Ελιά μεγάλη

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από christos1908 »

sinaf έγραψε:
25 Μαρ 2021, 11:11
Φίλος μου κηπουρός-γεωπόνος επιβεβαίωσε ότι αυτή περίπου είναι η τιμή για τέτοιου μεγέθους καλλωπιστικές ελιές στα φυτώρια. 
Είναι το φυτώριο κοντά στο αεροδρόμιο; 
 
 
 

 
Όχι είναι ένα από τα μεγάλα φυτώρια προς Καπανδρίτι...

Πραγματικά μου αρέσει παρά πολύ και είναι ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω στην αυλή μου αλλά παιδιά μιλάμε για πολύ μεγάλο κόστος που δε νομίζω ότι το σηκώνω... σκεφτείτε ότι τα υπόλοιπα φυτά, μονώσεις, ξυλεία και εργασία δε θα πάνε τόσα... αλλά είναι αυτό που θέλω και το ψάχνω μήπως και βρω κάτι στα 400€-450€ max. 

Και κάτι ακόμα, οι αμέσως μικρότερες, οι 40/60, έχουν 550€ αλλά μιλάμε για άλλο δέντρο. Ο κορμός δεν έχει αυτό το «άγριο» στο φλοιό... δε με πειράζει τόσο το μέγεθος καθώς και μικρότερη μια χαρά θα ήταν, αλλά η όψη του κορμού είναι άλλη, άλλο δέντρο...

 
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από nikolaosparast »

sinaf έγραψε:
25 Μαρ 2021, 11:11
Φίλος μου κηπουρός-γεωπόνος επιβεβαίωσε ότι αυτή περίπου είναι η τιμή για τέτοιου μεγέθους καλλωπιστικές ελιές στα φυτώρια. 
Είναι το φυτώριο κοντά στο αεροδρόμιο; 
 
 
 

 
Παλαιότερα, είχα αγοράσει ένα παρόμοιο δέντρο από τοπικό φυτώριο που έκλεισε εδώ και 4 χρόνια στην τιμή των 450€. Αλλά δεν γνωρίζω πλέον μπορεί να έχουν ανέβει οι τιμές ή εγώ να τον έπεισα να το αγοράσω σε τέτοια τιμή!
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από sinaf »

Φίλος μου κηπουρός-γεωπόνος επιβεβαίωσε ότι αυτή περίπου είναι η τιμή για τέτοιου μεγέθους καλλωπιστικές ελιές στα φυτώρια. 
Είναι το φυτώριο κοντά στο αεροδρόμιο; 
 
 
 

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από christos1908 »

Hfestion έγραψε:
24 Μαρ 2021, 17:02
Η τιμή είναι μαζί με την μεταφορά?


 
Όχι, είναι συν τη μεταφορά...  νομίζω όμως ότι η μεταφορά δε θα είναι σημαντική καθώς μιλάμε για κοντινή απόσταση και πολύ μεγάλο φυτώριο με δικά του οχήματα...
 
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Φαίνεται πολύ όμορφο δέντρο, αρκετά χοντρό κορμό και επίσης υγιές. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την τιμή του... Πιστεύω πως είναι υπέρ αρκετή. Εγώ στην θέση σου θα συνέχιζα την αναζήτηση για κάποιο φθηνότερο δέντρο. Ή και το επόμενο που θα έκανα ανά δεν μπορούσα να βρω παρόμοια ελιά σε τέτοιο μέγεθος σε καλύτερη τιμή, θα έπαιρνα κάποια μικρότερη σε μέγεθος.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από Hfestion »

Η τιμή είναι μαζί με την μεταφορά?

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ελιά μεγάλη

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη σας για μια ελιά την οποία θέλω να βάλω σαν κεντρικό θέμα σε μια πολύ μεγάλη ζαρντινιέρα στην αυλή του σπιτιού μου... Βρήκα κάποιες σε ένα μεγάλο φυτώριο της περιοχής μου αλλά η τιμή μου φάνηκε εξωφρενική. Αυτές στις φωτογραφίες είναι μεγέθους 60/80 (δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό) και η τιμή τους είναι στα 700€!!!!!
Έχετε κάποια άποψη;;; Θα μπορούσα να βρω κάπου φτηνότερες;;;; 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση