νεο μελος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από gate1908 »

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από G.gin. »

άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από florian »

Καλως ήρθες!
βλέπω σου ανεβάσανε και τραγουδάκι!!!!
Πολύ ωραίες επιλογές σου έστειλε ο Παναγιώτης!
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από pinusmugo »

Γεια σου φιλος και απο μενα,καλως τον!
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»

cayetano
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Ιαν 2011, 02:20
Τοποθεσία: Larisa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από cayetano »

Καλώς ήρθες στο club!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Zografos ziZanio
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 21 Αύγ 2013, 22:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Zografos ziZanio »

Καλώς ήρθες και απο μένα.
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Καλώς όρισες στην παρέα μας.. Σε ζηλεύω διότι είσαι νέος ( από την καλή έννοια) και έχεις από τώρα καθοδηγητές στο χόμπι αυτό.. Εμείς δυστυχώς όταν ξεκινήσαμε, ξεκινήσαμε στα τυφλά με γνώμονα την άγνοια αλλά την δίψα να αποκτήσουμε το πρώτο μας bonsai. Αρκετές δυσκολίες αλλά σιγά-σιγά τα καταφέραμε. Χαίρομαι πού άρχισαν οι νέοι να ενδιαφέρονται δια την φύση. Το όνομα σου μόνο ξέχασες να μας αναφέρεις.. Ανέβασε καί καμιά φώτο από τα φυτά σου να τα δούμε.. Σου εύχομαι καλή παραμονή στην παρέα μας..




[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... e.2gif.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Topic author
palavos astronautis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Σεπ 2013, 22:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από palavos astronautis »

σας ευχαριστω παιδια για τα λογια σας..karesansui σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου, διοτι σαν νεος στο χωρο αυτο δεν γνωριζω και πολλα!!
και παλι ευχαριστω:)
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από filitsa »

ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ !!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από karesansui »

Καλώς τον!!
Είσαι το νεώτερο μέλος του forum αν δεν κάνω λάθος! Επιχαίρομαι κι εγώ με την Ρία για τα νέα παιδιά που δείχνουν ενδιαφέρον για μια πανάρχαια τέχνη!
Σίγουρα η περιοχή σου ανήκει σε διαφορετική κλιματική ζώνη απο το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας, πλήν όμως αυτή δεν είναι απαγορευτική για να αποκτήσεις ένα όμορφο μπονσάι!
Τα δέντρα που θα πρόκοβαν καλύτερα θεωρώ πως είναι:
Α) ο σφένδαμνος (ελληνικός ή ιαπωνικός). Είναι εύκολο δέντρο στην συντήρηση και την διαμόρφωσή του με τις κατάλληλες οδηγίες φυσικά, που οι περισσότεροι θα προσφερθούν να σου παρέχουμε.
Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο υπάρχει δυνατότητα να βρείς εύκολα ένα δέντρο σφενδάμνου σε φυτώριο (δασικό/κρατικό ή μη).
Β) Μια άλλη πολύ καλή επιλογή είναι η οξιά! Ευδοκιμεί στα μέρη σας και είναι ένα υπέροχο δέντρο.
Γ) Ο καρπίνος (ή γαύρος).
Δ) Τα περισσότερα κωνοφόρα αλλά, όπως σου επισημάνθηκε ήδη, είναι δύσκολα γι αρχάριο.
Ε) Οι ευρωπαϊκές φτελιές (όχι οι κινέζικες). Εύκολα δέντρα αυτά που συγχωρούν την αδεξιότητα του αρχάριου καλλιεργητή μπονσάι!
Αναφορικά με τις ελιές μπονσάι, ευδοκιμούν και στο Διδυμότειχο αλλά, με προστασία απο το κρύο, οπότε για αρχάριο ας μην ασχοληθείς καλύτερα ακόμα!
Άφησα στο τέλος ένα είδος δέντρου ή καλύτερα θάμνου που θα μπορούσε να πάει πολύ καλά. Είναι τα βατόμουρα και όλα τα ομοειδή σε -μούρα (σμέουρα κλπ) Αυτά μπορείς να τα βρείς και στα γύρω δάση! Κάνουν πολύ εντυπωσιακά μπονσάι!

Σταματώ γιατί θα σε ζαλίσω...

Ό,τι θέλεις πάντως, το ρωτάς στο forum! Υπάρχει πάντα η καλύτερη διάθεση να σε βοηθήσουμε ειδικά ένα νεαρό χομπίστα σαν και σένα![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες! Χαίρομαι που βλέπω νέα παιδιά να ενδιαφέρονται για τα μπονσάι!
Τα κωνοφόρα σίγουρα είναι κατάλληλα για την περιοχή σου, δεν είναι όμως πολύ ασφαλής επιλογή για αρχάριο... Με λίγη προσοχή τον χειμώνα όμως ίσως να τα κατάφερνες και με ελιές μπονσάι. Προτείνω να διαβάσεις για τις ανάγκες των ειδών που σ' ενδιαφέρουν και όποιες απορίες προκύψουν τις λύνουμε στην πορεία.

Καλώς ήρθες και πάλι!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
palavos astronautis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Σεπ 2013, 22:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από palavos astronautis »

χαχαχαχ μαχαιριτσας ωραιο τραγουδι μου αρεσει!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από Harris »

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: νεο μελος

Δημοσίευση από stathis »

palavos astronautis έγραψε:Λοιπον γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιο μελλος στο φορουμ σας και μου προτεινατε να γραψω μερικα πραγματα για εμενα..εγω ειμαι 17 χρονων κατοικος στο βορειο τμημα της ελλαδας στον εβρο συγκεκριμενα απο τα Διδυμοτειχο..μου αρεσουνε τα μπονσαι εχω 2 φικους τιποτα δηλαδη γιατι δεν τα λεμε και μπονσαι..θα ηθελα να παρω ενα δεντρακι π.χ κωνοφορο ή καμια ελια οπως μου εχουνε προτεινει αλλα δεν ξερω αμα θα ειναι καταλληλλες οι συνθηκες για να επιβιωσει στο κλιμα της περιοχης μου!!!
Καλώς ήρθες! Ήμουν φαντάρος στον Έβρο! Πολυ κρύο και χιονιά! Νομίζω ότι πεύκο Ελατο και γιουνίπερο μπορείς να έχεις! Αλλά ας σου πουν και τα αλλά παιδιά ιδέες!

Topic author
palavos astronautis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Σεπ 2013, 22:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νεο μελος

Δημοσίευση από palavos astronautis »

Λοιπον γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιο μελλος στο φορουμ σας και μου προτεινατε να γραψω μερικα πραγματα για εμενα..εγω ειμαι 17 χρονων κατοικος στο βορειο τμημα της ελλαδας στον εβρο συγκεκριμενα απο τα Διδυμοτειχο..μου αρεσουνε τα μπονσαι εχω 2 φικους τιποτα δηλαδη γιατι δεν τα λεμε και μπονσαι..θα ηθελα να παρω ενα δεντρακι π.χ κωνοφορο ή καμια ελια οπως μου εχουνε προτεινει αλλα δεν ξερω αμα θα ειναι καταλληλλες οι συνθηκες για να επιβιωσει στο κλιμα της περιοχης μου!!!
Απάντηση