καλησπέρα και από εμένα

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από stathis »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Petros »

gianniss έγραψε:Δεν το ήξερα φίλε μου οπότε θα περιμένω να είσαι καλά! :-D
Γι αυτό υπάρχει η παρέα μας εδώ! :)

Topic author
gianniss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Δεκ 2013, 22:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από gianniss »

Δεν το ήξερα φίλε μου οπότε θα περιμένω να είσαι καλά! :-D
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Petros »

gianniss έγραψε:Λοιπόν αποφάσισα καταρχάς ότι θα ξεκινήσω με μια ή δύο ελιες θα δείξει βέβαια ανάλογα τι βρω... Από αγριελια δεν θα ήθελα να πάρω ένα δέντρο Απο την φύση εξαλλου δεν μου είναι και εύκολο αυτήν την περίοδο... Κοίταγα μήπως Υπάρχει άλλος τρόπος πολλαπλασιάσμου της ελιάς χωρίς να παρθεί το δέντρο Απο.την φύση αυτό είναι καλό ή να ξεκινήσω με ήμερη ?

Pot δεν ξέρω πού θα βρω αν και σκέφτομαι να πάρω ένα πήλινο αυτό από το γιαούρτι και με μια τρύπα αποσφράγισης να το κάνω είτε να επλαθα με πηλό ένα να φαίνεται και περίεργο...

Η ερώτηση μου τώρα είναι τι χώμα να βάλλω! ? Σίγουρα θα πρέπει να βάλλω χαλίκι φαντάζομαι κάτω και από πάνω! ? Από ότι διαβάζω ότι χώμα και να βάλλω η ελιά θα αντέξει Απο εκεί και πέρα σκοπός είναι να ευδοκιμήσει οπότε ακούω συμβουλές!
Μέχρι να φτάσεις στην μεταφύτευση που θα γίνει τον Μάρτιο - Απρίλιο έχεις καιρό να "μάθεις" τι δέντρο είναι το "σωστό" για να γίνει bonsai!!!

Topic author
gianniss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Δεκ 2013, 22:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από gianniss »

Λοιπόν αποφάσισα καταρχάς ότι θα ξεκινήσω με μια ή δύο ελιες θα δείξει βέβαια ανάλογα τι βρω... Από αγριελια δεν θα ήθελα να πάρω ένα δέντρο Απο την φύση εξαλλου δεν μου είναι και εύκολο αυτήν την περίοδο... Κοίταγα μήπως Υπάρχει άλλος τρόπος πολλαπλασιάσμου της ελιάς χωρίς να παρθεί το δέντρο Απο.την φύση αυτό είναι καλό ή να ξεκινήσω με ήμερη ?

Pot δεν ξέρω πού θα βρω αν και σκέφτομαι να πάρω ένα πήλινο αυτό από το γιαούρτι και με μια τρύπα αποσφράγισης να το κάνω είτε να επλαθα με πηλό ένα να φαίνεται και περίεργο...

Η ερώτηση μου τώρα είναι τι χώμα να βάλλω! ? Σίγουρα θα πρέπει να βάλλω χαλίκι φαντάζομαι κάτω και από πάνω! ? Από ότι διαβάζω ότι χώμα και να βάλλω η ελιά θα αντέξει Απο εκεί και πέρα σκοπός είναι να ευδοκιμήσει οπότε ακούω συμβουλές!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:Καλώς ήρθες! Υπαρχουν διαφορα δεντρα γιουνιπερου δεν ειναι ολα τοσο ωραια. Θα πρεπει πριν πας να αγορασεις ενα δεντρο καλο ειναι να εχεις διαβάσει απο το θεματα της βιβλιοθηκης εδω: http://library.bonsaiforum.gr/
(οσα ειναι με αστερακι ειναι για τα ενεργα μελη επισης ειναι για πιο προχωρημένους και δεν θα τα χρειαστεις τωρα στην αρχη...)

Ακομα μην επιχειρήσεις να βγαλεις καποιο δεντρο απο το χωριο σου γιατι αυτο που πρεπει να μαθεις ειναι πιο δεντρο θα πρεπει να διαλεξεις. Ακομα τι πρεπει να κανεις για να παραμείνει ζωντανο.

Ο,τι αλλο θες ρωτησε μας. Καλη χρονια!
+1



Καλός ήρθες κι απο μενα, ξεκινά με ότι δέντρο θέλεις εσυ, να έχεις υπόψη σου οτι γιουνιπεροι, πεύκα θέλουν πολύ προσοχή, πολλά χρόνια και δεν συγχωρούν λαθοι. Μια ελιά η πυξαρι ειναι μια καλη λύση για σρχη. Τέλος μην βάλεις καποιο δεντρο από την φύση. Ειναι κρίμα να σπαταλάμε δέντρα και επίσης θα χρειαστείς γνώσεις για να το κρατησεις ζωντανο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες! Υπαρχουν διαφορα δεντρα γιουνιπερου δεν ειναι ολα τοσο ωραια. Θα πρεπει πριν πας να αγορασεις ενα δεντρο καλο ειναι να εχεις διαβάσει απο το θεματα της βιβλιοθηκης εδω: http://library.bonsaiforum.gr/
(οσα ειναι με αστερακι ειναι για τα ενεργα μελη επισης ειναι για πιο προχωρημένους και δεν θα τα χρειαστεις τωρα στην αρχη...)

Ακομα μην επιχειρήσεις να βγαλεις καποιο δεντρο απο το χωριο σου γιατι αυτο που πρεπει να μαθεις ειναι πιο δεντρο θα πρεπει να διαλεξεις. Ακομα τι πρεπει να κανεις για να παραμείνει ζωντανο.

Ο,τι αλλο θες ρωτησε μας. Καλη χρονια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
gianniss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Δεκ 2013, 22:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από gianniss »

Σας ευχαριστώ όλους σας ευχαριστώ και για την διόρθωση της λέξης μπονσαι... Η πρόταση του γιουνιπερου ακούστηκε πολύ καλή! Είναι πολύ ωραίο δέντρο.. Θα τον ψάξω στο φορουμ... Όσο αναφορά την ελιά την αγριελια βασικά θα μπορούσα να βρω Απο το χωριό μου που έχει πολλές πάνω στο βουνό Απο εκεί και περα αν πήγαινα σε κάποιο φυτώριο θα έβρισκα ή όχι ? Επίσης εάν πάω στο βουνό αρκεί ένα κλαδάκι για να πιάσει η πρέπει να πάρω και ριζα ? :-D για αρχή ξεκινάω να ψάχνω για τα φυτά που μου αρέσουν... Επίσης υπάρχει κάτι που πρέπει να διαβάσω σίγουρα ? Κάποιο λινκ ευχαριστω πολύ και να έχουμε μια καλή χρονιά...
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Paulos »

Καλώς τον. Σ'αρέσει κάποιο δέντρο; Μπορείς να διαβάσεις και στην βιβλιοθήκη άρθρα για να ξεκινήσεις πιο ομαλά.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

nancy
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 10:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από nancy »

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από gate1908 »

Καλώς ήρθες και καλή χρόνια! Καταρχάς λέγετε Μπονσαι και όχι μπονζαι !
Εσωτερικού χώρου μπορείς να πάρεις φικο! Εξωτερικού γιουνίπερο και ελιά ειναι μια καλή επιλογή!
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Καλώς όρισες Γιάννη στην μεγάλη μας οικογένεια του bonsaiforum.. Καλά το έθισες, είναι ένα χόμπι ας το πούμε δεκαετιών ενασχόλησης και με την πάροδο των χρόνων σου γίνεται μανία και λατρεία.. Καλή η ελιά δια αρχή μιας και επιδέχεται καλοπροαίρετα τα οποιαδήποτε λάθη μας.. Καλύτερη όμως είναι η αγριελιά με τα μικρά της φύλα που ταιριάζουν περισσότερο δια bonsai.. Τα κωνοφόρα είναι ωραία δεντρά αλλά χρειάζονται περισσότερη προσοχή.. Σου εύχομαι καλή παραμονή στην παρέα μας και καλό νέο έτος.


[center][img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... lower_.gif[/img][/center]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Topic author
gianniss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Δεκ 2013, 22:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευση από gianniss »

Καλησπέρα φίλοι μου με λένε Γιάννη και είπα να γραφτω και εγώ μιας και σκέφτομαι καιρό να κάνω το βήμα να αγοράσω ένα μπονζαι... Γενικά είμαι λάτρης της φύσης και αυτό είναι που με οδήγησε να ασχοληθώ με ακόμη ένα τέτοιο χόμπυ πέρα από τα άλλα μου ενδιαφέροντα, μένω Αθήνα Νότια προάστια και θα ήθελα να μου προτείνετε καθώς είμαι λιγάκι άσχετος με αυτά ένα φυτό η και περισσότερα να ξεκινήσω σιγά σιγά... Γενικότερα μου αρέσει κάθε τι που έχει διάρκεια και το χόμπυ του μπονζαι εμπεριέχει αυτό το στοιχείο καθώς αναλαμβάνεις να προσέχεις έναν οργανισμό για πολλά πολλά χρόνια.... Τα φυτά που μου αρέσουν είναι κωνοφόρα περισσότερο με πολύ πυκνό και μικρό φύλλωμα επίσης μου αρέσουν και οι ελληνικές μας ελιές.... Καταρχάς θα ήθελα να μου προτείνετε αν γίνεται δύο.φυτά εξωτερικού χώρου και αν γίνεται κάποιο εσωτερικού παρόλο που Απο ότι βλέπω οι επιλογές είναι περιορισμένες και όσα φυτά βλέπω δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που έχω στο μυαλό μου.... Θα ήθελα να μην πάω σε έτοιμη λύση αλλά να ξεκινήσω εγώ το μικρό μου φυτό οπότε ακούω συμβουλές για τα πρώτα βήματα και αν γίνεται και μια καθοδήγηση στο Φόρουμ μέχρι να εξοικειωθω με την δομή του.... Ευχαριστώ...
Απάντηση