Νεο Μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
dimitrisvrn
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 00:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από dimitrisvrn »

Γειά σας και πάλι.

Παρατηρώ πως έχει αρχίσει κάπως δυναμικά μια ανάπτυξη πάνω τον τελευταίο μήνα και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το πως να κινηθώ ως προς κάποια διαμόρφωση ή οτιδήποτε. Βέβαια ακόμα το δεντράκι είναι σε αρκετά βρεφική ηλικία και επίσης δεν ξέρω αν είναι ακόμα η κατάλληλη περίοδος για να επιχειρήσω κάτι οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες με την τωρινή κατάσταση.

Ευχαριστώ!
PXL_20210415_153246366.jpg
 
PXL_20210415_153135510.jpg
 
PXL_20210415_153123672.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
dimitrisvrn
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 00:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από dimitrisvrn »

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αν και λίγο καθυστερημένα. Όντως έχει μείνει έξω το δεντράκι και πλέον είναι μια χαρά.
These users thanked the author dimitrisvrn for the post:
Harris (07 Απρ 2021, 21:25)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από Harris »

Μέσα έξω είναι οτι χειρότερο για ΟΛΑ τα δέντρα. Τα στρεσσάρεις.
These users thanked the author Harris for the post:
dimitrisvrn (07 Απρ 2021, 20:00)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες.
Να αρχίσουμε με τα βασικά. Η ελιά πρέπει να είναι συνέχεια έξω και μάλιστα στον ήλιο, όλη τη μέρα και όλο το βράδυ.
Μην την ξαναβάλεις μέσα. Για αυτό χάνει τα φύλλα κι όχι λόγω ποτίσματος. Πρέπει να αλλάξεις δοχείο και να βρεις να το βάλεις σε ένα γλαστράκι που να έχει από κάτω τρύπα αποστράγγισης για να φεύγει το νερό. Επείγον !!
These users thanked the author Sim62 for the post (total 2):
Harris (15 Φεβ 2021, 00:22) • dimitrisvrn (07 Απρ 2021, 20:00)
Rating: 14.29%

Topic author
dimitrisvrn
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 00:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από dimitrisvrn »

Καλημέρα, θέλω να πω ότι το σπίτι γενικά το χτυπάει ο ήλιος στην τωρινή περίοδο περίπου τόσο οπότε για τόση ώρα είναι στον ήλιο το δέντρο. Είναι καλύτερα να βρίσκεται είτε σε εξωτερικό χώρο είτε σε εσωτερικό το δεντράκι για όλη την διάρκεια της μέρας ή δεν παίζει τόσο ρόλο; (για παράδειγμα εγώ τώρα το χειρίζομαι κάπως υβριδικά δηλαδή την μέρα είναι έξω και το βράδυ το βάζω στο σπίτι). Δεν έχει τρύπες το γλαστράκι όχι (και ήταν και ο λόγος νομίζω που προέκυψε το θέμα πέρα από το παραπάνω νερό που έπεσε γιατί δεν μπορούσε να "φύγει".

Το moss δεν ξέρω τι είναι :) λίγο που έψαξα είναι κάποιο είδος βρύου; Όπως το πήρα στην επιφάνεια του χώματος είχε βάλει τέτοιο αυτός από τον οποίο το προμηθεύτηκα απλά το έβγαλα τώρα αυτές τις μέρες προκειμένου να στεγνώσει λίγο πιο γρήγορα το χώμα (σκέφτομαι να το ξαναβάλω όμως) αν δεν προκύπτει κάποιο θέμα (;).
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο Μέλος

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Τι εννοεις το βγάζεις εξω για 3 ωρες στον ηλιο; Μετά που είναι το δέντρο; Απο κατω εχει τρυπες το γλαστρακι να φεύγει το νερο; Το Moss εσυ το εχεις βαλει στην επιφάνεις του δέντρου;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
dimitrisvrn
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 00:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Νεο Μέλος

Δημοσίευση από dimitrisvrn »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Καινούργιος και εγώ στον χώρο με αρκετή όρεξη για να μάθω. 

Εδώ και ένα μήνα έχω στην κατοχή μου αυτό το δεντράκι (ελιά) και με χαρά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό.

Έχω και μια ερώτηση για ένα θέμα που προέκυψε την τελευταία εβδομάδα. Παρατήρησα ότι από ένα σημείο και μετά άρχισαν να πέφτουν αρκετά φύλλα και πιστεύω πως είναι σχεδόν σίγουρο λόγω υπερβολικού ποτίσματος (μου ξέφυγε την τελευταία φορά και έπεσε παραπάνω νερό). Μόλις το συνειδητοποίησα "στράγγιξα" το γλαστράκι (το οποίο δεν ξέρω αν είναι πλήρως κατάλληλο πέρα απο την εμφάνιση που δίνει) και τις τελευταίες 3 μέρες βγάζω το δεντράκι στον ήλιο (περίπου 3 ώρες/ ημέρα) και βλέπω πως η κατάσταση κάπως καλυτερεύει αν και υπάρχουν ελάχιστα φύλλα που έχουν πάρει λίγο καφέ χρώμα ακόμα (Δεν πρόκειται να ξαναγίνει το λάθος). 

Πιστεύετε πως μπορώ να κάνω κάτι άλλο σχετικά με αυτό το θέμα ή να συνεχίσω έτσι και απλά να μην ξανασυμβεί; :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια και πάλι χαίρομαι που σας βρήκα.

   
 
PXL_20210204_141654661.jpg
 
 
PXL_20210204_141640854.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση