Γεια και απο εμενα

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Καλώς ήρθες στο φόρουμ. [/justify][justify]Πολύ διάβασμα χρειάζεται στην αρχή. Δοκίμασε τα ανοικτά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας και τα διάφορα topics. Επίσης στο διαδίκτυο θα βρείς πληθώρα άρθρων και βίντεο (You tube). Όλα αυτά θα σε βοηθήσουν να αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα.[/justify][justify]Η ελιά που έχεις τώρα.[/justify][justify]Τα παιδιά πολύ σωστά σου είπαν ότι η τωρινή της μορφή δεν προσφέρει και πολλά .Παρ΄όλα αυτά αν θέλεις να ασχοληθείς μαζί της και αν έχεις τη υπομονή να περιμένεις αρκετά χρόνια για να την δείς να μετασχηματίζεται σε κάτι αξιόλογο θα μπορούσες να την κλαδέψεις τώρα στα σημεία που έχω μαρκάρει με κόκκινο για να ξεκινήσεις με ένα νέο κορμό και να γεμίσει με τα χρόνια με καινούργια κλαδάκια. Πρέπει να κόψεις όπως δείχνω όχι σύριζα στον κορμό αλλά 3-4 πόντους πιο έξω αρχικά, και του χρόνου το τελειώνεις στον κορμό.[/justify]
elia.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλώς ήρθες Λεωνίδα! Προσπάθησε να ρίξεις μια ματιά στα άρθρα της Βιβλιοθήκης, δες διάφορα video και εδώ είμαστε! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]

Topic author
Leonidas25
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 10:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Leonidas25 »

Harris έγραψε:
Leonidas25 έγραψε:Οποτε καλυτερη λυση ειναι να παω σε ενα φυτωριο και να παρω μια μικρη ελια 10+ χρονων ; Ή μηπως επειδη αυτο θα ανεβασει το κοστος να προτιμησω καποιο αλλο ειδος ;

Ελα στο workshop (δωρεαν είναι) θα καταλαβεις τι αγοράζουμε... Διάβασε και τα αρθρα εκει που σου έδειξα. (μην κανεις εξοδα...) Μετά πήγαινε σε όποιο φυτώριο θες και κάνε την αγορά σου.

Εγινε ευχαριστω παρα πολυ !!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Harris »

Leonidas25 έγραψε:Οποτε καλυτερη λυση ειναι να παω σε ενα φυτωριο και να παρω μια μικρη ελια 10+ χρονων ; Ή μηπως επειδη αυτο θα ανεβασει το κοστος να προτιμησω καποιο αλλο ειδος ;

Ελα στο workshop (δωρεαν είναι) θα καταλαβεις τι αγοράζουμε... Διάβασε και τα αρθρα εκει που σου έδειξα. (μην κανεις εξοδα...) Μετά πήγαινε σε όποιο φυτώριο θες και κάνε την αγορά σου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Leonidas25
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 10:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Leonidas25 »

Οποτε καλυτερη λυση ειναι να παω σε ενα φυτωριο και να παρω μια μικρη ελια 10+ χρονων ; Ή μηπως επειδη αυτο θα ανεβασει το κοστος να προτιμησω καποιο αλλο ειδος ;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Μην αγχώνεσαι, όλοι ως αρχάριοι ξεκινήσαμε, και οι απορίες και τα λάθη στο πρόγραμμα είναι. Διάβασε μερικά εισαγωγικά για την τέχνη των μπονσάι, οπότε ν' απαντηθούν κάποιες από τις βασικές σου απορίες και τις υπόλοιπες τις λύνουμε όλοι μαζί.

Αυτό που εννοεί ο Χάρης είναι πως η ελιά σου, όσο συμπαθής κι αν είναι, δεν έχει κάποια απ' τα χαρακτηριστικά που να δειχνουν ότι θα μπορούσε με τα χρόνια να εξελιχθεί σ' ενα αξιόλογο μπονσάι, οπότε προσπαθεί να σου γλιτώσει κόπο και χρόνο! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ha ... flower.gif[/img]

Ενδεικτικά να σου πω πως αυτό το σχήμα "τρίαινας" που έχει δεν είναι από τα στοιχεία που θέλουμε να έχει ένα μπονσάι, δεν είναι εύκολο να το εντάξεις σε κάποιο "στυλ", ούτε δίνει ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα. Επίσης, ειδικα οι ελιές έχουν καταπληκτικό κορμό όσο γερνούν, οπότε είναι προτιμότερο να βρεις μία που να έχει και μερικές δεκαετίες στην...πλάτη της, αντί να περιμένεις να γεράσει ο συγκεκριμένος κορμός.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Leonidas25
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 10:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Leonidas25 »

Ηδη εχω ξεκινησει να διαβαζω πραγματα απο την βιβλιοθηκη του φορουμ ! Αμα μπορεσω προφανως και θα περασω ! Τωρα διαβασα το πως διαλεγω μπονσαι, ομως ακομα δεν βλεπω το γιατι δεν κανει η ελια που εχω...Δεν επιμενω να ασχοληθω με αυτην, απλα ρωταω για να καταλαβω και να ξερω το τι να κοιταω γενικα !
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Harris »

Τα αρχικά σου γιατί μπορείς να τα λύσεις εδω: [img][/img]

Ξεκίνα απο εκεί και εδώ είμαστε. Καλώς ήρθες στην παρέα μας και πάλι. (την κυριακή έχουμε workshop διάβασε σχετικά εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=51&t=8273 αν σε βρει ο δρόμος θα τα πούμε εκεί.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Leonidas25
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 10:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Leonidas25 »

Ναι Αθηνα ! Γιατι δεν ειναι καταλληλο ; Πως φαινεται αυτο ;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον.

Το δέντρο σου δεν είναι κατάλληλο για μπονσάι. Δεν έχει κάποια στοιχεία που μπορουν να σου δώσουν γρήγορα αποτελέσματα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να ξεκινήσεις με κάτι άλλο ! :)

Μένεις στην Αθήνα; [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/te ... mewave.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Leonidas25
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 10:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια και απο εμενα

Δημοσίευση από Leonidas25 »

Καλημερα σας !

Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να ασχοληθω με το χομπι των μπονσαι. Χωρις να ξερω τιποτα απο φυτα γενικα, αρχισα να ψαχνω απο εδω και απο εκει στο ιντερνετ για πληροφοριες μεχρι που βρηκα το φορουμ σας και πρεπει να ομολογησω οτι κανετε τρομερη δουλεια !

Ψαχνοντας πλεον μεσα στο φορουμ, αποφασισα να παρω μια ελια για πρωτο μπονσαι μεχρι που σκεφτηκα οτι μπορω να χρησιμοποιησω και αυτη που εχω στο μπαλκονι μου. Την πηρα περιπου πριν δυο χρονια απο φυτωριο και τωρα ειναι γυρω στα 7-8 χρονια σε ηλικια (αν δεν κανω λαθος).

Ανεβαζω μαζι και φωτογραφιες για να την δειτε και να μου πειτε την αποψη σας.

Ακομα, επειδη ειμαι πρωταρης, με αγχωσε λιγο το γεγονος οτι καποια φυλλα της φαινονται φαγωμα ή καπως αρρωστα. Θελω την αποψη σας.

Τελος, τι επεμβασεις χρειαζεται η ελια μου για να αρχισει να γινεται μπονσαι ; Να αλλαξω χωμα ; Να αλλαξω γλαστρα ; Να βαλω συρματακια που καπου ειδα να λετε ;

Ειπα πολλα μαζεμενα μαλλον [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]...

Περιμενω την απαντηση σας ! Καλως σας βρηκα !!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση