Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Το εχω στο παραθυρο του δωματιου μου για αυτο δεν υπαρχει ουδετερο φοντο.. Θα προσπαθησω να στειλω ακομα μια στο υψος του χωματος..
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Harris »

Μια χαρα το κλάδεψες μπράβο. Τωρα το αφηνεις στην ησυχια του και να προσεχεις το κλαδεμα και να βρεις σωστο σημειο.
Ακομα οταν βγαζεις φωτογραφιες να εχεις φοντο ουδετερο ... π.χ τοιχος λευκος και η φωτογραφια να είναι στο υψος του χωματος. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Γεια σας και καλο μηνα..
Σημερα κλαδεψα το δεντρακι μου και θελω να μου πειτε αν το εκανα καλα..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από G.gin. »

καλος ορισες φιλε μου, πολυ ωραια η καρμονα σου, η αληθεια ειναι πως εγω δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμένο είδος οποτε δεν μπορω να σου δωσω καποιες πληροφοριες, αλλα το φορουμ εχεις τοσες πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος, και για πολλα αλλα... που με διαβασμα θα σου λυθουν ολες η απωρειες, καλη συνεχεια[img]http://bonsaiforum.gr/richedit/smileys/YahooIM/103.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Harris »

Μπορείς να διαβάσεις επίσης και στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr εδω: http://library.bonsaiforum.gr/deciduous ... yanum.html

Ακόμα θέλω να επισημάνω οτι λανθασμένα το ΄λέμε το δέντρο zanthoxylum-piperitum- (αυτό ειναι η Ιαπωνικη Πιπερια) το είδος του πιο πάνω δέντρου ειναι το zanthoxylum beecheyanum.

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eritum.jpg[/img]
wikipedia.org

http://en.wikipedia.org/wiki/Zanthoxylum_piperitum
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Jean-Zac έγραψε:Η καλύτερη περίοδος για να κλαδέψουμε ένα φυτό-bonsai zanthoxylum Piperitum είναι ο χειμώνας. Με το κλάδεμα αφαιρούνται τα κλαδιά που αναπτύσσονται κάθετα, αυτά που διασταυρώνονται ή κατευθύνονται προς το εσωτερικό, καθώς και αυτά που γεννιούνται στην ίδια βάση ενός ήδη υπάρχοντος κλαδιού. Επίσης όταν έχουμε κλαδιά αντίθετα ή παράλληλα μεταξύ τους τότε το ένα από τα δύο θα πρέπει να κοπεί. Το κορφολόγημα (τσίμπημα) στις άκρες πρέπει να γίνεται μία φορά κάθε 3-4 μήνες ώστε να μην εξασθενήσει το φυτό. Με αυτόν τον τρόπο όμως διατηρούμε το σχήμα που έχουμε δώσει στο φύλλωμα.
Για την μεταφύτευση εάν το κλίμα (όπου ζεί το φυτό) είναι εύκρατο, τότε η καλύτερη περίοδος είναι από τον Νοέμβριο έως τον Μάρτιο. Εάν όμως το φυτό βρίσκεται σε περιοχή με πιο κρύο κλίμα τότε η μεταφύτευση θα πρέπει να γίνει μεταξύ Μάρτιο και Απρίλιο. Η συχνότητα για τα νεαρά φυτά είναι κάθε 1-2 χρόνια ενώ για τα ηλικιωμένα κάθε 3-4 χρόνια. Σαν είδος φυτού έχει μεγάλη κατανάλωση (άρα και ζήτηση) νερού οπότε το υπόστρωμα θα πρέπει να έχει μία καλή αποστράγγιση αλλά συγχρόνως να διατηρεί και την απαραίτητη-αναγκαία υγρασία.
Το συρμάτωμα μπορεί να γίνεται όλο τον χρόνο έστω και αν η καλύτερη περίοδος είναι την άνοιξη. Δεν πρέπει να σφίξουμε πολύ το σύρμα διότι θα αφήσουμε σημάδια στον φλοιό και ειδικά σε αυτό το είδος φυτού που θα πρέπει να αφήσουμε το σύρμα περίπου 4-5 μήνες.
.

Σε ευχαριστω παααρα πολυ για τις πληροφοριες, μου ειναι πραγματικα χρησιμες.
Ειναι η πρωτη φορα που εχω στα χερια μου μπονσαι και εχω αγχωθει πολυ για το αν θα τα καταφερω..
αυριο λεω να το κλαδεψω και να ακολουθησω τις οδηγιες σου.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η καλύτερη περίοδος για να κλαδέψουμε ένα φυτό-bonsai zanthoxylum Piperitum είναι ο χειμώνας. Με το κλάδεμα αφαιρούνται τα κλαδιά που αναπτύσσονται κάθετα, αυτά που διασταυρώνονται ή κατευθύνονται προς το εσωτερικό, καθώς και αυτά που γεννιούνται στην ίδια βάση ενός ήδη υπάρχοντος κλαδιού. Επίσης όταν έχουμε κλαδιά αντίθετα ή παράλληλα μεταξύ τους τότε το ένα από τα δύο θα πρέπει να κοπεί. Το κορφολόγημα (τσίμπημα) στις άκρες πρέπει να γίνεται μία φορά κάθε 3-4 μήνες ώστε να μην εξασθενήσει το φυτό. Με αυτόν τον τρόπο όμως διατηρούμε το σχήμα που έχουμε δώσει στο φύλλωμα.
Για την μεταφύτευση εάν το κλίμα (όπου ζεί το φυτό) είναι εύκρατο, τότε η καλύτερη περίοδος είναι από τον Νοέμβριο έως τον Μάρτιο. Εάν όμως το φυτό βρίσκεται σε περιοχή με πιο κρύο κλίμα τότε η μεταφύτευση θα πρέπει να γίνει μεταξύ Μάρτιο και Απρίλιο. Η συχνότητα για τα νεαρά φυτά είναι κάθε 1-2 χρόνια ενώ για τα ηλικιωμένα κάθε 3-4 χρόνια. Σαν είδος φυτού έχει μεγάλη κατανάλωση (άρα και ζήτηση) νερού οπότε το υπόστρωμα θα πρέπει να έχει μία καλή αποστράγγιση αλλά συγχρόνως να διατηρεί και την απαραίτητη-αναγκαία υγρασία.
Το συρμάτωμα μπορεί να γίνεται όλο τον χρόνο έστω και αν η καλύτερη περίοδος είναι την άνοιξη. Δεν πρέπει να σφίξουμε πολύ το σύρμα διότι θα αφήσουμε σημάδια στον φλοιό και ειδικά σε αυτό το είδος φυτού που θα πρέπει να αφήσουμε το σύρμα περίπου 4-5 μήνες.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Harris »

Το δέντρο σου είναι μια χαρά. Θέλει προσοχή με το πότισμα... Διάβασε στην βιβλιοθήκη σχετικά άρθρα αλλά και για το συγκεκριμένο δέντρο. Ακόμα... να το βάλεις στο σωστό σημείο αλλά να μην τον μεταφέρεις απο εδω και απο εκει γιατι το στρεσσάρεις και μπορει να σου κιτρινίζει και να ρίχνει φύλλα.... και προσοχή με το νερό!!! Διάβασε το σχετικό άρθρο!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από iohokahey »

sofiasunny έγραψε:
gate1908 έγραψε:Το δέντρο σου είναι πάρα πολύ όμορφο :) Καλώς ήρθες!
Σ´ευχαριστωωω ξερεις να μου πεις αν μπορω να κλαδεψω τωρα;;
ξεκινα! δεν είναι πια και τοσο επιπονη διαδικασια..αλλα μετα από αυτό δεν κανεις τιποτα άλλο..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

cayetano
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Ιαν 2011, 02:20
Τοποθεσία: Larisa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από cayetano »

Καλώς ήρθες!!! Πράγματι πολύ ωραίο δέντρο!!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/41.gif[/img]

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

gate1908 έγραψε:Το δέντρο σου είναι πάρα πολύ όμορφο :) Καλώς ήρθες!
Σ´ευχαριστωωω ξερεις να μου πεις αν μπορω να κλαδεψω τωρα;;
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από gate1908 »

Το δέντρο σου είναι πάρα πολύ όμορφο :) Καλώς ήρθες!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Hfestion »

sofiasunny έγραψε:
Hfestion έγραψε:Ωραιο το κουρεματακι του JZ, ακολουθγσε το. Το δεντρο σου ειναι φυλλοβολο, ειναι λογικό να να κιτρινιζουν τα φύλλα του και να πέφτουν.
Αυτό ομως συμβαίνει και σε περίπτωση που το χώμα κρατάει πολυ υγρασία ή αν εχουμε ποτίσει παραπάνω ή άν το χωμα δεν ειβαι καλο, δεν εχει καλη αποστραγγιση (ή κατι αντιστοιχο). Εμένα παντος μου φαίνεται υγιέστατο.
Το ποτ εχει στον πάτο του τρυοες για να φεύγει το νερό?
Ναι εχει τρυπες .. Οποτε μπορω αυριο να το κλαδεψω;;
Δεν παιζει ρολο η εποχη;;
Νομίζω Πώς μπορείς. Εγω παντος θα το κλαδευα.

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Hfestion έγραψε:Ωραιο το κουρεματακι του JZ, ακολουθγσε το. Το δεντρο σου ειναι φυλλοβολο, ειναι λογικό να να κιτρινιζουν τα φύλλα του και να πέφτουν.
Αυτό ομως συμβαίνει και σε περίπτωση που το χώμα κρατάει πολυ υγρασία ή αν εχουμε ποτίσει παραπάνω ή άν το χωμα δεν ειβαι καλο, δεν εχει καλη αποστραγγιση (ή κατι αντιστοιχο). Εμένα παντος μου φαίνεται υγιέστατο.
Το ποτ εχει στον πάτο του τρυοες για να φεύγει το νερό?
Ναι εχει τρυπες .. Οποτε μπορω αυριο να το κλαδεψω;;
Δεν παιζει ρολο η εποχη;;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιο το κουρεματακι του JZ, ακολουθγσε το. Το δεντρο σου ειναι φυλλοβολο, ειναι λογικό να να κιτρινιζουν τα φύλλα του και να πέφτουν.
Αυτό ομως συμβαίνει και σε περίπτωση που το χώμα κρατάει πολυ υγρασία ή αν εχουμε ποτίσει παραπάνω ή άν το χωμα δεν ειβαι καλο, δεν εχει καλη αποστραγγιση (ή κατι αντιστοιχο). Εμένα παντος μου φαίνεται υγιέστατο.
Το ποτ εχει στον πάτο του τρυοες για να φεύγει το νερό?

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Nikolas6997 έγραψε:Ακολούθα Σοφία τα vitrual του Γιάννη και θα έχεις ένα δέντρο θαύμα σε λίγο καιρό.. Άντε και σ ανώτερα.. [ Εικόνα ]
Θα μπορουσατε να μου πειτε ποια ειναι τα ζευγαρια φυλλων στο δεντρακι;;
Επισης μπορω να κλαδευω οταν χρειαζεται η παιζει ρολο η εποχη;;
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Ακολούθα Σοφία τα vitrual του Γιάννη και θα έχεις ένα δέντρο θαύμα σε λίγο καιρό.. Άντε και σ ανώτερα.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Topic author
sofiasunny
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 14:08
Τοποθεσία: Pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από sofiasunny »

Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο που καποια φιλαρακια κιτρινιζουν και επεισης μολις τα αγγιξα επεσαν.
Ειναι η εποχη πρεπει κατι να κανω;;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Νοέμ 2013, 22:01 --
Jean-Zac έγραψε:Καλώς ήλθες Sofia.
.
Γεια σου zac καλος σας βρηκα..
Μα τι καλοι που ειστε ολοι σας.
Ειμαι πολυ χαρουμενη :-)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καλώς ήλθες Sofia.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νέο μέλος με Zanthoxylum Piperitum

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ ωραίο το δέντρο σου!!! :) Το δικό μου πέθανε απο το πολύ πότισμα... Έδειχνε σαν να ήθελε πότισμα ενώ δεν ήθελε... Είναι πάρα πολύ ωραίο δέντρο!
Απάντηση