Νεος στο φορουμ

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

marios έγραψε:
18 Οκτ 2018, 09:20
Ωραίο δασάκι.
Ευχαριστω πολυ, μου αρεσει το σχημα τους! Με λιγη δουλεια πιστευω θα γινει πολυ ωραιο!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από marios »

Ωραίο δασάκι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Lazorik έγραψε:
17 Οκτ 2018, 18:23
Μπορείς να τα αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη για να παχύνουν, αν τα κλαδέψεις θα γίνουν πιο συμπαγή και αρμονικά. Όπου και να κλαδέψεις θα πετάξουν από τον αμέσως πιο κάτω οφθαλμό, εξαρτάται πόσο κοντά τα θέλεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση, οποτε όταν έρθει η ώρα θα κόψω τα κλαδιά που ενοχλούν ή είναι σε σημείο που δεν θέλω και θα αφήσω τα άλλα. Δυστυχώς στο φυτώριο που τα αγόρασα έχουν κόψει άγαρμπα τα κάτω κλαδιά και έχουν αφήσει πληγές, κάτι που εγώ δεν θα έκανα.
Υπάρχει περίπτωση να βγάλουν κλαδιά κοντά στις ρίζες;
Ρωτάω γιατί νομίζω θα ήταν καλύτερα να μεγάλωνε λίγο και ο κορμός σε πλάτος.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Lazorik »

Μπορείς να τα αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη για να παχύνουν, αν τα κλαδέψεις θα γίνουν πιο συμπαγή και αρμονικά. Όπου και να κλαδέψεις θα πετάξουν από τον αμέσως πιο κάτω οφθαλμό, εξαρτάται πόσο κοντά τα θέλεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Sim62 έγραψε:
16 Οκτ 2018, 23:08
Θα έλεγα να το πάς ολόκληρο για να το εξετάσει και να σου πεί. Πές το ιστορικό γιατί μπορεί να μην βλέπεις τώρα σκουλήκια αλλά να υπάρχουν γόννοι που θα κάνουν ζημιά την άνοιξη.  
Απλα αυτο που δεν σκεφτικα ειναι οτι τα εβαλα σε ενα πλαστικο χαμηλο σαν γλαστρα αλλα μεγαλο σχετικα σε μεγεθος (6χ30χ20)
οποτε ειναι λιγο δυσκολο να το παρω αγκαλια και να το παω..  :doh:
Στην αναγκη το πηγαινω αλλα για αρχη θα ψαξω μπας και υπαρχει κανενα σκουληκι να το παω σαν δειγμα. 
Επεισης οταν πεσουν τα φυλλα πρεπει να κλαδεψω τα λεπτα κλαδια που εχουν πρασινο χρωμα; 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Sim62 »

Θα έλεγα να το πάς ολόκληρο για να το εξετάσει και να σου πεί. Πές το ιστορικό γιατί μπορεί να μην βλέπεις τώρα σκουλήκια αλλά να υπάρχουν γόννοι που θα κάνουν ζημιά την άνοιξη.  
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Sim62 έγραψε:
16 Οκτ 2018, 21:51
Καλά έκανες μέχρι τώρα αλλά προσοχή στα σκουλήκια. Τα πιο πολλά είναι ακίνδυνα και ίσως χρήσιμα πολλές φορές μα είναι και κάποια πού μπορεί να το καταστρέψουν. Να κάνεις ότι σου είπε ο Lazorik συμβουλέψου ένα γεωπόνο γιατί είναι κρίμα τόσο όμορφα ατσεράκια να τα χάσεις.
Αρχές Μαρτίου να μιλήσουμε για μία πιο σωστή μεταφύτευση και προς το παρόν διάβασε στην βιβλιοθήκη άρθρα σχετικά με την καλλιέργεια των bonsai (υποστρώματα, μεταφυτεύσεις, ποτίσματα, λίπανση κλπ.)  
https://library.bonsaiforum.gr/index.ph ... CE%B1.html
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, να παω το φυτο στο γεωπονο ή καποιο σκουληκι αν βρω; 
παντος το πρωι δεν ειδα κατι και η ριζες μου φανικαν αρκετα καλα τουλαχιστον οσο μπορουσα να δω.  
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλά έκανες μέχρι τώρα αλλά προσοχή στα σκουλήκια. Τα πιο πολλά είναι ακίνδυνα και ίσως χρήσιμα πολλές φορές μα είναι και κάποια πού μπορεί να το καταστρέψουν. Να κάνεις ότι σου είπε ο Lazorik συμβουλέψου ένα γεωπόνο γιατί είναι κρίμα τόσο όμορφα ατσεράκια να τα χάσεις.
Αρχές Μαρτίου να μιλήσουμε για μία πιο σωστή μεταφύτευση και προς το παρόν διάβασε στην βιβλιοθήκη άρθρα σχετικά με την καλλιέργεια των bonsai (υποστρώματα, μεταφυτεύσεις, ποτίσματα, λίπανση κλπ.)  
https://library.bonsaiforum.gr/index.ph ... CE%B1.html
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Το εκανα μεταφυτεψη το πρωι και του εβαλα για αρχη το απλο χωμα. την ανοιξη θα το ξανακανω μεταφυτεψη με ποιο καλο. 
του εβγαλα μεγαλο μερος απο το παλιο χωμα (χωρις να πειραξω ριζες και το χωμα κοντα στα δεντρακια) το οποιο ηταν σαν λασπη και τωρα ελπιζω να καλυτερεψει.

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Antonios »

Αυτό το χώμα είναι έτοιμο και αρκετά ιδανικό το έχουν πολλά φυτορια αλλά σίγουρα θα το βρεις στο Leroy merlín
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Antonios for the post:
Lazorik (17 Οκτ 2018, 18:00)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Lazorik »

Είναι ρίσκο να πειράξεις τις ρίζες τέτοια εποχή, εγώ θα έκανα τη μεταφορά όπως είναι στη νέα γλάστρα και την άνοιξη κανονική μεταφύτευση με ξέπλυμα του παλιού χώματος. Το χειμώνα προσεκτικό πότισμα ειδικά αφού πέσουν τα φύλλα, ούτε να στεγνώνει τελείως αλλά ούτε και να είναι μονίμως μούσκεμα. Για τα σκουλήκια θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν γεωπόνο και αν είναι βλαβερά να χρησιμοποιήσεις κάποιο εντομοκτόνο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Lazorik έγραψε:
15 Οκτ 2018, 21:44
Πάλι καλά να λες, συνήθως τα acer τέλος καλοκαιριού είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση, αυτά φαίνονται μια χαρά (προσωπικά έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ ξανά με acer αλλά για 6 ευρώ θα τα έπαιρνα κι εγώ 😄 ). Εγώ θα τα έβγαζα με προσοχή από το ποτ και θα τα έβαζα όπως είναι σε μια βαθύτερη γλάστρα, έστω με απλό χώμα, ίσα ίσα για να βγάλουν το χειμώνα (προσοχή στο ph και στο πότισμα) και την άνοιξη μεταφύτευση σε καλύτερο υπόστρωμα αφού προμηθευτείς ψιλή ελαφρόπετρα ή κάποιο άλλο ανόργανο. Επίσης θέλουν κλάδεμα αφού ρίξουν τα φύλλα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! οποτε αυριο θα τα βαλω σε μια χαμηλη γλαστρα που εχω με το χωμα που εχω.
το θεμα ειναι το χωμα που ειναι τωρα το φυτο εχει σκουλικια (λογικα λαρβες μυγας ή κατι τετοιο) οταν το αλλαξω (το χωμα θα πεταχτει) πρεπει να βρεξω τις ριζες με νερο να φυγουν αυτα; 
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Lazorik »

Πάλι καλά να λες, συνήθως τα acer τέλος καλοκαιριού είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση, αυτά φαίνονται μια χαρά (προσωπικά έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ ξανά με acer αλλά για 6 ευρώ θα τα έπαιρνα κι εγώ 😄 ). Εγώ θα τα έβγαζα με προσοχή από το ποτ και θα τα έβαζα όπως είναι σε μια βαθύτερη γλάστρα, έστω με απλό χώμα, ίσα ίσα για να βγάλουν το χειμώνα (προσοχή στο ph και στο πότισμα) και την άνοιξη μεταφύτευση σε καλύτερο υπόστρωμα αφού προμηθευτείς ψιλή ελαφρόπετρα ή κάποιο άλλο ανόργανο. Επίσης θέλουν κλάδεμα αφού ρίξουν τα φύλλα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Καλησπερα και παλι, πηγα σημερα σε ενα φυτωριο να ρωτησω για γιουνιπερο αλλα δεν ειχε... 
εκανα μια βολτα γυρω γυρω και βρηκα αυτον τον σφενδαμο, μου φανηκε εκθαμβωτικος (παρολο που φαινεται ταλαιπωριμενος) 
και αμεσως ρωτησα την τιμη του, και κατεληξα να τον αγορασω 6 ευρω....   :whistle:

Επειδη και εγω σαν αρχαριος ενθουσιαστηκα, θελω οποιος μπορει να μου στειλει καποια αρθρα για να κανω οτι μπορω για να το σωσω γιατι ηταν κυριολεκτικα παρατημενο και δεν μπορω να καταλαβω αν εχει καποια αρρωστια.Επισης μπορω να το κανω repot στην ιδια γλαστρα; Ευχαριστω

Εδω μερικες φωτογραφιες, αν θελεται στελνω και αλλες.
IMG_20181015_181206.jpg
IMG_20181015_181159.jpg
IMG_20181015_181153.jpg
IMG_20181015_181151.jpg
IMG_20181015_181146.jpg
IMG_20181015_181140.jpg

 

