γεια σας!!!!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Δείχνει να έχει συνέλθει, συνέχισε έτσι![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
ringo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Μαρ 2016, 18:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από ringo »

Πάει καλύτερα, τα έχουμε βρει και με το ποτισμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από Ifikratis »

Αν μετάφυτεύσεις καλό είναι να λιπανεις μετά από 1 1/2 μήνα και με την μισή δόση κάθε 15 μέρες.
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από iohokahey »

ringo έγραψε: Λίπασμα να ρίξω;

καλυτερα να μην λιπανεις τωρα,το λιγουστρακι σου είναι στρεσαρισμενο..

και ένα παραπανω αν θα το μεταφυτεύσεις,που κατά την γνωμη μου είναι must..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
ringo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Μαρ 2016, 18:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από ringo »

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Για να το λέτε λιγκουστρο θα είναι. Έχω πολύ διάβασμα να ρίξω σίγουρα και το ποτισμα μοιάζει να είναι αποστολή για έναν αρχάριο σαν και μένα. Λίπασμα να ρίξω; πρέπει να βιαστώ με την μεταφύτευση φαντάζομαι.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από Harris »

100% είναι κινέζικο λιγούστρο. Οι κυλίδες έγιναν απο κάποιο έντομο που πρεπει να βρίσκεται στο κάτω μέρος του φύλλου.
Επισης το νερό να προσέξεις να μην υπερποτίζεις αλλά ουτε και να ξερένετε να παραμένει η υγρασία χωρις υπερβολες και στην μεταφύτευση να βάλεις σωστο υπόστρωμα, όπως και γλαστράκι με τρύπες.

Καλο θα ηταν να ειναι εκτος δωματιου για να αερίζεται αλλα μακρια απο τον καυτο καλοκαιρινο ηλιο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νομίζω ότι έχει δίκιο ο Παναγιώτης σχετικά με το είδος του πρε μπονσάι που έχεις. Διάβασε-ψάξε λοιπόν σχετικά με την καλλιέργεια αυτού του είδους και το καλύτερο θα είναι να παραβρεθείς σε κάποια συνάντηση των παιδιών ώστε να σε πληροφορήσουν, να σε βοηθήσουν σε μία μεταφύτευση, να σου δώσουν ιδέες για μία μελλοντική διαμόρφωση και να σε παρασύρουν να αγαπήσεις και να γνωρίσεις ακόμη περισσότερο τα μπονσάι. Αναφέρεις ότι είναι σε γλάστρα χωρίς τρύπες και απλά αδειάζεις το νερό μετά. Πρόσεχε γιατί χωρίς να το καταλάβεις οι ρίζες γρήγορα θα σαπίσουν και το φυτό θα έλθει να το πάρει ο Mr. Nasusiro Tokasoni. Εάν δεν έχεις την δυνατότητα να βρεθείς με τα παιδιά τότε διάβασε πώς γίνεται η μεταφύτευση. Το γλαστράκι όμως αυτή την φορά να έχει τρύπες.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από karesansui »

Καρμόνα είπες οτι είναι η Yoko ? Εμένα γιατί μου φαίνεται λιγκούστρο κινέζικο;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ringo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Μαρ 2016, 18:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από ringo »

Σας ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα και τις τοσο ωραιες και χρησιμες πληροφοριες.
Ειναι ωραιο να περιμενεις να δεις κατι τοσο ομορφο τις Δευτερες στο γραφειο.
εδω μπορειτε να δειτε τις φωτογραφιες
WP_20160217_14_01_51_Pro.jpg
WP_20160226_11_14_30_Pro.jpg
WP_20160226_11_14_17_Pro.jpg
WP_20160226_11_14_17_Pro.jpg
WP_20160301_14_15_02_Pro.jpg
WP_20160302_11_04_23_Pro.jpg
WP_20160302_11_04_01_Pro.jpg

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες μαλσαι και για το ονομα (φανταστικο!!!!)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Μαρ 2016, 23:21 --

Ξεκορφιασα ενα βασιλικο που εχαμε στη κουζινα του γραφειου, και χρησιμοποιησα τα φυλλα του για αποκριατικη στολη της Γιοκο
WP_20160307_14_05_59_Pro.jpg


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Μαρ 2016, 23:44 --

Και το πιο σημαντικο, σημερα ειχα φοβερες προσδοκιες,περιμενα να τη δω πολυ πρασινη. Αντι αυτου παρατηρησακαποια μικρα ελαχιστα νεα φιλαρακια εχουν βγει καπως μαραμενα σκουρα πρασινα μαυρισμενα σχεδον. Κατι δεν παει πολυ καλα, ενω εβγαλε καποια ζωντανα και ζωηρα φυλλα μαζεμενα στην αρχη αμεσως αφου της αφαιρεσα τα ξεραμενα φυλλα. Μετα το κλαδεμα δεν παει πολυ καλα, δεν ξερω μηπως φταιει και το αποτομο πολυ νερο. Σκεφτομαι και για λιπασμα αλλα φοβαμαι μην την βλαψω. Την ξαναποτισα σημερα καλα και της αφαιρεσα το νερο απο τη γλαστρα που δεν εχει τρυπες αλλα κατι μπαλιτσες ασπρες. Την ποτιζω οταν βλεπω οτι το χωμα θελει αφου δοκιμασω με το δαχτυλο λιγο πιο μεσα στο χωμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από fan coil »

Καλώς τον! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το δέντρο σου. Αυτά τα δέντρα δεν είναι μπονσαι αλλά μαλσαι. Είναι δηλαδή δέντρα παραγωγής. Μπορείς να το κανείς όμως ένα πραγματικό μπονσαι σε μερικά χρόνια.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και έτσι το παιδί του ήλιου, η μικρή Maiko Yoko, μπήκε στην ζωή σας. Θα χρειαστεί αρκετή προσπάθεια, εκπαίδευση, αγάπη και χρόνο ώστε κάποια ημέρα να μπορέσει να μεταμορφωθεί σε Geiko Yoko.

Από εσάς εξαρτάται τώρα.




P.S. Λίγες άσχετες πληροφορίες.


Yoko σημαίνει παιδί του ήλιου.

Like most Japanese names, Yoko can be written with many different Japanese characters,each with their own meaning. Two of the most common are YO meaning ocean + KO meaning child (Yoko Ono's name), and YO meaning sun plus KO meaning child.


Οι διαφορές ανάμεσα σε Maiko και Geiko.

http://stylishimoto.blogspot.gr/2014/04 ... rence.html


http://kimonogeisha.com/2015/02/23/what ... d-a-geiko/
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλώς ήρθες! Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα και ελπίζω αυτο να σε "δέσει" γερά με την παρέα! Σίγουρα, τα bonsai, ακόμα και ως mallsai, δεν αντιμετωπίζονται σωστά από τους υπαλλήλους των διαφόρων ανθοπωλείων... Φυσικά και το υπόστρωμά τους είναι επιεικώς οικτρό! Εδώ σίγουρα θα λάβεις τις ορθότερες απόψεις. Ανέβασε κάποια φωτό να δούμε περί τίνος πρόκειται.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στη παρέα μας! Ανέβασε Φωτογραφίες του γιοκο για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: γεια σας!!!!

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα!
Η καρμόνα είναι τροπικό/ υποτροπικό φυτό. Τα φυτώρια που παράγονται μαζικά τα φυτά αυτά αλλά και αυτά που τα εμπορεύονται διαθέτουν τις κατάλληλες συνθήκες για να ευδοκιμήσουν, το περιβαλλον του γραφείου όχι !
Το πότισμα είναι ενας λόγος, όπως η ύπαρξη επαρκούς φωτισμού και ατμοσφαιρικής υγρασίας !
Πολλά υπέφερε η καρμόνα σου σε χρονικό διάστημα 2 εβδομάδων πάντως!
Ανέβασε μερικές φωτογραφίες να την δούμε και να απαντήσουμε κατά το δυνατόν πιο συγκεκριμένα στο ερώτημά σου!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
ringo
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Μαρ 2016, 18:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γεια σας!!!!

Δημοσίευση από ringo »

Χαιρομαι που σας βρηκα γιατι εχω μαραθει απο την αγωνια. Μου αρεσουν τα φυτα χωρις να εχω πολλες γνωσεις, παντως διατηρω μερικα στο μπαλκονι μου με τα λιπασματα του κπλ. Του αγιου βαλεντινου η γυναικα μου μου πηρε δωρο ενα μπονσαι καρμονα. Το πηρα στο γραφειο μου και ειμουν πολυ ευτιχισμενος της εβγαλα και ονομα Γιοκο. Τη δευτερη μερα ειδα λεκεδες πανω σε καποια φυλλα της και πετουσε και ενα ζουζουνι και τα φυλλα ειχαν κε καποιες τριπιτσες. Την πηγα πισω στο μαγαζι ζητωντας γιατρεια. Αρνηθηκαν οτι εχει ζουζουνι παντως το ζουζουνι ξεμεινε στο φαρμακειο της συζυγου (περασα να πω γειαπ[ριν παω στο φυτωριο) που βρισκεται απεναντι απο το φυτωριο. Ριξανε κατι φαρμακα κλαδεψανε και τα λεκιασμενα φυλλα και ολα καλα ας πουμε. Την Παρασκευη το ποτισα οχι πολυ ακουγοντας τις συμβουλες του μαγαζατωρ. Τη τριτη γυρισα στο γραφιο αφου ειχα παρει αδεια τη δευτερα και τα φυλλα της ηταν τραγανα ξερα. τα αφαιρεσα ολα και την ποτισα τρελα στραγγιζοντας την ομως. τωρα πεταξε λιγα πρασινα φυλλα, επισης κλαδεψα και οτι ξερο κλαδι εντοπισα. Εχει μελλον η γιοκο? Να σημειωσω οτι το γραφειο μου εχει πολυ ζεστη χειμωνα καλοκαιρι.
Αυτα απο εμενα , εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ, προλαβα να δεθω πολυ με τη γιοκο περιεργως, καθε συμβουλη σας πολυτιμη.
Απάντηση