Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Καλώς σας βρήκα. Τώρα με αυτό που είπες (εναέρια καταβολάδα) παραλίγο να πνιγώ,να ήξερα τι εννοείς χα! Όπως μου είπαν τα παιδια εδώ στο φόρουμ,πρέπει να το έχω μέσα γιατί ίσως να προέρχεται απο θερμοκήπιο και να χαλάσει έξω! Τό μόνο θέμα που έχω,δεν υπάρχει αρκετό φυσικό φως μέσα στο σπίτι!
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από Harris »

Αυτά τα δέντρα είναι μαζικής παραγωγής και αρκετά νεαρά. Αυτο το δέντρο μαλλον έχει γίνει με εναερια καταβολάδα ή με καποιον αλλο σχετικα παρόμοιο τρόπο. Αυτό το κόψιμο μπορεί να κρυφτεί με διάφορες τεχνικές. Κάτι που σημερα δεν πρεπει να σε απασχολεί.
Το δέντρο σου το έχεις μέσα στο σπίτι;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Δυχτάκι ε,δεν το σκέφτηκα καθόλου πφφφ. Το χώμα είναι αυτό Στέλιο http://www.agricult.gr/erasitexnika-fyt ... etail.html ,μου είπε ο,τι είναι πολύ καλό και έτσι το πήρα! Ρία,η γλάστρα υπήρχε ήδη απο ένα παλιό δέντρο και έτσι έγινε άμεσα αυτή η αλλαγή γιατί η ρίζες στο μικρό δοχείο που ήρθε το δέντρο ήταν ασφυκτικά πολύ! Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις,με βοηθούν,οχι τόσο στη διακόσμηση χα,να σαι καλά (πλάκα κάνω)! Ηθελα να ρωτήσω κ κάτι άλλο,το δεντράκι,στον κεντρικό κορμό είναι κομμένο ,αυτό σε τι οφείλεται,μπορώ στη πορεία να δημιουργήσω κάποιο σχέδιο η όχι? (να και φωτό)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από RiaDr »

Έκανες καλή δουλειά, μια δυο παρατηρήσεις μόνο, έτσι κουβέντα να γίνεται, με κάθε καλή πρόθεση.

Η γλάστρα, όσο λειτουργεί ως training pot, είναι μια χαρά, εν γένει όμως είναι λίγο μεγάλη για το δέντρο σου. Όμορφη όμως από αισθητικής πλευράς, καλή αγορά.
Το διχτάκι που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι σαν την πλαστική σίτα που βάζουμε στα μπαλκόνια, απλά πιο ψιλό - ανάλογα με το ποτ για το οποιο προορίζεται βέβαια.
Επίσης, το διακοσμητικό σου δεν αφήνει τον θεατή να δει τον κορμό του δέντρου, άρα στερεί ένα βασικό στοιχείο ομορφιάς απ' το μπονσάι σου, σκέψου το...

Κατα τ' άλλα, δείχνει να έγινε καλή δουλειά και το δεντράκι να είναι υγιέστατο, μπράβο!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον. Στην τρύπα βάζουμε δυχτακι. Αυτό τι χώμα είναι; Χούμους μόνο; Υγιέστατο το δέντρο σου.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από Sim62 »

Ωραία και επιτυχημένη η προσπάθεια που έκανες. Το νέο της σπίτι είναι εμφανώς πιο άνετο και θα περάσει έναν πολύ πιο άνετο χειμώνα έτσι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καρμόνα σε αρχικό στάδιο

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Το νέο μου δεντράκι σε μία μικρή διαδικασία αλλαγής γλάστρας και χώμα,ε και ένα μικρό ντεκόρ! Αρχικά πρόσθεσα μια πέτρα στην τρύπα που είχε η γλάστρα για να μη φύγει απο εκεί η ελαφρόπετρα γιατί το κενό ήταν μεγάλο (δεν γνωρίζω σε τέτοιες περιπτώσεις τι βάζουν στην τρύπα) και μετά πρόσθεσα την ελαφρόπετρα,περίπου το 50% .Μετά πρόσθεσα το χώμα (τύρφη,ανεβάζω φωτό την συσκευασία να μου πείτε αν είναι σωστό) στο άλλο 50% και προσάρμοσα το δεντράκι όπως θα μου άρεσε να το κοιτάζω με βάση τα σχέδια της γλαστρούλας! Εδώ θα ανεβάζω την πορεία του δέντρου μου.Ανεβάσω φωτό με την όλη διαδικασία,κάθε συμβουλή δεκτή!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Eυχαριστώ,διαβάζω αρκετά,όσο προλαβαίνω τουλάχιστόν,εδώ θα είμαι να σας ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα με τις ερωτήσεις μου! Το γλαστράκι το είχε η κοπέλα σε ένα ποιο παλιό μπονσάι :)
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Terminator »

Που το βρήκες αυτό το ωραίο γλαστριδιο;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες - χαίρομαι που σε βλέπω ενθουσιασμένο, είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις!
Στα πρακτικά με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, εγώ απλά να πω πως μπορείς να βρεις διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για αρχάριους στη Βιβλιοθήκη μας, καθώ και σε προηγούμενα θέματα του Φόρουμ.
Σύντομα θ' ανακοινωθεί και η ημερομηνία της συνάντησης Νοεμβρίου, οπότε αν είσαι στην Αθήνα θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά, εσένα και την καρμόνα σου.

Καλώς μας ήρθες και πάλι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις και τα καλώς ορίσματα,το εκτιμώ. Βασικά,μου είπε πάνω κάτω τι να προσέχω,δεν ξέρει πολλά το παλικάρι.Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα παρακολουθω στο να μη στεγνώνει κ θα το μετράω με το δάχτυλο! Αυριο θα τσεκάρω που μπορώ να βρω χώμα (απο αυτα που ανάφερες) και θα φτιάξω ένα νέο ποστ με την όλη διαδικασία! Κάθε άλλη συμβουλή δεκτή!
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλώς ήρθες !
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Στην τέχνη των Bonsai οι έτοιμες απαντήσεις δεν είναι και ότι καλύτερο. Όπως αυτή με το πότισμα κάθε 4 μέρες.
Κάθε 4 μέρες πότε ? Τον χειμώνα, την άνοιξη ή το καλοκαίρι ? Αν το κάνεις αυτό το καλοκαίρι για παράδειγμα θα μείνεις με ένα πολύ ωραίο pot αλλά χωρίς το φυτό. Τον χειμώνα ίσως να ισχύει. Ο γενικός κανόνας για ρηχά δοχεία είναι ότι ποτίζουμε όταν δούμε τα πρώτα 2 εκ. απ΄την επιφάνεια του χώματος να έχουν στεγνώσει. Είναι λίγο πιο πολύπλοκο αλλά αρκετό για αρχή σαν οδηγός για το πότισμα.
Για κανονική μεταφύτευση όπου γίνεται συνολική αφαίρεση του παλιού υποστρώματος και κλάδεμα ριζών η εποχή είναι τελείως ακατάλληλη για το είδος. Μπορείς όμως να προχωρήσεις άμεσα σε μια ήπια μορφή φύτευσης σε μεγαλύτερη γλάστρα, χαλαρώνοντας με απαλές κινήσεις και με ένα λέπτο ξύλο (όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στα σουβλάκια ή καλύτερα τα sticks στα κινέζικα φαγητά) το χώμα περιμετρικά , να το βάλεις στο νέο δοχείο και απλά να συμπληρώσεις νέο χώμα κάτω και γύρω γύρω. Ετσι το δεντράκι θα περάσει πιο άνετα και πιο προστατευμένο τον χειμώνα και αργά την άνοιξη μπορείς να προχωρήσεις σε κανονική μεταφύτευση. Όσο για το είδος χώματος όπως σου είπε ο Παναγιώτης κάποιο που να εξασφαλίζει καλή αποστράγγιση π.χ μίξη 50-50 τύρφη και ψιλή ελαφρόπετρα ή περλίτη.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την ανάλυση του φυτού μου,πραγματικά δεν ήξερα τι είναι :(. Γενικά,με δεντρακια που έχω φτιάξει,δεν μου κράτησε κανένα και γιαυτο πήρα ένα έτοιμο Γλαστράκι έχω ήδη (ενεβάζω και φωτό) αλλά δεν ξέρω τι χώμα πρέπει να πάρω και αν είναι η εποχή για μεταφύτεψη. Πότισμα μου είπας κάθε 4 μέρες και να του ψεκάζω τα φύλλα!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από stelios »

:welcome


Καλή διαμονή.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς τον!!! Το χώμα θέλει αλλαγή. Ίσως και άλλο γλαστράκι.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από marios »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ωραίο δέντρο που ανθίζει!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες  στο bonsaiforum και καλορίζικη η Carmona σου.
Πέρα από τις συμβολές του Παναγιώτη που πρέπει να ακολουθήσεις για να κρατηθεί το δέντρο σε καλή κατάσταση, επειδή δεν θα έχεις και πολλά να κάνεις επιπλέον πάνω του και για να προχωρήσεις λίγο περισσότερο σε αυτό το υπέροχο χόμπυ, θα μπορούσες να βρείς ένα -δυό  δεντράκια  φυτωρίου για αρχή και να τα διαμορφώσεις  μόνος σου σιγά σιγά.
Βοήθεια και συμπαράσταση σε αυτό θα έχεις αμέριστη από όλους μας.
Θα χαρούμε ιδιαίτερα να δούμε τον ενθουσιασμό σου να συνεχίζεται και να μεγαλώνει με νέα αποκτήματα.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

Καλορίζικο!
Λέγεται καρμόνα (carmona microphylla ) και είναι θάμνος της νότιο ανατολικης Κίνας. Ευδοκιμεί σε υποτροπικό κλίμα, σχετική ζέστη και αρκετή υγρασία! Συνηθισμένο φυτό για μπονσάι αν και δύστροπο στην καλλιέργειά του !
Το δικό σου δείχνει υγιέστατο!
Χρειάζεται επι του παρόντος μια πιο μεγάλη γλαστρουλα και καλό χώμα να εξασφαλίζει πολύ καλή αποστράγγιση. Ίσως και κλαδεματακι αλλά αυτό αργότερα!
Ακούμε απορίες ερωτήματα...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Κώστας Ξένος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Οκτ 2016, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαιρετώ τους λάτρεις των bonsai

Δημοσίευση από Κώστας Ξένος »

Να το το κουκλί μου :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...
Απάντηση