Πλάτανος σε γλαστρα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Ειχα και τις συνδεσεις και τα χρησιμοποιησα ,ευχαριστω Γιωργο
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Μιας κι έχεις μεγάλη γλάστρα, καλύτερα βάλε 2 ή 3 μπεκάκια για να ποτίζεται ο πλάτανος από όλες τις μεριές. Υπάρχουν κάποιες συνδέσεις "Τ" για το λαστιχάκι ποτίσματος με τις οποίες μπορείς να το "διακλαδώσεις" και να βάλεις επιπλέον μπεκ γύρω από το δέντρο. Όταν το υπόστρωμα έχει υγρασία τα βρύα και το σφάγνο διατηρούνται χλωρά, δεν χρειάζονται κάτι άλλο
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
sive1 (01 Μαρ 2022, 22:56)
Rating: 7.14%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Γνωριζουμε αν και πως μπορω να διατηρήσω το σφαγνο;;το μαζεψα σημερα απο τον τοπο του πλατανου..εχω ενα μπεκακι ψεκασμου ματακι που μπαίνει στο αυτοματο ποτισμα,να το βαλω η ειναι αρκετο το βρεγμενο υπόστρωμα που ειναι μονιμα απο κατω ;;   
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Hfestion σε ευχαριστω για την απαντηση. Jean zac εισαι μεγαλο ταλεντο!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Hfestion »

sive1 έγραψε:
23 Φεβ 2022, 15:04
Ποια ειναι η ιδανικη περιοδος; Ρωτώντας το εκανα τωρα.. εχει πεταξει κοκκινα ματια στα κλαδια και νεα πρασινα στον κορμο


 
Η ιδανικότερη περίοδος είναι νωρίς την άνοιξη, μόλις έχουν ξεκινήσει οι νέοι οφθαλμοί να γίνονται φύλλα αλλά και πριν να έχουν ολοκληρωθεί. Δέντρο με δέντρο και από περιοχή σε περιοχή διαφέρει. 

Πολύ ωραίο πρωτογενές υλικό. Δύσκολο να βρεθεί κάτι τέτοιο στην Αθήνα. 
These users thanked the author Hfestion for the post:
sive1 (24 Φεβ 2022, 19:38)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Νομίζω ότι αυτή θα είναι μία καλή εικόνα του πλάτανου μετά από χρόνια  καλλιέργειας και εργασιών. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
sive1 (24 Φεβ 2022, 19:38)
Rating: 7.14%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Τι εκανες βρε jean-zac εκει;;;;το πηγες σε αλλο επιπεδο… και με εβαλες σε πολλες σκεψεις 1000 ευχαριστω !!!!Για τις φωτογραφιες θα αλλαξω τον τροπο οσο καλυτερα μπορω :)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Από  τις φωτογραφίες δεν μπορώ να πώ ότι κατάλαβα και πολλά πράγματα.
Χρειάζεται βελτίωση στον τρόπο, τον φωτισμό και το background.

Στο δένδρο τώρα.

Εάν ήταν δικό μου θα προσπαθούσα σιγά-σιγά να εξαφανίσω τις 3 μεγάλες ρίζες βυθίζοντας-χώνοντας το
δενδράκι σε ένα βαθύ δοχείο και με ένα είδος ‘’εναέριας’’ καταβολάδας (μέσα στο χώμα του δοχείου όμως)
να φτιάξω ριζίδια-ρίζες πιο ψηλά. Επιπρόσθετα κατά την διάρκεια του όλου αυτού εγχειρήματος θα άλλαζα
και την γωνία του κορμού, θα αφαιρούσα όσα κλαδιά δεν χρειαζόμουν και θα επικέντρωνα το βάρος σε 1 ή 2 το
πολύ δηλαδή αυτά πού θα ευρισκόταν πιο κοντά στην κορυφή την καινούριας θέσης. Από εκεί και πέρα θα
άναβα και μία λαμπάδα ίσα με το νέο μπόι του δένδρου και μελλοντικά θα προσπαθούσα να δώσω την μορφή
όπως σε ένα πλάτανο που βλέπω στην φύση. 
( τό '' τσουτσούνι ''  τό μείωσα )

Κόστος πληροφοριών νέας διαμόρφωσης.            56,40  euro
Βάψιμο background.                                            85,34  euro
Βίρτουαλ.                                                          125,23  euro 
ΣΥΝΟΛΟ                                                          266,97  euro 

Κάποιος έγραψε (ονόματα δεν λέμε αλλά ο Nadim ήταν   Εικόνα    ) ότι οι τιμές των βίρτουαλ έπεσαν και την βγάζουν
φτηνά τώρα τελευταία .
Θέλω να διευκρινίσω ότι το κοστολόγιο το έκανε η γάτα και δεν με ρώτησε.
Την έχω σε τιμωρία  3 ημέρες μήπως και βάλει μυαλό.
Τέρμα οι κονσέρβες πατέ για μία εβδομάδα.
Μόνο κροκέτες από το Lid…
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
sive1 (23 Φεβ 2022, 21:27) • nadim (25 Φεβ 2022, 14:31)
Rating: 14.29%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Ποια ειναι η ιδανικη περιοδος; Ρωτώντας το εκανα τωρα.. εχει πεταξει κοκκινα ματια στα κλαδια και νεα πρασινα στον κορμο
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Sim62 »

Μήπως είναι λίγο νωρίς για την μεταφύτευση που έκανες ? Οι οφθαλμοί του δέντρου έχουν αρχίσει να φουσκώνουν ?

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Καλησπερα Σας!! Γιωργο σε ευχαριστω για το μυνημα σου !Με εκανες να ψαξω και τελικα βρηκα σε φυτώριο μεγαλη λεκανη και σχετικα φτηνή (εχω φωτο  διπλα στην παλια για το μεγεθος ), και το αισθητικό ακομα αποτελεσμα ειναι πολυ πιο σωστο. Θα μελετησω και τον τροπο φωτογραφησης  για μελλοντικές αναρτησεις .Ευχαριστω που με εβαλες σε αυτη τη διαδικασια σημερα !

Προστέθηκε μετά από 16 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

θα πρότεινα να αφήσεις το πλατάνι να βγάλει φύλλα και ύστερα (κατά τον Απρίλιο) να στρέψεις λίγο τα κλαδιά προς την κατεύθυνση που θέλεις και ελαφρώς προς τα κάτω χρησιμοποιώντας καλώδια ή σπάγγο στηριγμένο σε κατάλληλο σημείο στο χείλος της γλάστρας.
Επίσης θα ήταν καλύτερα να είχες χρησιμοποιήσει μία γλάστρα σχήματος λεκάνης, όπως η αρχική σε μεγαλύτερο μέγεθος, για να απλώνονται οι ρίζες στο πλάι και όχι κάθετα. Μπορείς να την αλλάξεις του χρόνου
Από τον Μάρτιο άρχισε τακτική λίπανση μέχρι και τον Ιούνιο, κάθε 20 ημέρες
Για διαμόρφωση και κλάδεμα θα έλεγα ότι είναι νωρίς ακόμη. Δώσε μόνο μια γενική κατεύθυνση στα κλαδιά, άσε τα ελεύθερα να μεγαλώσουν (έτσι θα παχύνουν και πιο γρήγορα) και του χρόνου βλέπουμε

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 55 δευτερόλεπτα:
επιπρόσθετα, κάπου είχα δει μία ανάρτηση του Jean-Jac για τον τρόπο που βολεύει να βγάζουμε φωτογραφίες τα δέντρα μας. Πρέπει να φαίνεται ολόκληρο και από σωστή θέση ώστε κάποιος τρίτος να μπορεί να σχηματίσει γνώμη επί μελλοντικής διαμόρφωσης. Καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να βρεις την συγκεκριμένη ανάρτηση και να εφαρμόσεις τις οδηγίες
εύχομαι καλή επιτυχία, μέχρι τώρα όλα καλά πάνε
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
sive1 (23 Φεβ 2022, 10:18)
Rating: 7.14%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Οκ το αφήνω να αναπτυχθεί χωρις κλάδεμα.η πρωτη φωτο νομιζω οτι θα αποτελεί την μπροστά πλευρα .εχω βγαλει κ απο αλλες πλευρες.στην ουσια ειναι σαν μια ξύλινη μεγαλη πιατέλα στον αέρα ,και στηρίζετε σε 3 μεγάλα πόδια που μπαίνουν στο χώμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλό θα ήταν να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες από τις πλαινές πλευρές του δέντρου, και κυρίως από αυτήν η οποία πιστεύεις ότι ταιριάζει να είναι η "μπροστινή" πλευρά του. Μην κλαδεύεις και μην συρματώνεις ακόμη

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Μολις μεταφύτεψα σε μεγαλύτερη γλαστρα.οπως θα δείτε στις φωτος το ρίζικο ειχε φτασει παντου,μια μπαλα με ριζες ολη η γλαστρα.εφτιαξα νεο χώμα με πολυ καλης ποιοτητας τύρφη ,ζεολυθο,αμμο απτο ποταμι του,κομποστ,λιγο οργανικο λυπασμα ριζοβολιας περλιτη και ελαφροπετρα.Τωρα ξαναδιασωληνωθηκε με το αυτοματο ποτισμα!Οποιος εχει καποια ιδεα για το τι κανω απο εδω και περα μου λεει!το ειχα παρει απο τη φυση τον Νοεμβριο του 2020.Πιστευετε οτι μπορω να διαμορφώσω κλαδια κ κλάδεμα η τον αφηνω οπως ειναι;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

=0.95emΓιώργο σε ευχαριστώ πολύ, ιχνοστοιχεία/αμινοξέα όπως και μυκητοκτόνο μπήκαν  σε λειτουργία ! Όταν έχεις χρόνο ενημέρωσε με και για μεταφύτευσή σε μεγαλύτερη γάστρα το φτηινοπορο η όχι. Φοβερός ο πλάτανός σου. Ποσα  χρονια τον έχεις σε γλάστρα? και σε τι είδους  γλάστρα το εχεις βάλει /είναι ανοιχτο κασάκι? το βλέπω καλα? Ευχαριστώ για όλα 
 
Αυτά που προτείνω τα λέω πάντα με επιφύλαξη διότι δεν είμαι ακόμη σίγουρος εάν είναι 100% ορθά. Πάω ψάχνωντας και προσπαθώ να μάθω. Θεωρώ  τα πλατάνια ως δύσκολο είδος οπότε όλες τις ενέργειες τις κάνω συντηρητικά. Ακόμη και το λίπασμα που τους ρίχνω είναι ένα ήπιο οργανικό για λαχανικά/κηπευτικά. 

Θεωρώ πως μπορείς να μεταφυτευσεις το πλατάνι σου σε μεγαλύτερη γλάστρα όταν ρίξει τα φύλλα του, αρκεί να μην έχει παγωνιές εκείνη την περίοδο. Οπότε μαλλον ο Νοέμβριος ή οι αρχές άνοιξης (όταν αρχίζει το φυτό να ξυπνά) να είναι οι καλύτερες περίοδοι.

Τα δυο μεγαλύτερα πλατάνια μου (αυτό της φωτό και ένα ακόμη που το μάζεψα ένα χρόνο πιο πριν) τα έχω σε πλαστικά τελάρα. Είναι και δυο υγιή (προς το παρόν) και ανάπτυσσονται καλά, σε αντίθεση με κάποια μικρότερα που τα μάζεψα ίδια χρονιά, τα έχω σε γλάστρες και έχουν συνέχεια προβλήματα (κάποια ξεράθηκαν φέτος). Στα τελάρα βάζω γύρω-γύρω σφάγνο και ανάμεσα φυλλόχωμα με ποταμίσια άμμο και σφάγνο. Έτσι υπάρχει υγρασία και παράλληλα από τα ανοίγματα του τελάρου περνά αέρας στο υπόστρωμα. Αυτόν της φωτογραφίας τον έχω ενάμιση χρόνο (βγήκε από ποτάμι χειμώνα 2019/2020)

Αυτό που τείνω να καταλήξω όσον αφορά τα πλατάνια και τα προβλήματά τους σε γλάστρα (πάντα με επιφύλαξη) είναι ότι όταν αναπτυχθεί το ριζικό σύστημα (μετά 1-2 χρόνια σε γλάστρα) και δεν έχει χώρο να απλωθεί άλλο, το φυτό στρεσάρεται και αρχίζει να παίρνει την κατιούσα. Οι παλιοί εδώ στα χωριά της περιοχής λένε ότι το πλατάνι πρέπει να το αφήσεις να απλώσει ρίζες. Στο τελάρο (ή σε άλλο ανάλογο δοχείο όπως κόσκινο κλπ) οι ρίζες, όταν φθάσουν στην άκρη του υποστρώματος, πιθανόν να μην "διπλώνουν" αλλά να σταματούν να αναπτύσσονται και το φυτό να δημιουργεί νέες πιο μέσα. Πιθανόν αυτή η διαδικασία να μειώνει το στρες από την πίεση στις ρίζες. Είναι μια σκέψη που θέλει ψάξιμο.

Τέλος, παρατήρησα ότι τα περισσότερα πλατάνια στην ύπαιθρο της περιοχής που διαμένω, από Ιούλιο προσβάλλονται από ωίδιο, όπως και τα δικά μου (υποθέτω λόγω ζέστης και υγρασίας). Το πρόβλημα είναι πιο έντονο στα δέντρα που είναι σε σκιά και στα φύλλα των δέντρων που δεν εκτίθενται στο φως του ήλιο
DSC06294.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (28 Ιούλ 2021, 23:11)
Rating: 7.14%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:04
 Το πρώτο βήμα - να "πιάσει" το φυτό στη γλάστρα - σημείωσε επιτυχία. Μην ξεγελαστείς με την ανάπτυξή του, διότι (από την εμπειρία μου στο είδος) του χρόνου ή του παραχρόνου μπορεί ο πλάτανος να αρχίσει να παίρνει την κατιούσα και σε 1-2 χρόνια να ξεραθεί. Από αυτά που έχω καταλάβει ως τώρα για το είδος (και ακόμη προσπαθώ να μάθω), για φέτος θα πρότεινα (με την επιφύλαξη του αρχάριου) να κάνεις μόνον τα παρακάτω:
- συνέχισε να κρατάς το υπόστρωμα υγρό.
- δώστου ιχνοστοιχεία/αμινοξέα (όχι λίπασμα τώρα με τις υψηλές θερμοκρασίες, και αν λιπάνεις τον Σεπτέμβριο, το λίπασμα να είναι οργανικό).
- μην κλαδέψεις ούτε να αφαιρέσεις κλαδιά.
-μην συρματώσεις. Άφησε την πρώτη προσπάθεια διαμόρφωσης για του χρόνου την άνοιξη.Όταν το κάνεις, μην τυλίξεις καλώδιο γύρω από το κλαδί γιατί εγώ όσα κλαδια συρμάτωσα μου ξεράθηκαν ή έμειναν καχεκτικά. Αρχές άνοιξης κορφολόγησε τα κλαδιά για να δώσουν διακλαδώσεις παρακάτω, και δώσε τους κλίση τραβώντας τα με καλώδια προς τα κάτω (όχι μεγάλη κλίση για να μην ζοριστούν όσον αφορά την κυκλοφορία των χυμών), όπως το καλώδιο που φαίνεται στο δεξί πόδι στον πλάτανο της φωτογραφίας.
- εάν δεις πάνω στα φύλλα άσπρα σημάδια σαν ιστό αράχνης είναι - κατα πάσα πιθανότητα - ωίδιο. Ψέκασε με κατάλληλο μυκητοκτόνο
καλή επιτυχία (και τύχη)πλατανος.jpg
 
 
 

 
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ, ιχνοστοιχεία/αμινοξέα όπως και μυκητοκτόνο μπήκαν  σε λειτουργία ! Όταν έχεις χρόνο ενημέρωσε με και για μεταφύτευσή σε μεγαλύτερη γάστρα το φτηινοπορο η όχι. Φοβερός ο πλάτανός σου. Ποσα  χρονια τον έχεις σε γλάστρα? και σε τι είδους  γλάστρα το εχεις βάλει /είναι ανοιχτο κασάκι? το βλέπω καλα? Ευχαριστώ για όλα
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

 Το πρώτο βήμα - να "πιάσει" το φυτό στη γλάστρα - σημείωσε επιτυχία. Μην ξεγελαστείς με την ανάπτυξή του, διότι (από την εμπειρία μου στο είδος) του χρόνου ή του παραχρόνου μπορεί ο πλάτανος να αρχίσει να παίρνει την κατιούσα και σε 1-2 χρόνια να ξεραθεί. Από αυτά που έχω καταλάβει ως τώρα για το είδος (και ακόμη προσπαθώ να μάθω), για φέτος θα πρότεινα (με την επιφύλαξη του αρχάριου) να κάνεις μόνον τα παρακάτω:
- συνέχισε να κρατάς το υπόστρωμα υγρό.
- δώστου ιχνοστοιχεία/αμινοξέα (όχι λίπασμα τώρα με τις υψηλές θερμοκρασίες, και αν λιπάνεις τον Σεπτέμβριο, το λίπασμα να είναι οργανικό).
- μην κλαδέψεις ούτε να αφαιρέσεις κλαδιά.
-μην συρματώσεις. Άφησε την πρώτη προσπάθεια διαμόρφωσης για του χρόνου την άνοιξη.Όταν το κάνεις, μην τυλίξεις καλώδιο γύρω από το κλαδί γιατί εγώ όσα κλαδια συρμάτωσα μου ξεράθηκαν ή έμειναν καχεκτικά. Αρχές άνοιξης κορφολόγησε τα κλαδιά για να δώσουν διακλαδώσεις παρακάτω, και δώσε τους κλίση τραβώντας τα με καλώδια προς τα κάτω (όχι μεγάλη κλίση για να μην ζοριστούν όσον αφορά την κυκλοφορία των χυμών), όπως το καλώδιο που φαίνεται στο δεξί πόδι στον πλάτανο της φωτογραφίας.
- εάν δεις πάνω στα φύλλα άσπρα σημάδια σαν ιστό αράχνης είναι - κατα πάσα πιθανότητα - ωίδιο. Ψέκασε με κατάλληλο μυκητοκτόνο
καλή επιτυχία (και τύχη)
πλατανος.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
sive1 (26 Ιούλ 2021, 21:13) • Hfestion (28 Ιούλ 2021, 23:11)
Rating: 14.29%

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

5 μήνες μετά, και ενω αυτοποτιζετε καθημερνά ώστε να κάρτα το υπόστρωμά πάντα υγρό και με μια ιδανική αποστράγγιση απο το χώμα του , δείτε την ανάπτυξη του στις παρακάτω φώτος.
Δουλέψαν πολύ οι συμβουλές σας και η μαύρη και στη συνέχεια διαφανής σακούλα , οπου πεταξε πολλα ασπρα νεα ματια και στη συνέχεια γίναν ολα αυτα τα καταπράσινα κλαδιά. Δεν εχω κλαδέψει, δεν εχω διαμορφώσει, μονο πότισμα και χαλαρή λίπανση όταν τη χρειάζετε . Σας ευχαριστώ! και αναμένω συμβουλές για την συνέχεια. Σκέφτομαι για μεταφύτευση σε λιγους μήνες και χρειάζομαι επειγόντως συμβουλές για την διαδικασία!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
sive1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Μαρ 2016, 03:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος σε γλαστρα

Δημοσίευση από sive1 »

Καλησπερα Γιώργο.Αρχικα ευχαριστω για τις πληροφοριες και το ενδιαφέρον σου. Το συγκεκριμενο δέντρο/ρίζα βρησκόταν μισο μεσα στο ποταμι και μισο εξω και σε αμμο.Οταν το πηρα μου εκανε πολυ εντυπωση τα ποσα πολλα μικρα ριζιδια ειχε απο κατω και τα οποια ακουμπουσαν μεσα στο νερο σαν να επέπλεαν.Θα κανω αυτο με τη σακουλα γιατι ετυχε σημερα να εχω διαβασει το αντιστοιχο αρθρο εδω του σαιτ και σιγουρα θα βοηθησει.
Έδωσα μεγαλη εμφαση στο υποστρομα γιατι θεωρω οτι βασικο γιαυτον τον πλατανο ειναι να ανανεώνεται το νερο που δεχετε .Μαζεψα αμμο απο την περιοχη που το βρηκα,και εφτιαξα ενα μιγμα αμμου τυρφης ελαφροπετρας και περλιτη και σιγουρα του χρονου θα ανανεωσω σε μεγαλυτερη γλαστρα.Θα ξανα ανεβάσω συντομα φωτο για την εξέληξη.Σας ευχαριστω όλους
Απάντηση