Νέο μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

nelireko έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:23
Αν καποιο απο τα δεντρα μου παραπανω εχουν προοπτικη πιστευετε οτι πρεπει να κανω κατι αυτη τη στιγμη και δεν μιλαω για διαμορφωση αλλα να φυτευτουν ισως σε μεγαλυτερη γλαστρα? Αυτη που ειναι τωρα ειναι του φυτωριου.
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη !!!!!

 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Ολα τα δεντρά μπορούν να γίνουν κάτι. Όμως οσο ασχολείται κάποιος μαθαίνει που να ψάξει και τι να αγοράσει ώστε να φτιάξει κάτι πολύ καλό σε λιγότερο χρόνο. Συνήθως τα πρώτα μας δεντρα είναι και πειραματικα. 
Στο φόρουμ, στην βιβλιοθήκη του φόρουμ και στο YouTube υπάρχουν οι πάρα πολλές πληροφορίες στο τι δέντρα είναι ευκαιρία και τι όχι και πολύ υλικό για διαμόρφωση και συντήρηση δέντρων. 
Ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις. 

 

Topic author
nelireko
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2020, 10:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από nelireko »

Ευχαριστω πολυ !!!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από myrtilos »

 
 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από myrtilos »

myrtilos έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:44
Καλώς ήρθες,κάθε δέντρο έχει κάτι να σου προσφέρει από την άποψη των εμπειριών.
Τα δεντράκια που ανέβασες έχουν κάποιο μικρό η λίγο περισσότερο ενδιαφέρον αλλά χρειάζονται πολύ χρόνο για να δείξουν κάτι(εγώ ξεκίνησα με ποιο "αδιάφορα" δέντρα),αυτό όμως προς το παρόν δεν έχει και πολύ σημασία, οι εμπειρίες που έχεις από τη φροντίδα αυτών των δέντρων είναι ότι πιο χρήσιμο για την συνέχεια.
Διαβάζοντας άρθρα από τη βιβλιοθήκη του φόρουμ και από το διαδίκτυο συν την εμπειρία που έχεις θα σε "βάλει" σ' αυτή την τέχνη.
Υπομονή και οι γνώσεις συν την εμπειρία θα σου δώσουν αυτό που φαντάζεσαι,καλή συνέχεια.
 

 
 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες,κάθε δέντρο έχει κάτι να σου προσφέρει από την άποψη των εμπειριών.
Τα δεντράκια που ανέβασες δεν έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των δέντρων που προορίζονται για bonsai,αυτό όμως προς το παρόν δεν έχει και πολύ σημασία, οι εμπειρίες που έχεις από τη φροντίδα αυτών των δέντρων είναι χρήσιμη για την συνέχεια.
Διαβάζοντας άρθρα από τη βιβλιοθήκη του φόρουμ και από το διαδίκτυο συν την εμπειρία που έχεις θα σε "βάλει" σ' αυτή την τέχνη.
Υπομονή και οι γνώσεις συν την εμπειρία θα σου δώσουν αυτό που φαντάζεσαι,καλή συνέχεια.
 

Topic author
nelireko
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2020, 10:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από nelireko »

Μετα απο οσα διαβασα στη βιβλιοθηκη για την μεταφυτευση νομιζω οτι ειναι η καταλληλη εποχη να τα μεταφυτευσω σε μεγαλυτερη γλαστρα και να τα αφησω να αναπτυχθουν περισσοτερο?

Topic author
nelireko
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2020, 10:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από nelireko »

Δυστηχως στο Ρεθυμνο που μενω δεν ξερω να ασχολειται καποιος με μπονσαι ωστε να μπορω να παρω συμβουλες απο κοντα και τα φυτωρια στα οποια εχω ρωτησει δεν ασχολουνται ουτε γνωριζω να γινονται σεμιναρια η συναντησεις οποτε νοιωθω οτι ειμαι στα τυφλα ψαχνοντας μονο στο ιντερνετ, ελπιζω μεσα απο το φορουμ και την εμπειρια σας να τα καταφερω.
Αν καποιο απο τα δεντρα μου παραπανω εχουν προοπτικη πιστευετε οτι πρεπει να κανω κατι αυτη τη στιγμη και δεν μιλαω για διαμορφωση αλλα να φυτευτουν ισως σε μεγαλυτερη γλαστρα? Αυτη που ειναι τωρα ειναι του φυτωριου.
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη !!!!!

Topic author
nelireko
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2020, 10:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Νέο μέλος

Δημοσίευση από nelireko »

Καλημέρα και καλός σάς βρήκα. 
Πρίν ένα τρίμηνο  μια φίλη πού μετακόμισε μου άφησε 2 γλαστρακια της με μια ελιά και ενα φυκο. Η ελιτσα ηταν σχεδόν ξερή και ο φυκος πολυ ταλαιπωρημένος , κάπως έτσι άρχισα να ψάχνομαι και να διαβάζω  για τα μπονσάι που οσα κοιτάω φωτογραφίες τόσο τα λατρεύω. 
Με την καραντινα εγιναν και καποιες αγορες για τον κηπο αλλα βρισκοντας το φορουμ ειπα πρωτα να σας τα δειξω μηπως καποιο απο τα φυτα μου ειναι καλη αρχη για να ασχοληθω.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση