ακόμη κι αν δεν βρίσκεις ακριβώς το μέγεθος της πέτρας που έχεις στον νου σου, να ξέρεις πάντα ότι μπορείς να βρεις δυο-τρεις μικρότερες που να ταιριάζουν μεταξύ τους και να της συγκολήσεις με εποξειδική κόλλα. Έτσι έχεις την δυνατότητα να δημιουργήσεις μία πέτρα όπως την θες...
Κάποτε είχα ρωτήσει κάποιους ανθρώπους με γνώσεις για να μου πουν ένα-δυό "κανόνες" (rule of thumb) για την επιλογή σωστής πέτρας και έμαθα ότι:

1. Ύψος μεγαλύτερο από πλάτος
2. Κατά το δυνατόν αντίστοιχη με το μέρος που στην φύση μεγαλώνει το φυτό που έχεις.
3. Πέτρα που δείχνει φθαρμένη από αντίξοες φυσικές συνθήκες.
4. Να δείχνει φυσικός βράχος κι όχι κομμάτι κομμένο από βράχο με "σκληρές" πλευρές
5. Να έχει φυσικά "κανάλια", σχισμές/τρύπες μέσα απ' όπου θα μπορέσουν να οδηγηθούν οι ρίζες
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Philip έγραψε:Δεν κανουν αυτες οι πετρες.......Εκτος απο το αλατι που εχουν ποτισει, εμεις αναζητουμε πετρες πορωδεις, σκληρες ελαφριες κοινος ''ηφαιστιακες''. Αν βρεθεις απο Σαντορινη εχει αρκετες :auto-biker:

Τωρα εαν θελεις να δεσεις ριζα.........ψαχνεις πετρα ''μαρμαρο'' ακατεργαστη :P


Φίλλιπε αν πάω Σαντορίνη (δίπλα είμαι εντω μεταξύ) θα πάρω κανα τσουβαλάκι μαζί μου.. ;)
Θα ψάξω και ακατεργαστο μαρμαρο σε κανα βουνό!!!!

Κρίμα.... :(
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από Harris »

Εάν σου αρέσει η πέτρα και θες να το δοκιμάσεις.... Ο,τι και να γίνει στο τέλος θα έχουμε μάθει κάτι! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από Philip »

Δεν κανουν αυτες οι πετρες.......Εκτος απο το αλατι που εχουν ποτισει, εμεις αναζητουμε πετρες πορωδεις, σκληρες ελαφριες κοινος ''ηφαιστιακες''. Αν βρεθεις απο Σαντορινη εχει αρκετες :auto-biker:

Τωρα εαν θελεις να δεσεις ριζα.........ψαχνεις πετρα ''μαρμαρο'' ακατεργαστη :P
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Xάρη και γω αυτο πιστεύω οτι δεν κανουν οι πέτρες...
Ήλπιζα να μου πείτε καμμια χημικη πατεντα... :P
Επειδή μου αρέσουν και οι 2 παρα πολυ λέω να τις αφήσω στο νερο μεχρι τον σεπτέμβριο (με εβδομαδιαίες αλλαγές) και να το προσπαθησω στην μεταμφυτευση των φτελιών να κάνω την προσαρμογή πουθέλω (εκτός και αν βρω καλύτερες απο κανα βουνό :pray: )
Χάρη λες αν βάλω χλωρινη στο νερό να απομακρύνει δραστικοτερα τα άλατα και να μειώσει το ph??
πρέπει να φρεσκάρω τις χημικές γνώσεις μου... :doh:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από Harris »

thanasis2561 έγραψε:Το φωτομπακετ κοβει τις φωτογραφιες :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming:
Τις εχω αναλυση 800χ600
Νατις κανω λετε 640χ480???

Πριμενω αποψεις, ιδεες, εκφρασεις ....
Οι πέτρες απο παραλία δεν κάνουν γιατί περιέχουν άλατα.(αλμύρα). Είναι ωραία πέτρα αλλά υπάρχει θέμα....
Ειλικρινά αυτό που σου λέω είναι απο παλαιότερα λεγόμενα... Δεν το έχω δοκιμάσει.
Εαν θες να το δοκιμάσεις σαν τεστ...και όσο ζούμε μαθαίνουμε!


(απο κάποια τεστ που εχω κανει με ενα όργανο που μετρά την σκληρότητα του νερού... Ειχα παρει μια πέτρα και την είχα βάλει στο νερό το όργανο πράγματι έβγαζε υψηλά νούμερα... ομως μετα απο καιρο (20-30 μερες με αλλαγές 3-4 φορες το νερο) μεσα σε γλυκο νερο σαν να έδιωξε την αλμύρα! (οπως και εαν εχεις δει ποταμι διπλα σε παραλία διώχνει την θάλασσα... Δεν ξερω εαν ισχύει το ίδιο και σε αυτη την περίπτωση))

Η πέτρα παντως ειναι SUPER! :text-bravo:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Το φωτομπακετ κοβει τις φωτογραφιες :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming:
Τις εχω αναλυση 800χ600
Νατις κανω λετε 640χ480???

Πριμενω αποψεις, ιδεες, εκφρασεις ....
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέτρες (όχι suiseki!!!)

Δημοσίευση από thanasis2561 »

λοιπον δεν θα μακρυγορήσω...
Βρήκα σε μια παραλία 2 πέτρες που έχουνε και τρύπες (αποστράγγισης???) στις οποιες λέω να βάλω μπονσαι (μάλλον καμμια φτελιά) και όλο σε γλάστρα.
Απλα η ερώτηση μου είναι αν είναι καταλληλες για υτο που θέλω
1ον λογω σχήματος
2ον επειδη τις βρηκα σε παραλία (μήπως περιέχεον ασβεστολιθο???σωστα τα λέω?)
Οι φωτο:
1η πετρα
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... C00280.jpg[/img]
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... C00281.jpg[/img]

2η πετρα
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... C00278.jpg[/img]
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... C00279.jpg[/img]
Απάντηση