New kid to the block

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Growmau
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιουν 2020, 12:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: New kid to the block

Δημοσίευση από Growmau »

Σας ευχαριστώ για το καλωσορισμα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: New kid to the block

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες και από μένα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: New kid to the block

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες στην παρεα μας
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Growmau
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιουν 2020, 12:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

New kid to the block

Δημοσίευση από Growmau »

=19.5pxΚαλησπέρα στην όμορφη παρέα των μπονζάι και μπράβο στον πυρήνα του φόρουμ για τον χώρο και την ευκαιρία που μας δίνει να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. 

Εκτιμάω αυτή την προσπάθεια και συμμερίζομαι τον κόπο που χρειάζεται για να υπάρχει αυτό το μέρος γιατί προέρχομαι από έναν χώρο αρκετά ιδιαίτερο αλλά με πάρα πολλά κοινά.
Ξεκίνησα να καλλιεργώ κάνναβη για χόμπι πριν 15 χρόνια σχεδιάζοντας και συμμετέχοντας ενεργά στα αντίστοιχα φορα έως και σήμερα, όπου το χόμπι έγινε καψούρα και η καψούρα επάγγελμα. Ασχολούμαι με τις τεχνολογίες υποστρωμάτων στα πλαισια της καλλιέργειας, συλλέγω πρώτες ύλες και μιξάρω τα δικά μου χώματα για πάνω από δέκα χρόνια τώρα. Απάσχολούμαι και επαγγελματικά στο σήμερα σε μποστάνια βιομηχανικής κάνναβης και ετοιμάζομαι να δώσω πανελλαδικές για Γεωπονία μέσω ΕΠΑΛ με την βλέψη να γίνω εδαφολόγος στα 40άντα μου.

Η πρώτη σχολή από την οποία πέρασα νιάτο ήταν η Σχολή καλών τεχνών, ασχοληθηκα αρκετά χρόνια με τα εικαστικά σε διάφορα επίπεδα πριν μπει η καλλιέργεια της κάνναβης στην ζωη μου όπου και όλα άλλαξαν.

Η πρώτη φορά που ερωτεύτηκα τα μπονζάι ήταν όταν ήμουν πολύ μικρός στην ταινία Karate Kid. Από τότε έγινε παιδικό βίωμα και απωθημένο. Για κάποιο λόγο τώρα που κλέινει με την κάνναβη ένας πρώτος κύκλος και στην προσπάθεια μου να διευρύνω λίγο τα πεδία μου άρχισα να ασχολόυμαι και με άλλα πράγματα. Κάκτοι και τροπικά φυτά επίσης. ''Εμεις'' εκει είμαστε και λιγο κολλημένοι με το θέμα. Στα πλάισια αυτά και αφού απογαλακτίστηκα από την άλλη ιστορία, αισθάνομαι τώρα για τα μπονσάι μια έντονη ταύτηση και έλξη, πολύ πηγαία, από τα παιδικά χρόνια ακόμα. Και χωρίς καθόλου να το περιμένω η αισθητική και το μεγάλωμα φυτών, δύο μεγάλες μου αγάπες γίνονται ένα.

Για την δενδροκομία και για τα μπονσάι δεν ξέρω πολλά, τώρα κάνω ένα άνοιγμα με τις ορολογίες και τις τεχνικές και σίγουρα θα χρειαστεί χρόνος αλλά ξέρω καλά τον τρόπο και για κάποιο λογο αισθάνομαι ότι ήμουν πάντα εκέι.
Έτσι και αλλιώς με την εισαγωγή στην σχολή θα ασχοληθώ επισταμένα με όλα τα ζητήματα.

Πήγα στο φυτώριο λοιπόν και πήρα δύο κομμάτια για αρχή. Ένα ελατάκι και ένα κόνιφερ. Μένω στον βορρά.
Είμαι ακόμα στην φάση της αμηχανίας και της παρατήρησης.
Πολύ πολύ σύντομα θα ανεβάσω τις πρώτες φωτογραφίες και ανυπομονώ για τα σχόλια σας.

Σας χαιρετώ και εύχομαι χαρούμενες καλλιέργειες σε όλους.




 
Απάντηση