Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από stathis »

Κάποια απο τα προβλήματα είναι εαν θα το βρεις στο μέρος. Είχα κλαδέψει και ημουν έτοιμος να το βγάλω σε 2 - 3 μηνες και τελικά το είχαν αφαιρέσει για να φτιάξουντ ο πεζοδρομιο. :(
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Τελικά ενήργησα συντηρητικά. Έγινε η αφαίρεση των κλαδιών, έβαλα πάστα επούλωσης στις τομές και αποφάσισα να αφήσω τα υπόλοιπα για το μέλλον. Τίθεται βέβαια το ζήτημα εάν σε 1,2 ή 3 χρόνια το δέντρο θα είναι ακόμη εκεί και - το κυριότερο - εάν θα καταφέρω να το ξεκολλήσω από το έδαφος. Από κάποιον πρόχειρο έλεγχο και μερικές προσπάθειες που έκανα το βλέπω πολύ δύσκολο. Ίδωμεν .. !

Για να πω την αλήθεια, είχα την εντύπωση ότι εάν βγάλεις εσπεριδοειδές χωρίς μεγάλη ριζόμπαλα με πολύ χώμα, αυτό ξεραίνεται. Ο Θάνος μας έδειξε ότι γίνεται συλλογή και μεταφύτευση με καθάρισμα των ριζών από το χώμα χωρίς πρόβλημα, και αυτό είναι το σημαντικότερο που έμαθα.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Petros »

thanos75 έγραψε:
12 Φεβ 2022, 12:43
Γιώργο επανέρχομαι στο θέμα για να σου δείξω την μεταφύτευση μιας δικής μου περίπτωσης, μιας μανταρινιάς που βγήκε από το έδαφος. Παλιό δέντρο ταλαιπωρημένο, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο περιγράφεις εσύ.
Βγήκε από το έδαφος τον Φεβ του 2018. Για να μην ταλαιπωρηθεί πολύ, σκάφτηκε τριγύρω και οι χοντρές ρίζες κόπηκαν με κλαδευτήρι προκειμένου να μπορέσω να κρατήσω μια μικρή μπάλα χώματος (η φωτογραφία είναι κουνημένη αλλά δεν έχω καλύτερη).20180203_172200.jpg
 
Φυτεύτηκε σε ένα καφάσι για φρούτα σε ελαφρύ χώμα με ελαφρόπετρα.
Τον επόμενο χρόνο Απρίλιο του 2019 που έκανα την πρώτη μεταφύτευση έμεινα έκπληκτος από το ριζικό σύστημα που είχε αναπτύξει!20190414_124149.jpg
 
Ξανακόπηκε η ρίζα πολύ αφού πλύθηκε (έπρεπε ναξεκαθαρίσει και να φύγει ένα μεγάλο κομμάτι που πήγαινε ευθεία κάτω), χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ελπίζω να πάει και σε σένα καλά. Να μας δείχνεις την εξέλιξη. έχει ενδιαφέρον.
 

 
Φοβερό.
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από thanos75 »

Γιώργο επανέρχομαι στο θέμα για να σου δείξω την μεταφύτευση μιας δικής μου περίπτωσης, μιας μανταρινιάς που βγήκε από το έδαφος. Παλιό δέντρο ταλαιπωρημένο, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο περιγράφεις εσύ.
Βγήκε από το έδαφος τον Φεβ του 2018. Για να μην ταλαιπωρηθεί πολύ, σκάφτηκε τριγύρω και οι χοντρές ρίζες κόπηκαν με κλαδευτήρι προκειμένου να μπορέσω να κρατήσω μια μικρή μπάλα χώματος (η φωτογραφία είναι κουνημένη αλλά δεν έχω καλύτερη).
20180203_172200.jpg
 
Φυτεύτηκε σε ένα καφάσι για φρούτα σε ελαφρύ χώμα με ελαφρόπετρα.
Τον επόμενο χρόνο Απρίλιο του 2019 που έκανα την πρώτη μεταφύτευση έμεινα έκπληκτος από το ριζικό σύστημα που είχε αναπτύξει!
20190414_124149.jpg
 
Ξανακόπηκε η ρίζα πολύ αφού πλύθηκε (έπρεπε ναξεκαθαρίσει και να φύγει ένα μεγάλο κομμάτι που πήγαινε ευθεία κάτω), χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ελπίζω να πάει και σε σένα καλά. Να μας δείχνεις την εξέλιξη. έχει ενδιαφέρον.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Petros (15 Φεβ 2022, 11:42)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Paulos »

Κλαδεψέ αυτή την εποχή για να κατέβει το δέντρο και να δώσεις μια μορφή.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από thanos75 »

Χωρίς να έχω εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση, θεωρώ ότι η επιλογή 1 του Hfestion είναι η πιο ασφαλής. Δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι αν βιαστείς και προχωρήσεις με όλες τις εργασίες την ίδια καλλιεργητική περίοδο. Το δέντρο θα χρειαστεί χρόνο να ανακάμψει.
Αντίθετα κάνοντας μόνο την καρατόμηση, του δίνεις αρκετές πιθανότητες να πετάξει αφού θα έχει πλήρες το ριζικό του σύστημα. Εξάλλου τα εσπεριδοειδή είναι δέντρα που πετάνε από τον κορμό. Αφήνεις να εξελιχθεί η νέα βασική διακλάδωση και συνεχίζεις σε δεύτερη φάση με την εκρίζωση. Αυτό το θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι.
Εγώ έχω βγάλει από το έδαφος μια μανταρίνια και πήγε καλά, αλλά δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο λες. Θα δω μήπως την έχω ανεβάσει.
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Giorgos G. (10 Φεβ 2022, 17:08)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Hfestion »

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε,
Έχεις δύο επιλογές κατά την γνώμη μου.

1. Αφήνεις το δέντρο όπως είναι ριζωμενο. Του κανείς ένα πολύ αυστηρό κλάδεμα και το αφήνεις να αναρρώσει και να βγάλει νέα κλαδιά. Κανείς μεταφύτευση του χρόνου την άνοιξη ή σε δύο χρόνια.

2. Κανείς τώρα πολύ αυστηρό κλάδεμα και άνοιξη μεταφύτευση με κόψιμο ρίζας.

Κατά την γνώμη μου η πρώτη επιλογή έχει πλεονέκτημα, θα αποκτήσεις γρηγορότερα νέα κλαδιά. Με την εμπειρία που έχεις δεν θα δυσκολευτείς τα επόμενα χρόνια το βάλεις σε ένα ωραίο pot.
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Giorgos G. (10 Φεβ 2022, 17:07)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Harris έγραψε:
09 Φεβ 2022, 13:36
Καλησπέρα.
Το δέντρο εσπασε το μεταλλικο βαρελι και περασαν οι ριζες στο έδαφος. Αν καταλαβα καλα θα πρέπει να κλαδέψεις τωρα τον χειμώνα το δεντρο ώστε να προλάβεις λιγο πριν την ανοιξη το κόψιμο των ριζων. Δηλαδη να μην εχει τεράστια κλαδια να θρέψει μιας και θα κοψεις τις ριζες για να το περιορίσεις στην γλάστρα.
Καταλαβα σωστα;
Άρα τωρα κλάδεμα κλαδιών και την Ανοιξη κόψιμο ρίζας.
 
εάν τα εσπεριδοειδή και συγκεκριμένα οι νεραντζιές αντέχουν τέτοιες εργασίες σε κοντινό χρόνο, δηλ καρατόμηση τώρα και κόψιμο ριζών σε 2-3 εβδομάδες (αυτό είναι άλλωστε που δεν γνωρίζω για το είδος), μου φαίνεται κι εμένα πως αυτή είναι η σωστή σειρά εργασιών. Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Harris »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:10
Βρήκα μία μεγάλη νεραντζιά η οποία είχε φυτευθεί προ πολλών ετών σε μεταλλικό βαρέλι. Το βαρέλι έχει ύψος 40 - 50 εκ και διάμετρο 50 - 60 εκ. Με τα χρόνια οι ρίζες της πέρασαν στο έδαφος και το δέντρο έφτασε τα 2-3 μέτρα ύψος. Έχει νεμπάρι περίπου 30 εκατοστά.

Επειδή δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα εσπεριδοειδή σε περίπτωση συλλογής τους, θα ήθελα να μάθω εάν αξίζει τον κόπο να την βγάλω ή θα ξεραθεί;

Για να το κάνω θα πρέπει το δέντρο να καρατομηθεί, κρατώντας τον κορμό και 20-30 εκατοστά από το μήκος των 2-3 κύριων κλαδιών της. Επίσης πρέπει να κοπούν οι ρίζες που μπαίνουν στο χώμα και οι οποίες θα πρέπει να είναι αρκετά χοντρές, ώστε να μείνει η ριζόμπαλα που βρίσκεται στο βαρέλι.

Μήπως φέτος να κάνω απλώς ένα αρχικό γερό κλάδεμα και του χρόνου ακόμη περισσότερο και όχι μονομιάς καρατόμηση;

Σε επόμενο χρόνο να βγει από το έδαφος κόβοντας σταδιακά τις ρίζες ;

'Η ενδείκνυται να τα κάνω όλα μαζί; (πράγμα που μου φαίνεται υπερβολικό)

Ποιά εποχή είναι κατάλληλη να γίνουν οι σχετικές εργασίες;

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

 
 
 
 



 
Καλησπέρα.
Το δέντρο εσπασε το μεταλλικο βαρελι και περασαν οι ριζες στο έδαφος. Αν καταλαβα καλα θα πρέπει να κλαδέψεις τωρα τον χειμώνα το δεντρο ώστε να προλάβεις λιγο πριν την ανοιξη το κόψιμο των ριζων. Δηλαδη να μην εχει τεράστια κλαδια να θρέψει μιας και θα κοψεις τις ριζες για να το περιορίσεις στην γλάστρα.
Καταλαβα σωστα;
Άρα τωρα κλάδεμα κλαδιών και την Ανοιξη κόψιμο ρίζας. 
 
 
 
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (09 Φεβ 2022, 19:50)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Συλλογή νεραντζιάς - αστικό γιαμαντόρι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Βρήκα μία μεγάλη νεραντζιά η οποία είχε φυτευθεί προ πολλών ετών σε μεταλλικό βαρέλι. Το βαρέλι έχει ύψος 40 - 50 εκ και διάμετρο 50 - 60 εκ. Με τα χρόνια οι ρίζες της πέρασαν στο έδαφος και το δέντρο έφτασε τα 2-3 μέτρα ύψος. Έχει νεμπάρι περίπου 30 εκατοστά.

Επειδή δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα εσπεριδοειδή σε περίπτωση συλλογής τους, θα ήθελα να μάθω εάν αξίζει τον κόπο να την βγάλω ή θα ξεραθεί;

Για να το κάνω θα πρέπει το δέντρο να καρατομηθεί, κρατώντας τον κορμό και 20-30 εκατοστά από το μήκος των 2-3 κύριων κλαδιών της. Επίσης πρέπει να κοπούν οι ρίζες που μπαίνουν στο χώμα και οι οποίες θα πρέπει να είναι αρκετά χοντρές, ώστε να μείνει η ριζόμπαλα που βρίσκεται στο βαρέλι.

Μήπως φέτος να κάνω απλώς ένα αρχικό γερό κλάδεμα και του χρόνου ακόμη περισσότερο και όχι μονομιάς καρατόμηση;

Σε επόμενο χρόνο να βγει από το έδαφος κόβοντας σταδιακά τις ρίζες ;

'Η ενδείκνυται να τα κάνω όλα μαζί; (πράγμα που μου φαίνεται υπερβολικό)

Ποιά εποχή είναι κατάλληλη να γίνουν οι σχετικές εργασίες;

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

 
 
 
 
Απάντηση