Προστέθηκε μετά από 37 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Μολις προσεξα οτι το χωμα του οχι μονο ειναι σε κακη κατασταση αλλα εχει και καποια σκουλικια μικρα σε μεγεθος οποτε φανταζομαι η αλλαγη χωματος ειναι αναγκαια.
Χωμα εχω μονο γενικης χρησης μαυρο ανακατεμενο με καστανο χωμα και δεν νομιζω να κανει αλλα εχω στην ακρη λιγη τυρφη, ισως αν την ενοσω με χωμα κανει δουλεια; αν οχι τι να αγορασω; 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Harris έγραψε:
14 Οκτ 2018, 09:45
Μπορεις να κοιτάξεις σε γιουνιπερο καποιο δέντρο που θα μπορεσεις να ξεκινησεις. Ειναι ανθεκτικά σε σχεση με τα πευκα και μπορεις να κανεις διαφορες εργασίες.

 
Ειχε μερικα στο φυτωριο κοντα μου, θα παω να τσεκαρω λογικα αυριο. Αυτα ομως δεν εχουν λεπτο κορμο; 
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Harris »

Μπορεις να κοιτάξεις σε γιουνιπερο καποιο δέντρο που θα μπορεσεις να ξεκινησεις. Ειναι ανθεκτικά σε σχεση με τα πευκα και μπορεις να κανεις διαφορες εργασίες.

 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

thanos75 έγραψε:
13 Οκτ 2018, 16:49
καλώς ήρθες!!
το δεντράκι σου είναι αρκετά νεαρό. Δεν ενδείκνυται να κάνεις δοκιμές πάνω του γιατί τα πεύκα είναι αρκετά ευαίσθητα. Θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις δομικές (μεταφύτευση - κλάδεμα - συρμάτωμα) με κάποιο άλλο είδος που είναι πιο ανθεκτικό.
Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις, εφόσον είσαι στην Αθήνα, είναι να περάσεις μια βόλτα από την αυριανή μας συνάντηση να δεις κάποια δεντράκια και κάποιες εργασίες που επιτρέπονται αυτή την εποχή και να τα πούμε και από κοντά.

(viewtopic.php?f=51&t=9187)
Οπότε καλύτερα να το αφήσω ετσι όπως ειναι να μεγαλώσει, μπορώ να του αλλάξω γλάστρα πχ να το βάλω σε ενα pot;
Επίσης τι αλλο δέντρο μπορω να δοκιμάσω για μπονσαϊ, εχω και μια ελία αλλα είναι παρα πολύ νεαρή.
τουλάχιστον δεν μπορώ να ισιώσω λιγο τα κλαδιά με σύρμα;

Δυστιχώς δεν μπορώ να έρθω αύριο γιατί εχω εργασίες για την σχολή. 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από thanos75 »

καλώς ήρθες!!
το δεντράκι σου είναι αρκετά νεαρό. Δεν ενδείκνυται να κάνεις δοκιμές πάνω του γιατί τα πεύκα είναι αρκετά ευαίσθητα. Θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις δομικές (μεταφύτευση - κλάδεμα - συρμάτωμα) με κάποιο άλλο είδος που είναι πιο ανθεκτικό.
Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις, εφόσον είσαι στην Αθήνα, είναι να περάσεις μια βόλτα από την αυριανή μας συνάντηση να δεις κάποια δεντράκια και κάποιες εργασίες που επιτρέπονται αυτή την εποχή και να τα πούμε και από κοντά.

(viewtopic.php?f=51&t=9187)

 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Angelos »

Harris έγραψε:
13 Οκτ 2018, 11:02
Έχεις δει κάποιο δέντρο που σου αρέσει; Ανέβασε φωτογραφία από το νετ να δούμε πως το σκέφτεσαι
Καλησπέρα,Ευχαριστώ για την απάντηση! 
Εδω μερικές φωτο απο το ιντερνετ 
bonsai-japanese-red-pine-pinus-densiflora-no-5840.jpg
$_86.jpg
redpinenat_larb.jpg
Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι ο κορμός να γίνει καπως ετσι, οσων αφορά τα κλαδιά σκέφτομαι να φτιάξω ενα σχήμα οπως στην 2,3 φωτο.
Επίσης τι σύρμα να αγοράσω και απο που; και αυτόν τον καιρό μπορώ να κάνω συρμάτωση ή οχι; 
Για αρχη pot σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια ρηχή γλάστρα αλλα για υπόστρωμα δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω, εχω χώμα γενικής χρήσης
ανακατεμένο με καστανόχωμα. τι υπόστρωμα χρειάζεται να αγοράσω; και τι αλλο πρέπει να κάνω, Ευχαριστώ  :think:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στο φορουμ

Δημοσίευση από Harris »

Έχεις δει κάποιο δέντρο που σου αρέσει; Ανέβασε φωτογραφία από το νετ να δούμε πως το σκέφτεσαι
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση