Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από thanos75 »

Μην σε μπερδεύω πάντως. Δεν φτάνεις σε αυτό το σημείο με τη μία. Θέλει σταδιακά χρονια με τη χρονιά. Γι αυτό λέω ότι πρέπει να δουλεύεται ταυτόχρονα. Είναι σαν να κλαδεύεις και το υπέργειο τμήμα. Δεν μπορείς να φτιάξεις τη διακλάδωση και το σχήμα με ένα κλάδεμα.
These users thanked the author thanos75 for the post:
BILLPAN (28 Μαρ 2023, 10:12)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

thanos75 έγραψε:
24 Μαρ 2023, 19:32
Πάντως για να φτιάξεις ένα ωραίο νεμπαρι και να μπορέσεις κάποια στιγμή να την βάλεις σε πιο χαμηλό ποτ πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι πιο δυναμικά με το ριζικό σύστημα. Είναι είδος που αντέχει. Εγώ σε δίκη μου της συμπεριφέρομαι κάπως έτσι:IMG_20230319_180136.jpgΑυτή είναι καλή εποχή, πριν ενεργοποιηθεί το ριζικό σύστημα. Σε καμία περίπτωση φέτος που έχεις ήδη κάνει πρόσφατα μεταφύτευση. Από του χρόνου, πρέπει το ριζικό σύστημα και το πάνω μέρος να δουλεύονται ταυτόχρονα.
 

 
Επειδή φέτος ήταν η πρώτη φορά που χαμήλωσα το ύψος της γλάστρας και αφαιρέθηκε πολύ χώμα και ρίζες, δεν ήθελα να το πιέσω άλλο και να φτάσω πιο ψηλά στο ριζικό σύστημα. Βέβαια βλέποντας την μεταχείριση που κάνεις στην δική σου καταλαβαίνω ότι αντέχει. Την επόμενη φορά...
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από thanos75 »

Πάντως για να φτιάξεις ένα ωραίο νεμπαρι και να μπορέσεις κάποια στιγμή να την βάλεις σε πιο χαμηλό ποτ πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι πιο δυναμικά με το ριζικό σύστημα. Είναι είδος που αντέχει. Εγώ σε δίκη μου της συμπεριφέρομαι κάπως έτσι:
IMG_20230319_180136.jpg
Αυτή είναι καλή εποχή, πριν ενεργοποιηθεί το ριζικό σύστημα. Σε καμία περίπτωση φέτος που έχεις ήδη κάνει πρόσφατα μεταφύτευση. Από του χρόνου, πρέπει το ριζικό σύστημα και το πάνω μέρος να δουλεύονται ταυτόχρονα.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
24 Μαρ 2023, 10:43
Ωραίο το δεντράκι σου και να το χαίρεσαι. Το είδος αυτό είναι ημηφυλλοβόλο πράγμα που σημαίνει πως δεν χάνει όλο του το φύλλωμα έτσι κι αλλιώς. Τώρα λόγο του ζεστού χειμώνα είναι λογικό να μην έριξε τα φύλλα του.
Μπορείς αν θες νά του κάνεις μια αποφυλλωση, και σε συνδυασμό με κάποιο αζωτούχου λιπάσμα θα το δεις να αλλάζει. Μόνο περίμενε 10ημερες γιατί λένε πώς από την Κυριακή θα χαλάσει ο καιρός για λίγο.

 
Αποφύλλωση δεν θα του κάνω γιατί μου αρέσει όπως είναι και δεν θέλω/χρειάζομαι περισσότερη διακλάδωση/φύλλωμα, και δεύτερον μεταφυτεύτηκε μόλις τώρα και δεν θα ήθελα να το στρεσσάρω περισσότερο...
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο το δεντράκι σου και να το χαίρεσαι. Το είδος αυτό είναι ημηφυλλοβόλο πράγμα που σημαίνει πως δεν χάνει όλο του το φύλλωμα έτσι κι αλλιώς. Τώρα λόγο του ζεστού χειμώνα είναι λογικό να μην έριξε τα φύλλα του.
Μπορείς αν θες νά του κάνεις μια αποφυλλωση, και σε συνδυασμό με κάποιο αζωτούχου λιπάσμα θα το δεις να αλλάζει. Μόνο περίμενε 10ημερες γιατί λένε πώς από την Κυριακή θα χαλάσει ο καιρός για λίγο.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

thanos75 έγραψε:
23 Μαρ 2023, 16:42
Καλά τόσο πολύ φύλλωμα αυτή την εποχή; Πότε άρχισε να πετάει;
Δεν έριξε τα φύλλα το χειμώνα, την είχες μέσα;. Θέλει φουλ ήλιο για να ανθίσει.
 

 
Το φύλλωμα που βλέπετε είναι της προηγούμενης άνοιξης και ο,τι καινούριο έβγαλε μέσα στο καλοκαίρι και το φθινόπωρο. Έχω την εντύπωση ότι ακόμα και μέσα στον χειμώνα συνέχισε να αναπτύσσεται λίγο.

Την έχω μονίμως έξω, δεν την μετακίνησα ποτέ από την θέση της.

Και μια άλλη βουκαμβίλια που έχω πίσω στην αυλή φυτεμένη στο χώμα δεν έριξε τα φύλλα της φέτος, μάλιστα είχε άνθη και μέσα στον χειμώνα.

Είναι είδος που σε τροπικά κλίματα δεν ρίχνει τα φύλλα της και με δεδομένο ότι φέτος δεν είχαμε πραγματικό χειμώνα στην Αθήνα νομίζω εξηγείται το φαινόμενο.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από thanos75 »

Καλά τόσο πολύ φύλλωμα αυτή την εποχή; Πότε άρχισε να πετάει;
Δεν έριξε τα φύλλα το χειμώνα, την είχες μέσα;. Θέλει φουλ ήλιο για να ανθίσει.
 

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Τελικά πριν δυο βδομάδες περίπου την μεταφύτευσα σε αυτή την κινέζικη γλάστρα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Χρησιμοποίησα μείξη ξανθιάς τύρφης και ελαφρόπετρας 60% - 40%. Αφαίρεσα περίπου το 50% του προηγούμενου υποστρώματος (σκέτο φυτόχωμα) προσπαθώντας να διατηρήσω τις ρίζες και κράτησα το υπόλοιπο άθικτο. Σήμερα, πάνω από δυο βδομάδες από την μεταφύτευση, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο σοκ στο δέντρο παρά μόνο ξεράθηκαν λίγο οι άκρες κλαδιών και έχασε πολύ λίγα φύλλα, όχι όμως κάτι το ανησυχητικό.

Φέτος τον χειμώνα τα φύλλα της δεν έπεσαν καθόλου καθώς είχαμε πολύ ήπιο καιρό. Από τις προηγούμενες αναρτήσεις μέχρι και σήμερα το φύλλωμα αναπτύχθηκε πολύ. Διαμόρφωσα το σχήμα της απλώς δένοντας μεταξύ τους με συρματάκι τα κλαδιά που αναπτύσσονται δεξιά και αριστερά και κλαδεύοντας ο,τι πηγαίνει ευθεία πάνω.

Συνεχίζει να μην ανθίζει αλλά δεν με απασχολεί πλέον, πιστεύω ότι είναι ένα πανέμορφο δέντρο και δεν σκοπεύω να το αφήσω να το αφήσω να αναπτυχθεί ελεύθερα για να έχω άνθη, νομίζω ότι έχει βρει το δρόμο του προς την μετατροπή σε bonsai. Αργότερα θα το μεταφέρω σε πιο ρηχή γλάστρα/ποτ.

Ακολουθούν φωτογραφίες:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Όσα σου έγραψαν οι φίλοι είναι σωστά λίγο πότισμα είναι ξερικο δέντρο.
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
BILLPAN (11 Ιούλ 2022, 09:44)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από thanos75 »

Και γω θα πρότεινα να την αφήσεις σε πλήρη ήλιο και ακλαδευτη.
These users thanked the author thanos75 for the post:
BILLPAN (07 Ιούλ 2022, 09:36)
Rating: 7.14%

takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από takispen »

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω youtube. Νομίζω ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι

These users thanked the author takispen for the post:
IvanSak (14 Αύγ 2022, 23:23)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από Hfestion »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:17
οι βουκαμβίλιες για να ανθίσουν πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος και δεν πρέπει να ποτίζονται πολύ. Μείωσε λοιπον το πότισμα στο ελάχιστο απαραίτητο. Επίσης, θα πρότεινα να την αφήνεις κάθε τόσο να μεγαλώνουν τα κλαδιά της, μην την κλαδεύεις συνέχεια. Θα βοηθήσει το φυτό να είναι υγιές. Καλή επιτυχία

 
Θέλω να συμπληρώσω πως για να ανθίσει και στην συνέχεια να βγάζει καρπούς το οποιοδήποτε δέντρο θα πρέπει να πληρεί και όλες τις προϋποθέσεις. Να είναι και παραγωγικά έτοιμο. Και επειδή εμείς μεγαλώνουμε δέντρα σε μικρές γλάστρες, υπάρχει ένας μεγαλύτερος βαθμός δυσκολίας. 
​​​​​​
​​​​​
These users thanked the author Hfestion for the post:
Dim Papadopoulos (09 Ιούλ 2022, 11:31)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από Giorgos G. »

οι βουκαμβίλιες για να ανθίσουν πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος και δεν πρέπει να ποτίζονται πολύ. Μείωσε λοιπον το πότισμα στο ελάχιστο απαραίτητο. Επίσης, θα πρότεινα να την αφήνεις κάθε τόσο να μεγαλώνουν τα κλαδιά της, μην την κλαδεύεις συνέχεια. Θα βοηθήσει το φυτό να είναι υγιές. Καλή επιτυχία
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
BILLPAN (05 Ιούλ 2022, 17:38) • Dim Papadopoulos (09 Ιούλ 2022, 11:31)
Rating: 14.29%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Jack έγραψε: Αν έχεις παρατηρήσει ποτέ μεγάλη αναρριχόμενη μπουκαμβιλια σε καμία αυλή, θα δεις ότι όσες έχουν πολλά άνθη συνήθως δεν έχουν πολλά φύλλα. Θα έλεγα να μειώσεις το λίπασμα, όσο ευνοείς τα φύλλα δε θα χεις πολλά άνθη.

Επίσης χρειάζεται και λίγο πιο ξηρές συνθήκες χώματος για να ανθίσει, να ποτίζεις όταν έχει στεγνώσει το χώμα. Αν βλέπεις και κανένα κίτρινο φύλλο δεν είναι κακό (όχι να ξεραθεί το δέντρο όμως 😀). Στην πρώτη φώτο τα φύλλα φαίνεται να κάνουν ένα κυματισμό και μάλλον πρέπει να ναι από το πολύ νερό.

Οπότε θα πρότεινα να κόψεις το λίπασμα και να μειώσεις το νερό. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να ανθίσει φέτος.

Για του χρόνου, αφού την κλαδεύεις κάθε χρόνο, μην την κλαδέψεις πάλι για αλλαγή. Αν ανθίσει την κλαδεύεις αφού πέσουν τα άνθη αν θες φθινόπωρο.

*Έχω πειραματιστει σε νανα μπουκαμβιλια.

 
 Jack
Αν έχεις παρατηρήσει ποτέ μεγάλη αναρριχόμενη μπουκαμβιλια σε καμία αυλή, θα δεις ότι όσες έχουν πολλά άνθη συνήθως δεν έχουν πολλά φύλλα. Θα έλεγα να μειώσεις το λίπασμα, όσο ευνοείς τα φύλλα δε θα χεις πολλά άνθη.

Επίσης χρειάζεται και λίγο πιο ξηρές συνθήκες χώματος για να ανθίσει, να ποτίζεις όταν έχει στεγνώσει το χώμα. Αν βλέπεις και κανένα κίτρινο φύλλο δεν είναι κακό (όχι να ξεραθεί το δέντρο όμως 😀). Στην πρώτη φώτο τα φύλλα φαίνεται να κάνουν ένα κυματισμό και μάλλον πρέπει να ναι από το πολύ νερό.

Οπότε θα πρότεινα να κόψεις το λίπασμα και να μειώσεις το νερό. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να ανθίσει φέτος.

Για του χρόνου, αφού την κλαδεύεις κάθε χρόνο, μην την κλαδέψεις πάλι για αλλαγή. Αν ανθίσει την κλαδεύεις αφού πέσουν τα άνθη αν θες φθινόπωρο.

*Έχω πειραματιστει σε νανα μπουκαμβιλια.
 
 
Ευχαριστώ πολύ!!

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Αν έχεις παρατηρήσει ποτέ μεγάλη αναρριχόμενη μπουκαμβιλια σε καμία αυλή, θα δεις ότι όσες έχουν πολλά άνθη συνήθως δεν έχουν πολλά φύλλα. Θα έλεγα να μειώσεις το λίπασμα, όσο ευνοείς τα φύλλα δε θα χεις πολλά άνθη.

Επίσης χρειάζεται και λίγο πιο ξηρές συνθήκες χώματος για να ανθίσει, να ποτίζεις όταν έχει στεγνώσει το χώμα. Αν βλέπεις και κανένα κίτρινο φύλλο δεν είναι κακό (όχι να ξεραθεί το δέντρο όμως 😀). Στην πρώτη φώτο τα φύλλα φαίνεται να κάνουν ένα κυματισμό και μάλλον πρέπει να ναι από το πολύ νερό.

Οπότε θα πρότεινα να κόψεις το λίπασμα και να μειώσεις το νερό. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να ανθίσει φέτος.

Για του χρόνου, αφού την κλαδεύεις κάθε χρόνο, μην την κλαδέψεις πάλι για αλλαγή. Αν ανθίσει την κλαδεύεις αφού πέσουν τα άνθη αν θες φθινόπωρο.

*Έχω πειραματιστει σε νανα μπουκαμβιλια.
 
These users thanked the author Jack of all trades for the post (total 3):
BILLPAN (05 Ιούλ 2022, 09:23) • Dim Papadopoulos (09 Ιούλ 2022, 11:31) • IvanSak (14 Αύγ 2022, 23:24)
Rating: 21.43%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Μπουκαμβίλια - Δεν ανθίζει - Μετατροπή σε Μπονσάι;

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλησπέρα, Έχω αυτή την μπουκαμβίλια εδώ και τρία χρόνια.

Την αγόρασα επειδή μου άρεσε το σχήμα της, αφού ήταν διαμορφωμένη σαν μικρό δεντράκι, χωρίς όμως να είχα τότε σκοπό  να την κάνω μπονσάι, καθώς και τα πολλά μωβ λουλούδια της κατά την στιγμή της αγοράς.

Τον δεύτερο χρόνο, την μεταφύτευσα σε αυτή την γλάστρα, όπου και παραμένει μέχρι σήμερα. Σκοπεύω να ανανεώσω (αντικαταστήσω) το χώμα ή και να αλλάξω γλάστρα την ερχόμενη άνοιξη.

Τέλος χειμώνα κάνω ένα κλάδεμα διαμόρφωσης. Όλη την άνοιξη την αφήνω να αναπτύσσεται ελεύθερα και στο τέλος της άνοιξης κάνω ένα κλάδεμα συντήρησης για να διατηρείται το σχήμα μπάλας και η προεξοχή «σκεπή» που κάνει στη δεξιά πλευρά.

Από όταν την αγόρασα μέχρι και σήμερα δεν έχει ξανανθίσει, αν και κατά τα άλλα είναι απόλυτα υγιής και με πλούσιο φύλλωμα.  Λιπαίνω με υγρό λίπασμα για ανθοφόρα φυτά και την βλέπει ο ήλιος απευθείας αρκετές ώρες, από το πρωί μέχρι και το μεσημέρι.

Έχω τις εξής απορίες:

1) Τι φταίει και δεν ανθίζει; Τι μπορώ να κάνω για να προκαλέσω την ανθοφορία;

2) Θα μπορούσε να μετατραπεί σε μπονσάι; Σκέφτομαι να την τοποθετώ σταδιακά με τα χρόνια σε όλο και πιο ρηχές γλάστρες με το ανάλογο σταδιακό κόψιμο ριζών, χωρίς όμως να αλλάξω την μορφή της κόμης της, γιατί μου αρέσει όπως είναι…

Επισυνάπτονται φωτογραφίες πριν και μετά το φετινό κλάδεμα συντήρησης που έγινε αυτό τον Ιούνιο.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση