Βοήθεια με pseudolarix

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με pseudolarix

Δημοσίευση από phantom »

Καλησπέρα
Η ελαφρόπετρα που χρησιμοποίησα σε έναν γιουνιπερο ήταν όντως πιο μεγάλη από όσο έπρεπε.στην παρακάτω φωτό δείχνω αυτό που ονομάζω τύρφη :-).στο λαριξ χρησιμοποίησα τύρφη - ζεόλιθο με αναλογία 30-70.ελπιζω να μην έκανα λάθος πάλι και χάσω το δεντράκι τσάμπα.εχω χτυπήσει το χέρι μου οπότε δεν μπορούσα να κάτσω να σπάσω ελαφρόπετρα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με pseudolarix

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπερα. Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο απο το χωμα που λες τυρφη; Είναι μηπως φυτοχωμα; Επισης ειδα οτι η ελαφροπετρα που βαζεις ειναι μεγαλη. Δεν την σπας. Πρεπει να ειναι 3mm περιπου οχι 6-7 που ειναι αυτη που βαζεις. Οχι το λαριξ θελει αρκετο νερο και το καλοκαιρι με τους καυσωνες θα εχεις προβλημα θα πρεπει να εισαι συνεχεια με το ποτιστήρι...
Θα ελεγα με σπασμενη ελαφροπετρα και σωστη τυρφη Λιθουανιας (οχι ελληνικα φυτοχωματα) 80 τυρφη 20 ελαφροπετρα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με pseudolarix

Δημοσίευση από phantom »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι τελευταίο, το χώμα με τη αναλογία ελαφρόπετρας με τύρφη??60-40??
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με pseudolarix

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον.
1. Τα συρματα βγαλε τα τωρα!
2. Οχι δεν ειναι κακο αλλα πρεπει να κανεις μια μεταφυτευση σε λιγο μεγαλυτερο γλαστράκι και με καινουργιο χωματακι.
3. Θελει αρκετο νερο το λαριξ θα το καταλαβαινεις οταν στεγνωνει το χωμα.
4. Οχι δεν αντεξει στην ζεστη της Αθηνα το καλοκαιρι με το μεσημεριανο ηλιο. Θα πρεπει να το βλεπει ο Ηλιο αρχες το πρωι και μετα το μεσημερι. Ποτε ομως απο τις 11.00 μεχρι τις 17.00 οταν θα εχει καυσωνα.
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (20 Μάιος 2021, 18:56)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
phantom
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 11:56
Has thanked: 15 times
Been thanked: 0

Βοήθεια με pseudolarix

Δημοσίευση από phantom »

Καλησπέρα.
Μου έκαναν δώρο το φυτό της φωτογραφίας (στο ταμπελακι του έγραφε pseudolarix) και έχω κάποιες απορίες.
1)τα σύρματα να τα βγάλω ή δεν πειράζει?
2)το φυτό βγαίνει ολόκληρο από το γλάστρακι για πλάκα.παραρηρησα ότι έχει μια άσπρη "μεμβράνη" γύρω του, πρέπει να ανησυχήσω?
3) έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε νερό όπως το acer μου?
4)είναι η ποικιλία που αντέχει τις ζέστες?
ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση