ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Dimitris83
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01 Μάιος 2021, 18:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Dimitris83 »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθεια !!!
Zean-zac, δεν έχω λόγια , ξεκαθάρισαν πολλά στο μυαλό μου....
Τελευταίες ερωτήσεις πριν σας αφήσω στην ησυχία σας 😁😁😁 :
1) Να χρησιμοποιήσω ορμόνη ριζοβολιας για το πάνω μέρος του δέντρου ?
2) Το κάτω μέρος να το μεταφυτέψω ? Και αν ναι , σε νέα γλάστρα ? Να πειράξω καθόλου ρίζες ή απλώς νέο υπόστρωμα ?

Σας ευχαριστώ και πάλι, θα επανέλθω με φωτογραφίες όταν θα έχουν γίνει όσα πρέπει.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μπά τί βλέπω !!!!
Καινούριος πελάτης γιά βίρτουαλ !!!!!   Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από thanos75 »

Για παράδειγμα σε αυτό που λέω παραπάνω:
IMG_20210508_144437.jpg
 
Βέβαια εσύ που το βλέπεις ζωντανό θα μπορέσεις να διαλέξεις καλύτερο κομμάτι. 
Και με την εμπειρία που θα αποκτήσεις θα δεις άλλη χρονιά αν μπορείς να κάνεις κάτι με το βασικό φυτό (αν και δεν θα χρειαστεί γιατί θα ανακαλύψεις πιο κατάλληλα φυτά).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από nadim »

Dimitris83 έγραψε:
08 Μάιος 2021, 11:48
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απαντηση.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί καθόλου για εναέρια καταβολαδα.
Νόμιζα πως λόγω του αρκετά χοντρού κορμού, είχα μια καλή "πρώτη ύλη " για να προσπαθήσω μια υποτυπώδη διαμόρφωση.
Το ριζικό σύστημα δεν με είχε προβληματίσει ως τώρα, έχω την εντύπωση πως το δεντράκι είναι πολύ ανθεκτικό και θα ανταποκρινόταν εύκολα σε οποιοδήποτε κόψιμο των ριζών του .
Όσο αφορά το παιδεμα που ανέφερες, μπορώ να πω πως αυτό ακριβώς είναι που με εξιταρει ακόμα πιο πολύ.
Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι μην κάνω λάθη στο κλάδεμα που δεν μπορούν να διορθωθούν.
Για την ιστορία να αναφέρω ότι το δεντράκι ξεκίνησε από ένα κλαράκι 15 πόντων και έγινε έτσι σε περίπου 6 χρόνια.

 
Συμφωνώ με τον ενθουσιασμό να αντιμετωπίσεις προβλήματα. Δυστυχώς όμως επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, θα πρέπει να συνυπολογίσεις το γεγονός οτι κάνοντας φέτος μια πολύ βαριά διεργασία όπως ειναι αυτό του κλαδέματος της ρίζας, θα σε περιορίσει πάρα πολύ σε οτιδήποτε άλλο ίσως να ήθελες να κάνεις μέσα στη χρονιά. Με λίγα λόγια, ίσως χρειαστεί να αναβάλλεις διεργασίες για 1 ή και για 2 χρόνια, το οποίο δεν είναι αμελητέο διάστημα. ( τα λέω για να σε βάλω σε σκέψεις, όχι οτι αυτο είναι απαραίτητα σωστό ή ο κανόνας)
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από thanos75 »

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται ούτε καν εναέρια καταβολάδα. Βρες ένα σημείο με ενδιαφέρον, δηλ γύρω στα 15-20 εκ που να έχει πάχος, ίσως λίγη κίνηση, με δύο τρεις κλαδάκια από διαφορετικό ύψος, αφαίρεσε το από τον υπόλοιπο φυτό, κόψε και το περίσσιο από πάνω και κοντύνει και τις διακλαδώσεις γύρω στα 5 εκ. Το αφήνεις μερικές μέρες να στεγνώσει και μετά το φυτεύεις σε νωπό χώμα χωρίς πότισμα (όχι σε φουλ ήλιο) Θα πάει μια χαρά.
These users thanked the author thanos75 for the post:
nadim (08 Μάιος 2021, 14:43)
Rating: 7.14%

Topic author
Dimitris83
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01 Μάιος 2021, 18:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Dimitris83 »

Καλημέρα, καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απαντηση.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί καθόλου για εναέρια καταβολαδα.
Νόμιζα πως λόγω του αρκετά χοντρού κορμού, είχα μια καλή "πρώτη ύλη " για να προσπαθήσω μια υποτυπώδη διαμόρφωση.
Το ριζικό σύστημα δεν με είχε προβληματίσει ως τώρα, έχω την εντύπωση πως το δεντράκι είναι πολύ ανθεκτικό και θα ανταποκρινόταν εύκολα σε οποιοδήποτε κόψιμο των ριζών του .
Όσο αφορά το παιδεμα που ανέφερες, μπορώ να πω πως αυτό ακριβώς είναι που με εξιταρει ακόμα πιο πολύ.
Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι μην κάνω λάθη στο κλάδεμα που δεν μπορούν να διορθωθούν.
Για την ιστορία να αναφέρω ότι το δεντράκι ξεκίνησε από ένα κλαράκι 15 πόντων και έγινε έτσι σε περίπου 6 χρόνια.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από nadim »

Καλως ήρθε στην παρέα! Ενδιαφέρον δενδράκι. Θα σε παιδέψει πάρα πολύ για να μπορέσεις να το κατεβάσεις σε ύψος και να είναι σχετικά πιο διαχειρίσιμο. Αντ'αυτού, έχεις σκεφτεί να κάνεις εναέρια καταβολάδα; Θα σε γλιτώσει απο μπελάδες, και αν επιλέξεις σωστά θα σου δώσει πιθανότατα αρκετά "γέρικο" αποτέλεσμα για να μπορέσεις να έχεις μια πολύ καλή αρχή. Επίσης θα έχεις και αρκετά νεαρό ριζικό σύστημα και όχι άπειρες χοντρές ρίζες που κατα πάσα πιθανότητα θα έχει το δένδρο σου αυτή τη στιγμη.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με αυτό το είδος. Σίγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερη γλάστρα και σε αυτό το δέντρο θα μου άρεσε μια βαθιά μπλε και πολύγωνη. (φυσικά λίγο δύσκολο να βρεθεί)
Το δέντρο φαίνεται να έχει τα χρονάκια του, μην βιαστείς να πάρεις αποφάσεις. Μόλις κάνεις μεταφύτευση βγάλε νέες φωτογραφίες με ουδέτερο φόντο.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Π.χ.


Φωτογραφίες από το ίντερνετ
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Dimitris83 (08 Μάιος 2021, 02:20)
Rating: 7.14%

Topic author
Dimitris83
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01 Μάιος 2021, 18:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Dimitris83 »

Καλώς σας βρήκα φίλε Ηφαιστίωνα . Η αλήθεια είναι πως έχω δει και διαβάσει τόσα πολλά τις τελευταίες μέρες που έχω μπερδευτεί πααααρα πολύ.
Νομίζω πως το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να το βγάλω από την γλάστρα ώστε να διαχωρίσω τα διαφορετικά φυτά. Έπειτα προβληματίζομαι με το γεγονός ότι αφενός το "κύριο" φυτό ( αυτό με τον πιο χοντρό κορμό ) έχει πάρα πολύ ύψος και αφετέρου ότι στα χαμηλότερο σημεία του δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου διακλαδώσεις. Έτσι, ενώ το κόψιμο του περίπου στη μέση φαίνεται μονόδρομος, φοβάμαι μήπως δεν καταφέρει να βγάλει καινούργια κλαδιά. Τα μικρότερα φυτά δεν με προβληματίζουν τόσο καθώς όλα θα φυτευτούν και θα χρησιμοποιηθούν για πειραματισμούς.
Η μεταφύτευση θεωρείς πρέπει να γίνει σε μικρότερο ποτ ?
Σχετικά με την ελαστικότητα, νομίζω διαφωνώ. Ο κορμός παρότι στιβαρός δείχνει να ανταποκρίνεται εύκολα σε πιέσεις.
Όσο για τη διαμόρφωση, και εκεί η απειρία με δυσκολεύει, από τη μια διαβάζω για τους 5 ρυθμούς των μπονσαι και τους κανόνες τους και από την άλλη βλέπω βίντεο και νομίζω πως οι δημιουργοί κάνουν εντελώς αντίθετα πράγματα.
Θα ξεκινήσω με τον διαχωρισμό των φυτών και ίσως τότε καθαρίσει λίγο η σκέψη.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Στο συγκεκριμένο είδος δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βάλεις σύρματα διότι ο κορμός δεν είναι καθόλου ελαστικος και έχω την εντύπωση πως με το παραμικρό σπάει. Παρόλα αυτά μπορείς να κάνει μεταφύτευση αρχικά και σχέδια για το μέλλον. Τι έχεις στο μυαλό σου?

Topic author
Dimitris83
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01 Μάιος 2021, 18:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Δημοσίευση από Dimitris83 »

Καλημέρα στην παρέα.

Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι έντονα με την κηπουρική, την ανθοκομία και γενικότερα την περιποίηση και εξέλιξη φυτών, ποτέ δεν έτυχε να ασχοληθώ με την τέχνη των Μπονσάι , ίσως γιατί ως τώρα ο στόχος ήταν να βλέπω τα φυτά μου να μεγαλώνουν όσο περισσότερο γίνεται.
Αυτά μέχρι πριν ένα μήνα περίπου, οπότε και "έπεσα" πάνω σε κάποια βίντεο με Μπονσάι. Απο τότε είδα εκατοντάδες ώρες με σχετικά βίντεο και αμέτρητες πληροφορίες στο διαδύκτιο, οπότε και κατέληξα στο αγαπημένο μας -πλέον- φόρουμ. 

Στο πρακτικό του θέματος, διαπίστωσα οτι ένα απο τα ευκολότερα είδη για να κάνει κάποιος τους πρώτους πειραματισμούς είναι η portulacaria afra, φυτό το οποίο ήδη μεγαλώνει στο μπαλκόνι μου.
Είπα λοιπόν να κάνω την πρώτη προσπάθεια διαμόρφωσης, αφού πρώτα αγοραστούν τα απαραίτητα ( pots, σύρματα, εργαλεία κλπ.) και υπολογίζοντας πως ότι κοπεί θα ξαναφυτευτεί για την δημιουργία νέων φυτών. 
Επισυνάπτω φωτογραφίες του φυτού και θα χαρώ ιδιαίτερα να λάβω τις συμβουλές σας.

 
Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων. 
 
IMG_20210504_173518[1].jpg
 
IMG_20210504_173542[1].jpg
 
IMG_20210504_173558[1].jpg
 
IMG_20210504_173906[1].jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση