"Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλώς τον είσαι στο κατάλληλο μέρος ή φόρουμ :)
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες! Θα βρεις αρκετό υλικό για μελέτη στη Βιβλιοθήκη μας, αλλά και στα θέματα που έχουν ανοίξει ως τώρα τα μέλη του φόρουμ. Περιμένουμε παρουσίαση όποιων δέντρων θέλεις να σε βοηθήσουμε να εξελίξεις, είτε με ιδέες είτε με virtual προτάσεις.

Καλή παραμονή και για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από DimosA »

Καλώς ορισες!!! Καλή διαμονή ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από karesansui »

Καλώς όρισες στο bonsaiforum Νικόλα.
Πιστεύω πως εδώ σε αυτό το φόρουμ, θα βρείς ίσως αρκετές απαντήσεις στα ερωτήματα και στις απορίες σου!

Ανέβασέ μας μερικές φωτογραφίες από την πρόοδο των δέντρων σου σε ξεχωριστές ενότητες το καθένα αν το επιθυμείς.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

"Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλησπέρα από την πόλη του Βόλου.

είμαι ο Νικόλας και στην αναζήτηση ενός αξιόλογου δημιουργικού τρόπου απασχόλησης, έπεσα πάνω στα bonsai πριν λίγους μήνες. Επειδή μου αρέσουν τα δύσκολα, έχω ξεκινήσει ένα μαραθώνιο συλλογής γνώσεων από το διαδίκτυο, όσες περισσότερες πηγές μπορώ να διαβάσω κάθε φορά, και ήδη μετράω αρκετές ώρες πτήσης (ή μάλλον πλοήγησης...). Επειδή όμως θεωρώ οτι ο καλύτερος τρόπος μάθησης είναι ο βιωματικός, έχω περάσει ήδη από την θεωρία στην πράξη, με όχι απογοητευτικά αποτελέσματα μέχρι στιγμής.

Επίσης μου αρέσει η ποικιλία, σχεδόν σε όλα τα πράγματα στην ζωή. Έτσι εκπαιδεύω ένα αριθμό διαφορετικών φυτών και παράλληλα εμπαιδεύομαι κι εγώ στην φροντίδα τους. Έχουμε και λέμε, ατζαλέες, πυξάρι, φίκους, ιβίσκους, ροδιά, βουκαμβίλια, γλυτσίνια, οξιά, και juniper. Δεν έχω βέβαια προλάβει να δημιουργήσω bonsai με όλα αυτά τα φυτά, όμως είμαι σε καλό δρόμο...

Έχω δημιουργήσει κι ένα blog με σκοπό να οργανώσω τις γνώσεις, τις σκέψεις & την εξέλιξη τόσο των φυτών μου όσο και την δική μου. Προς το παρόν, θέλω να εξελίξω τις γνώσεις μου, γι' αυτό και προκαταβολικά ευχαριστώ όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν στις ερωτήσεις και τις απορίες μου.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση