Μεταφύτευση γιουνιπερου

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από phantom »

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Θα διορθώσω το πότισμα και Θεός βοηθός.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από karesansui »

Οι γιουνίπεροι είναι κωνοφόρα που αναπτύσσονται σε ηλιόλουστες θέσεις. Πολύ φοβάμαι όμως με την αναφορά που έκανες για εύθρυπτα φύλλα ότι έχει πάρει ολίγον την ... κάτω βόλτα! Άφησέ τον στον Ήλιο και πότισε αραιά και ευχήσου να μην έχει πάθει σηψηρριζία από το πολύ πότισμα.
These users thanked the author karesansui for the post:
Harris (23 Μάιος 2021, 21:26)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από phantom »

Λογικά από υπερβολικό πότισμα το έπαθε.οπως πότιζα το acer που έχω, πότιζα και αυτό.Επισης σήμερα παρατήρησα ότι ένα μέρος από τα κάτω κλαδιά θρυμματίζεται.Τα πάνω κλαδιά είναι εντάξει ακόμα.Θα προσέξω πιο πολύ το πότισμα που του κάνω.Θα βοηθήσει να το βάλω για λίγες μέρες στη σκιά???εκεί που το έχω το βλέπει ο ήλιος όλη μέρα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από karesansui »

Όντως! Η κατάσταση είναι σοβαρή. Μήπως το ποτίζεις υπερβολικά; Τα κωνοφόρα θέλουν υπόστρωμα που στραγγίζει αμέσως κ δεν κρατάει πολύ υγρασία. Απεχθάνονται οι ρίζες τους να ...κολυμπάνε σε νερό. Πρέπει να στεγνώνει το χώμα μεταξύ των ποτισμάτων.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από phantom »

Καλησπέρα
Έκανα την μεταφύτευση αρχές Απριλίου χωρίς να πειράξω τις ρίζες.την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα ότι κάποιες άκρες του φυλλώματος άρχισαν να γίνονται καφέ.ειναι φυσιολογικό να γίνεται αυτό λόγω της αλλαγής ή κάνω κάτι λάθος??
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Οι γιουνίπεροι σαν κι αυτόν που προμηθεύτηκες είναι εισαγωγής, από Ιταλία και το χώμα είναι καλής ποιότητας. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι θέλει μεταφύτευση σε μια πιό ...αξιοπρεπή γλάστρα σαν κι αυτή που μας δείχνεις. Αν και είναι δύσκολο να μαντέψω την διάμετρο της ελαφρόπετρας από την φωτογραφία, ανακάτεψε την με ένα καλής ποιότητας χώμα και φύτεψέ τον εκεί. Αλλαγή δεν θα χρειαστεί σε ένα χρόνο παρά μόνο όταν γεμίσει το νέο δοχείο με τις ρίζες του, σε 2- 3 χρόνια ίσως κ περισσότερα.
Καλή συνέχεια.
These users thanked the author karesansui for the post (total 2):
Harris (28 Μαρ 2021, 20:30) • phantom (30 Μαρ 2021, 21:15)
Rating: 14.29%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Μεταφύτευση γιουνιπερου

Δημοσίευση από phantom »

Καλησπέρα.
Εχω το επισυναπτόμενο γιουνιπερο.Επειδη το χωμα μεσα στο γλαστρακι απο το φυτωριο δεν το βλεπω πολυ καλο, θα ηθελα να το αλλαξω.Έχω μια γλαστρα φαρδυα-κοντη(σαν μπολ) οπου θα ηθελα να το μεταφυτευσω εκει.Η ελαφρόπετρα που έχω δεν είναι στη διάσταση που έχετε αναφέρει.Την έχω σπάσει αλλά και πάλι δεν είναι τόσο μικρή.Υπαρχει πρόβλημα να κάνω τη μεταφύτευση με αυτή που έχω και του χρόνου να βάλω τη σωστή??
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση