Συμβουλές για την εποχή

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Nikoskolo έγραψε:
09 Φεβ 2021, 11:39
Και μένα αυτό που πέταξε νέα φύλλα είναι ροδιά τα αλλά απλός φουσκώσανε τα μάτια ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια . Κρατάω την δημιουργία συνθηκών για να να μην πετάξουν τα αλλά και αν οι συνθήκες την επόμενη εβδομάδα είναι πολύ ακραίες όπως λένε να την βάλω μέσα τα βραδύα η να πάρω επικάλυψη ;;;

 
Είναι απόλυτος φυσικό να σου πετάξουν νέα φύλλα καθώς και στα υπόλοιπα φυλλοβόλα να φουσκωσουν τα μάτια. Αν δεις αμυγδαλιες και άλλα δέντρα αντίστοιχου είδους έχουν και αυτά φουσκωμένα ματιά. 
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν φυσικό να κρατήσεις συνθήκες ώστε να μην πετάξουν. Θεωρώ πως τα δέντρα θα πρέπει να είναι μόνιμα εκτεθειμένα σε όλες τις εποχές και τις καιρικές συνθήκες ακόμα και όταν αυτές δεν θα είναι φυσιολογικές σύμφωνα με την δική μας λογικής αλλά όχι και της ίδιας της φύσης. 
(εξαιρούνται τροπικα δέντρα όπως Carmona κτλ) 

Όσο πιο πολύ κρύο, αέρας, βροχή, ζέστη ήλιος, υγρασία, χιόνι κτλ τόσο ποιο ωραίο κορμό θα έχουν τα δέντρα σου. 

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Και μένα αυτό που πέταξε νέα φύλλα είναι ροδιά τα αλλά απλός φουσκώσανε τα μάτια ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια . Κρατάω την δημιουργία συνθηκών για να να μην πετάξουν τα αλλά και αν οι συνθήκες την επόμενη εβδομάδα είναι πολύ ακραίες όπως λένε να την βάλω μέσα τα βραδύα η να πάρω επικάλυψη ;;;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Hfestion »

nadim έγραψε:
08 Φεβ 2021, 22:38
Hfestion έγραψε:
08 Φεβ 2021, 17:50
Η ρόδια είναι ημη- φυλλοβόλο, δηλαδή δεν πέφτει σε '' λήθαργο '' όπως τα πλατάνια πχ, οπότε εκεί είμαστε πολύ ποιο ευέλικτο ως προς τις εποχές που μπορούμε να μεταφυτευσουμε. Και η δική μου η ρόδια έχει πετάξει νέους βλαστούς 
 
 


 
Σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις με την ροδιά αν είναι προγραμματισμένη για μεταφύτευση; Την προστατεύεις από το ενδεχόμενο κρύο για να διατηρήσεις τα φύλλα και μόλις ζεστάνουν οι μέρες μετά από μικρό διάστημα λίγων  ημερών πραγματοποιείς την μεταφύτευση;
Η μήπως επιλέγεις να καθυστερησεις πολύ περισσότερο την μεταφύτευση μέχρι την "βαθιά" άνοιξη όπου θα αρχίσουν να δένουν τα άνθη για καρπό;

 
Εγώ προσωπικά στα δέντρα μου κάνω μεταφυτευεις από μέσα Οκτωβρίου μέχρι και μέσα Νοεμβρίου. Έχω παρατηρήσει όλη την άνοιξη και το καλοκαίρι τα δέντρα μου και έχω κάνει πλάνο. Έχω προμηθευτεί τις απαραίτητες ποσότητες στα υλικά από το υπόστρωμα που χρησιμοποιω και τα κάνω όλα μαζικά. Με αυτό κερδίζω την αποκατάσταση τους μέχρι τον Δεκέμβριο και μόλις μπει η άνοιξη ξεκινάω μια νέα περίοδο βλαστισης χωρίς πρόβληματα. (Εξαιρούνται όλα τα φυλλοβόλα).

Φυσικά όμως με την ρόδια δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς να την μεταφύτευσεις οπότε θες. (πάντα με δική σου ευθύνη) 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:56)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από nadim »

Hfestion έγραψε:
08 Φεβ 2021, 17:50
Η ρόδια είναι ημη- φυλλοβόλο, δηλαδή δεν πέφτει σε '' λήθαργο '' όπως τα πλατάνια πχ, οπότε εκεί είμαστε πολύ ποιο ευέλικτο ως προς τις εποχές που μπορούμε να μεταφυτευσουμε. Και η δική μου η ρόδια έχει πετάξει νέους βλαστούς 
 
 

 
Σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις με την ροδιά αν είναι προγραμματισμένη για μεταφύτευση; Την προστατεύεις από το ενδεχόμενο κρύο για να διατηρήσεις τα φύλλα και μόλις ζεστάνουν οι μέρες μετά από μικρό διάστημα λίγων  ημερών πραγματοποιείς την μεταφύτευση;
Η μήπως επιλέγεις να καθυστερησεις πολύ περισσότερο την μεταφύτευση μέχρι την "βαθιά" άνοιξη όπου θα αρχίσουν να δένουν τα άνθη για καρπό;
These users thanked the author nadim for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:56)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από sinaf »

