νεο μελος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

Να μην περιμενω να παρει λιγο τα επανω της;Μια εβδομαδα την εχω και εχω ηδη κλαδεψει καποια δευτερευοντα κλαδακια που ηταν σε λαθος θεση ,καθως και καποια λιγα που ειχαν σπασει με τη μεταφορα.Επισης οπως εγραψα πιο πάνω μεταφυτευτηκε με τη μπαλα της σε αλλο ποτ γιατι ειχε σπασει αυτο που μου την εστειλαν.Ως τωρα δεν εχει πεταξει κατι νεο,ειναι νωρις μαλλον ακομη
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Καλώς τον! Ξεκινά !
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

Σε ευχαριστω για τον κοπο σου και το ενδιαφερον αλλα αυτη τη στιγμη δεν με εντυπωσιαζει το στυλ cascade.Απο υπομονη εχω αρκετη ,ισως καποια στιγμη να δοκιμασω να δημιουργήσω απο την αρχη καποια κλαδια.Ετσι κι αλλιως νομιζω οτι θα την κρατησω σε αυτο το αφυσικο στυλ.Επισης σκοπευω να φυτεψω και κλαδια για να εχω κανονικα δεντρα σε καποια χρονια
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

dimitrisf έγραψε:
21 Μαρ 2019, 15:18
........Επισης καμια ιδεα θα ηθελα για τη διαμορφωση
 Καλώς ήλθες !!!!!

Προσπαθώντας  να ξεφύγουμε από τίς τετριμμένες, κοινότυπες και αδιάφορες μορφές,  (που παρουσιάζονται συνήθως τά φυτά ή δενδράκια αυτού του είδους),  κάνουμε κάποια ριζοσπαστική κίνηση και επιλογή μορφής  η οποία όμως θα χρειαστεί χρόνο για να αποδώσει-αποπληρώσει την απόφασή μας. Με την επιλογή πού προτείνω καταφέρνω να μειώσω το ‘’μειονέκτημα’’ της αρχικής παρουσίας του δηλαδή τις κλασσικές τεχνικά δημιουργημένες  καμπύλες του, να εκμεταλλευτώ κάποια από αυτές και να αλλάξω στυλ και γενική εικόνα. Άλλωστε πολλές φορές επιλέγουμε μόνο ένα τμήμα από ένα φυτό και με τά χρόνια δημιουργούμε ένα ‘’νέο’’ σε μορφή.

Βέβαια δεν μιλάμε για 2-3 χρόνια αλλά για πενταπλάσιο νούμερο. Άλλωστε ένα μπονσάι δεν γίνεται σε τρία χρόνια. Απλά αρχίζει να παίρνει κάποια μορφή σαν πρέ-μπονσάι.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

ευχαριστω για τις απαντησεις,την ιτια την εχω απο κλαδι και την φυτεψα κυριως για να δω αν θα μπορεσει να ζησει στο ζεστο καλοκαιρι και επειδη εχει μεγαλη αναπτυξη,το οποιο θα με βοηθησει στα κλαδεματα,το Φθινώπορο εχω σκοπο να συρματωσω αν και δεν ειμαι πολυ υπέρ της συγκεκριμένης τεχνικης.Τωρα η φτελια οσο την παρατηρω βλεπω οτι εχει αρκετα θεματα,ισια κλαδια και με λαθος γωνιες,μια λυση θα ηταν να κοπουν ολα στο 1/3 του μηκους τους για να προσπαθησω να τα αναπτυξω σχεδον απο την αρχη με καμπυλες.Sim 62 εσυ εχεις κανει πολυ καλη δουλεια με τη δικη σου,ευχομαι να την δεις οπως θες στο μελλον
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήρθες !!
Η Ιτιά σου για να γίνει πιο ελκυστική χρειάζεται κάποια κίνηση στον κορμό πράγμα που μπορεί να γίνει με συρμάτωμα τώρα που είναι ακόμα νεαρή. Εννοείται το φθινόπωρο μόλις σταματήσει η φετινή ανάπτυξη.
Όσο για την φτελιά μόνο υπομονή και συνεχή κορφολόγηση κάθε χρόνο και σε λίγα χρόνια θα έχεις ένα άλλο δέντρο.
Μπορείς να δεις την μελλοντική της πορεία από μια παρόμοια δικιά μου η οποία φέτος είναι ακόμα πιο όμορφη αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα ακόμη φωτογραφίες.
https://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=7268
Καλή συνέχεια..
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλώς ήρθες!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

καλώς σας βρήκα και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει αυτο το site με τόσους πρόθυμους ανθρώπους,στο να βοηθήσουν εμάς τους άπειρους

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλός ήρθες φίλε μου!

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

Το ξερω για την ιτια,γι αυτο δεν ρωτησα κατι γι αυτην,εκανα ενα ψιλο καθαρισμα στη φτελια,δυο τρια κλαδακια σπασμενα και αλλα τοσα που πηγαιναν ευθεια κατω η προς τον κορμο,ευχαριστω για τις απαντησεις σας,θα επανελθω και με αλλα δεντρα που εχω,εστω και μικρα

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
επισης εχω διαβασει ολα τα άρθρα και τις συζητήσεις αρκετές φορές, όλο τον χειμώνα αυτο κανω,ειναι πολυ κατατοπιστικά και με εχουν βοηθησει πολυ,αν και αρκετά που με ενδιαφέρουν ειναι κλειδωμενα

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες,οι συχνές επισκέψεις στο φόρουμ το διάβασμα των αναρτήσεων και άρθρων της βιβλιοθήκης θα σε βοηθήσουν στις απορίες που έχεις.
Αφού έκανες πρόσφατα μεταφύτευση στη φτελιά μην κάνεις κάτι άλλο παρά μόνο περιποίηση καθάρισμα και υπομονή να φουντώσει με νέο φύλλωμα.Όσο για την ιτιά σου το δέντρο είναι πολύ νεαρό πρέπει να το αφήσεις να αναπτυχθεί.
Καλή συνέχεια.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

Επειδη ηρθε με σπασμενο ποτ το μεταφυτεψα σε δικο μου ποτ και συμπληρωσα το δικο μου μειγμα,ηταν φυτεμενο σε οργανικο αλλα οχι και τοσο κακης ποιοτητας.Επισης καμια ιδεα θα ηθελα για τη διαμορφωση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από filitsa »

Βασικό είναι στην φτελιά να έχει χώμα που να μην κρατάει πολύ νερό. Τα χώματα που πουλάνε δεν είναι καλά στα φυτώρια. Εκτός εάν βρεις καλής ποιότητας.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

IMG_20190321_083354.jpg
IMG_20190321_082650.jpg
IMG_20190321_082642.jpg
IMG_20190321_083404.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

νεο μελος

Δημοσίευση από dimitrisf »

καλως σας βρηκα,ειμαι νεος στο χομπι αλλα παντα μου αρεσε η ιδεα,ασχολουμε με τη φυση και τα δεντρα απο παιδι και εχω μια εμειρια,βεβαια ολο αυτο ειναι αρκετα διαφορετικο αλλα και πολυ ενδιαφερον.Θελω να ανεβασω δυο φωτογραφιες απο μια κινεζικη φτελια,παραγγελια απο εξωτερικο,που την πηρα για να αποκτησω εμπειρια στο ειδος,και επισης απο μια ιτια που φυτεψα κλαδι,πως γινεται;
Απάντηση