Θα ηθελα τη γνωμη σας για το bosai φικο μου

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Θα ηθελα τη γνωμη σας για το bosai φικο μου

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε μου και καλός ήρθες στην παρέα μας!
Απο τις φωτογραφίες που μας έστειλες φαίνεται πως το δεντράκι ότι έιχε το πέρασε.
Θα χρειαστεί οπωσδήποτε μεταφύτευση. Όχι όμως αυτή την περίοδο με τον καύσωνα! Υπάρχει πιθανότητα να το χάσεις. Μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία στους 25C.
Για την μεταφύτευση θα χρειαστείς ενα μείγμα χώματος με ελαφρόπετρας και χώμα ή τύρφη η ότι μπορείς να βρεις από κάποιο κοντινό σου φυτώριο. Αρχικά φτιάχνεις ένα "χαρμάνι" 70% από το χώμα που θα βρεις και 30% ελαφρόπετρα ή απλό χαλίκι οικοδομής ή λάβα. Τα ανακατεύεις καλά. Βγάζεις το δεντράκι σου, αφαιρείς όσο πιο πολύ χώμα μπορείς. Βάζεις στον πάτο της γλάστρας 2,3 εκατοστά ελαφρόπετρα ή ότι διαθέτεις, ρίχνεις λίγο από το μείγμα χώματος, ακουμπάς το δέντρο στο κέντρο της γλάστρας και συμπληρώνεις με μείγμα χώματος.
Ποτιζεις πάρα πολύ καλά μέχρι να φύγει αέρας (μπορεί να κάνει λίγες φουσκάλες). Το βάζεις σε σκιά για 15-20μερες και ρίχνεις μόνο νερό.(όχι λίπασμα κτλ) 

Ουφ οδηγίες σαν τσελεμεντες....
Χαχαχαχαχα

Υγ: πολύ μεγάλη προσοχή να έχει η γλάστρα τρύπες. Αν δεν έχει άνοιξε 7-8 τρύπες. Πρέπει το χώμα να είναι υγρό αλλά να μην κρατάει νερό.

Δεν υπάρχουν ειδικά χώματα και λιπάσματα για μπονσάι. Η διαχείριση των δεντρων μας με συνδυασμό τα χρόνια το κάνουν.
 
 
 

Topic author
luiji79
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Ιουν 2021, 11:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το bosai φικο μου

Δημοσίευση από luiji79 »

Γεια σε ολους.Θα ηθελα τη γνωμη σας για το φυτο μου bonsai φικος.Το αγορασα δωρο στη γυναικα μου πριν 2 χρονια.Υστερα δεν ασχοληθηκα μαζι του γιατι ασχολειτε η γυναικα μου με ολα τα φυτα του σπιτιου.Βγηκα μια μερα στο μπαλκονι το πισω κ το ειδα εκει.Ρωταω τον λογο κ μου λεει ειχε κατι ασπρα σκουληκια κ το εβγαλα εξω για να μη γεμισει το σπιτι σκουληκια.Της λεω ποτε?Μου λεει πριν κανα διμηνο οτι τα ειδε.Αποφασισα να το βοηθησω γιατι δεν εβλεπα φως.Αγορασα απο ενα μαγαζι φαρμακο για τα ασπρα σκουληκια κ γενικοτερα για ολα τα εντομα.Μου ειπε ριξε μια κουταλια της σουπας κ καθαρισες.Εγω εριξα 2 φορες σε διασστημα 8 ημερων.Ειχε πολλα ξερα πανω του,λιγα φυλλα κ ενα ναυλον δεμενο στον κορμο του.Δεν καταλαβα τον λογο του ναυλον.Το καθαρισα απο ολα αυτα του πηρα βιταμινη με 3 συστατικα κ μετα απο 10 μερες του αγορασα κ βιταμινη ειδικη για τα bonsai για να παρει κ αλλες ουσιες εκτος απο τα 3 που χρειαζονται ολα τα φυτα οπως πχ σιδηρο και 200 gr καινουριο χωμα για bonsai .Το ποτιζω τακτικα κ πολλες φορες κ οταν δεν εχει στεγνωσει το χωμα.Προχτες το εβγαλα απο τη γλαστρα του εβαλα μια σιτουλα κατω στη γλαστρα κ μετα μετρουλες 2-3 εκατοστα του εβαλα κ το καινουριο λιπασμα και τα 200 gr χωματος.Δεν ειδα σκουληκακια καθολου.Νομιζω πεταει τα παλια φυλλα σιγα σιγα κ πεταει καινουρια.Επισης το εχω σε μπαλκονι που εχει ζεστη πολυ ιδως το καλοκαιρι αλλα εκει που το εχω εχει σκια.Υπαρχει κ βοριανατολικο μπαλκονι στο σπιτι.Τις τελευταιες μερες το ψεκαζω νερακι στα φυλλα κ τον κορμο.Αν μπορειτε δωστε τα φωτα σας αν κανω καποιο λαθος.Ευχαριστω πολυ!Η φωτο ειναι τραβηγμενη χτες.Και τελος ο μαγαζατορας που τον ρωτησα διαδορα μου ειπε αυτο δεν ειναι bonsai ειναι φικος.Τα bonsai τα γνησια εχουν βελονες κ κοστιζουν 250€.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση