Πεύκο Μπονσάι

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Καλημερα. Καταρχας πραγματικα θελω να πω ενα ευχαριστώ σε οσους μπηκατε στον κοπο να βοηθησετε. Ειναι πολυτιμη η βοηθεια προς εναν νεο στον χώρο.
Δε μου εχει ερθει καποιο πμ.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Η δουλειά που έκανες είναι τέλεια, καλύτερα δεν γινόταν. Παρεμπιπτόντως στη φωτό που έχεις το δέντρο έξω από την λεκάνη οι ρίζες φαίνονται καλά από χρώμα, υγιείς. Τώρα αν δεν θελήσει να συνέλθει κακό του κεφαλιού του, πας για φρέσκα.
Υ.Γ σου έχω στείλει ένα π.μ
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:11)
Rating: 7.14%

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Η διαδικασια ξεκινησε. Αντε να δουμε. Ελπίζω να πανε ολα καλς, αν και απο οτι σας εκοψα ολους (μαζι και τον γεωπονο) μαλλον για φουντο παει η επιχείρηση. Τελος παντων οπως και να εχει, ειναι σχολειο για τα επομενα. Η αληθεια ειναι οτι εχω βαρυ χερι στο ποτιστηρι. Ειχα παντα την αποψη πως επειδη εχει τρυπες απο κατω το ποτ, οσο και να ριξω εν πειραζει αφου θα στραγγίσει και δε θα λιμνασει νερο. Ποτιζα παντα οτςν στεγνωνε, αλλα οταν ποτιζα το εβαζα κατω απο τη βρυση και το εκανα μπανιο.

Προστέθηκε μετά από 41 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Ετοιμο στη θεση του. 
τωρα μπορει να ακουστει χαζο, αλλα θεωρησα σωστο μετα το οξυζενε στη λεκάνη και μιας και έγινε μεταφύτευση να το ποτισω στο νεο ποτ με το νεο υποστρωμα.

Μου βγηκε αρκετα ψιλο, και βγαινουν αρκετά εξω η πανω ριζες. Αλλα δε χωραγε στο ποτ που εβαλα. Σκεφτηκα να αλλαξω ποτ κανοντας νεα αρχη. Το υποατρωμα κατω απο το πευκο ειναι πολυ λιγο αυτο που εβαλα. Ισα ισα μια στρωση και το εβαλα απο πανω και μετα συμπληρωνα απο τα πλαγια με το μιγμα που μου ειπε ο Sims.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Πάντα έξω ποτέ μέσα στο σπίτι !!! Για ΟΛΑ τα δέντρα σου κωνοφόρα ή όχι.
Ναι όπως ακριβώς λες στην σκιά του μπαλκονιού όχι άμεση επαφή με το ηλιακό φως. 
Ο λόγος είναι ότι προσπαθούμε σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις να διατηρήσουμε την υγρασία όλων των επίγειων τμημάτων του δέντρου σε ικανοποιητικά επίπεδα για να το βοηθήσουμε να ανακάμψει. Αν ο ήλιος το βλέπει απ' ευθείας αυτό επιταχύνει την διαδικασία της φωτοσύνθεσης άρα και την διαπνοή του δέντρου από το φύλλωμα με αποτέλεσμα περισσότερη απώλεια υγρασίας.
Αυτός είναι και ο λόγος που ακούς από πολλούς, αν ένα δέντρο αντιμετωπίζει πρόβλημα, το αποσύρουμε στη σκιά
 
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:49)
Rating: 7.14%

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Jack έγραψε: Στη χειρότερη πάντως, αν συμβεί το μοιραίο, την περίοδο των Χριστουγέννων σε ολα τα φυτώρια σχεδόν μπορείς να βρεις pinus pinea με 6 -10 ευρώ. Θα χεις και την ευκαιρία να το διαμορφώσεις και μόνος σου απο την αρχή 🙂

 
Ναι αλλα αφου λεμε οχι δυο κινησεις την ιδια χρονια. Αρα παλι αγοραζοντας ενα, συρματωμα την πρωτη χρονια, κλαδεμα τη δευτερη και μεταφυτευση την τριτη.τυχαια σειρα εβαλα

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 31 δευτερόλεπτα:
Sim62 έγραψε:
12 Οκτ 2022, 12:57
Δύο οι περιπτώσεις :
A) Αν έχει όντως μύκητα ο οποίος προκάλεσε την απώλεια του πάνω μέρους μάλλον είναι ήδη αργά. Ανέφερα γεωπόνο γιατί έλπιζα να είναι κάποια πιο ήπια ασθένεια ή προσβολή από ακάρεα που είναι δύσκολο ένα απαίδευτο μάτι να δει και να αναγνωρίσει.
Β) Το πρόβλημα να δημιουργήθηκε από άλλους παράγοντες ή δικές σου ενέργειες, λάθη και παραλείψεις, όπως ακατάλληλο υπόστρωμα, υπερβολικό πότισμα ή κλάδεμα, συρμάτωμα κλπ. Αν αυτή είναι η περίπτωση μπορεί και να μην έχει χαθεί ακόμα η υπόθεση.
Παρατήρησα και το χώμα στο pot στη σημερινή φωτογραφία και το βλέπω και αυτό κάπως πνιγμένο. Είναι δύσκολο να σου πω από μακριά τη συχνότητα ποτίσματος αν δεν δω τη σύσταση του χώματος.
Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου πω τι θα έκανα εγώ. Πρώτον θα αποδεχόμουνα ότι το δέντρο μάλλον δεν θα τα καταφέρει και αμέσως μετά αφού μάλλον χαμένο είναι θα έκανα μια τελική προσπάθεια μήπως το σώσω. Πώς ?
Όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις στη ζωή ακραία προβλήματα χρειάζονται ακραία αντιμετώπιση.
Το βγάζεις από το πότ. 1) Aφαιρείς σε βάθος 2 εκ. το επιφανειακό χώμαrepotting-05-chopstick.jpeg2)Αφαιρείς χώμα και ρίζες έξω από τον κόκκινο κύκλοIMG_20221012_003331.jpgrepotting-06-prune-roots.jpeg3)Παίρνεις μια λεκανίτσα βάζεις νερό και ρίχνεις μέσα 4-5 κουταλιές της σούπας υπεροξείδιο του οξυγόνου κοινώς οξυζενέ (όλα τα φαρμακεία έχουν). Βάζεις μέσα το ριζικό σύστημα που απέμεινε μετά το καθάρισμα για 45 λεπτά με μία ώρα. Το ξαναβάζεις στο πότ και το καινούργιο μίγμα θα είναι μόνο ελαφρόπετρα, ποταμίσιο βοτσαλάκι και ποταμίσια άμμος όλα σε ίση ποσότητα 33% το καθένα. Καθόλου οργανικό !!how-to-repot-a-bonsai-tree-and-the-reasons-behind-it.jpgΑπό εκεί και πέρα στην σκιά συνέχεια για 15 μέρες τουλάχιστον, πότισμα μόνο όταν τα πρώτα 2 εκατοστά από την επιφάνεια του χώματος είναι τελείως στεγνά (βάζεις δάχτυλο και νοιώθεις) , καθόλου λίπανση. Και μετά αν είσαι θρήσκος προσεύχεσαι, αν όχι επικαλείσαι το σύμπαν  :shifty:
Υπάρχει και η επιλογή φυσικά να το αφήσεις σε ίσκιο στην ησυχία του όπως λένε ο Χάρης και ο  Ηfestion. Η επιλογή δική σου. Κανείς δεν μπορεί να σου δώσει εγγυήσεις.
 
 
 

 
Θα κανω οτι πεις και ο Θεος βοηθός. Ηδη παντως αισθανομαι το ριζικό σύστημα αδυναμο. Ο κορμος χορεύει αν τον κουνησεις. Ενω ηταν συμπαγής πιο παλια.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Sim62 οταν λες να το βαλω στη σκιά, το μπαλκονι με κατεβασμενη τεντα δηλαδη μας κανει; Στη σκια θα ειναι απλα θα εχει φωτεινότητα

Προστέθηκε μετά από 32 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
Η εννοεις μεσα στο σπίτι σε πληρη σκια;

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Στη χειρότερη πάντως, αν συμβεί το μοιραίο, την περίοδο των Χριστουγέννων σε ολα τα φυτώρια σχεδόν μπορείς να βρεις pinus pinea με 6 -10 ευρώ. Θα χεις και την ευκαιρία να το διαμορφώσεις και μόνος σου απο την αρχή 🙂
These users thanked the author Jack of all trades for the post:
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:49)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Δύο οι περιπτώσεις :
A) Αν έχει όντως μύκητα ο οποίος προκάλεσε την απώλεια του πάνω μέρους μάλλον είναι ήδη αργά. Ανέφερα γεωπόνο γιατί έλπιζα να είναι κάποια πιο ήπια ασθένεια ή προσβολή από ακάρεα που είναι δύσκολο ένα απαίδευτο μάτι να δει και να αναγνωρίσει.
Β) Το πρόβλημα να δημιουργήθηκε από άλλους παράγοντες ή δικές σου ενέργειες, λάθη και παραλείψεις, όπως ακατάλληλο υπόστρωμα, υπερβολικό πότισμα ή κλάδεμα, συρμάτωμα κλπ. Αν αυτή είναι η περίπτωση μπορεί και να μην έχει χαθεί ακόμα η υπόθεση.
Παρατήρησα και το χώμα στο pot στη σημερινή φωτογραφία και το βλέπω και αυτό κάπως πνιγμένο. Είναι δύσκολο να σου πω από μακριά τη συχνότητα ποτίσματος αν δεν δω τη σύσταση του χώματος.
Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου πω τι θα έκανα εγώ. Πρώτον θα αποδεχόμουνα ότι το δέντρο μάλλον δεν θα τα καταφέρει και αμέσως μετά αφού μάλλον χαμένο είναι θα έκανα μια τελική προσπάθεια μήπως το σώσω. Πώς ?
Όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις στη ζωή ακραία προβλήματα χρειάζονται ακραία αντιμετώπιση.
Το βγάζεις από το πότ. 1) Aφαιρείς σε βάθος 2 εκ. το επιφανειακό χώμα
repotting-05-chopstick.jpeg
2)Αφαιρείς χώμα και ρίζες έξω από τον κόκκινο κύκλο
IMG_20221012_003331.jpg
repotting-06-prune-roots.jpeg
3)Παίρνεις μια λεκανίτσα βάζεις νερό και ρίχνεις μέσα 4-5 κουταλιές της σούπας υπεροξείδιο του οξυγόνου κοινώς οξυζενέ (όλα τα φαρμακεία έχουν). Βάζεις μέσα το ριζικό σύστημα που απέμεινε μετά το καθάρισμα για 45 λεπτά με μία ώρα. Το ξαναβάζεις στο πότ και το καινούργιο μίγμα θα είναι μόνο ελαφρόπετρα, ποταμίσιο βοτσαλάκι και ποταμίσια άμμος όλα σε ίση ποσότητα 33% το καθένα. Καθόλου οργανικό !!
how-to-repot-a-bonsai-tree-and-the-reasons-behind-it.jpg
Από εκεί και πέρα στην σκιά συνέχεια για 15 μέρες τουλάχιστον, πότισμα μόνο όταν τα πρώτα 2 εκατοστά από την επιφάνεια του χώματος είναι τελείως στεγνά (βάζεις δάχτυλο και νοιώθεις) , καθόλου λίπανση. Και μετά αν είσαι θρήσκος προσεύχεσαι, αν όχι επικαλείσαι το σύμπαν  :shifty:
Υπάρχει και η επιλογή φυσικά να το αφήσεις σε ίσκιο στην ησυχία του όπως λένε ο Χάρης και ο  Ηfestion. Η επιλογή δική σου. Κανείς δεν μπορεί να σου δώσει εγγυήσεις.
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post (total 2):
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:49) • geokorg (19 Οκτ 2022, 10:22)
Rating: 14.29%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Hfestion »

Στις καλλιέργειες δέντρων τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ήταν σωστές οι ενέργειες σου με την καθοδήγηση του φίλου Sim62. Όπως πολύ σωστά λέει και ο Χάρης, έκανες πάρα πολλές εργασίες μαζεμένες στο πεύκο σου.
Το βασικότερο πράγμα στην καλλιέργεια δέντρων κατά την γνώμη μου είναι νά μάθουμε να αφήνουμε τα δέντρα μας στην ησυχία τους και να μάθουμε να τα καταλαβαίνουμε.
ΣΤην συγκεκριμένη στιγμή το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να του βρεις ένα ωραίο σημείο και να αφήσεις κυριολεκτικά ανέγγιχτο για όσο διάστημα χρειαστεί μέχρι να ανακαλύψει. Δηλαδή μέχρι να ξεκινήσει να ξανά αναπτύσεται κανονικά.
Ωστόσο μπορείς να ασχοληθείς με άλλα δέντρα σού.


 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:50)
Rating: 7.14%

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Μακρια απο τον ηλιο;;; Γιατι επειδη το ποτισα αρκετα το εβαλα ηλιο καθαρα για να φυγει το νερο

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 58 δευτερόλεπτα:
Επισης τι λες να παρω το φαρμακο για τον μύκητα; Ποια η γνωμη σου;
Με στενοχωρει γιατι το φανταζομουν το δεντρο με μια εξελιξη τάδε. Αλλα εννοειται πως δεν πτοουμαι. Απλα φοβαμαι μην κανω λαθη σε ακριβα δεντρα που πληρωσα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Εκανες πολλες εργασιες σε μια περιοδο. Βιαστηκες δεν ειναι κακο το πιο πιθανο ειναι να χασεις το δεντρο. Ολοι μας εχουμε κανει λαθη αλλα συνεχιζουμε... Αφησε τον στην ησυχία του προσοχη στο ποτισμα και μακρια απο το μεσημεριανο ηλιο. Δεν το πειραζεις για τα επομενα 2 χρονια!
These users thanked the author Harris for the post (total 2):
Hfestion (12 Οκτ 2022, 12:30) • Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:50)
Rating: 14.29%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Πηγα σε γεωπονο και μου ειπς οτι έχει μύκητα. Ισως να σωθει με φαρμακο ανεφερε. Και παλι δεν ειναι σιγουρο. Σκέφτομαι οτι ισως να το επνιγα λιγο με το πότισμα. 
Δεν το πηρα το φαρμακο γιατι προβλιματιστηκα και ηθελα να ακουσω τι γνωμη σας. Εκανε κοντα στα 20 ευρω οταν ολο το δεντρακι με το μεγαλο ποτ το ειχα παρει 60 και αρκετα φουντωμενο. Και παλι δεν ηταν σιγουρο αν θα σωθει. 
Να παρει κριμα. Τι λετε να κανω;

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Σε ευχαριστώ και παλι καταρχας ια τη βοηθεια ασχετα με την κατάληξη. 
λοιπον το σημειο μπλε που εχεις βαλει ειναι ακριβως και το σημειο που ξεκιναει το προβλημα. Ακριβως ομως. Απλα δε ξερω αν εχω κανει σωστο κοψιμο ή ν θελει και αλλο πιο κατω. Καθως ακριβως στο μπλε σημειο ξεκιναει αριστερα ενα κλαδι που εχει πράσινο κατω απο τον φλοιο του.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Εκει που εκοψα, βλεπω και κςφε και ελάχιστο πρασινο. Να κοψω ακομα πιο κατω ωστε να βλεπω μονο πραινο στην τομη μου; Ειναι καπως δυσκολο καθως ακριβως εκει ξεκιναει το κλαδι που ειναι μια χαρα

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Για να σου δωσω να καταλαβεις εδω στο βελακι ηταν ο κεντρικος κορμος του δεντρου. Τον εκοψα γιατι απο εκει και πανω ηταν κατω απο τον φλοιο καφε. Ομως παρολο που εκοψα παλι βλεπω καφε απο κατω. Αλλα και λιγο ελαχιστο πρασινο γιατι το κλαδι αριστερα είναι υγιές με πρασινο κατω απο τον φλοιο. Και δε ξερω αν αρκει ετσι οπως το εκανα ή αν θελει και αλλο φαγωμα

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Το γυρισα το φυτο, και προσπαθησα να κοψω κι αλλο. Νομιζω πως τα σκατωνω σιγα σιγα. Στο κοψιμο βλεπω αριστερα και δεξια πρασινο κατω απο τον φλοιο. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Από την τελευταία φωτογραφία που μου εξηγείς δεν μπόρεσα δυστυχώς να καταλάβω τι συμβαίνει γιατί δεν έχω μπροστά μου το δέντρο. Με ενδιαφέρει πιο πολύ στην παρακάτω φωτογραφία να μου εξηγήσεις τι συμβαίνει. Κάτω από το μπλε σημείο έχουμε πράσινο κάμβιο από την βάση του δέντρου μέχρι εκεί που ξεκινούν τα δύο πρώτα κλαδιά ? Αν ναι υπάρχουν ελπίδες και πρέπει άμεσα να κλαδέψεις λίγο πιο πάνω από αυτά τα 2 πρώτα κλαδιά για να περιορίσουμε πιθανή μόλυνση οποιουδήποτε είδους που αναπτύχθηκε στο πάνω μέρος του δέντρου που ξεραίνεται.
IMG_20221010_162209 (1).jpg
 
Επίσης αφαίρεσε αμέσως και τα σύρματα. Επειδή έχεις αμφιβολίες πιο πάνω για το συρμάτωμα και την μετακίνηση ή αλλαγή θέσης ή σχήματος ενός κλαδιού να ξέρεις ότι αυτά τα δύο (συρμάτωμα και αλλαγή θέσης σχήματος) προκαλούν σημαντικό άγχος στο δέντρο γιατί πληγώνεται το κάμβιο στρώμα του δέντρου (το πράσινο σημείο που λέγαμε κάτω από τον φλοιό) μέσω του οποίου γίνεται όλη η ανταλλαγή νερού και θρεπτικών ουσιών του συστήματος ρίζες +επίγειο δέντρο.
Τότε θα μου πεις και δικαιολογημένα μάλιστα γιατί συρματώνουμε τα δέντρα ? Η απάντηση είναι πως χωρίς συρμάτωμα δεν πρόκειται ποτέ να δημιουργήσεις ένα αξιόλογο bonsai ειδικά κωνοφόρο και επίσης η ζημιά είναι προσωρινή και σε περίπου 15 μέρες το κάμβιο στρώμα αυτοθεραπεύεται και ξαναβρίσκει τον δρόμο του. Για αυτό τον λόγο επεμβάσεις όπως συρμάτωμα, μεταφυτεύσεις και βαριά κλαδέματα που προκαλούν τέτοιες προσωρινές ζημιές και άγχος στα δέντρα, επιχειρούμε μόνο σε απόλυτα υγιή δέντρα που μπορούν να ανακάμψουν.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:50)
Rating: 7.14%

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Πωωω αγχώθηκα. Μακαρι να ήσουν γειτονας δηλαδη και να σε εβλεπα να τα κανεις. Φοβαμαι μην κανω μεγαλυτερη ζημια. Θα το ξεκινησω αναγκαστικα ομως γιατι δε βλέπω αλλη λυση. Μεταφυτευση δεν του εχω κανει. Τα μονα που εγιναν ειναι το κλαδεμα, και αμεσως μετα συρματωμα. Δε θεωρησα ποτε οτι η μετακινηση ενος κλαδιου επηρεάζει. 

Ξερεις κανεναν γνωστη γεωπονο ή να το πω διαφορετικα που να θελει να ασχοληθει σχετικα εδω στα νοτια;

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 58 δευτερόλεπτα:
Μια λεπτομέρεια που δεν ανεφερα. Οταν το κλαδευα, που κοπηκαν και αρκετα χοντρα κλαδιά, δεν εβαλα παστα επουλωσης. Βασικα δεν εχω κι ολας. (εχω παραγγειλει)

Προστέθηκε μετά από 31 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Εκανα οτι μου ειπες. Ειχες δικιο. Η κορυφη χαιρετησε. Σου εστειλα και φωτογραφια. Στα δυο κοκκινα σημεια θα δεις το ενα καφε και το αλλο πιο κατω πρασινο. Αρα να κοψω εκει που εβαλα το μπλε; Γιατι εκει που μου ειχες βαλει εσυ τη μπλε γραμμη για κοψιμο, λιγο πιο κατω παραμενει καφε

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 54 δευτερόλεπτα:
Λοιπον η επιχειρηση τελειωσε. Εκοψα ακριβως ατο σημείο που ξεκιναει το κλαδι που ειναι πράσινο αλλα και εκει που ξεκιναγε το κλαδι που ειχε πια νεκρωσει. Εκει ακριβως στον "κομπο" λοιπον, αφου εξοψα ειδα και πρασινο λαι καφε. Σου στελνω φωτο.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
Σε ολο το υπόλοιπο δεντρακι ειναι κρασι η η κατασταση. Ειμαι οκ προς το παρών;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες.
Για το υπόστρωμα ανέβασε φωτογραφία από την άργιλο και θα σου πω την άποψή μου μετά.
Νομίζω ότι η κουκουναριά σου έχει σημαντικό πρόβλημα ολικό ή τοπικό (στην κορυφή) στην καλύτερη περίπτωση. Το θέμα με τα πεύκα είναι ότι αν αρχίσουν να ξεραίνονται σε σημεία τους είναι ήδη αργά. Απλά δεν το ξέρουμε ακόμη. Θεωρώ ότι η κορυφή με τα δύο κλαδιά της έχει τελειώσει. Πάρε ένα μαχαίρι πολύ κοφτερό ή φαλτσέτα και αφαίρεσε ένα μικρό κομμάτι από τον εξωτερικό φλοιό στα τρία σημεία που σημειώνω με κόκκινο. Αν και στα τρία σημεία κάτω από τον φλοιό δεις κάποιο άλλο χρώμα εκτός από έντονο και υγιές πράσινο (πχ αχνό πρασινοκίτρινο ή ακόμα χειρότερα καφέ κάθε απόχρωσης) ξεκίνα να σκέφτεσαι τι άλλο θα βάλεις στο pot. Αν στη βάση του δέντρου συμβαίνει το ίδιο, επίσης ξέχασε το. Η μόνη περίπτωση να σωθεί κάτι είναι να έχεις πράσινο κάμβιο στρώμα στη βάση και λίγο πάνω από τα 2 πρώτα κλαδιά περίπου στο μπλέ μαρκάρισμα. Τότε κλάδεψε το πάνω μέρος στο μπλέ χρώμα και βάλε στο σημείο τομής πάστα επούλωσης ή βαζελίνη και αμέσως σε γεωπόνο αν το δεντράκι σε ενδιαφέρει πραγματικά.
Και μιας και πιάσαμε το θέμα ας πούμε και κάτι που είναι σημαντικό για τα κωνοφόρα όπως τα πεύκα. Η παγκόσμια κοινότητα των bonsai έχει ένα γνωμικό. Τα κωνοφόρα, τα πεύκα ειδικότερα ανέχονται εκ μέρους μας μόνο μια προσβολή κάθε χρόνο στην προσωπικότητα τους. Όχι δύο, ούτε τρεις. ΜΟΝΟ ΜΙΑ.
Οι προσβολές αυτές έχουν ονόματα και είναι η μεταφύτευση, το βαρύ κλάδεμα και το συρμάτωμα. Αν λοιπόν θέλεις οποιοδήποτε κωνοφόρο σου να έχει καλή τύχη από εδώ και πέρα, αν φέτος κάνεις μεταφύτευση τότε το κλάδεμα πάει για την επόμενη και το συρμάτωμα για την μεθεπόμενη χρονιά. Η σειρά των επεμβάσεων είναι φυσικά τυχαία. Ξεκινάς με αυτή που το δέντρο χρειάζεται περισσότερο. Αν δεν είσαι σίγουρος πως πρέπει να ξεκινήσεις ρωτάς.
IMG_20221010_162209.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post (total 4):
Hfestion (11 Οκτ 2022, 21:57) • BILLPAN (12 Οκτ 2022, 00:00) • Kahraman (13 Οκτ 2022, 07:50) • geokorg (16 Οκτ 2022, 18:05)
Rating: 28.57%

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Τα συρματα παιζουν τοσο ρολο ωατε να του κανουν κακο; Δεν το ηξερα αυτο. Για το κλαδεμα φοβαμαι οτι εκανα χαζομαρα. Αλλα νομιζα πως αρχες φθινοπωρου δεν υπαρχει προβλημα. Εγω σκεφτηκα πως μαλλον το μεγεθος που εκοψα οτι ηταν αρκετο. Αναθεμα τωρα

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 3 λεπτά 46 δευτερόλεπτα:
Θα προτεινε καποιος κατι; Να του ριξω λιπασμα; Να αραιωσω υγρασια; Ηλιο; Κατι;
Θεωρείτε οτι το χανω;
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από thanos75 »

Δεν ξέρω πολλά από πεύκα και σε ότι έχω η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να κάνω πολλές εργασίες γιατί είναι πολύ ιδιότροπα.
Νομίζω όμως ότι δεν διάλεξες καλή εποχή ούτε για το κλάδεμα ούτε για το συρματωμα. Επιπλέον αφαιρεσες πολύ φύλλωμα.
Θα πρέπει να το αφήσεις να ανακάμψει, θα χρειαστεί πιθανόν αρκετό καιρό η και κάνα δυο χρόνια αν τα καταφέρει. Εγώ θα του αφαιρούσαν και τα σύρματα.
 

Topic author
Kahraman
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Οκτ 2022, 17:49
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Πεύκο Μπονσάι

Δημοσίευση από Kahraman »

Καλησπέρα. Εχω δυο πευκάκια.Το ενα pinus pinea και το αλλο white pine parviflora. Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη απο τους πιο έμπειρους αναφορικα μς τη σύσταση του χωματος που θα πρεπει να τους φτιαξω και γενικοτερα καποιες ιδιαιτερότητες που μπορει να έχουν τα πευκάκια.

Μενω στο Ελληνικο Αττικης για να καταλαβετε το κλιμα που εχω.

Τα υλικά που κατεχω ηδη με σκοπο να φτιαξω καποιο μιγμα είναι ελαφρόπετρα ψιλη, αργιλος ψιλη, περλιτης, τυρφη, βοτσαλο ψιλό ποταμισιο, αμμο ποταμισια και ψιλο λευκο χαλικακι, φλοιο πευκου. Σκεφτομουν για μια σύσταση ανοργανου 70- οργανικου 30. 
Ως ανοργανο σκεφτομουν 40 ελαφροπετρα, 20 βότσαλο,10 άργιλος. Ως οργανικο 30 τυρφη.
Τι αποψη εχετε; Καλοδεχουμενος ο οποιοσδηποτε συνδιασμος υλικων και ποσοστου. Το πευκο αυτη τη στιγμη εχει το χωμα που αγοραστηκε.

Επισης αναφορικα με τη λιπανση τους ρίχνω υγρο λιπασμα για μπονσαι που εχω αγορασει. Βαζω ανα δυο εβδομάδες και με δοσολογια οτι γραφει η συσκευασια. Αν κρινεται κατι λαθος πειτε μου γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις.

Και τελευταιο και πιο σημαντικο τωρα. Το pinus pinea το πηρα το καλοκαιρι. Ηταν αρκετα φουντωτο σαν μπαλιτσα. Το κλαδεψα τελη καλοκαιριου και ενω περασε κανας μηνας, βλεπω την κορυφη του να ξερενεται. Καφε βελονες. Σας εβαλα και μια φωτογραφία μηπως και καταλαβετε κατι.
​κατι. Το φυτο βρισκεται σε ηλιο και ποτιζεται περιπου 2 φορες την εβδομαδα. Οταν ξερενεται το χωμα. Κλαδευτηκε αρκετα μπορω να πω. Μπορει να φταιει αυτο; Παντως μετα το κλαδεμα περασε κανας μηνας που ειδα ξερες βελονες. 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση