Νέο Μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Achilles »

Ευχαριστώ!
Όταν αγόρασα το λιγουστρο, πήρα κι ένα μπουκάλι με υγρό λίπασμα για μπονσάι. Από ότι μου είπαν κάνει και γενικότερα για φυτά και μπορώ να το χρησιμοποιήσω απλά όχι την περίοδο του καύσωνα και σίγουρα όχι σε στεγνό χώμα. Δεν το χρησιμοποίησα τελικά, θα περιμένω να περάσει ο καύσωνας.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

Achilles έγραψε:
10 Ιούλ 2021, 21:13
Σήμερα πήρα και έναν γιουνιπερο και δύο μικρά πυξαρια. Τα μεταφυτευσα και θα τα αφήσω ήσυχα για την ώρα. Λέω να χρησιμοποιώ μόνο λίπασμα. Έχετε να προτείνετε κάτι που πρέπει να κάνω; 

 
Καλή επιτυχία!! 
Απο την στιγμή που μεταφυτευσες, θεωρητικά το νέο υπόστρωμα έχει θρεπτικά στοιχεία. 
Όταν λες λίπασμα τι εννοείς? 
 

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από user5432 »

Αφου δεν πειραξες τις ριζες οκ. Να θυμασαι σε γενικες γραμμες δεν λιπαινουμε πανω απο 30C. Αρχαριος ειμαι και γω και σου λεω οτι εχω μάθει. Αν κανω λαθος να με διορθωσει το φιλομπονσαικο κοινο :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Achilles »

Έπρεπε να τα αφήσω στη γλάστρα του φυτωρίου; Δεν το γνώριζα. Τουλάχιστον δεν πείραξα τις ρίζες, απλά τα έβαλα σε λίγο μεγαλύτερη γλάστρα και χώμα περιμετρικά. Ελπίζω να μην τα ταλαιπώρησα πολύ. Δεν θα βάλω καθόλου λίπασμα για την ώρα και ελπίζω προς την άνοιξη να μπορέσω να κλαδέψω τον γιουνίπερο.

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από user5432 »

Συνηθως δεν μεταφυτεουμε το καλοκαιρι... Ουτε λιπαίνουμε ταυτόχρονα γιατι ζοριζετε το φυτο. Και με τη ζεστη χειρότερα. Εξαρταται και σε ποια πολη εισαι. Αλλα οκ θα τα μαθεις. Γενικα θα δεις καποια φυτα ειναι πολυ ευσαισθητα στις αλλαγες.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλώς ήρθες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Achilles »

Σήμερα πήρα και έναν γιουνιπερο και δύο μικρά πυξαρια. Τα μεταφυτευσα και θα τα αφήσω ήσυχα για την ώρα. Λέω να χρησιμοποιώ μόνο λίπασμα. Έχετε να προτείνετε κάτι που πρέπει να κάνω; 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Achilles »

Απο βίντεο άλλο τίποτα. Όλη μερα στο Youtube.. Όσο για σημειώσεις, πλάκα πλάκα όντως θυμήθηκα τα φοιτητικά μου χρόνια.
Πήρα και υγρό λίπασμα για μπονσάι αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη. Με προβληματίζουν λίγο τα βρυα πάνω στο φυτό. Φοβάμαι μήπως δεν πηγαίνει αρκετό νερό στις ρίζες. Είπα να δοκιμάσω πότισμα με βύθιση αλλά και πάλι δεν ξέρω αν κάνει για το συγκεκριμένο. Θα κοιτάξω για μεταφύτευση την άνοιξη και ίσως τότε να δω και για κλάδεμα και συρμάτωμα. Βέβαια έχουμε καιρό μέχρι τότε.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι εντελώς άσχετος με τα φυτά και μπήκα απότομα στα βαθειά αλλά μου αρέσει. Έχω σαν στόχο να γεμίσω το μπαλκόνι μου. Μάλλον τελικά είναι Βονσαϊός..

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από user5432 »

Καλως ήρθες. Κόλλησες και συ το Βονσαϊό ε.... Ωραίο το λιγούστρο σου. Νομίζω θέλει μεγαλύτερο ποτ αλλά αστο για την ώρα να εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον. Κανε μια μεταφύτευση την ερχομενη ανοιξη. Ίσως να έβγαζα το πιατάκι από κάτω για να παίρνουν αέρα οι ρίζες. Οταν το ποτίζεις το νερό να βγαίνει από τις τρύπες του ποτ. Ενα παρόμοιο που εχω δεν ειχε τη σουπερ ανάπτυξη παρα μονο οταν του αλλαξα ποτ και εβαλα λιπασμα. Θέλει υπομονή γενικά. Για σπόρους δεν εχω εμπειρία. Πολύ αργή η διαδικασία.
Γενικα θελει διαβασμα και βίντεο. Eγω κρατω και σημειώσεις οπως στο πανεπιστημίο... κανονικά... Ειναι μαγευτικό ταξίδι στο κόσμο των bonsai.
These users thanked the author user5432 for the post:
Achilles (08 Ιούλ 2021, 00:22)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Achilles
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2021, 09:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Achilles »

Καλησπέρα στην παρέα.

Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με την κηπουρική και τα μπονσάι ειδικότερα.Πάντα μου άρεσαν (από τον καιρό του Karate Kid) και τελευταία παρακολουθώ συνέχεια βίντεο στο Youtube. Περίπου στα μέσα Ιουνίου βρήκα ένα φυτώριο το οποίο πουλάει έτοιμα φυτά μπονσάι ή μάλλον πιο σωστά προ-μπονσάι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και αγόρασα ένα Ligustrum Sinense. Επίσης αγόρασα και μερικούς σπόρους μιας και θέλω να παρακολουθήσω την διαδικασία μετατροπής ενός φυτού σε μπονσάι από την αρχή. Οι σπόροι είναι: Hinoki Cypress, Japanese Black Pine, Delonix Regia. Οι σπόροι φυτεύτηκαν στις 19 Ιουνίου και ήδη το ένα Delonix Regia αναπτύχθηκε. Το Hinoki Cypress το έχω στο ψυγείο (όπως έλεγαν οι οδηγίες) και το Black Pine ακόμη δεν έχει φυτρώσει.

Προς το παρόν έχω τα φυτά στο μπαλκόνι, το οποίο βλέπει στον νότο και έτσι έχει ήλιο σχεδόν όλη μέρα. Το Ligustrum το ποτίζω συνήθως βράδυ και ελέγχω αν είναι υγρό το χώμα πριν ποτίσω. Χρειάζεται κάτι άλλο; Πιστεύω πως δεν χρειάζεται μεταφύτευση ακόμη κι αν ήταν η κατάλληλη εποχή. Τους σπόρους τους έχω προσωρινά σε πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης και είτε ψεκάζω μέχρι να φανεί υγρό το χώμα είτε ποτίζω και αδειάζω το περίσσιο νερό. Πότε θεωρείτε ότι πρέπει να μεταφυτέψω το Delonix; Αρχικά θα το βάλω σε κανονική γλάστρα για ένα με δύο χρόνια κι έπειτα θα αρχίσω την διαμόρφωση.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας και φυσικά θα διαβάσω και στο φόρουμ για αντίστοιχες απορίες άλλων χρηστών.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
IMG_20210624_112042.jpg
 
IMG_20210624_112057.jpg
 
IMG_20210701_075440.jpg
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση