Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.
Απάντηση

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Hfestion έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 00:18
Μοιάζει αρκετά σαν είδος με μια μουριά που μου είχε κάνει δώρο ο Χάρης πριν από χρόνια. Τελικά μπήκε σε μεγάλη γλάστρα και αφέθηκε ελεύθερη. Φέτος πρέπει να έβγαλε 2κιλά βατόμουρα!

Χάρη, να σε καλά!!!
 Ναι τελικά είναι Μουριά...και η δική σου θα έβγαλε μούρα και όχι βατόμουρα :P
 
 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από Hfestion »

Μοιάζει αρκετά σαν είδος με μια μουριά που μου είχε κάνει δώρο ο Χάρης πριν από χρόνια. Τελικά μπήκε σε μεγάλη γλάστρα και αφέθηκε ελεύθερη. Φέτος πρέπει να έβγαλε 2κιλά βατόμουρα!

Χάρη, να σε καλά!!!
 

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από deus x machina »

και ωραιο δεντρακι σου βγηκε μετα απο τις επιλογες σου και φρουτακια θα τρως. Μια χαρα. Καλη συνεχεια
These users thanked the author deus x machina for the post:
zachariaspav (03 Ιούλ 2022, 10:57)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από nadim »

νομίζω οτι έλυσες μόνος το μυστήριο! η πλατανομουριά δεν κάνει καρπούς. Συνεπώς, καλοτάξιδη η μουριά σου, και καλοφάφωτα τα μουρα της!
These users thanked the author nadim for the post:
zachariaspav (02 Ιούλ 2022, 11:46)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Τελικά δεν γνωρίζω ακόμη εάν είναι πλατανομουρία ή μουρία..όμως θέλει η .....να κρυφτή και η χαρά δεν την αφήνει,έτσι και εγώ από την χαρά μου κάνω ένα update διότι εφέτος φάγαμε μούρα τα οποία ήταν πολύ γλυκά...να τα βλέπουν κάποιοι ονόματα δεν λέμε ροδακινοπαραγωγοί  :P:violin::violin:
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author zachariaspav for the post (total 2):
gmaravelisvet (29 Ιουν 2022, 14:32) • IvanSak (14 Αύγ 2022, 23:28)
Rating: 14.29%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

IMG_20201110_134409[2].jpg
 
 
 Μετά από ένα χρόνο προσπάθησα να πλησιάσω ακόμη περισσότερο το σχέδιο του κυρίου Jean Zac, η πρώτη κοπή ήταν άτολμη.. Την άνοιξη θα την μεταφέρω σε καλύτερο υπόστρωμα και προχωράμε.(η φώτο δεν λέει και πολλά χα..)
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Λίγες μέρες μετά την παρουσίαση της Πλατανομουργιάς και ενώ είχε πολλά μπουμπούκια , άρχισαν να μαραίνονται και ξεράθηκαν όλα.Έχω δει στο FB μία μέθοδο με σακούλα και την εφάρμοσα(πήρα μία μεγάλη σακούλα μαύρη έβαλα μέσα το τελάρο με το δεντράκι το πότισα ψέκασα  με μυκητοκτόνο και έκλεισα την σακούλα)Μετά από μερικές εβδομάδες ξαναβλάστησε και εχτές το κλάδεψα κατά  τις συμβουλές του φίλου μας Jean Zac.Τώρα ο χρόνος θα μας πει κατά πόσο πλησίασα. Περιμένω τις παρατηρήσεις σας και ακούω συμβουλές ..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από Harris »

 Οχι η "φλυαρία" σου δεν ενοχλεί κανέναν. Ο καθένας έχει τον τρόπο του! 
Η αληθεια ειναι οτι προτιμώ κάποιος να γράφει τις σκέψεις του με περισσότερα απο μερικές λέξεις. Αλλα δεν μπορουμε να επιβάλουμε να γραφουμε περισσότερα. :) 
Άρα γράφε οπως νιώθεις και εμεις εδω θα ειμαστε να σε διαβάζουμε και να προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.

Οταν κάποια δέντρα ειναι καταδικασμένα να χαθουν τότε ποτε κανεις δεν θα σου πει γιατι τα εβαλες σε γλαστρα! 
Τωρα οταν τα εβγαλες απο το χώμα δεν ειχες κανει μια προεργασία δεν ειναι κακο μπορει να γινει και μετα. Τωρα ανεβαζοντας τα στο φορουμ παίρνεις ιδέες για να ενεργήσεις ανάλογα. ;)

ΚΑλη επιτυχια ευχομαι. 
These users thanked the author Harris for the post:
zachariaspav (09 Μάιος 2019, 20:56)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Jean-Zac έγραψε:
08 Μάιος 2019, 07:20
Πιστεύω ότι εάν κόψεις τώρα τα κλαδιά, το  ‘’ταρακούνημα’’  από την εργασία αυτή θα εκτονωθεί στις ρίζες και τά ριζίδια με αποτέλεσμα κάποιες-κάποια να κοπούν. Αυτό θα έπρεπε να γίνει πρίν την τοποθέτηση στην γλάστρα-δοχείο. Θα μπορούσες όμως να αφαιρέσεις με προσοχή (βλέπε ταρακούνημα) τον φλοιό από τά κλαδιά πού δεν σε ενδιαφέρουν ώστε να μην έχεις ανάπτυξη και παρουσία βλαστών σε αυτά και η δύναμη-ανάπτυξη  να πάει στα επιλεγμένα κλαδιά. Τον επόμενο χρόνο και αφού θα έχει περισσότερες ρίζες και καλύτερη σταθεροποίηση στην γλάστρα-δοχείο τότε μπορείς να αφαιρέσεις με προσοχή τά  2 κλαδιά και τά οποία ίσως  να είναι ξερά. Το πριόνισμα-κοπή-αφαίρεση των 2 κλαδιών θα μπορούσε να είχε γίνει όταν η μουριά ήταν ακόμη στο έδαφος. Αυτό όμως απαιτούσε μία διορατικότητα και μία απόφαση η οποία είναι αποτέλεσμα μίας σχετικής εμπειρίας . Να γιατί μερικές φορές λέμε ότι η συλλογή ενός yamadori δεν είναι εύκολο πράγμα και για να το ‘’ σηκώσουμε ‘’  μπορεί να χρειαστεί  2-3 χρόνια. Σε αυτό το διάστημα προσπαθούμε να το διαμορφώσουμε  με κάποιο κλάδεμα, να εκμεταλλευτούμε τις  δικές του δυνάμεις (ενώ είναι ακόμη στο έδαφος) για την δημιουργία μικρών κλαδιών και να κάνουμε και κάποια προσευχή να μην το βρεί κάποιος άλλος και το πάρει πρίν από εμάς.

.
Οπως αναφέρω και στην αρχή της ανάρτησης και τα τρία δεντράκια ήταν καταδικασμένα να πεθάνουν.Φύτρωσαν δίπλα σε μια ράμπα τσιμεντένια και δεν τα άφηναν να μεγαλώσουν πιο πολύ από 25 η 30 πόντους.Το εργοστάσιο κλείνει και εμείς περιμένουμε μετάταξη από μέρα σε μέρα,δεν υπάρχει χρόνος για να  έκανα κάτι όσο ήταν στο έδαφος.Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα η αμάθεια η μάλλον η ημιμάθεια μου είναι δεδομένη,απλώς πιστεύω ότι μαζί μου έχουν περισσότερες πιθανότητες να ζήσουν ε..και όλο και μερικές χαρές θα δώσουν στον υποψήφιο σωτήρα τους χα.χα.Επρεπε προτού τα βάλω στα τελάρα να πριονίσω ...Αυτού του είδους τα δέντρα αντέχουν στην κακομεταχείριση ,τον χειμώνα πιστεύω ότι θα μπορέσω να κόψω αυτά τα κλαδιά που θα αποφασίσω.Τις ροδιές τις είδες?? η μια είναι πολύ νεαρή η άλλη όμως το θέλει το Βιρτουαλάκι της,δεν είναι και πολύ καλές η φώτο κάτι θα κάνεις όμως χα χα...ΥΓ κάτι άσχετο με τα δέντρα ,θέλω να ρωτήσω όλη αυτή η φλυαρία μου κάνει κακό στο Φόρουμ η δεν παίζει ρόλο εάν γράφω τις σκέψεις μου με δύο προτάσεις η με δέκα και όταν λέω κακό δεν εννοώ εάν είναι αρεστό σε κάποιους γιατί σίγουρα δεν θα είναι σε  όλους, θέλω να πω μήπως είναι κατάχρηση η ανάλωση τόσου χώρου και χρόνου ,κάνω τέτοιες σκέψεις διότι δεν γνωρίζω πως λειτουργεί τεχνολογικά ένα φόρουμ.Θα σας παρακαλούσα να δώσει κάποιος μια απάντηση.Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πιστεύω ότι εάν κόψεις τώρα τα κλαδιά, το  ‘’ταρακούνημα’’  από την εργασία αυτή θα εκτονωθεί στις ρίζες και τά ριζίδια με αποτέλεσμα κάποιες-κάποια να κοπούν. Αυτό θα έπρεπε να γίνει πρίν την τοποθέτηση στην γλάστρα-δοχείο. Θα μπορούσες όμως να αφαιρέσεις με προσοχή (βλέπε ταρακούνημα) τον φλοιό από τά κλαδιά πού δεν σε ενδιαφέρουν ώστε να μην έχεις ανάπτυξη και παρουσία βλαστών σε αυτά και η δύναμη-ανάπτυξη  να πάει στα επιλεγμένα κλαδιά. Τον επόμενο χρόνο και αφού θα έχει περισσότερες ρίζες και καλύτερη σταθεροποίηση στην γλάστρα-δοχείο τότε μπορείς να αφαιρέσεις με προσοχή τά  2 κλαδιά και τά οποία ίσως  να είναι ξερά. Το πριόνισμα-κοπή-αφαίρεση των 2 κλαδιών θα μπορούσε να είχε γίνει όταν η μουριά ήταν ακόμη στο έδαφος. Αυτό όμως απαιτούσε μία διορατικότητα και μία απόφαση η οποία είναι αποτέλεσμα μίας σχετικής εμπειρίας . Να γιατί μερικές φορές λέμε ότι η συλλογή ενός yamadori δεν είναι εύκολο πράγμα και για να το ‘’ σηκώσουμε ‘’  μπορεί να χρειαστεί  2-3 χρόνια. Σε αυτό το διάστημα προσπαθούμε να το διαμορφώσουμε  με κάποιο κλάδεμα, να εκμεταλλευτούμε τις  δικές του δυνάμεις (ενώ είναι ακόμη στο έδαφος) για την δημιουργία μικρών κλαδιών και να κάνουμε και κάποια προσευχή να μην το βρεί κάποιος άλλος και το πάρει πρίν από εμάς.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
IvanSak (14 Αύγ 2022, 23:28)
Rating: 7.14%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Jean-Zac έγραψε:
07 Μάιος 2019, 12:19
Κάνω την σκέψη ότι τα 2 μεγάλα κλαδιά δεν θα ωφελήσουν εάν θέλουμε να σχηματίσουμε ένα δενδράκι σε μικρογραφία.

.
Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για το Virtual.Δεν ξέρω πως.. αλλά είσαι μέσα στο μυαλό μου όχι γιατί θα πρότεινα το ίδιο με σένα, αλλά εσένα είχα στο μυαλό μου και σκεπτόμουν να σου ζητήσω να κάνεις ένα από τα μαγικά σου.Δεν το ζήτησα όμως επειδή είπα να μην προτρέχω (είμαι και σπορόφυτο )ας ριζώσει πρώτα με το καλό και μετά θα ζητούσα την γνώμη και τις συμβουλές όλων σας.Μια και ανοίξαμε την κουβέντα όμως ας ρωτήσω,είναι καλύτερα να αποφασίσω και να κάνω μια τέτοια μεγάλη παρέμβαση τώρα ή να το αφήσω ήσυχο κανένα χρόνο και μετά τα ξαναλέμε??
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Κάνω την σκέψη ότι τα 2 μεγάλα κλαδιά δεν θα ωφελήσουν εάν θέλουμε να σχηματίσουμε ένα δενδράκι σε μικρογραφία.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
zachariaspav (07 Μάιος 2019, 21:56) • IvanSak (14 Αύγ 2022, 23:28)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλορίζικα!

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Πλατανομουριά..???από την ΕΛΒΟ

Δημοσίευση από zachariaspav »

Από τον χώρο του εργοστασίου που εργάζομαι (και ο οποίος είναι τεράστιος)συνέλεξα τρία δεντράκια.Το ένα μάλλον είναι Πλατανομουριά και τα άλλα δύο είναι Ροδιές.Τα πήρα πρίν ένα μήνα.Ήταν σε μέρος που δεν έπρεπε να είναι και για τον λόγο αυτό πάντα τα έκοβαν πολύ χαμηλά με σκοπό να τα καταστρέψουν ε..και εγώ σαν καλός άνθρωπος που είμαι σκέφτικα να τα σώσω.Σας τα παρουσιάζω σε δύο θέματα ξεχωριστά για να μπορούμε να δούμε την εξέλιξη τους (εάν ζήσουν τα έρμα μετά από τόση ταλαιπωρία)και για να δέχομαι τις συμβουλές σας.Τα δεντράκια δεν τα κλάδεψα καθόλου τα έβγαλα με όσες ρίζες μπόρεσα (όχι και πολλές) και τα φύτεψα σε τελάρα.Η Πλατανομουριά βλέπω ότι έχει αρκετά νέα μπουμπουκάκια οι Ροδιές αν και είχαν περισσότερες ρίζες δεν έβγαλαν ακόμη κάτι νέο αναμένω..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση