ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Κάτι που δεν έθιξε κανένας και δεν σχετίζεται με τα έντονα αλλά είναι πολύ σημαντικό είναι ότι ο φίλος πρέπει οπωσδηποτε πρέπει να κάνεις στο ποτ. Χωρίς τρύπες θα το χάσεις το μπονζάι αργά ή γρήγορα, εκτός κι αν είσαι πολύ προσεκτικός στο πότισμα και πολύ τυχερός.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Κάθε 9 μέρες ψεκασμα με εντομοκτόνο για ένα μήνα.
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
Hfestion (12 Ιούλ 2021, 10:59)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Angelos »

Ακριβως αυτα τα εντομα ειχαν παει και στον δικο μου φικο, εριξα μπολικο ξυδι, κλαδεψα τα κλαδια που ειχαν πολλα εντομα (τα κλαδια πηγαν με προσοχη στα σκουπιδια ωστε να μην πανε και στα αλλα φυτα) και απο τοτε δεν ξαναειδα.
 
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Kostas »

Εάν είναι κοκκοςιδη δεν φεύγει με σαπουναδα. Θέλει δυνατά εντομοκτόνα.
Εικόνα

Dimitris83
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 01 Μάιος 2021, 18:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Dimitris83 »

Νομίζω αυτά τα άτιμα πλασματακια είναι κοκκοειδή. Όπως είπαν και οι φίλοι προηγουμένως, σε ένα λίτρο νερό, περίπου μία κουταλιά πράσινο σαπούνι και μισή οινόπνευμα.
Για πιο δραστική λύση, imidacloprid, αλλά... με ΠΟΛΥ μεγάλη προσοχή και όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (μακρυμάνικη μπλούζα, γάντια, μάσκα , γυαλιά κτλ ) καθώς μιλάμε για άκρως επικίνδυνο φάρμακο.

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Ψωρα ειναι.. εντομοκτονο μαζι με θερινο πολτο!! Κοιτα και τα αλλα φυτα σου μην εχουν.. εξαπλωνεται πολυ ευκολα..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από thanos75 »

Το σαπουνόνερο λειτουργεί ως ήπιο εντομοκτόνο. Υπάρχουν διάφορες 'συνταγιές' που προτείνονται. Κυρίως προτείνεται η χρήση πράσινου σαπουνιού αλλά πολλοί - όπως και εγω- χρησιμοποιούν υγρό πιάτων.
Τώρα για τις αναλογίες πάλι ποικίλουν οι απόψεις. Μια λέει σε ένα μικρό ψεκαστήρα (500-750 ml) βάζεις 2-3 κουταλιές σούπας υγρό σαπούνι πιάτων μερικές σταγόνες οινόπνευμα ή ένα κουταλάκι του γλυκού (κάνει και πράσινο) και το γεμίζεις νερό.
Άλλη εναλλακτική θέλει 1 μέρος σαπούνι και 4 νερό μόνο.
Ραντίζεις καλά να πάει παντού και κάτω από τα φύλλα. Αν είναι κάποιο ευαίσθητο φυτό προτείνεται μετά από μερικά λεπτά να ξεπλύνεις με ένα ραντιστήρι με σκέτο νερό (εμενα να σου πω που δεν το ξεπλενω δεν μου έχει κάψει ποτέ φύλλα κάποιου φυτού, αλλά δεν έχω δοκιμάσει και παντού).
Γενικά έχει αποτέλεσμα αν προλάβεις κάποια ασθένεια στην αρχή της, όπως μελίγκρα ή μυγάκια.
Το δικό σου είναι πιο σοβαρό πρόβλημα. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να το αντιμετωπίσει το σαπουνόνερο από μόνο του. Γι αυτό σου πρότεινα να το καθαρίσεις πρώτα. Στη συνέχεια το κάνεις με σαπουνόνερο, ε και για καλό και για καλό ρωτάς και ένα γεωπόνο.
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Harris (13 Ιουν 2021, 23:27)
Rating: 7.14%

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από user5432 »

Το απορρυπαντικό πιάτων γιατί? Τι χρησιμότητα έχει?

takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από takispen »

Μήπως να το ραντίσεις με ένα διάλυμα που αποτελείται από 1 λίτρο νερό, μιά κουταλιά της σούπας οινόπνευμα και μία κουταλιά της σούπας υγρού απορυπαντικού πιάτων. Το χρησιμοποιώ στις τρυανταφιλλιές μου και έχει αποτέλσμα, τουλάχιστον στην μελίγκρα
These users thanked the author takispen for the post:
Harris (13 Ιουν 2021, 23:27)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από thanos75 »

Θα πρότεινα να κάτσεις με όλη σου την υπομονή και με μια χαρτοπετσέτα ή ένα πανί να αφαιρέσεις ένα ένα προσεκτικά όλα τα άσπρα κελύφη, καθαρίζοντας όσο μπορείς τον κορμό και τα κλαδιά. Μην σου πω μετά πέρνα και τα σημεία που τα αφαίρεσες και με ένα πανί με οινόπνευμα (πατέντα :P). Και μετά αν θέλεις να ραντίσεις με ότι σου δώσει ο γεωπόνος (πρόσεξε γιατί μερικοί γεωπόνοι δίνουν πολύ ισχυρά δηλητήρια όπως οργανοφωσφορικά εντομοκτόνα τα οποία καλύτερα να τα αποφύγεις).
Έχω καταλήξει ότι είναι πολύ αποτελεσματικότερο σε όλες της ασθένειες πρώτα με μηχανικό τρόπο να απομακρύνεις όσο μπορείς την ασθένεια (είτε απομακρύνοντας τα κελύφη σαν αυτά που έχεις, είτε κόβοντας τα πολύ προσβεβλημένα φύλλα, είτε ακόμα κλαδεύοντας) και στην συνέχεια να γίνεται η αντιμετώπιση με χημικά μέσα ή με απλό σαπουνόνερο για αρχή (είναι πολύ αποτελεσματικό σε κάποιες περιπτώσεις και τελείως ακίνδυνο για μας).
 

Topic author
Timandros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιουν 2021, 10:02
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Timandros »

Ευχαριστώ πολύ!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Πας Timandros έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:48
Ακριβώς το ίδιο είναι...Πρέπει να πάω να πάρω εντομοκτόνο για αρχή!Πως το αντιμετώπισες ;

 
Συμβουλές για φάρμακα μόνο απο γεωπόνο!!!!

, μεγάλη προσοχή αν έχεις ζώα, λαχανικά, γατιά, σκυλιά, παιδιά κτλ 

Topic author
Timandros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιουν 2021, 10:02
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Timandros »

Ακριβώς το ίδιο είναι...Πρέπει να πάω να πάρω εντομοκτόνο για αρχή!Πως το αντιμετώπισες ;
These users thanked the author Timandros for the post:
dimitrisf (26 Ιουν 2021, 10:04)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Χμμμμ..
Φαίνεται σαν να δέχεται επίθεση από έντομα. Ρίξε μια ματιά στο βίντεο μου, μοιάζει?



Λογικά θέλει εντομοκτόνο σε συνδιασμο με κλάδεμα. Το καλύτερο είναι να το πας σε έναν γεωπόνο!!!!
 
 
 
 

Topic author
Timandros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιουν 2021, 10:02
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Timandros »

Λοιπόν η γλάστρα δεν έχει από κάτω τρύπες ,την έχω αφήσει όπως μου την έφεραν...Ποτίζω όταν βλέπω το χώμα ξερό και ρίχνω νερό στα φύλλα και κλαδιά!Βαζω ακόμα μια εικόνα από κάτω για να δείτε ότι έχει βγάλει άσπρα έντομα.Ευχαριατω πολύ 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν μπορώ να καταλάβω κάποιο πρόβλημα. Η γλάστρα έχει από κάτω τρύπες για να φεύγει το νερό?

Topic author
Timandros
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιουν 2021, 10:02
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΟΛΥΝΣΗΣ

Δημοσίευση από Timandros »

Γεια σας, έχω αποκτήσει πρόσφατα έναν φίκο bonsai.Όλα ήταν μια χαρά μέχρι που ένα πρωί εμφανίστηκαν άσπρα έντομα πάνω στα κλαδιά του φίκου.Τι πρέπει να κάνω για να τα αντιμετωπίσω ;;

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση