Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Anafi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 16:27
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Anafi »

Jean-Zac έγραψε:
16 Φεβ 2021, 11:31
 Ας δούμε με πολύ απλό τρόπο την μεταβολή της ελιά σου στην μορφή πού παρέθεσα πρίν.
Έχω αριθμήσει τά κλαδιά της ελιά σου και του σχεδίου διαμόρφωσης. Βέβαια θα χρειαστεί καλό
συρμάτωμα και κάποιο κλάδεμα αλλά σε λίγο καιρό θα πλησιάσει αρκετά. Έχω αφαιρέσει κάποια
κλαδάκια διότι κατά την γνώμη μου δεν χρειαζόταν για την μελλοντική διαμόρφωση. 

 
Εισαι φοβερος! Εχεις ταλέντο στο virtual! Ευχαριστώ πολυ που ασχοληθηκες!Ανυπομονώ να ερθει η ωρα!

Απορίες: 
1) το 2b στο τελευταίο σχεδιο δεν το διακρινω.
2) που θα βρω μαλακο συρμα (που να δουλευεται). Πρεπει να παρω διαφορα μεγεθη?(νομιζω ναι)
3) να κανω τοσο δραστικο κλαδεμα/συρματωμα μόλις φυγει ο χειμωνας ή να κανω το πρωτο "ελαφρυ" κλάδεμα και αργοτερα να προχωρησω σε δευτερη φαση στη διαμόρφωση για να μην στρεσαριστει πολυ το δέντρο?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Ας δούμε με πολύ απλό τρόπο την μεταβολή της ελιά σου στην μορφή πού παρέθεσα πρίν.
Έχω αριθμήσει τά κλαδιά της ελιά σου και του σχεδίου διαμόρφωσης. Βέβαια θα χρειαστεί καλό
συρμάτωμα και κάποιο κλάδεμα αλλά σε λίγο καιρό θα πλησιάσει αρκετά. Έχω αφαιρέσει κάποια
κλαδάκια διότι κατά την γνώμη μου δεν χρειαζόταν για την μελλοντική διαμόρφωση. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Anafi (16 Φεβ 2021, 11:46)
Rating: 7.14%

Topic author
Anafi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 16:27
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Anafi »

Jean-Zac έγραψε:
16 Φεβ 2021, 08:15
.
Τρομερό! Μ άρεσει πολυ αυτη η ιδεα!

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Η αλήθεια ειναι πως δεν ειχα σκεφτεί το ενδεχόμενο του informal upright με αυτον τον τρόπο!
Ξεκαθαρισε λίγο το τοπίο στο κεφάλι μου και προς το παρόν θα περιμένω να ερθει η στιγμή να κανω το πρώτο κλαδεμα που πρότεινει ο sim62.
Μεχρι το επομενο βημα θα μελετησω για να παρω περισσότερες γνωσεις αφου το μπονσαι μου δινει αυτο το περιθώριο χρόνου για μελετη.
Πολυ πιθανό να ακολουθήσω το cascade οπως το δειχνει ο Jean-Zac και πιστεύω οτι πρεπει να το κανω για να επιβεβαιωθω για το αν αυτο που "ειδα" σε αυτο το δέντρο τελικα βγει.
Βλέποντας, διαβάζοντας και πράττοντας θα δείξει.
Σας ευχαριστώ πολυ για τις ιδέες!! Σίγουρα θα παρω και αλλο δεντρακι να της κανει παρεα στο (μεγαλο) ταξιδι της!
(Πυξαρι,αζαλεα, γιουνιπερο.. θα δειξει)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Anafi (16 Φεβ 2021, 08:29)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από karesansui »

Μια άλλη ακόμα πρόταση διαμόρφωσης,  όσο μπορεί να έχει αξιοπιστία  γενόμενης διαδικτυακά πάντα!
IMG_20210215_210344~2.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author karesansui for the post:
Anafi (16 Φεβ 2021, 06:15)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Sim62 »

Σε χαιρετούμε και μείς. Καλώς ήρθες.
Για 1-2 χρόνια δεν χρειάζεται καμμιά μεταφύτευση.
Βασικά έχεις 2 επιλογές.
1. Να περιμένεις τουλάχιστον 4-5 χρόνια να παχύνει ο κορμός και να έχεις ένα πιο στιβαρό και εντυπωσιακότερο δέντρο στο μέλλον για να αρχίσεις να το διαμορφώνεις.
Σε αυτή την περίπτωση κλαδεύεις φέτος μόλις περάσουν οι παγωνιές στα κόκκινα σημεία με το νούμερο 1. Μερικά χρόνια αργότερα κατεβάζεις την γραμμή του κύριου κορμού στο νούμερο 2. Με το κλάδεμα που προτείνω διατηρούνται και οι δύο επιλογές προς το παρόν και του Cascade αλλά και μια φόρμας όρθιου μη κανονικού ρυθμού (informal upright) για να έχεις στο μέλλον να επιλέξεις αφού θα έχει δημιουργηθεί και μεγαλύτερη διακλάδωση και πυκνότερο φύλλωμα χαμηλότερα. Στο σημείο αυτό να πω, πως όσο πιο δραστικά κλαδεύεις μια ελιά τόσο μεγαλύτερος ο αριθμός και η δύναμη των νέων οφθαλμών με τους οποίους θα αντιδράσει το δέντρο.
4.jpg
 
3.jpg
 
2.jpg
 2. Αν δεν θέλεις να περιμένεις μπορείς από τώρα να ξεκινήσεις την διαμόρφωση για ένα mini bonsai που στην αρχή δεν θα φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστικό αλλά με τα χρόνια η εικόνα του θα γίνεται ολοένα και καλύτερη.
Στην περίπτωση για cascade κλαδεύεις όπως παρακάτω
5.jpg
 Στην περίπτωση informal upright έτσι
1.jpg
Μερικές πρόχειρες ιδέες για το περίπου μετά από κάποιο διάστημα
images.jpg
 
hqdefault.jpg
 
olive-469-2.jpg
 

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Anafi (16 Φεβ 2021, 06:15)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 58 δευτερόλεπτα:
Anafi έγραψε:
15 Φεβ 2021, 22:25

1) κραταω το χωμα που έχει?εως ποτε? 
2)εχει προοπτικές για cascade/semi cascade ή και καποια αλλη διαμορφωση μπορει να επιτευχθεί?
3)αφου παρω την αποφαση για το βασικο σχέδιο (με τη βοήθεια και τις συμβουλές σας) ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμή για εργασιες?

 
Αυτη την εποχή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις κάποιες αποφάσεις για την συνέχεια της πορείας του. Έχεις κάτι στο μυαλό σου? 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Anafi (15 Φεβ 2021, 23:55)
Rating: 7.14%

Jimmak0s87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Φεβ 2021, 23:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Jimmak0s87 »

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος με πολύ όρεξη και όρεξη για δημιουργία! Αγόρασα σήμερα μια αζαλέα και ένα μικρό πεύκο και ο θεός μαζί μου! Με τη βοήθεια σας φυσικά! Δημήτρης

Topic author
Anafi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 16:27
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Anafi »

karesansui έγραψε:
15 Φεβ 2021, 23:04
Καλησπέρα και καλωσόρισες στο bonsaiforum!
Καλή διαδρομή στο όμορφο χόμπυ που αποφάσισες να ασχοληθείς.
Τί ακριβώς σου κίνησε το ενδιαφέρον σε αυτή την ελίτσα?

 
Σε ευχαριστώ πολύ!

Μου αρεσε που ο κορμός της εχει αυτην την καμπύλη και μου ηρθε σαν ιδεα οτι ισως εχει προοπτικές για semi cascade.
Δεν ειχα χρονο να το μελετησω ήταν αποφαση της στιγμης.
Σκεφτόμουν να ξεκινησω με πυξαρι ή και με ένα γιουνιπερο. Αλλα μου αρεσε πολυ η ιδεα της ελιας καθως είναι αθανατες και συγχωρουν λάθη όπως διαβασα σε καποιο topic. 
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο bonsaiforum!
Καλή διαδρομή στο όμορφο χόμπυ που αποφάσισες να ασχοληθείς.
Τί ακριβώς σου κίνησε το ενδιαφέρον σε αυτή την ελίτσα?
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Anafi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 16:27
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Νεο μελος! Πρώτα βήματα

Δημοσίευση από Anafi »

Χαιρετώ την ομαδα του bonsaiforum!!
Προσφατα αρχισα να παρακολουθω βίντεο με μπονσαι και αποφασισα να κανω ενα ξεκινημα αφου το θεωρώ πολυ ωραία και δημιουργική ενασχόληση.
 Βρήκα μια κορωνεικη ελια και την αγορασα γιατι μου κίνησε το ενδιαφέρον. Παρ ολα αυτα δεν εχω εμπειρια και αυτοπεποίθηση στο πως να κινηθω. Οποιαδήποτε συμβουλή για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω θα είναι σημαντική βοήθεια! 
1) κραταω το χωμα που έχει?εως ποτε? 
2)εχει προοπτικές για cascade/semi cascade ή και καποια αλλη διαμορφωση μπορει να επιτευχθεί?
3)αφου παρω την αποφαση για το βασικο σχέδιο (με τη βοήθεια και τις συμβουλές σας) ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμή για εργασιες?
IMG_20210215_210344.jpg
 
IMG_20210215_210402.jpg
IMG_20210215_210448.jpg
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση