Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλώς ήρθες και από μένα Φώτη,

Πριν 2 χρόνια, φύτεψα δυο βουκαμβίλιες στον κήπο μου, με σκοπό να γίνουν δέντρα. Την μια χρονιά, όλα καλά, τα φετινά χιονιά μου τις έκαψαν και τις δυο. Άλλες δυο που είχα σε γλάστρα, και τις έβαλα μέσα στα χιόνια, έβγαλαν πολύ χλωμά σε χρώμα φυλλαράκια, και μάλλον δεν θα επιβιώσουν, αλλά δεν τις παρατάω γιατί μου αρέσουν και μένα πολύ. 
Σε καμια περίπτωση δεν σου τα λέω αυτά για να σε αποθαρρύνω από το να πάρεις ένα φυτό που σου αρέσει. Το αντίθετο μάλιστα. Εγώ τις παλεύω, και ας μην τις σηκώνει το κλίμα της περιοχής που μένω. Οι βουκαμβίλιες είναι πολύ ανθεκτικές γενικά, και τις συναντάς σχεδόν παντού στην Ελλάδα. Ρίξε μια ματιά στην γειτονιά σου, και αν ευδοκιμούν, θα τις δεις. Το χρώμα τους βγάζει μάτι.
Για ο,τι και να διαλέξεις τελικά, αν του δώσεις την σωστή φροντίδα, θα σε αποζημιώσει. Καλή αρχή!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Lazorik »

Εγώ δυστυχώς έχασα* κάμποσες τον χειμώνα του 2015-16 που ήταν βέβαια ακραίος, αλλά και τον περσινό χειμώνα έχασα μία μικρή και ας τη σκέπαζα με πανί το βράδυ. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αλλά αν θέλει να είναι κάποιος 100% σίγουρος καλό είναι να τη βάζει μέσα, τουλάχιστον τα πολύ κρύα βράδια.

*για την ακρίβεια η ρίζα τις περισσότερες φορές μένει ζωντανή και αν αφεθεί θα πετάξει νέους βλαστούς την άνοιξη, αλλά το υπέργειο τμήμα του φυτού έχει καταστραφεί.

Topic author
Fotis_46
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Μάιος 2019, 16:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Fotis_46 »

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!!

Η αλήθεια είναι πως μάλλον σε ελιά θα πάω τελικά, παρόλα αυτά ενημερωτικά έχω δει και πυράκανθο με πολύ ωραία αποτελέσματα δεν ξέρω βέβαια από ευκολία και αντοχή! Φυσικά γνωρίζω και καταλαβαίνω ότι για πολλά χρόνια δεν θα έχω ένα φυτό όπως το βλέπω τώρα σε φωτογραφίες αλλά η διαδικασία του να φτάσω εκεί είναι αυτό που μου αρέσει και με τραβάει!!

Πρότερη εμπειρία από άνθη φυτά και καλλιέργειες ο κήπος και οι γλάστρες του πατέρα και της μητέρας μου αλλά και οι δικές μου γλάστρες στο μπαλκόνι.. 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Lazorik έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:58
Fotis_46 έγραψε:
17 Μάιος 2019, 17:28
(λατρεύω τις μπουκανβίλιες και έχω δει αρκετά μπονσάι αυτού του είδους).
, αλλιώς θα είχα γεμίσει το μπαλκόνι μου μ'αυτές 😁
Φίλε μου Lazorik, ξεκίνα να μαζεύεις βουκαμβίλιες!!!

Έχω εμπειρία που με οδηγεί στην ακριβώς αντίθετη άποψη. Οι βουκαμβίλιες είναι απίστευτα ανθεκτικά φυτά. Η δική μου (η «Λίλια» της παρουσίασης) πάντα έξω ήταν... αλανιάρα! Σε πληροφορώ ότι κάποιους χειμώνες κράτησε και φύλλωμα! Βέβαια προστατευμένη από την άμεση επαφή με το χιόνι.

Πέρσι, λοιπόν, με το χιόνι και τις υπό του μηδενός παγωνιές, η μεγάλη που έχουμε στην πίσω αυλή, έφαγε όλο το χιόνι ενώ είχε φύλλα ακόμα... Τα φύλλα της κάηκαν, και όλοι πίστευαν ότι καταστράφηκε το φυτό. Έχασε αρκετά κλαδιά είναι αλήθεια, αλλά με ένα κούρεμα σταδιακό από τις κορφές προς τα πίσω (μέχρι να βρεθεί ζωντανός ιστός) σήμερα ζει και βασιλεύει, έχει πρασινίσει και αν συνεχίσει έτσι μπορεί να προλάβει να ανθοφορίσει κιόλας.

Συμπερασματικά, δεν λέω ότι το φυτό γουστάρει κιόλας, αλλά με λίγη προσοχή και σχετική προστασία σε ακραίες χαμηλές θερμοκρασίες και βοριάδες, όχι μόνο αντέχει η βουκαμβίλια αλλά μπορεί να παραμείνει καταπράσινη! Ξεκίνα το μπαλκόνι..! Αν το βλέπει ο ήλιος είναι ότι πρέπει!!!

https://www.mistikakipou.gr/tessera-mis ... ukamvilia/
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
marios (20 Μάιος 2019, 10:01)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Lazorik »

Fotis_46 έγραψε:
17 Μάιος 2019, 17:28
Επίσης θα προτιμούσα και κάτι που θα είχε και κάποιες περιόδους ανθοφορίας (λατρεύω τις μπουκανβίλιες και έχω δει αρκετά μπονσάι αυτού του είδους).
Δεν βγάζουν όμως χειμώνα σαν τον περσινό σε εξωτερικό χώρο, αλιώς θα είχα γεμίσει το μπαλκόνι μου μ'αυτές 😁 . Ένα ανθοφόρο φυτό που μπορείς να βρεις εύκολα σε διάφορα μεγέθη στα φυτώρια και είναι ανθεκτικό σε ζέστη και κρύο είναι η λαγκεστρέμια, έχει συνήθως σχετικά λεπτό κορμό αλλά με ωραία υφή και κίνηση και με λίγη τύχη μπορεί να βρεθεί κάτι ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα Φώτη, καλή αρχή...

Οι ελιές και οι γιουνίπεροι θα σου πουν όλοι ότι ενδείκνυνται για ξεκινήματα, καθώς «συγχωρούν» λάθη αρχαρίων...

Η πρότασή μου είναι: πήγαινε σε ένα από τα μεγάλα και ωραία φυτώρια που έχετε στην γειτονική Λάρισα, περιηγήσου με την ησυχία σου και ψάξε ανάμεσα στα φυτά που έχει ο φυτωριούχος, κάποιο με χοντρό κορμό, που να έχει κάποια κίνηση ιδιαίτερη ή κάτι που θα σου κάνει το «κλικ». Μην αναλώσεις το χρόνο σου σε όλα τα φυτά του φυτωρίου. Διάλεξε ένα ή δυο είδη φυτών και ζητά από τον φυτωριούχο να σου δείξει που τα έχει. Μην του πεις ότι θέλεις να φτιάξεις bonsai γιατί 9/10 φορές θα σου δώσει ένα φίκο σε πατάτα τζινσενγκ (υπάρχουν σχετικά post στο forum...)

Πες του απλά: «πού έχετε τις ελιές (...π.χ.)» Στην συνέχεια, πήγαινε έλεγξε προσεκτικά τα φυτά, σήκωσε γλαστράκια, κοίτα τους κορμούς, το φύλλωμα, σημάδια υγείας του φυτού γενικότερα... Αν δεν σε ικανοποιεί κάτι ιδιαίτερα πήγαινε κι αλλού... Οι συμφορουμίτες αποκαλούμε την διαδικασία «σαφάρι», και όντως έχει κοινά σημεία αφού ψάχνεις την λεία σου.! Γενικότερα προγραμματισέ το & διασκέδασέ το, δες το σαν βόλτα και εμπειρία συγκρίσεων!

Τέλος, έχε τα μάτια σου ανοιχτά για τίποτα ευκαιρίες: κάποιες φορές σε μια γωνία απόμερη ο φυτωριούχος μπορεί να έχει κάποια φυτά που ή σκοπεύει να πετάξει ή να επανέλθουν από μια τυχαία μικρή καταστροφή που τα βρήκε... (π.χ. Έπεσε μια γλάστρα κατά την μεταφορά της κι έσπασαν κάποια κλαδιά της στην μια πλευρά ή στην κορυφή) Αυτό για τον φυτωριούχο είναι φύρα, γιατί ο μέσος καταναλωτής θέλει ένα φυτό με την μεγαλύτερη δυνατή οπτική αρτιότητα. Άρα είναι μάλλον απίθανο να επιλέξει κάποιο που έχει εμφανή σημάδια ταλαιπωρίας. Ο φυτωριούχος αν δεν το πετάξει (γιατί του πιάνει χώρο στο ράφι) θα το παραπετάξει σε μια γωνία ποτίζοντας το μέχρι να επανέλθει. Για μας στο bonsai τέτοια φυτά είναι ευκαιρίες, γιατί και μπορούμε να ζητήσουμε πολύ φθηνότερη τιμή και έχουν τα φυτά μια ταλαιπωρία που τους προσθέτει χαρακτήρα μακροπρόθεσμα! Απλά πρέπει να μπορείς να διακρίνεις μην τυχόν τα φυτά είναι άρρωστα (κι αν δεν ξέρεις καλό είναι να έχεις μαζί σου κάποιον που να μπορεί να σε συμβουλέψει)

Αυτά για πρώτη γνωριμία, καλή αρχή, καλό διάβασμα, καλή υπομονή..!

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 53 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:
18 Μάιος 2019, 09:46
Καλημέρα Φώτη, καλή αρχή...
από Fotis_46 » Χθες, 14:28Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,
 ... Επίσης θα προτιμούσα και κάτι που θα είχε και κάποιες περιόδους ανθοφορίας (λατρεύω τις μπουκανβίλιες και έχω δει αρκετά μπονσάι αυτού του είδους). Παρόλα αυτά το σίγουρο είναι ότι σε αρχικό στάδιο θα ήθελα κάτι ανθεκτικό και εύκολο, κατάλληλο για ένα αρχάριο.
Και μένα μου αρέσει πολύ η βουκαμβίλια, και πραγματικά μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα! Το κακό είναι οτι αυτά που εγώ τουλάχιστον έχω βρει μέχρι τώρα σε φυτώρια, είναι πάρα πολύ μικρά φυτά, μοσχεύματα τις περισσότερες φορές σε πάχος μολυβιού και επίτηδες αφημένα από τον φυτωριούχο να μεγαλώσουν σε ύψος, καθώς ο μέσος καταναλωτής τα θέλει για να τα αφήσει να αναρριχηθούν σε κάποιο τοίχο. Αν επιλέξει κανείς ένα τέτοιο φυτό θα πρέπει να περιμένει 20+ χρόνια για να έχει ένα αξιόλογο bonsai. Δεν βρίσκει κανείς εύκολα βουκαμβίλιες που να έχουν ένα πάχος κορμού ικανοποιητικό για να ξενικήσει ένα pre-bonsai, που σε πέντε-δέκα χρόνια ας πούμε να έχει γίνει ένα ικανοποιητικό δεντράκι.

Παρόλ' αυτά, εάν μελετήσεις λίγο την τεχνική της εναέριας καταβολάδας και έχεις κατά νου ένα μεγάλο φυτό βουκαμβίλιας στην αυλή σου ή στην αυλή του γείτονα, κάποιου γνωστού σου κλπ, μπορείς τώρα το Μάη (μετά τις 20 που αδειάζει το φεγγάρι) να το επιχειρήσεις, διαλέγοντας ένα αρκετά παχύ κλωνάρι που σε συνεννόηση με το ιδιοκτήτη σου επιτρέπει να αποκόψεις εάν ριζώσει η καταβολάδα σου, και με αυτόν τον τρόπο να έχεις κερδίσει αρκετά χρόνια διαμόρφωσης, αποκτώντας ένα πρώτο υλικό πολύ πιο αξιόλογο. Εάν πάλι δεν έχεις καμία σχέση μέχρι σήμερα με την κηπουρική, πάρε ένα φυτό από φυτώριο για να μάθεις πρώτα να το φροντίζεις και να αναγνωρίζεις τις ανάγκες του για περιποίηση. Όταν νιώσεις έτοιμος μ' αυτό το βήμα, κάνεις το επόμενο με την καταβολάδα που σου έλεγα.

Τώρα, επειδή όταν τον ανακάλυψα προσωπικά τον χάρηκα ιδιαίτερα, σου δίνω ένα link στο playlist ενός καναδού bonsaisista, του κ. Nigel Saunders, ο οποίος έχει αρχίσει εδώ και χρόνια να καταγράφει τις εργασίες του σε φυτά που εκπαιδεύει για να γίνουν bonsai. Είναι αρκετά επεξηγηματικός και εάν τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Το συγκεκριμένο playlist έχει αρκετά βιντεάκια με μία ροζ βουκαμβίλια που περιποιείται ο Nigel, διαδοχικά από το 2015.

https://www.youtube.com/channel/UCxWc7c ... gainvillea


Ελπίζω να το ευχαριστηθείς.



 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Fotis_46
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Μάιος 2019, 16:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Fotis_46 »

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,
 
Ονομάζομαι Φώτης και διαμένω στη Λάρισα, πάντα μου άρεσαν τα συγκεκριμένα "δέντρα¨και πλέον νομίζω ήρθε η ώρα να ασχοληθώ.
Θέλω να ξεκινήσω κάτι δικό μου από το μηδέν και να μην αγοράσω κάτι έτοιμο. Όσον αφορά τις προτιμήσεις μου, αλλά και τις ιδιαιτερότητες της περιοχής θα ήθελα ένα δέντρο κατάλληλο για εξωτερικό χώρο (μπαλκόνι) με αντοχή τόσο στη ζέστη όσο και στο κρύο της Λάρισας... Επίσης θα προτιμούσα και κάτι που θα είχε και κάποιες περιόδους ανθοφορίας (λατρεύω τις μπουκανβίλιες και έχω δει αρκετά μπονσάι αυτού του είδους). Παρόλα αυτά το σίγουρο είναι ότι σε αρχικό στάδιο θα ήθελα κάτι ανθεκτικό και εύκολο, κατάλληλο για ένα αρχάριο.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιες γνώμες και συμβουλές. Ήδη έχω ξεκινήσει το απαραίτητο διάβασμα τόσο στο φόρουμ όσο και γενικά για τη συγκεκριμένη τέχνη. 

Ευελπιστώ ότι θα τα λέμε συχνά!!   
Απάντηση