Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Ξεκίνα με ένα καλό δέντρο και εργαλεία αγοράζεις 2-3 βασικά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες κι από μένα.  Θα συμφωνήσω με τον Χάρη, μια επίσκεψη σου σε μια συνάντηση του φόρουμ θα σε βοηθήσει (αν μένεις στην Αθήνα και μπορείς ),  ιδιαίτερα αν γίνει και σαφάρι.
Όσο για εργαλεία, ,,,,, το κλασικό ερώτημα.
"Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα? " , θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ότι έχεις και ότι μπορείς.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Ξεκίνα με μια αγριελιά ή εναν γιουνίπερο. Στο workshop Νοεμβρίου σκεφτηκαμε να παμε για SAFARI (αναζήτηση δέντρου για δημιουργία μελλοντικου μπονσαι. Αγορα "σωστού" (να εχει καποια χαρακτηριστικα που μας βοηθουν για να γίνει μια μερα μπονσαι) δέντρου απο φυτώριο.)
Μένεις Αθηνα;

:welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλως ηρθες στο forum. Φυτα που θα σου προτεινα ειναι η αγριοελια, η ο γιουνιπερος πολυ ανθεκτικα και παρα πολυ ομορφα, επισης μπορεις να τα βρεις σχετικα φθηνα ιδιως τους γιουνιπερους επισης η αγριοελια συγχωρει πολλα λαθη. Για αρχη επειδη θα κανεις λαθη αγοραζε φθηνα φυτα και φυσικα πρωτα διαβασε τα κριτηρια επιλογης ενος δεντρου που μελλοντικα μπορει να γινει μπονσαι. Εργαλεια εγω προσωπικα δεν εχω, ενα απλο κλαδευτηρι και ενα πριονι για τα χοντρα κλαδια για αρχη ειναι μια χαρα

Topic author
Tolis_ef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2017, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος (όχι στην ηλικία) στα bonsai

Δημοσίευση από Tolis_ef »

Καλημέρα σε όλους σας. Ασχολούμαι καιρό με την κηπουρική και συγκεκριμένα με μεγάλωμα φυτών από σπόρους ή μοσχεύματα και πάντα μου άρεσε η ενασχόληση μαζί τους. Μια μέρα τυχαία το μάτι μου έπεσε σε ένα βιντεάκι στο youtube για τα bonsai και από τότε έχω δει πάρα πολλά. Είπα λοιπόν και εγώ να δοκιμάσω την τύχη μου, αφού πρώτα γραφτώ σε ένα forum μπας και ξεμπερδέψω όλες τις πληροφορίες που έχω μαζέψει από το internet. Κάποιο φυτό δεν έχω να σας δείξω ακόμα, προς το παρών μεγαλώνω ένα ficus benjamina με την προϋπόθεση κάποια στιγμή να το διαμορφώσω σε bonsai. Επειδή όμως θα μου πάρει λίγο καιρό θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας με τι φυτό να ασχοληθώ για αρχή, τι να αρχίσω να διαβάζω και τι εργαλεία (οικονομικά πάντα :P) είναι απαραίτητα για αυτήν την ενασχόληση!!!  
Απάντηση