Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Johnnyb »

Ευχαριστώ πολύ για την διάθεση να βοηθήσετε, οι συμβουλές σας είναι πολύ σημαντικές γιατι έχω ένα χρόνο περίπου που ασχολούμαι με το σπορ και ενώ ψάχνω πολύ στο διαδίκτυο κάποια θέματα εμπειρίας δεν τα βρίσκεις !! Θα σας κρατήσω ενήμερους με την πορεία του. :)
 
These users thanked the author Johnnyb for the post:
Hfestion (05 Απρ 2023, 13:07)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

από την δική μου εμπειρία με το είδος θα έλεγα ότι δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα όταν γύμνωσα και έκοψα ρίζες την άνοιξη σε κουτσουπιές. Μπορεί βέβαια και να έτυχε, οπότε για σιγουριά διάλεξε τον πιο ασφαλή τρόπο. Θα συμφωνήσω με τον Θάνο ότι ο κορμός θέλει κόντεμα. Θα το άφηνα να αναπτύξει ελεύθερα βλάστηση φέτος σε συνδυασμό με τακτική λίπανση και θα προχωρούσα σε δραστικό κλάδεμα και κόντεμα το χειμώνα, κρατώντας τα (όποια) χαμηλά κλαδιά δώσει το δέντρο. Μεταφύτευση θα έκανα την επόμενη άνοιξη (ή τέλος χειμώνα)
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Johnnyb (05 Απρ 2023, 13:00)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από thanos75 »

Καταρχήν εγώ θα την έκοβα στους 15 πόντους. Είναι πολύ ψηλό.
Σχετικά με τη μεταφύτευση η Κουτσουπιά έχω διαβάσει ότι δεν λειτουργεί ως γυμνόριζο (χειρότερη και από τα πεύκα). Εγώ -σε κάτι σποροφυτα βέβαια- έπλυνα ρίζα και την έκοψα και δείχνει προς το παρόν να λειτουργεί. Αλλά είναι διαφορετικό.
Το κρίσιμο είναι να γίνει μεταφύτευση πριν ενεργοποιηθεί το ριζικό σύστημα. Επειδή βλέπω το πάνω μέρος που έχεις δίπλα ότι έχει πετάξει αρκετά, βγάλε τη γλάστρα όπως είναι να δεις τις ρίζες. Αν δηλαδή στις άκρες ασπρίζουν. Αυτό σημαίνει ότι έχουν αρχίσει ήδη να μεγαλώνουν. Αυτό είναι λίγο πρόβλημα. Κανονικά πρέπει πριν ξεκινήσουν (δεν καταλαβαίνεις εύκολα από τα μάτια γιατί έχεις αφήσει μόνο κορμό και δεν έχει μικρά κλαδάκια με οφθαλμούς οπότε θα αργήσει να δείξει από κει).
Τώρα για το πόσο θα πειράξεις τη ριζομπαλα; Αν δεν θες να το χάσεις πρέπει να πας συντηρητικά. Λίγο κάθε χρόνο, λίγο από πάνω, να δεις που ξεκινάνε, λίγο από κάτω και λίγο γύρω γύρω. Βέβαια επειδή τόσο μεγάλο είναι σε γλάστρα φυτωρίου πιστεύω θα είναι τυλιγμένη γύρω γύρω.
Καλή επιτυχία εύχομαι. Άνοιξε ένα θέμα και να μας ενημερώνεις. Σε καμία περίπτωση δεν είναι συμβουλή αλλά εγώ δεδομένου ότι υπάρχει και η καταβολάδα, θα επερνα όλα τα ρίσκα. Εξάλλου είναι δέντρο που μπορείς να το ξαναβρείς, δεν έχει κάτι αξιολογο. Δηλαδή θα το έκοβαν και θα το μεταφύτευσα κανονικά. Και ότι γινει
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post (total 3):
Hfestion (03 Απρ 2023, 22:54) • BILLPAN (04 Απρ 2023, 09:34) • Johnnyb (05 Απρ 2023, 13:00)
Rating: 21.43%

Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Johnnyb »

Η ερώτηση είναι για τον κύριο κορμό, σας στέλνω κάποιες φωτογραφίες να δείτε. Απλώς θεωρώ πως το χώμα έχει σκληρύνει υπερβολικά πολύ γιαυτο σκέφτηκα να γίνει μεταφύτευση.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Johnnyb έγραψε:
31 Μαρ 2023, 13:48
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου, είχα μια κουτσουπιά(περίπου 2m ύψος) την οποία κατέβασα με εναέρια καταβολάδα και άφησα τον κεντρικό κορμό περίπου στα 30-35cm(το κόψιμο της καταβολάδας έγινε το φθινόπωρο). Έχει πετάξει κάποια μάτια ήδη. Ενδείκνυται η μεταφύτευση στην κατάσταση που είναι τώρα και επίσης μπορώ να τριμμάρω τις ριζούλες της ή θα είναι μεγάλο σοκ για το δέντρο;

 
εάν ρωτάς για το κύριο δέντρο, από το οποίο έγινε η καταβολάδα, μπορείς να κάνεις μεταφύτευση. Υπάρρχει όμως ουσιαστικός λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο? Προσωπικά θα το άφηνα φέτος να δώσει βλάστηση ελεύθερα, θα κλάδευα ό,τι δεν μου κάνει στα μέσα καλοκαιριού και θα την ξανακλάδευα τον χειμώνα. Την μεταφύτευση με τριμάρισμα των ριζών θα την έκανα του χρόνου την άνοιξη

Εάν η ερώτηση αφορά στην καταβολάδα, πρέπει να μείνει στην ησυχία της για να δυναμώσει

καλή επιτυχία

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

Καταρχάς θα θέλαμε λίγες φωτογραφίες για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται. Απο ότι καταλαβαίνω πρόκειται για πολύ νεαρό δέντρο. Δεν ξέρω κατά πόσο μία μεταφύτευση θα βοηθούσε. Ακόμα και μια μεταφορά μπορεί να έχει ρίσκο

Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Johnnyb »

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου, είχα μια κουτσουπιά(περίπου 2m ύψος) την οποία κατέβασα με εναέρια καταβολάδα και άφησα τον κεντρικό κορμό περίπου στα 30-35cm(το κόψιμο της καταβολάδας έγινε το φθινόπωρο). Έχει πετάξει κάποια μάτια ήδη. Ενδείκνυται η μεταφύτευση στην κατάσταση που είναι τώρα και επίσης μπορώ να τριμμάρω τις ριζούλες της ή θα είναι μεγάλο σοκ για το δέντρο;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Harris »

Πρέπει να ξεχωρίσουμε τα πράγματα σχετικά με την μεταφύτευση... Τι εννοούμε; Έχω ένα μπονσαι σε ποτ και αλλάζω χώμα επειδή είναι παλιό; Αλλάζω ποτ μεγαλύτερο επειδή το δέντρο μου μεγάλωσε; Αλλάζω ποτ σε μικρότερο γιατί προσπαθώ να το φέρω στα νούμερα ενός μπονσαι ;(σχέση δέντρου ύψος πάχος κτλ με το ποτ που ταιριάζει πιο αρμονικά για μπονσαι). Αλλάζω χώμα γιατί το δέντρο μου δεν αναπτύσσεται σωστά άρα θέλω να το βοηθήσω να αναπνεύσει καλύτερα και να παίρνει πιο σωστά συστατικά; Και άλλα πολλά. Η απάντηση δεν είναι μια πάντα.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
BILLPAN έγραψε:
09 Μαρ 2023, 21:26
Hfestion έγραψε:
09 Μαρ 2023, 20:38
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να με πληροφορήσει είναι για την καλύτερη περίοδο μεταφύτευσης των φυλλοβόλων που πρώτα ανθίζουν και ύστερα βγάζουν τα φύλλα τους (αμυγδαλιές, κερασιές, βερυκοκιές κλπ). Είναι άραγε η περίοδος που σκάνε τα άνθη από τα μπουμπούκια ή η περίοδος μετά την ανθοφορία όταν αρχίζουν και σκάνε τα νέα φύλλα ?



 
Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το ίδιο. Δηλαδή την στιγμή που ξεκινούν να αναπτύσσονται τα πρώτα φύλλα αλλά και λίγο πριν ολοκληρωθούν. Σε περίπτωση μεταφύτευσης, δεν θα υπάρχει καρποφορία. Αν μιλάμε για bonsai  ή καλλωπιστικο δέντρο δεν μας ενδιαφέρει η καρποδεση.
Η Ανθοφορία δεν είναι βλάστηση, εμείς θέλουμε την στιγμή που ξυπνάει το δέντρο.


 
Καλησπέρα Δώρη και συγχαρητήρια για άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Επίτρεψέ μου να εκφράσω τις αμφιβολίες μου ως προς την άποψη ότι δεν μας ενδιαφέρει η καρπόδεση στα bonsai, καθώς θεωρώ πιο σωστό να πούμε ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα ότι το τι αρέσει στον καθένα έγκειται καθαρά στο προσωπικό κριτήριο και την αισθητική του, τόσο ως προς την ανθοφορία, αλλά και ως προς την καρπόδεση.

Υπάρχουν bonsai που οι ιδιοκτήτες τους μπορεί να επιθυμούν την ανθοφορία τους (π.χ. satzuki azalea, γλυτσίνια σινική [wisteria sinensis], καρμόνα, βλ. και περιοδικό international bonsai online, τεύχος Μαϊου - Ιουνίου 2021, όπου παρουσιάζεται ανθισμένη γλυτσίνiα από τον Kimura) - βέβαια εσύ αναφέρθηκες μόνο στην καρπόδεση -, αλλά και την καρπόδεση (βλ. περιοδικό international bonsai online, τεύχος Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2021 με οδηγίες για καλύτερη καρπόδεση στα bonsai, όπου παρουσιάζεται με bonsai κουμκουατ με φρούτα).

Άλλο είναι το ζήτημα εάν κανείς δεν επιθυμεί την ανθοφορία ή/και την καρπόδεση επειδή θεωρεί ότι αυτό είναι ζημιογόνο στην καλλιέργεια bonsai επειδή απορροφά πολύ δύναμη από το δέντρο, ζήτημα ερειδόμενο (προσωπικά έχω διαβάσει και ακούσει αντικρουόμενες απόψεις). Διαφορετικό επίσης είναι το ζήτημα κατά πόσον τα άνθη και οι καρποί αλλοιώνουν τις αναλογίες του bonsai λόγω του μεγέθους τους σε σχέση με τα φύλλα, όπου και εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις, όπως είχα δει τον Peter Chan να λέει σε βίντεο στο YouTube.

Προσωπικά επιθυμώ για αισθητικούς λόγους και την καρποφορία και την καρπόδεση, και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνουν σημαντική ζημιά στο δέντρο (αν και ως προς αυτό έχω ελάχιστη έως καθόλου εμπειρία γιατί είμαι νέος στον χώρο, θα ήθελα την γνώμη παλαιότερων σχετικά), χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι θα αποφύγω την μεταφύτευση εφόσον αυτή χρειάζεται μόνο και μόνο για να έχω άνθη και καρπούς την χρονιά αυτή. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι η ανθοφορία και η καρπόδεση είναι ενδείξεις σωστής καλλιέργειας και υγείας του δέντρου.  

Συγχωρήστε με που ξεφεύγω λίγο (έως πολύ) από το θέμα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη και των υπολοίπων (ίσως καλύτερα να ανοιχτεί ξεχωριστό νήμα, απόφαση που βέβαια απόκειται στους διαχειριστές). 


