Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι (φωτογραφίες από την Κokufu-ten)

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι (φωτογραφίες από την Κokufu-ten)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Σύμφωνα με το άρθρο ο Σαμπούρο Κάτο ήτανε ιδιοκτήτης 3ης γενιας του διάσημου φυτωρίου του. Υποθέτω λοιπόν ότι από παιδί ακόμη θα διδάχθηκε τα μυστικά της τέχνης των μπονσάι από τον παππού του και από τον πατέρα του. Έζησε 93 χρόνια και προφανώς συμπλήρωσε τις γνώσεις που του μετέδωσαν οι πρόγονοί του με τις δικές του εμπειρίες της σχεδόν αιωνόβιας ζωής του. Μέγας..!!

..και παράλληλα σκέφτομαι πόσο γατάκι είμαι... ένα μάθημα για να μην παίρνω τον εαυτό μου και τόσο στα σοβαρά
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Harris (10 Μάιος 2020, 11:36)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι (φωτογραφίες από την Κokufu-ten)

Δημοσίευση από sinaf »

Αριστουργήματα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι (φωτογραφίες από την Κokufu-ten)

Δημοσίευση από Harris »

Κάθε χρόνο το δεύτερο Σάββατο του Μαΐου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι η οποία καθιερώθηκε από την World Bonsai Friendship Federation στη μνήμη του πρώτου προέδρου της, του Σαμπούρο Κάτο (1915-2008), ενός από τους μεγαλύτερους μάστερ του μπονσάι που με το έργο του ενέπνευσε πολύ κόσμο παγκοσμίως να ασχοληθεί με την θαυμάσια αυτή τέχνη. Ο Κάτο ήταν ιδιοκτήτης 3ης γενιάς του διασημότερου ίσως φυτωρίου μπονσάι στον κόσμο, του Μανσέι-εν, που βρίσκεται στη «Μέκκα» του μπονσάι το Χωριό Ομίγια Μπονσάι (大宮盆栽村, Ομίγια Μπονσαϊμούρα) στην Σαϊτάμα. Εκεί βρίσκεται και το Μουσείο Τέχνης Μπονσάι της Ομίγια.ΕικόναΟ Σαμπούρο Κάτο στο φυτώριο του. Πηγή φωτογραφίας: World Bonsai Convention, SaitamaΓιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Μπονσάι, ελάτε να περιηγηθούμε στην Kokufu-ten, τη σημαντικότερη έκθεση μπονσάι στην Ιαπωνία. Διοργανώνεται από την Nippon Bonsai Association (στην οποία έχει διατελέσει πρόεδρος ο Σαμπούρο Κάτο) κάθε χρόνο το Φεβρουάριο στο Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης του Τόκιο και παρουσιάζονται οι ομορφότερες δημιουργίες μπονσάι της Ιαπωνίας.

https://www.greecejapan.com/pagkosmia-i ... okufu-ten/
 
These users thanked the author Harris for the post (total 5):
Giorgos G. (09 Μάιος 2020, 18:16) • sinaf (09 Μάιος 2020, 21:33) • myrtilos (10 Μάιος 2020, 18:15) • Hfestion (10 Μάιος 2020, 22:32) • nadim (11 Μάιος 2020, 13:31)
Rating: 35.71%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση