Από που να αρχίσω ;

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Από που να αρχίσω ;

Δημοσίευση από marios »

Καλως την. Μπλέ σφένδαμος δεν υπάρχει. Ανέβασε φωτογραφία να σου πούμε πιο είναι. Σπόρους μην ξεκινήσεις την διαδικασία γιατί θα βαρεθείς. Μπορείς να αγοράσεις δέντρα απο φυτώριο και μετά να τα μετατρέψεις σιγα-σιγά σε μπονσαι.

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Από που να αρχίσω ;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Valasia έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 10:26
Γειά και από εμένα, πότε δεν είχα σχέση με τα φυτά και τα λουλούδια, πάντα μου έφερνε η πεθερά μου και μέσα σε 2 εβδομάδες είχαν εξαφανιστεί. 
Ο τελευταίος χρόνος ήταν από τους δυσκολότερους και άρχισα σταδιακά να κάνω κάποιες αλλαγές στην ζωή μου, έτσι ξεκίνησα το τελευταίο διάστημα με φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία πλέον τα προσέχω σαν τα μάτια μου. Έχω δει κατά διαστήματα κάποια υπέροχα bonsai και θα ήθελα να μπω και σε αυτό τον κόσμο, δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω. Να πάρω έτοιμο φυτό ή να αρχίσω με σπόρους ; Διαβάζω πως είναι μόνο για εξωτερικούς χώρους όμως το μπαλκόνι μου είναι ανατολικό, το χτυπάει ο ήλιος μέχρι τις 2 το μεσημέρι και τον χειμώνα έχει πάρα πολύ αέρα και κρύο. Μου αρέσει πολύ το πλατάνι και ο κόκκινος ή ακόμα καλύτερα ο μπλε σφένδαμος.
Τι θα μου προτείνατε να πάρω για αρχή ; Τι θα μπορούσα να ξεκινήσω να διαβάζω σαν αρχάρια ;

 



 
Οι σπόροι θα σου πάρουν πάρα πολλά χρόνια να γίνουν κάτι αξιόλογο και αν γίνουν ποτέ...

Καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι έτοιμο ή να φτιάξεις εσύ κάτι από φυτωριακό υλικό (θέλει λίγο διάβασμα αλλά δεν είναι δύσκολο και είναι πολύ διασκεδαστικό και σε "ανταμείβει").

Μπλε σφένδαμος δεν υπάρχει, είναι διαφημιστικό τρικ.

Γενικά σε αυτό το χόμπι πρέπει να πάρεις τον χρόνο σου με πολύ διάβασμα, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αν είσαι συνεπής και εφαρμόζεις κάποιους βασικούς κανόνες για την επιβίωση των φυτών.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον Sim62.



 
 
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Από που να αρχίσω ;

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Αρχικά θα μπορούσες να ξεκινήσεις πιστεύοντας με σε αυτό που θα σου πω. Οι έννοιες bonsai και εσωτερικός χώρος είναι τελείως ασύμβατες στο 95% των περιπτώσεων.
Ειδικά για τα δέντρα που αναφέρεις ότι σου αρέσουν 100%. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να αναλογιστείς. Υπάρχουν τρόποι προστασίας (αν χρειαστεί ανάλογα με το είδος) στο μπαλκόνι σου. Τα σφενδάμια που αναφέρεις μπορούν το χειμώνα να αντέξουν και -10 βαθμούς Κελσίου. Απο κεί και μετά χρειάζονται προστασία.
Όσο για μπλέ σφένδαμο δεν ξέρω κάτι σχετικά αν και υποψιάζομαι τι εννοείς, μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία μήπως κάτι μου διαφεύγει ?
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ελιές, γιουνίπερους , ροδιές είδη που είναι ενδημικά στη χώρα μας και συγχωρούν λάθη.
Επειδή παραδέχεσαι τις λίγες γνώσεις σου πάνω στα φυτά θα σου πρότεινα να διαβάσεις αρκετά πράγματα (θα τα βρεις στην βιβλιοθήκη μας) σε ότι αφορά φυσιολογία και περιποίηση φυτών. Συμφωνείς φαντάζομαι ότι επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς το πρώτο μας μέλημα είναι να τα κρατάμε ζωντανά. Μετά θα έρθει και η σειρά του styling.
These users thanked the author Sim62 for the post:
BasilisSous (30 Σεπ 2022, 15:13)
Rating: 7.14%

Topic author
Valasia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2022, 09:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από που να αρχίσω ;

Δημοσίευση από Valasia »

Γειά και από εμένα, πότε δεν είχα σχέση με τα φυτά και τα λουλούδια, πάντα μου έφερνε η πεθερά μου και μέσα σε 2 εβδομάδες είχαν εξαφανιστεί. 
Ο τελευταίος χρόνος ήταν από τους δυσκολότερους και άρχισα σταδιακά να κάνω κάποιες αλλαγές στην ζωή μου, έτσι ξεκίνησα το τελευταίο διάστημα με φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία πλέον τα προσέχω σαν τα μάτια μου. Έχω δει κατά διαστήματα κάποια υπέροχα bonsai και θα ήθελα να μπω και σε αυτό τον κόσμο, δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω. Να πάρω έτοιμο φυτό ή να αρχίσω με σπόρους ; Διαβάζω πως είναι μόνο για εξωτερικούς χώρους όμως το μπαλκόνι μου είναι ανατολικό, το χτυπάει ο ήλιος μέχρι τις 2 το μεσημέρι και τον χειμώνα έχει πάρα πολύ αέρα και κρύο. Μου αρέσει πολύ το πλατάνι και ο κόκκινος ή ακόμα καλύτερα ο μπλε σφένδαμος.
Τι θα μου προτείνατε να πάρω για αρχή ; Τι θα μπορούσα να ξεκινήσω να διαβάζω σαν αρχάρια ;

 
Απάντηση