Τα φυλλοβόλα έχουν το δικό τους εσωτερικό ρολόι και το πότε θα αρχίσουν να αναπτύσσονται τα νέα φύλλα οπότε και να ενεργοποιείται η διαδικασία της φωτοσύνθεσης είναι θέμα συνδυασμόυ παραγόντων, όπως η διάρκεια της ημέρας το επίπεδο (ένταση) του φωτός, η θερμοκρασία.
Το χειμώνα φροντίζουμε τα φυλλοβόλα να τοποθετούνται σε σκιερό μέρος και προστατευμένο από τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Εκείνες τις μέρες του χειμώνα όπου η θερμοκρασία ανεβαίνει αισθητά για την εποχή, φροντίζουμε τα δέντρα που έχουν τοποθετηθεί σε θερμοκήπια και σχετικές κατασκευές, να  αερίζονται επαρκώς.
Εάν παρατηρήσουμε ότι υπάρχουν ενδείξεις πρόωρης βλάστησης, επιδιώκουμε να καθυστερήσουμε τη διαδικασία εξασφαλίζοντας τις παραπάνω συνθήκες (ίσκιος, αερισμός θερμοκηπίων).
Εάν δεν είναι εφικτό, φροντίζουμε να προφυλάξουμε τη νέα βλάστηση από συνθήκες παγέτου. Το ίδιο ισχύει 
​​​ και στην περίπτωση που έχουμε στο πρόγραμμα τη μεταφύτευση.
​​​​​​​Απο τα φυλλοβόλλα που έχω, μόνο οι κινέζικες φτελιές έχουν ξυπνήσει. Κατοικώ Αθήνα.
These users thanked the author sinaf for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:56)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Hfestion »

gmaravelisvet έγραψε:
08 Φεβ 2021, 17:23
Την ίδια απορία είχα και εγώ με ροδιά. Μετά τον " καύσωνα" των τελευταίων ημερών και έχοντας τη σε μπαλκόνι με ζελατίνες τα μάτια σκάσανε και θέλω φετός να τη μεταφέρω από τη ζαρντινιέρα σε γλάστρα. Αλλά λόγω του επερχόμενου χιονιά και το πρώιμο της εποχής νομίζω καλύτερα να περιμένω να δω την εξέλιξη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Εξάλλου οι ροδιές φημίζονται για την ανθεκτικότητα τους και την ικανότητα να πετάνε από παντού. Σημείωση μένω Θεσσαλονίκη.


 
Η ρόδια είναι ημη- φυλλοβόλο, δηλαδή δεν πέφτει σε '' λήθαργο '' όπως τα πλατάνια πχ, οπότε εκεί είμαστε πολύ ποιο ευέλικτο ως προς τις εποχές που μπορούμε να μεταφυτευσουμε. Και η δική μου η ρόδια έχει πετάξει νέους βλαστούς 
 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:56)
Rating: 7.14%

gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Την ίδια απορία είχα και εγώ με ροδιά. Μετά τον " καύσωνα" των τελευταίων ημερών και έχοντας τη σε μπαλκόνι με ζελατίνες τα μάτια σκάσανε και θέλω φετός να τη μεταφέρω από τη ζαρντινιέρα σε γλάστρα. Αλλά λόγω του επερχόμενου χιονιά και το πρώιμο της εποχής νομίζω καλύτερα να περιμένω να δω την εξέλιξη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. Εξάλλου οι ροδιές φημίζονται για την ανθεκτικότητα τους και την ικανότητα να πετάνε από παντού. Σημείωση μένω Θεσσαλονίκη.
These users thanked the author gmaravelisvet for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:56)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλησπέρα, η καλύτερη εποχή για μεταφύτευση φυλλοβόλων είναι πολύ νωρίς την άνοιξη. Μόλις έχουν ξεκινήσει να σκάνε τα μάτια και να γίνονται φύλλα αλλά πριν γίνουν φύλλα. Δέντρο με δέντρο και είδος με είδος διαφέρουν.
Θεωρώ πως θα ήταν λάθος να κάνεις τώρα μεταφύτευση γιατί από βδομάδα λογικά θα έχει κρύο. Τώρα αν έχει ξυπνήσει λίγο κάποιο δέντρο σου, και αυτό είναι μες στο πρόγραμμα και με την παγωνιά θα καούν τα νέα φύλλα και θα πέσουν.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Nikoskolo (09 Φεβ 2021, 11:34)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Συμβουλές για την εποχή

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα σε όλους . Φέτος ο χειμώνας στην Αθήνα είχε παρά πολύ υψηλές θερμοκρασίες και τα φυτά μου τρελάθηκαν .. γύρω στα τέλη Ιανουαρίου έκανα έκανα το κλάδεμα στα φυλλοβόλα και είδη κάποια από αυτά άρχισαν να ετοιμάζονται να πετάξουν φύλλα ... νομίζουν πως είναι άνοιξη ... θα ήθελα τις συμβουλές σας αν τώρα που πετάνε πχ τα Σφενδάμια να κάνω την προγραμματισμένη μεταφύτευση η επειδή ακόμα είναι χειμώνας να μην το τολμήσω ;;; Αλλά μετά ποια θα είναι η κατάλληλη εποχή ; Επίσης αν στην συνέχεια πιάσει κάνα απότομο κρύο ,που θα είναι λογικό για την εποχή , θα μπορέσουν να σωθούμε η υπάρχει περίπτωση να τα χάσω ; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παλιότερα αυτό το πρόβλημα ... πολλές απορίες , ιδιαίτερες συνθήκες όμως  λόγο καιρού φέτος . Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ !!! Ευχαριστώ 
Απάντηση