Νέο μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

minaspit έγραψε:
25 Ιαν 2019, 15:15
Hfestion έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:59
Ωραία κίνηση! Προσοχή με το πότισμα, γιατί βλέπω ότι δεν του έχεις πολύ ανόργανο στο χώμα του
Ποτε μπορώ να το μεταφυτεψω με ασφάλεια? Δε θέλω να το κάνω τώρα, το αγόρασα πρόσφατα και ήδη έχει γίνει μια μίνι μεταφύτευση λόγο της αλλαγής γλαστρας κ την αφαίρεσης λιγου χώματος από τις ρίζες. Δε θέλω να το στρεσαρω άλλο κ χάσει το φύλλωμα του.
Ανόργανο εννοείται οτιδήποτε δεν κρατάει υγρασία? Και αν ναι σε τι ποσοστό πρέπει να υπάρχει το ανόργανο?
Οι περισσότερες μεταφυτευσεις γίνονται την άνοιξη.
Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στην βιβλιοθήκη του φόρουμ μας για τις μεταφυτευσεις, από παλιά τοπικ και από site στο Internet ή από το YouTube.

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από minaspit »

Hfestion έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:59
Ωραία κίνηση! Προσοχή με το πότισμα, γιατί βλέπω ότι δεν του έχεις πολύ ανόργανο στο χώμα του
Ποτε μπορώ να το μεταφυτεψω με ασφάλεια? Δε θέλω να το κάνω τώρα, το αγόρασα πρόσφατα και ήδη έχει γίνει μια μίνι μεταφύτευση λόγο της αλλαγής γλαστρας κ την αφαίρεσης λιγου χώματος από τις ρίζες. Δε θέλω να το στρεσαρω άλλο κ χάσει το φύλλωμα του.
Ανόργανο εννοείται οτιδήποτε δεν κρατάει υγρασία? Και αν ναι σε τι ποσοστό πρέπει να υπάρχει το ανόργανο?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία κίνηση! Προσοχή με το πότισμα, γιατί βλέπω ότι δεν του έχεις πολύ ανόργανο στο χώμα του
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από stelios »

Το δαχτυλο σου θα βάζεις μεσα στο χώμα 2-3 εκατοστά εαν το νιώθεις υγρό δεν θα ποτίζεις. Αν ειναι στεγνό θα ποτίζεις.
These users thanked the author stelios for the post:
minaspit (25 Ιαν 2019, 15:10)
Rating: 7.14%

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από minaspit »

Είναι η δεύτερη απόπειρα μου για μπονσαι, πρώτη φορά με φικο. Την προηγούμενη φορά είχα ένα κωνοφόρο αλλά δεν άντεξε πολύ,πρέπει να είχε θέμα από το φυτώριο.
Δεν έχω πολλές γνώσεις, αλλά προσπαθώ να διαβάζω.
Προβλιματιζομαι για την θέση του φίκου προς το παρόν τον έχω μέσα στο σπίτι δίπλα από μια μπαλκονοπορτα μπαλκονιού με τέντα πάντα κατεβασμένη, η οποία έχει μια κουρτίνα (φωτεινή). Δεν ξέρω αν του φτάνει αυτό το φως γιατί δεν είναι άπλετο. (έχει τόσο φως που την μέρα δεν ανάβω φως στο συγκεκριμένο χώρο, αλλά δεν ξέρω αν φτάνει).
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή το χώμα φαίνεται να κρατάει μπόλικη υγρασία) κάθε πότε πρέπει να ποτιζω? Σίγουρα από πάνω το χώμα θα στεγνώσει γρήγορα αλλά μέσα θα έχει υγρασία. Μήπως να αγοράσω υγρασιομετρο χώματος?
Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ακόμη μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Kostas »

Κουκλακι είναι.
Το χώμα θα πρέπει να το αλλάξεις με κατάλληλο την άνοιξη.
Μην ποτίζεις συνέχεια γιατί οι φίκοι σαπιζουν
Εικόνα

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από minaspit »

sinaf έγραψε:
24 Ιαν 2019, 07:29
Αυτές τις μέρες στο φόρουμ έχουν την τιμητική τους οι φίκοι. Ο δικός σου πραγματικά ξεχωρίζει, έχει χοντρό κορμό με μία μικρή κίνηση. Άσε τον να αναπτυχθεί ελεύθερα για λίγο, κυρίως να γεμίσει προς την πλευρά που έχει το κόψιμο στον κορμό. Καλώς ήρθες στην παρέα.
Ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι οι φωτογραφίες το αδικούν. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κ άλλες κάποια στιγμή.
Λοιπόν, οταν έκανα την μεταφύτευση διαπίστωσα ότι είχε καποιες ρίζες αλλά είχε ακόμη χώρο. Παρόλα αυτά εξυσα 1/4 περίπου του χώματος από κάτω προσεκτικά. Έπρεπε να κοντυνει λίγο γιατί το pot είναι πιο ρηχό από την πλαστική γλάστρα. Έκανα 3 τρύπες στο pot με 10αρι τρυπάνι, εβαλα μια παχιά στρώση ελαφρόπετρα στον πάτο, έβαλα μια στρώση χωμά κ μετά τοποθετησα το φυτό όσο πιο άκρη γινόταν. Γέμισα τα κενά με φυτοχωμα και τέλος πότισα πολύ καλά μέχρι να βραχεί όλο το χώμα και να τρέξει νερό από τις τρύπες.
Ερώτηση 1: το χώμα που είχε η γλάστρα είχε κάτι σαν φοίνικα μέσα κ ήταν σχετικά κόκκινο. Το χώμα που συμπληρωσα ήταν απλό φυτοχωμα. Θα έχω πρόβλημα?
Ερώτηση 2:οταν λες να γεμίσει από την πλευρά που έχει το κόψιμο εννοείς με φύλλα ή κάτι άλλο?
Ερώτηση 3:Τι προτείνετε να κάνω από εδώ κ πέρα κ πότε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Stefasteri »

Πολύ ωραίος ο φίκος σου. Καλώς ήρθες. 
These users thanked the author Stefasteri for the post:
minaspit (24 Ιαν 2019, 19:38)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από sinaf »

Αυτές τις μέρες στο φόρουμ έχουν την τιμητική τους οι φίκοι. Ο δικός σου πραγματικά ξεχωρίζει, έχει χοντρό κορμό με μία μικρή κίνηση. Άσε τον να αναπτυχθεί ελεύθερα για λίγο, κυρίως να γεμίσει προς την πλευρά που έχει το κόψιμο στον κορμό. Καλώς ήρθες στην παρέα.

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος από Κρήτη

Δημοσίευση από minaspit »

minaspit έγραψε:
19 Ιαν 2019, 23:34
Γειά σας,το όνομα μου είναι Μηνας, από Ηράκλειο Κρήτης, πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα φικο microcarpa ginseng. Δεν είναι όπως οι συνηθισμένοι ginseng με 2-3 κορμούς-ρίζες, έχει ένα κορμό χοντρό και από πάνω έχει κάποιους κλώνους με μπόλικα φύλλα.
Σύντομα θα σας στείλω κ φώτο.
minaspit έγραψε:
19 Ιαν 2019, 23:34
Γειά σας,το όνομα μου είναι Μηνας, από Ηράκλειο Κρήτης, πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα φικο microcarpa ginseng. Δεν είναι όπως οι συνηθισμένοι ginseng με 2-3 κορμούς-ρίζες, έχει ένα κορμό χοντρό και από πάνω έχει κάποιους κλώνους με μπόλικα φύλλα.
Σύντομα θα σας στείλω κ φώτο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Εικόνα

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς όρισες.Για να δούμε…. Για να δούμε…..

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από marios »

Καλώς τον! 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες και από μένα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum και καλορίζικος ο καινούργιος φίκος σου.
Περιμένουμε φωτογραφίες.

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Νέο μέλος

Δημοσίευση από minaspit »

Γειά σας,το όνομα μου είναι Μηνας, από Ηράκλειο Κρήτης, πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα φικο microcarpa ginseng. Δεν είναι όπως οι συνηθισμένοι ginseng με 2-3 κορμούς-ρίζες, έχει ένα κορμό χοντρό και από πάνω έχει κάποιους κλώνους με μπόλικα φύλλα.
Σύντομα θα σας στείλω κ φώτο.
Απάντηση