Νεο μελος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Επειδη δεν ξερω ,να το αφησω να ανεβει περισσοτερο ή πρεπει να το κλαδεψω και πως?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Harris »

Σε τι μέγεθος θες να το φτασεις αυτό το δέντρο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

IMG_20201205_112053750_HDR[1].jpg
 
IMG_20201205_112053750_HDR[1].jpg
 
IMG_20201205_112053750_HDR[1].jpg
 
 
Ελπιζω να ανεβηκαν τωρα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Νικολας72 »

jogatore έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 09:47
Ευχαριστω για την απαντηση σου, περιπου εναμισυ χρονο το εχω βαλει στον κηπο και εχει ζωντανεψει αρκετα.
Και εδω οπως ειναι σημερα. Χρειαζετε κλαδεμα ή να το αφησω να ανεβει και αλλο.

 
Οι εικόνες δεν έχουν ανέβει... Συνάντησες πρόβλημα με την πλατφόρμα του forum και διάλεξες άλλο τρόπο? Εάν θέλεις να ανέβουν οι φωτογραφίες σου, κάτω από το πεδίο της απάντησης, υπάρχει το "κουμπί" συνημμένα, το πατάς κι ανοίγει το "κουμπί" προσθ. αρχείων, το πατάς και επιλέγεις τον φάκελο του υπολογιστή ή του κινητού σου όπου βρίσκονται οι φωτογραφίες. Τις επιλέγεις, όλες μαζί ή μία μία κάθε φορά και είσαι έτοιμος! Υποβολή, και τελείωσες. Είναι απλό...
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Harris (05 Δεκ 2020, 15:17)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Ευχαριστω για την απαντηση σου, περιπου εναμισυ χρονο το εχω βαλει στον κηπο και εχει ζωντανεψει αρκετα.
Και εδω οπως ειναι σημερα. Χρειαζετε κλαδεμα ή να το αφησω να ανεβει και αλλο.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εδώ και δύο χρόνια είναι στον κήπο σου, ή τώρα το έβαλες? Εάν έχει δύο χρόνια εκεί, αυτό θα έχει γίνει θηρίο! ...95 εκατοστά ύψος? Θα πρότεινα να βγάλεις μερικές φωτογραφίες από το δεντράκι (μάλλον κυριολεκτικά τώρα πια) και να το ανεβάσεις. Προσπάθησε -αν γίνεται- να βγάλεις τις 4 πλευρές του. Αν θέλεις να έχεις ένα bonsai, είναι ώρα να αρχίσεις να σκέφτεσαι πώς θα το ήθελες με βάση το ίδιο το φυτό και τα χαρακτηριστικά του. Θα πάρεις κάποιες ιδέες και από εμάς τους συμφουρίτες σου, αλλά σίγουρα πρέπει να αποκτήσεις ένα σχέδιο δράσης.

Πρώτα-πρώτα, φωτογραφίες. Μετά, γλάστρα για να το φιλοξενήσεις μετά την περίοδο που πέρασε στον κήπο σου. Μετά ένα σχέδιο σταδιακής απομείωσης του όγκου του για να έρθει σε διαστάσεις bonsai. Ρίζες, κλαδιά, αλλά όχι όλα μαζί. Έχεις δρόμο δύο ή τριών καλλιεργητικών περιόδων μπροστά σου. Ωστόσο, εάν χάσεις την ευκαιρία να κάνεις κάποια πράγματα στην ώρα τους, μετά θα δαπανήσεις μεγαλύτερο χρόνο προσπαθώντας να τα διορθώσεις. 

Για παράδειγμα... Εάν ξεφύγει το δεντράκι σε ανάπτυξη, κι έχει αναπτύξει το φύλλωμα στις άκρες των κλαδιών, για να το επαναφέρεις πιο κοντά στον κορμό, θα πρέπει να κάνεις πιο δραστικές επεμβάσεις που μπορεί να βάλουν σε κίνδυνο την υγεία κι επιβίωση του φυτού. Εάν ακολουθείς σταθερά ένα σχέδιο, θα κάνεις μικρές επεμβάσεις που θα διαφυλάσσουν την ακεραιότητα της υγείας του φυτού και θα διατηρούν υπό έλεγχο βασικά σημεία κλειδιά στο συνολικό σχεδιασμό.

Άρα, βγες με την φωτογραφική ή το κινητό σου, βγάλε φωτογραφίες κι ανέβασε τες, άκου την γνώμη των συνχομπιστών σου, διαμόρφωσε μία άποψη, ακολούθησε τις συμβουλές για την υλοποίηση κι ένα σχέδιο δράσης.

Αυτά τα λίγα... 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Καλημερα σε ολους. Τελικα εχω μεταφερει το φυτο στο χωμα του κηπου. Εχει φτασει σε υψος τα 95cm. Χρειαζετε κλαδεμα ή το αφηνω να ανεβει?
Ευχαριστω.

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Οχι δεν εχω βρει  , δεν ξερω τι γλαστρα (μεγεθος) χρειαζετε. Οσο για το χωμα τι προτεινεις?  Ποια διαδικασια να ακολουθησω για την μεταφυτευση?
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Harris »

Μια χαρα φαινεται πολύ ζωντανό! :)

προστέθηκε πρίν 5 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Είναι καλη εποχη για μεταφύτευση. Έχεις βρει κάποια γλάστρα /ποτ; Επίσης πρεπει να βρεις και χωμα οσο πιο γινεται κατάλληλο...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

IMG_20180604_074438.jpg
Ευχαριστω το φυτο ειναι το συννημενο,
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Ευχαριστω το φυτο ειναι το συννημενο,
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον.

πάτα στο συνημμένα και προσ.αρχείων και ανεβασε την φωτογραφία σου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
jogatore
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 08:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο μελος

Δημοσίευση από jogatore »

Καλημερα,σε ολους. Ψαχνοντας πως να κανω αλλαγη γλαστρας στο φυτο μου (δεν ξερω ονομασια του) βρηκα το φορουμ και εγινα μελος. Ελπιζω στη βοηθεια σας. Πως μπορω να βαλω την φωτο του φυτου?
Ευχαριστω
Απάντηση