Νέο μελος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Harris »

Θοδωρής έγραψε:Σε ευχαριστω για την βοήθεια σου να το κάνω τώρα αυτό τον χειμώνα ή να περιμενω την άνοιξη?
Την Άνοιξη να ζεστάνει ο καιρός... Το δέντρο τώρα 'κοιμάται'.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

asterianos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 09:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από asterianos »

Κάλως ήρθες! αγαπητέ συντοπίτη...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/36.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Σε ευχαριστω για την βοήθεια σου να το κάνω τώρα αυτό τον χειμώνα ή να περιμενω την άνοιξη?
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Αν έχεις ελιές διάλεξε ένα κλαδί χοντρό και σε ύψος πού να το φτάνεις στο πότισμα .. Υπόψιν σου μια φορά την εβδομάδα χρειάζεται.. Περίπου σε 4 μήνες θα δεις τις ρίζες να βγαίνουν από τις τρύπες του πλαστικού, τότε είναι έτοιμο να αποκοπή από το δέντρο.. Θα το φυτεύσεις και θα το διατηρείς σε σκιασμένο μέρος δια 2 περίπου μήνες μέχρι να δυναμώσουν οι ρίζες.. Σου εύχομαι καλή επιτυχία. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από gate1908 »

Πράγματι η Καβάλα είναι σουπερ!
Άβαταρ μέλους

villy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 16 Ιαν 2011, 00:54
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από villy »

Ωραία η Καβάλα! Έχω περάσει αρκετά καλοκαίρια στην θεία μου. Θα πρότεινα καιτ εγώ να ασχοληθείς με κάτι νέο από κάποιο φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς όρισες! Όπως στα λένε οι προηγούμενοι είναι σε σχέση με τους σπόρους. Ξεκίνα παράλληλα καινούρια projects να έχεις ν' ασχολείσαι..
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από marios »

Hfestion έγραψε:Καλός ήρθες κι απο μένα στην παρέα μας. Αν θες την γνωμη μου, καλύτερα να ασχοληθείς νε ειδει που ευδοκιμουν στην περιοχή σου. Η carmona ειναι τροπικό είδος και συνήθως τα καλλιεργούν σε θερμοκηπια, καλύτερα να το κρατγσεις μέσα στο σπίτι και μακρια απο καλοριφέρ, τζακι η κλιματισμό. (Ακολουθησε τις οδηγίες του Παναγιώτη που έδωσε σε έναν ακόμη νεο φίλο μας) ψαξε για δεντρα οπως ελιές, γιουνιπερους νομιζω οτι τσ acer τσ πανε καλα σε βορια κλίματα και γενικότερο οτι ταιριάζει στην περιοχή σου. Τέλος η λυση του Νικόλα ( καταβολαδα ) ειναι μια ωραια και σε ελιές δεν θα εχεις κανέναπροβλημα.

Ααα, ξέχασα να σου πω οτι καλοι οι σπόροι, μέχρι ομως να γινουν κατι που θα μπορει να γινει μπονσαι θα περάσουν χρονια και μεχρι τοτε η φλόγα θα σβήσει.


Πάρα πολύ σωστός ο εορτάζων!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλός ήρθες κι απο μένα στην παρέα μας. Αν θες την γνωμη μου, καλύτερα να ασχοληθείς νε ειδει που ευδοκιμουν στην περιοχή σου. Η carmona ειναι τροπικό είδος και συνήθως τα καλλιεργούν σε θερμοκηπια, καλύτερα να το κρατγσεις μέσα στο σπίτι και μακρια απο καλοριφέρ, τζακι η κλιματισμό. (Ακολουθησε τις οδηγίες του Παναγιώτη που έδωσε σε έναν ακόμη νεο φίλο μας) ψαξε για δεντρα οπως ελιές, γιουνιπερους νομιζω οτι τσ acer τσ πανε καλα σε βορια κλίματα και γενικότερο οτι ταιριάζει στην περιοχή σου. Τέλος η λυση του Νικόλα ( καταβολαδα ) ειναι μια ωραια και σε ελιές δεν θα εχεις κανέναπροβλημα.

Ααα, ξέχασα να σου πω οτι καλοι οι σπόροι, μέχρι ομως να γινουν κατι που θα μπορει να γινει μπονσαι θα περάσουν χρονια και μεχρι τοτε η φλόγα θα σβήσει.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

G1908 έγραψε:Καλώς ήρθες! Τα Μπονσαι ειναι αρρώστια!
+1000
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από G.gin. »

καλος ορισες φιλε μου
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς ήρθες! Τα Μπονσαι ειναι αρρώστια!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλως ηρθες και απο μενα φιλε,σου ευχομαι καλη παραμονη,καλο διαβασμα και πολλη πολλη συμμετοχη..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Anna
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 17:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Anna »

Καλώς ήρθες! Έχω ακούσει ότι για να βγει ελιά από σπόρο είναι αρκετά δύσκολο! Γιατί δεν αγοράζεις κάποια έτοιμη από το φυτώριο μέχρι να βγουν τα σπόρια σου;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Σας ευχαριστω παιδιά για τις συμβουλές σας! Το καλό ειναι οτι στην περιοχή μου έχουμε πολλές ελιές γιατι απο αυτό το δεντράκι θελω να αρχίσω και ακόμα καλύτερο ειναι οτι εχει και ο πατέρας μου κτήμα ήδη εχω μαρκαρη κάποια δέντρα στον ελαιωνα που έχουν όμορφο κορμό και ειναι περίπου 70ετων για να κάνω καταβολαδα την άνοιξη! Όσο για τα σπορακια που θελω να φυτεψω εχω αρκετή υπομονή να τα περιμενω παράλληλα όμως θα κάνω και καταβολαδες! Επίσης διαβάζω τώρα και για την τεχνική του deadwood και πιστεύω οτι με εχει κερδίσει αυτός ο τομεας γιατι ασχολούμαι σαν κύριο χόμπι με την χαρακτική κρυστάλλων![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/75.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 27 Νοέμ 2013, 16:32 --
Vasilhs έγραψε:
Θοδωρής έγραψε:Καλημέρα σε όλους είμαι απο βόρεια Ελλάδα συγκεκριμένα απο καβαλά ασχολούμαι περίπου ενα χρόνο με την όμορφη τέχνη του μπονσαι περιστασιακά αγόραζα κάποια δεντράκια αλλα λόγο λάθος γνώσεων και λάθος συμβούλων απο άτομα σε φυτώρια που δεν γνώριζαν σχεδόν τίποτα χαλούσαν και μου έμενε η πίκρα! Εχω περίπου δυο μήνες που διαβάζω το φόρουμ σας και γενικά πολλά ελληνικά και ξένα φόρουμ για να μπορέσω να εξελίχθω σωστά! Όπως πολλοί πιστεύω ξεκίνησα με μια carmona αυτήν την στιγμή ειναι δυο μήνες που την εχω και ειναι υγιέστατη! Επειδή όπως είπα θελω να εξελίχθω αγόρασα απο το ebay σπόρους διαφόρων ειδών bonsai που κάποια στιγμή θελω να αρχισω να φυτεύω ώστε να δημιουργήσω δεντράκια με το προσωπικό μου στυλ ξεκινώντας απο αγριελιά...θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου πει την διαδικασία πως θα ενεργοποιοησω σωστά τους σπόρους και τη χρειάζεται μέχρι να μπει στο χώμα ο σπόρος!
Καλώς ήρθες!!! ;) Απο εκεί που αγόρασες τους σπόρους δεν γράφει επάνω;

Αλλα για να εξελιχθείς με σπόρους θα πρέπει να ξαναμιλήσουμε σε 10 χρόνια!!! :)

Βασίλη είχαν οδηγίες αλλα ειναι λιγο μπερδεμένο τα πράγματα... συγκεκριμένα μου είπαν να βάλω τα κουκούτσια μέσα σε χλιαρό νερο για 24 ώρες και μετά αφου τα σπασω προσεκτικά και βγάλω τον σπόρο να τα βάλω στο ψυγείο για 4μηνες για να ενεργοποιηθούν μετά σε μια γλάστρα με χώμα σε μέρος που εχει υγρασία αρκετό φως! Αν ξέρεις κάτι πιο σωστό θα χαιρόμουν να μου πεις γιατι εχω μόνο 15 κουκούτσακια[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/17.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Harris »

[justify]Καλώς ήρθες και απο μένα! Ξεκίνα με τα σπορακια σου αλλα δεν θα ασχοληθείς ποτε με τα μπονσαι εαν περιμενεις....[/justify][justify]Η καταβολαδα ειναι ενας παρα πολυ καλος τροπος να πολλαπλασιάσεις τα δέντρα σου!!! Ακολουθα τις οδηγιες του Νικολα!!! Όμως αυτη την εποχη δεν ειναι για καταβολαδα αλλα την Άνοιξη (δες και εδω με φωτογραφιες την διαδικασια http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=46&t=6183)[/justify][justify]Ο καλύτερος τροπος ειναι να πας σε φυτωριο να φωτογραφισεις μερικα δεντρα που σου αρεσουν να μας τα ανεβασεις και να σου πουμε πιο να αγορασεις! :)[/justify]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Θεοδωρή καλώς όρισες και από μένα.. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποκτήσουμε σε λίγο και μικρό διάστημα ένα πολύ όμορφο bonsai, είναι ο τρόπος της εναέριας καταβολάδας.. Σού παραθέτω το άρθρο πού έγραψα στο φόρουμ σχετικά με αυτή την τεχνική.. Διάβασε την καλά και υπάρχουν και βίντεο σχετικά με αυτή την τεχνική.. Την χρησιμοποιώ σέ μεγάλο βαθμό με επιτυχία.. Κοίταξε στην δημόσια συζήτηση και θα βρεις πολλά τέτοια θέματα καλλιέργειας σπόρων, παραφυάδων και πολλά άλλα.. Οπλίσου με απέραντη υπομονή και αγάπη και θα πετύχεις..http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=6394

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... e.2gif.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Vasilhs »

Θοδωρής έγραψε:Καλημέρα σε όλους είμαι απο βόρεια Ελλάδα συγκεκριμένα απο καβαλά ασχολούμαι περίπου ενα χρόνο με την όμορφη τέχνη του μπονσαι περιστασιακά αγόραζα κάποια δεντράκια αλλα λόγο λάθος γνώσεων και λάθος συμβούλων απο άτομα σε φυτώρια που δεν γνώριζαν σχεδόν τίποτα χαλούσαν και μου έμενε η πίκρα! Εχω περίπου δυο μήνες που διαβάζω το φόρουμ σας και γενικά πολλά ελληνικά και ξένα φόρουμ για να μπορέσω να εξελίχθω σωστά! Όπως πολλοί πιστεύω ξεκίνησα με μια carmona αυτήν την στιγμή ειναι δυο μήνες που την εχω και ειναι υγιέστατη! Επειδή όπως είπα θελω να εξελίχθω αγόρασα απο το ebay σπόρους διαφόρων ειδών bonsai που κάποια στιγμή θελω να αρχισω να φυτεύω ώστε να δημιουργήσω δεντράκια με το προσωπικό μου στυλ ξεκινώντας απο αγριελιά...θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου πει την διαδικασία πως θα ενεργοποιοησω σωστά τους σπόρους και τη χρειάζεται μέχρι να μπει στο χώμα ο σπόρος!
Καλώς ήρθες!!! ;) Απο εκεί που αγόρασες τους σπόρους δεν γράφει επάνω;

Αλλα για να εξελιχθείς με σπόρους θα πρέπει να ξαναμιλήσουμε σε 10 χρόνια!!! :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μελος

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Καλημέρα σε όλους είμαι απο βόρεια Ελλάδα συγκεκριμένα απο καβαλά ασχολούμαι περίπου ενα χρόνο με την όμορφη τέχνη του μπονσαι περιστασιακά αγόραζα κάποια δεντράκια αλλα λόγο λάθος γνώσεων και λάθος συμβούλων απο άτομα σε φυτώρια που δεν γνώριζαν σχεδόν τίποτα χαλούσαν και μου έμενε η πίκρα! Εχω περίπου δυο μήνες που διαβάζω το φόρουμ σας και γενικά πολλά ελληνικά και ξένα φόρουμ για να μπορέσω να εξελίχθω σωστά! Όπως πολλοί πιστεύω ξεκίνησα με μια carmona αυτήν την στιγμή ειναι δυο μήνες που την εχω και ειναι υγιέστατη! Επειδή όπως είπα θελω να εξελίχθω αγόρασα απο το ebay σπόρους διαφόρων ειδών bonsai που κάποια στιγμή θελω να αρχισω να φυτεύω ώστε να δημιουργήσω δεντράκια με το προσωπικό μου στυλ ξεκινώντας απο αγριελιά...θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου πει την διαδικασία πως θα ενεργοποιοησω σωστά τους σπόρους και τη χρειάζεται μέχρι να μπει στο χώμα ο σπόρος!
Απάντηση