 

 
Προσωπικά σε ένα δεντρο που το πονάω δεν θα του έκανα μεταφύτευση όταν θα είχε βγάλει καρπούς ή λουλούδια κτλ. Μετά την ανθοφορία τα δέντρα τα έχουν δώσει όλα για όλα. Είναι σαν να έχεις μια κοπέλα που μόλις γέννησε και της λες πήγαινε να δουλέψεις στα χωράφια. 
νομίζω ότι εάν θέλουμε ένα δυνατό δέντρο να κάνουμε μεταφύτευση πριν την ανθοφορία και ας την χάσουμε εκείνη την χρονιά. 
These users thanked the author Harris for the post (total 2):
BILLPAN (29 Μαρ 2023, 18:30) • Hfestion (29 Μαρ 2023, 20:19)
Rating: 14.29%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

dimitrisf έγραψε:
13 Μαρ 2023, 23:38
Τελικα για να καταλαβω κι εγω, κι επειδη θελω να μεταφυτευσω μια ιαπωνικη κερασια δυο ετων το οποιο μολις αρχιζει να ανθηζει,πρεπει μετα την ανθοφορια και οταν αρχισουν να εκπτυσσονται τα πρωτα φυλλα;
 

 
Κατά την γνώμη μου αυτή είναι η κατάλληλη περίοδος 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από dimitrisf »

Τελικα για να καταλαβω κι εγω, κι επειδη θελω να μεταφυτευσω μια ιαπωνικη κερασια δυο ετων το οποιο μολις αρχιζει να ανθηζει,πρεπει μετα την ανθοφορια και οταν αρχισουν να εκπτυσσονται τα πρωτα φυλλα;
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από nadim »

Σίγουρα αυτό που πολύ σωστά σημειώθηκε, είναι οτι η ανάπτυξη της νέας βλάστησης (φύλλα) είναι αυτό που σηματοδοτεί την περίοδο. Είναι ενα κριτήριο καθώς δηλώνει πως οι χυμοί του φυτού πλέον κινούνται προς τα ανώτερα τμήματα, όταν κατα τη διάρκεια του χειμώνα ήταν αποθηκευμένοι σε ρίζες και κορμό. Συνεπώς μειώνουμε τον κίνυδνο να χάσουμε το φυτό με μια μείωση του ριζικού.
Ωστόσο, να αφήσω κάποιες σημειώσεις για όποιον θέλει να ψαχτεί περισσότερο.
Για την ορθότερη επιλογή της ακριβής περιόδου, κριτήριο είναι και η φάση του φεγγαριού ( εφόσον έχουμε ήδη ανάπτυξη οφθαλμών )
Η ανθοφορία ( και αργότερα η καρπόδεση ) παρότι αισθητικά πανέμορφο, είναι κάτι που δεσμεύει τεράστιες ποσότητες ενέργειας του φυτού. Εφόσον το δένδρο μας είναι σε φάση εδραίωσης και όχι ολοκλήρωσης, είναι οφέλιμο να αφαιρούνται τυχών καρποί.
Τέλος, όλα είναι ενδεικτικά. Με την σωστή μετα-διαχείριση του φυτού, μπορούμε πρακτικά να κάνουμε τις περισσότερες εργασίες, ακόμα και σε περιόδους που δεν προτείνονται, σαφώς με ένα μεγαλύτερο ρίσκο.
These users thanked the author nadim for the post:
Hfestion (10 Μαρ 2023, 18:14)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

BILLPAN έγραψε:
09 Μαρ 2023, 21:26
Hfestion έγραψε:
09 Μαρ 2023, 20:38
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να με πληροφορήσει είναι για την καλύτερη περίοδο μεταφύτευσης των φυλλοβόλων που πρώτα ανθίζουν και ύστερα βγάζουν τα φύλλα τους (αμυγδαλιές, κερασιές, βερυκοκιές κλπ). Είναι άραγε η περίοδος που σκάνε τα άνθη από τα μπουμπούκια ή η περίοδος μετά την ανθοφορία όταν αρχίζουν και σκάνε τα νέα φύλλα ?



 
Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το ίδιο. Δηλαδή την στιγμή που ξεκινούν να αναπτύσσονται τα πρώτα φύλλα αλλά και λίγο πριν ολοκληρωθούν. Σε περίπτωση μεταφύτευσης, δεν θα υπάρχει καρποφορία. Αν μιλάμε για bonsai  ή καλλωπιστικο δέντρο δεν μας ενδιαφέρει η καρποδεση.
Η Ανθοφορία δεν είναι βλάστηση, εμείς θέλουμε την στιγμή που ξυπνάει το δέντρο.


 
Καλησπέρα Δώρη και συγχαρητήρια για άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Επίτρεψέ μου να εκφράσω τις αμφιβολίες μου ως προς την άποψη ότι δεν μας ενδιαφέρει η καρπόδεση στα bonsai, καθώς θεωρώ πιο σωστό να πούμε ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα ότι το τι αρέσει στον καθένα έγκειται καθαρά στο προσωπικό κριτήριο και την αισθητική του, τόσο ως προς την ανθοφορία, αλλά και ως προς την καρπόδεση.

Υπάρχουν bonsai που οι ιδιοκτήτες τους μπορεί να επιθυμούν την ανθοφορία τους (π.χ. satzuki azalea, γλυτσίνια σινική [wisteria sinensis], καρμόνα, βλ. και περιοδικό international bonsai online, τεύχος Μαϊου - Ιουνίου 2021, όπου παρουσιάζεται ανθισμένη γλυτσίνiα από τον Kimura) - βέβαια εσύ αναφέρθηκες μόνο στην καρπόδεση -, αλλά και την καρπόδεση (βλ. περιοδικό international bonsai online, τεύχος Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2021 με οδηγίες για καλύτερη καρπόδεση στα bonsai, όπου παρουσιάζεται με bonsai κουμκουατ με φρούτα).

Άλλο είναι το ζήτημα εάν κανείς δεν επιθυμεί την ανθοφορία ή/και την καρπόδεση επειδή θεωρεί ότι αυτό είναι ζημιογόνο στην καλλιέργεια bonsai επειδή απορροφά πολύ δύναμη από το δέντρο, ζήτημα ερειδόμενο (προσωπικά έχω διαβάσει και ακούσει αντικρουόμενες απόψεις). Διαφορετικό επίσης είναι το ζήτημα κατά πόσον τα άνθη και οι καρποί αλλοιώνουν τις αναλογίες του bonsai λόγω του μεγέθους τους σε σχέση με τα φύλλα, όπου και εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις, όπως είχα δει τον Peter Chan να λέει σε βίντεο στο YouTube.

Προσωπικά επιθυμώ για αισθητικούς λόγους και την καρποφορία και την καρπόδεση, και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνουν σημαντική ζημιά στο δέντρο (αν και ως προς αυτό έχω ελάχιστη έως καθόλου εμπειρία γιατί είμαι νέος στον χώρο, θα ήθελα την γνώμη παλαιότερων σχετικά), χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι θα αποφύγω την μεταφύτευση εφόσον αυτή χρειάζεται μόνο και μόνο για να έχω άνθη και καρπούς την χρονιά αυτή. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι η ανθοφορία και η καρπόδεση είναι ενδείξεις σωστής καλλιέργειας και υγείας του δέντρου.  

Συγχωρήστε με που ξεφεύγω λίγο (έως πολύ) από το θέμα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη και των υπολοίπων (ίσως καλύτερα να ανοιχτεί ξεχωριστό νήμα, απόφαση που βέβαια απόκειται στους διαχειριστές). 


 

 
Τα δέντρα δεν χρειάζονται κάθε χρόνο μεταφύτευση. Τό να θυσιάσεις μιας χρονιάς λουλούδια η καρπούς ή καί τα δύο δεν έγινε και κάτι σε σχέση με τα οφέλη που "ίσως" να έχει μια μεταφύτευση.Το αν ενα δέντρο να βγάζει λουλούδια, καρπούς κτλ οφείλεται στην σωστή θρέψη.Η σωστή θρέψη φυτών είναι κάτι πού θέλει πολύ μελέτη, παρατήρηση, πειραματισμούς.Η ενασχόληση μας έχει πολλές διαστάσεις και έτσι ο καθένας δίνει μεγαλύτερη προσοχή σε αυτό που τον ικανοποιεί. Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα, να περνάμε καλά 
These users thanked the author Hfestion for the post (total 2):
gmaravelisvet (09 Μαρ 2023, 22:26) • BILLPAN (10 Μαρ 2023, 13:38)
Rating: 14.29%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
09 Μαρ 2023, 20:38
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να με πληροφορήσει είναι για την καλύτερη περίοδο μεταφύτευσης των φυλλοβόλων που πρώτα ανθίζουν και ύστερα βγάζουν τα φύλλα τους (αμυγδαλιές, κερασιές, βερυκοκιές κλπ). Είναι άραγε η περίοδος που σκάνε τα άνθη από τα μπουμπούκια ή η περίοδος μετά την ανθοφορία όταν αρχίζουν και σκάνε τα νέα φύλλα ?


 
Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το ίδιο. Δηλαδή την στιγμή που ξεκινούν να αναπτύσσονται τα πρώτα φύλλα αλλά και λίγο πριν ολοκληρωθούν. Σε περίπτωση μεταφύτευσης, δεν θα υπάρχει καρποφορία. Αν μιλάμε για bonsai  ή καλλωπιστικο δέντρο δεν μας ενδιαφέρει η καρποδεση.
Η Ανθοφορία δεν είναι βλάστηση, εμείς θέλουμε την στιγμή που ξυπνάει το δέντρο.

 
Καλησπέρα Δώρη και συγχαρητήρια για άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Επίτρεψέ μου να εκφράσω τις αμφιβολίες μου ως προς την άποψη ότι δεν μας ενδιαφέρει η καρπόδεση στα bonsai, καθώς θεωρώ πιο σωστό να πούμε ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα ότι το τι αρέσει στον καθένα έγκειται καθαρά στο προσωπικό κριτήριο και την αισθητική του, τόσο ως προς την ανθοφορία, αλλά και ως προς την καρπόδεση.

Υπάρχουν bonsai που οι ιδιοκτήτες τους μπορεί να επιθυμούν την ανθοφορία τους (π.χ. satzuki azalea, γλυτσίνια σινική [wisteria sinensis], καρμόνα, βλ. και περιοδικό international bonsai online, τεύχος Μαϊου - Ιουνίου 2021, όπου παρουσιάζεται ανθισμένη γλυτσίνiα από τον Kimura) - βέβαια εσύ αναφέρθηκες μόνο στην καρπόδεση -, αλλά και την καρπόδεση (βλ. περιοδικό international bonsai online, τεύχος Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2021 με οδηγίες για καλύτερη καρπόδεση στα bonsai, όπου παρουσιάζεται με bonsai κουμκουατ με φρούτα).

Άλλο είναι το ζήτημα εάν κανείς δεν επιθυμεί την ανθοφορία ή/και την καρπόδεση επειδή θεωρεί ότι αυτό είναι ζημιογόνο στην καλλιέργεια bonsai επειδή απορροφά πολύ δύναμη από το δέντρο, ζήτημα ερειδόμενο (προσωπικά έχω διαβάσει και ακούσει αντικρουόμενες απόψεις). Διαφορετικό επίσης είναι το ζήτημα κατά πόσον τα άνθη και οι καρποί αλλοιώνουν τις αναλογίες του bonsai λόγω του μεγέθους τους σε σχέση με τα φύλλα, όπου και εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις, όπως είχα δει τον Peter Chan να λέει σε βίντεο στο YouTube.

Προσωπικά επιθυμώ για αισθητικούς λόγους και την καρποφορία και την καρπόδεση, και δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνουν σημαντική ζημιά στο δέντρο (αν και ως προς αυτό έχω ελάχιστη έως καθόλου εμπειρία γιατί είμαι νέος στον χώρο, θα ήθελα την γνώμη παλαιότερων σχετικά), χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι θα αποφύγω την μεταφύτευση εφόσον αυτή χρειάζεται μόνο και μόνο για να έχω άνθη και καρπούς την χρονιά αυτή. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι η ανθοφορία και η καρπόδεση είναι ενδείξεις σωστής καλλιέργειας και υγείας του δέντρου.  

Συγχωρήστε με που ξεφεύγω λίγο (έως πολύ) από το θέμα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη και των υπολοίπων (ίσως καλύτερα να ανοιχτεί ξεχωριστό νήμα, απόφαση που βέβαια απόκειται στους διαχειριστές). 


 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να με πληροφορήσει είναι για την καλύτερη περίοδο μεταφύτευσης των φυλλοβόλων που πρώτα ανθίζουν και ύστερα βγάζουν τα φύλλα τους (αμυγδαλιές, κερασιές, βερυκοκιές κλπ). Είναι άραγε η περίοδος που σκάνε τα άνθη από τα μπουμπούκια ή η περίοδος μετά την ανθοφορία όταν αρχίζουν και σκάνε τα νέα φύλλα ?

 
Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το ίδιο. Δηλαδή την στιγμή που ξεκινούν να αναπτύσσονται τα πρώτα φύλλα αλλά και λίγο πριν ολοκληρωθούν. Σε περίπτωση μεταφύτευσης, δεν θα υπάρχει καρποφορία. Αν μιλάμε για bonsai  ή καλλωπιστικο δέντρο δεν μας ενδιαφέρει η καρποδεση.
Η Ανθοφορία δεν είναι βλάστηση, εμείς θέλουμε την στιγμή που ξυπνάει το δέντρο.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Giorgos G. (09 Μαρ 2023, 21:13)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Paulos »

Νομίζω οτι είναι πριν την ανθοφορία. Αλλα υπάρχει ο φόβος να μην ανθίσει σωστά.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά, να με πληροφορήσει είναι για την καλύτερη περίοδο μεταφύτευσης των φυλλοβόλων που πρώτα ανθίζουν και ύστερα βγάζουν τα φύλλα τους (αμυγδαλιές, κερασιές, βερυκοκιές κλπ). Είναι άραγε η περίοδος που σκάνε τα άνθη από τα μπουμπούκια ή η περίοδος μετά την ανθοφορία όταν αρχίζουν και σκάνε τα νέα φύλλα ?
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
gmaravelisvet (09 Μαρ 2023, 17:12) • Karolos (22 Μαρ 2023, 20:19)
Rating: 14.29%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
αυτό που διαπίστωσα και εγώ είναι ότι καλύτερη περίοδος είναι όταν "σκάνε" τα μάτια για να γίνουν φύλλα. Είναι η καλύτερη στιγμή όχι μόνο για μεταφύτευση αλλά και για συλλογή γιαμαντόρι. Το δέντρο ανεβάζει τόση πολλή ενέργεια από τις ρίζες που αντέχει κάθε κακομεταχείρηση

 
Ακριβώς το ίδιο λέμε 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αυτό που διαπίστωσα και εγώ είναι ότι καλύτερη περίοδος είναι όταν "σκάνε" τα μάτια για να γίνουν φύλλα. Είναι η καλύτερη στιγμή όχι μόνο για μεταφύτευση αλλά και για συλλογή γιαμαντόρι. Το δέντρο ανεβάζει τόση πολλή ενέργεια από τις ρίζες που αντέχει κάθε κακομεταχείρηση

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει μεταφύτευση σε φυλλοβόλα?

Δημοσίευση από Hfestion »

Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου, η καλύτερη στιγμή για να γίνει μία μεταφύτευση σε ένα φυλλοβόλο πχ Acer είναι την στιγμή που ξυπνάει και λίγο πριν δημιουργηθούν τα πρώτα φύλλα.Ακολουθούν φωτογραφία και βίντεο. 
Σχόλια και απόψεις πάντοτε δέκτες  

https://youtube.com/shorts/SKjJztKfOjY?feature=share 

Για όποιον ενδιαφέρεται να δεί ολόκληρο το δέντρο υπάρχει αυτό το βίντεο

https://youtube.com/shorts/jVCEaeDcsac?feature=share
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
nadim (09 Μαρ 2023, 08:08)
Rating: 7.14%
Απάντηση